Testirali smo Realme 9 Pro+ telefon

Testirali smo Realme 9 Pro+ telefon

Realme 9 Pro+ rešava u srednjoj klasi uređaja ove godine problematično snimanje 4K video zapisa, ponajviše zahvaljujući mogućnostima Dimensity 920 procesora

    Sadržaj
      Testirali smo Realme 9 Pro+ telefon

      Pozitivne ocene

      • Dimensity 920 procesor donosi solidne performanse i snimanje 4K videa
      • Brzo punjenje 60W, pristojna autonomija
      • Glavna kamera vrlo solidna kada su fotografije u pitanju

      Negativne ocene

      • AMOLED ekran sa svega 90 Hz refresh rate i ne baš sjajnih 600 nita svetline
      • Loša stabilizacija prilikom snimanja videa, naročito noću

      Nema sumnje da je Realme 9 Pro+ moćan telefon srednje klase sa evidentnim prednostima u odnosu na aktuelne konkurente, ali da li je to dovoljno da se nametne? Jedna od prednosti svakako je novi čipset, glavna kamera je jako dobra i danju i noću, dok je video podbacio, i to je prava šteta

      Realme 8 Pro nije imao svoju Plus verziju, pa odmah moramo da naglasimo da je Realme 9 Pro+ u stvari spiritualni i svaki drugi naslednik prošlogodišnjeg Realme 8 Pro modela. To vam je jasno i sa prvim susretom sa novim telefonom, jer su dimenzije skoro u dlaku iste, a između ostalog, Realme 8 Pro i Realme 9 Pro+ dele i ekran, koji je ove godine dobio nešto brže osvežavanje.

      Telefoni kompanije Realme skoro redovno nam ostanu u pamćenju kao dobri modeli koji su vrlo agresivno pozicionirani po pitanju cena/kvalitet. Realme 9 Pro+ nije izuzetak, jer nudi dosta toga po ceni od 49.990 dinara, negde oko 420e za pratioce Benchmarka van Srbije.

      Kad kažemo dosta toga ne mislimo na bilo kakvu vrstu spektakla, već zahvaljujući činjenici da donosi po prvi put na našem testu viđeni, potpuno novi MediaTek Dimensity 920 čip koji donosi u ovu klasu telefona sve ono što smo imali – do prošle godine. A ove nemamo… i sve to po ceni koja je 15 do 20 procenata viša u odnosu na ono na šta smo navikli da plaćamo. Otprilike, sve ono o čemu smo govorili u našoj analizi dešavanja na tržištu u proleće 2022. godine se obistinjuje.

      Dizajn

      Ono što vam odmah možemo reći je da verzija koju smo mi dobili na test ima leđa Sunrise Blue boje i da sija za sve pare. Činjenica da je staklena poleđina napravljena iz nekoliko slojeva vam je odmah jasna. Pored prelivanja boja od bele ka plavoj i narandžastoj (pod jakim svetlom), tu je i deo sa malim plavim šljokicama koji dodatno pojačava zabavu koja je nesporna kod ovog telefona. Naravno, za one malo konzervativnije, kada je dizajn u pitanju, Realme 9 Pro+ dolazi i u Midnight Black i Aurora Green bojama.

      Kamera sistem je jasno istaknut na poleđini telefona, sa dve kamere sa velikim sočivima i jednim manjim za makro kamere – prati se dizajnerski stil drugih Realme telefona objavljenih ove godine. Ono što kod telefona u ovoj boji jeste primetno, to je da na poleđini telefona itekako ostaju tragovi prstiju, ali taj problem uspešno rešava silikonska maska koja stiže u pakovanju.

      Komplement disko kugli zadnje strane je blago matiran, nebo plavi ram sa ravnim oborenim ivicama, koje prkose zakrivljenim leđima.

      Ekran

      Iznad rama izdiže se crni okvir kućišta ekrana i potpuno ravni 6,4-inčni Samsung Super AMOLED ekran. Da vas ne davimo previše, ekran je klasične 2400×1080 piksela rezolucije, ima Gorilla Glass 5 zaštitni sloj, 90 Hz osvežavanje i 360 Hz detekciju pokreta.
       
      Ekran je korektan za upotrebu napolju, pre svega zahvaljujući prirodi panela sa izuzetnim kontrastom, a svetlina je prosečno dobra, nije loša, ali nije nešto čime ćete se hvaliti drugarima – 600 nita nije dovoljno osvetljenje za ekran koji ćete koristiti na jarko sunