Motorola Edge 30 Fusion test - baš dobra ponuda

Motorola Edge 30 Fusion test - baš dobra ponuda

Jednostavno, Motorola Edge 30 Fusion je bez ikakve dileme, najbolja kupovina u klasi. Za one koji traže zaista dobar uređaj za koji ne treba izdvojiti bogatstvo

    Sadržaj
      Motorola Edge 30 Fusion test – baš dobra ponuda

      Pozitivne ocene

      • Odličan dizajn u klasi kojom dominiraju jednolični uređaji
      • Kompaktan telefon uprkos ekranu od 6,55″
      • Mnogo snažniji procesor od konkurencije u cenovnom razredu
      • Odličan odnos uloženo – dobijeno
      • Solidne kamere

      Negativne ocene

      • Položaj ikonice baterije u taskbaru

      Modelom Edge 30 Fusion, Motorola je definitivno upotpunila svoju ponudu u različitim segmentima: ovaj uređaj kompaktnih dimenzija predstavlja pravi all round telefon kvalitetne izrade, dobrog telefona, solidnih kamera – i puno procesorske snage

      Očekivanje publike kada izdvaja svoj teško stečeni novac za mobilni telefon jeste da dobije što je moguće više: da uređaj bude brz, da baterija traje dugo, da ima dobre kamere, moderan dizajn – i da ne košta previše. Piši – nemoguće. Skoro svi proizvođači pokušavaju da nešto na tom planu naprave, sa manje ili više uspeha, manjim ili većim kompromisima. Sagledajmo koliko u tom smislu može Motorola Edge 30 Fusion.

      Evo i trećeg Motorola telefona koji je ovaj proizvođač predstavio pre par nedelja na događaju u Milanu, testirali smo model Edge 30 Ultra koji je čini se, prilično zaintrigirao publiku, zatim Edge 30 Neo – vrlo lep telefon srednje klase sa nažalost nepopularnim čipsetom – i sada stižemo do modela Edge 30 Fusion, koji bi možda mogao da bude i najpopularniji kod publike.

      Jer, Edge 30 Ultra stiže po ceni od 100 hiljada dinara koja kod mnogih korisnika znači prekoračenje budžeta: Edge 30 Fusion košta 30-ak hiljada dinara manje i u prodaju stiže za nekoliko dana, biće ga naravno i u Yettelu na rate kroz ugovor ako ne možete sebi da ga omogućite na neki drugi način.

      Šta bi to po nama bio glavni adut Edge 30 Fusion modela? Prošle godine bio nam je na testu vivo X60 Pro, telefon koji se nažalost nije prodavao kod nas: ali model koji nas je na planu dizajna, osećaja u ruci, performansi – prosto impresionirao. I pitali smo se… dokle više ti istovetni telefoni, da li je moguće da u toj visokoj srednjoj klasi niko ne može ili neće da napravi ništa slično, da osim performansi imamo telefon koji je vrhunski izrađen, da lepo leži u ruci, da je elegantan, tanak, odmeren u svakom smislu.

      Eto, čekali smo godinu dana… vivo X60 Pro je tu kod nas još uvek u fioci, a sada je stigao uređaj koji je upravo na tom planu njegov pravi naslednik.

      Motorola Edge 30 Fusion – Dizajn najbolji u klasi

      Ispričali smo puno toga o dizajnu novih Edge 30 telefona u recenziji Ultra modela i sve tada pred vas izneseno stoji i kada je Fusion u pitanju: sa tom razlikom da je reč o modelu koji je onako, taman za svačiju ruku i još bolje leži.

      Ako postoji telefon sa ekranom od 6.5, tačnije 6.55 inča za koji možemo da kažemo da je kompaktan, onda je to ovaj telefon. U poređenju sa Edge 30 Ultra, Fusion ima 0.2 inča manji ekran, svaka stranica telefona manja je samo za par milimetara, ali je i tanak svega 7.5mm, čitav milimetar tanji od Ultra modela – i to se itekako oseti pod rukom ma koliko to čudno zvučalo.

      A pod rukom je i čitavih 30 grama manje jer je Fusion težak svega 168 grama: uzmemo li u obzir da je ram aluminijumski, da su leđa od Gorilla Glass 5 zaštićenog stakla, bez dileme je u pitanju iza svega toga kvalitetan rad dizajnerskog tima.

      Jednostavno, savršen telefon za sve one koji žele lagan, kvalitetno izrađen, ne prevelik a opet i ne premali telefon. Jer na 6.55 inča ekranu nećete imati utisak da ste oštećeni za količinu dostupnih informacija. I sada ćemo se vratiti na pitanje koje smo sebi postavili pre koji minut, šta je to glavni adut Motorola Edge 30 Fusion telefona?

      U ovom cenovnom razredu ovo je telefon koji se u odnosu na konkurente apsolutno izdvaja osećajem u ruci i kvalitetom izrade – jer ima tu vrlo dobrih konkurenata po specifikacijama, ali u smislu kvaliteta izrade i osećaja u ruci, niti jedan nije ni blizu. A šta je sa ostalim karakteristikama? Može li i na tom planu da stane uz rame sa konkurentima?

      Hardver – Snapdragon 888+

      Reklo bi se da može – Edge 30 Fusion pokreće Snapdragon 888+ procesor s kraja prošle godine, dakle najjači procesor 2021. godine. Kao što je i ove godine Snapdragon prve generacije umnogome popravila revizija sa oznakom Plus, tako je i prethodne sezone 888+ u dobroj meri izlečio sve one bolne slabosti od kojih je patio njegov prethodnik, Snapdragon 888. Taj procesor je ove godine od svih testiranih telefona, a čini nam se da smo istestirali nekih 40-ak modela do sada, imao samo Realme GT2, telefon koji smo vrlo pozitivno ocenili u prvoj polovini godine, čak ga i nagradili najboljim izborom u toj cenovnoj klasi.

      Međutim, 888+ procesor nije imao niti jedan procesor ove godine, čak je jedini telefon koji smo testirali a koji je sadržao ovaj procesor stizao jedino u Motorola G200 modelu u drugoj polovini 2021 i primetno je da je Qualcomm ove godine sa svoje strane pristojno pogurao Motorolu.

      Više snage, bolja energetska efikasnost, manje zagrevanje… Snapdragon 888+ je procesor koji nudi baš puno procesorske snage, ima odličan GPU, dobar ISP. Prati ga u slučaju Edge 30 Fusion telefona 8GB RAM-a i ipak, prosečnih 128GB prostora za podatke što bi bila jedina prava slaba tačka ovog telefona s obzirom da ne postoji mogućnost dodavanja memorijskih kartica. Ipak, za nekoga ko možda nije vičan odlaganjem podataka u cloud, a pri tome voli puno da fotografiše ili snima, 128GB jeste onako, na granici komfora…

      OLED displej, 144 Hz

      O OLED ekranu smo govorili u Edge 30 Ultra recenziji, u pitanju je LG-jeva patentirana tehnologija koja je idealna za ugradnju u ovako tanke telefone, budući da je ekran upola tanji od klasičnog OLED panela, a to itekako znači proizvođačima kako bi smestili ostatak komponenti u kućište. Vrlo dobar ekran, bez dileme, oštar, solidnog osvetljenja koje je ipak na nešto nižim vrednostima u odnosu na Edge 30 Ultra, 1100 naspram 1250 nita u piku.

      Motorola je prethodnih godina poprilično lutala kada je u pitanju stepen zakrivljenosti ekrana na nekim prethodnim modelima, ovog puta je to izvedeno na pravi način, da ne kažemo baš u stilu onoga kako to Samsung radi u poslednjih par godina. A što i da ne kažemo, imali su na koga da se ugledaju.

      I ovde ćemo ponoviti samo jednu konstataciju koju smo rekli i u Edge 30 Neo recenziji: softverska ekipa bi trebalo malo da odlepi sat sa leve i ikonicu baterije sa desne strane, par piksela ka unutrašnjosti,  jer bi vizuelni utisak delovao mnogo bolje.

      I lepši wallpaper i bolje ikonice, to i dalje kaska za proizvođačima poput Samsunga ili Apple-a. Mada je rešivo sa strane korisnika koji će odvojiti nekoliko minuta za prilagođavanje sistema svojim potrebama.

      Motorola Edge 30 Fusion – Baterija, punjenje

      A kad pomenusmo već ikonicu baterije, da kažemo nešto i o njenom kapacitetu: 4400 mAh, 210 mAh manje nego kod Ultra modela. Ako uzmemo u obzir da je ovaj telefon i tanji i manji od najjačeg predstavnika serije, logično je da je i baterija nešto manja.

      43 procenta preostalog kapaciteta nakon 10 sati YouTube reprodukcije je solidan, ne i predobar rezultat – recimo Ultra je ostvarila za 11 procenata bolji rezultata sa 5 procenata većom baterijom. Ali budimo realni, Snapdtragon 8 Gen 1 Plus je energetski efikasniji procesor i najbolji procesor ovog proizvođača u poslednjih nekoliko godina.

      Fusion se puni snagom punjača od 68W, i Motorola navodi da je 10 minuta punjenja dovoljno za celodnevno korišćenje, tačnije da bateriju napunite do 50 procenata. Nije baš da će dan intenzivne upotrebe izdržati sa pola baterije ali sve u svemu, cela kombinacija trajanja baterije i brzog punjenja je na jednom vrlo solidnom nivou. Bilo bi lepo da je tu i bežično punjenje – a možda i mi preterujemo sa željama.

      Motorolin napredak na polju zvuka

      Ovog puta ne bi smo dodavali više priče o dizajnu telefona, konekcijama, fingerprint senzoru jer je sve to rečeno u Edge 30 Ultra testu… eto samo da ponovimo to da je na sva tri modela Edge 30 serije Motorola napravila jedan konkretan i, da kažemo čujan pomak unapred kada je reprodukcija zvuka u pitanju i svakako to treba pozdraviti. Dolby Atmos natpis na vrhu telefona ovog puta nije tu reda radi.

      Ukoliko vam nedostaje neki delić našeg uobičajenog načina izlaganja vezanog za raspored konekcija ili možda softver na ovom telefonu, predlažem da prelistate Edge 30 Ultra test – sve je u pogledu dizajna ovih telefona identično, samo što je Edge 30 Fusion kompaktniji, tanji i 30 grama lakši.

      Da li se i koliko greje Snapdragon 888+

      Verujem da vas zanima ponašanje Snapdragon 888+ baziranog telefona pri opterećenju, jer ovaj procesor nismo imali prilike baš puno puta da testiramo. A i tada kada ge jesmo testirali, na primeru G200 telefona istog ovog proizvođača, predstavio se u vrlo lepom svetlu.

      Tako je bilo i ovog puta… mislimo da smo nakon ovolikih testiranja telefona dovoljno dobro naučili kako da zagrejemo telefon a da to bude realni scenario, ne tako što ćemo ga napregnuti specifičnom benchmarking aplikacijom. Pri tom intenzivnom scenariju upotrebe Edge 30 Fusion je kudikamo hladniji od recimo S22 Ultra telefona, razlika je sigurno 3-4 stepena.

      Generalno gledano, Fusion je zbog upotrebljenih materijala hladan telefon pod prstima, pa neko konkretnije zagrevanja nismo osetili ni nakon 45 minuta poštenog multiplejera. Dobra je ovo kombinacija, dopada nam se.

      Kamera sistem

      I da vidimo kako stvari stoje na polju na kome su razlike najveće. Podsetimo se, Edge 30 Ultra je prvi telefon na svetu koji je doneo kameru od 200 mpix, a uz njega je tu pride i telefoto kamera (doduše, sa optičkim zumom od svega 2 puta). Iako ovo svakako nije Edge 30 Ultra, moramo priznati da je apsolutno prijatno iznenađenje. Tim pre što koristi relativno uobičajenu formulu kakvu smo viđali i ranije na mnogim modelima, ali očigledno sa malo “magičnog sosa”.

      Naime, u pitanju su dve kamere, glavna od 50MP, ultraširoka od 13MP i dodatni senzor dubine od 2MP – naizgled ništa posebno.

      Glavni senzor je – pazite sad – Omnivision OV50A sa  f/1.8 otvorom blende, To je onako više figurativno, naravno da smo čuli za ovaj sensor, čuj čuli, testirali, ali nisu baš svi upoznati sa njim, verovatno su mnogi preskošili podatak da je ovaj kamera sensor viđan i na Huawei P50 Pro. Ali i na Motorola Edge 30 Pro uređaju s početka godine, samo što se tada baš i nije proslavio: ali bilo je dovoljno vremena da se nauči.

      Ovaj sensor je u sistemu kamera potpomognut multidirekcionim faznim autofokusom, optičkom stabilizacijom, pomenutim senzorom dubine i naravno Snapdragon 888+ procesiranjem. Dakle, kao kad neko za koga nikad niste čuli dođe na basket, ali povede sa sobom ozbiljnu ekipu. Iako ove karakteristike na nekim modelima ne garantuju baš ništa, u ovom slučaju je očigledno proradila hemija i timski duh, pa se pomenuti elementi odlično uklapaju.

      Rezultat su na oko odlične dnevne fotografije sa glavne kamere koje su praktično uvek vrlo prirodnog, ali lepog izgleda, sa veoma dobrim kontrastom, prijatnom reprodukcijom boja i solidnim dinamičkim opsegom. Ono što smo uvek zamerali 50MP senzorima je nivo detalja koji nikad nije blizu onoga što bismo očekivali od te rezolucije, a na prvi pogled nam se učinilo da je to i ovde slučaj.

      Malo pažljivijom analizom smo primetili da fotografije deluju mekše iz razloga što smo navikli na agresivno procesiranje i dodavanje detalja na većini današnjih telefona, ali toga ovde nema. Prirodnih detalja zapravo ima na odličnom nivou, pa ukoliko poželite da fotografije naknadno izoštrite softverski, rezultati će biti bolji nego na, pa slobodno možemo reći svim modelima sa 50MP u srednjoj klasi.

      Kada rešite da se prešaltate na ultraširoku kameru i uhvatite malo više scene, konkretno 120˚, očekujte solidno manje detalja, odnosno dosta mekšu sliku i boje koje minimalno vuku ka toplijem delu spektra, ali i dalje relativno sličan izgled fotografija za koje ne možemo reći da su razočarale, naprotiv, više su nego upotrebljive. Rezultati će biti najbolji kada je dosta svetla u kadru, ali ne previše dinamike, s obzirom da dosta uži dinamički opseg ovog senzora ume da pojede malo detalja u najtamnijem delu scene, pritom dodajući i dozu šuma.

      Ono što je možda i najprijatnije iznenadilo jesu noćne fotografije sa glavnog senzora. Motorola odavno ima i unapređuje svoj Night Vision mod, ali se nekako čini da ga nikada do sada nismo videli u ovako dobrom izdanju – možda se i on prosto uklopio kako treba sa pomenutim hardverom. HDR procesiranje koje je on ponudio na ovom modelu je u nekim situacijama bilo čak vrlo impresivno i davalo pravu dozu svetline, kontrasta, zasićenja boja i oštrine koji su scenu opisivali na vizuelno vrlo atraktivan način, pa verujemo da će korisnici ovog telefona biti veoma zadovoljni noćnom fotografijom.

      Doduše, ovo je već domen gde ultraširoki senzor gubi korak i iako je upotrebljiv, kvalitet baš odskače u odnosu na glavnu kameru, pa nema baš previše razloga za njegovo korišćenje.

      Video snimanje glavnom kamerom je moguće u 8K sa 30 slika u sekundi ili 4K u 30 ili 60 slika u sekundi, pri čemu 4K30 mod daje daleko najbolje rezultate. Manji broj frejmova u ovom slučaju daje prostora procesoru za detaljniju obradu, pa je u 4K30 primetno manje šuma u odnosu na 4K60.

      Ono što nam se dopalo je i prilično dobra stabilizacija, rekli bismo ne samo optička već verovatno hibridna koja snimke čini vrlo upotrebljivim u svim situacijama, čak i u hodu i sa naglim pokretima, pa video snimanje dobija visoku ocenu za ovu klasu.

      Ultraširoka kamera je takođe u stanju da snima u 4K sa 30 slika u sekundi, uz ne baš jednak, ali vrlo dobar kvalitet, mada je ako malo obratite pažnju vidljiva razlika usled nedostatka optičke stabilizacije – ona je dobra, ali ne jednako dobra.

      Noćno video snimanje je na glavnoj kameri više nego korektno, naročito ako snimate nešto statičnije, s obzirom da u tamnijim uslovima stabilizacija ne radi dobro kao danju, iako i dalje vrlo pristojno, pogotovo za telefon ove klase. Za ultraširoku kameru je video u noćnim uslovima već previše, pa iako može da posluži, pored glavne kamere nema razloga za to.

      Moramo naravno pomenuti i prednju kameru od 32 MP sa otvorom blende f/2.5 koja je od onih koje valjaju i nisu tu radi reda. Ona pravi vrlo dobre fotografije, lepih boja i solidnog nivoa detalja – ne preoštre, kao i ono što smo videli na glavnoj, ali više nego zadovoljavajuće. Ova kamera se solidno snalazi i noću, ali je malo osetljiva na pokrete, pa će zahtevati mirnu ruku za dobre rezultate. Podržano je i video snimanje takođe u 4K sa 30 slika u sekundi i rezultati su vrlo pristojni i danju i noću.

      Lepi dani za Motorolu

      I upravo su rezultati kamera zaokružili našu sliku o Edge 30 Fusion modelu! Znala je Motorola u prošlosti često da zastane na nekom stepeniku – ovog puta slika o novim Edge 30 modelima glasila bi – dva od tri!

      Realno, bilo bi i tri od tri da Edge 30 Neo nije unesrećen Snapdragon 695 procesorom pa je sjajna ideja telefona modernog izgleda štucnula na performansama… Realno, Motorola je ove jeseni uradila možda i najkvalitetniji posao od svih proizvođača, ponudivši osim dobrih performansi kompletne pakete, sa izgledom uređaja kojim celu konkurenciju značajno nadmašuje. Srećom po ovog proizvođača, konkurencija i nije bila specijalno nadahnuta.

      Edge 30 Fusion je bez i najmanje dileme najbolji telefon klase u kojoj, pa realno i nema dostojnog konkurenta. Za 70 hiljada dinara, bolji izbor u trenutku objave ovog testa – ne postoji. Možete vi da nađete jednako snažne telefone bezličnog izgleda, bez identiteta: ali oni ne nude osećaj u ruci kao da držite pravi premijum uređaj, niti smo sreli telefon u ovoj klasi koji kvalitetom fotografija može da isparira Motoroli ove jeseni.

      Edge 30 Fusion se čekao da stigne u prodaju, ali dogodilo se eto i to: sada je dostupan u ponudi kompanije Yettel, još uvek ne i kod drugih operatera, pa ukoliko ste zainteresovani, znate gde ga možete nabaviti.

      Lepi dani za Motorolu, sigurno najbolji od kako se ovaj proizvođač vratio na tržište: prvo iznenađenje ove godine svakako je bila podrška Qualcomma jer ne zaboravimo da je sve važne čipsetove ove godine Motorola prva predstavila na svojim telefonima – u smislu dostupnosti u prodavnicama, ne mislimo na paper launch.

      Povrh toga eto došlo se konačno i do vrhunskog dizajna uređaja, polja na kome Motorola godinama nije mogla da uhvati korak. Sada je međutim uspela da značajno odskoči od konkurencije.

      Rezultat toga i jesu dva odlična uređaja, Edge 30 Ultra i Fusion. Ultra nas je impresionirala a Fusion – ništa manje. Još ukoliko preferirate manji telefon od moćne Ultre, onda tu nema šta više da se doda.  Ostaće vam pride još 30 hiljada dinara u džepu…

      Malo je telefona ove godine uspelo da nam izmami osmeh na licu, Motorola je sa modelima Ultra i Fusion to apsolutno uspela: nije bez osnova Vlada Ostojić u našem prednovogodišnjem Benchcastu rekao, očekujte neočekivano. Eto…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra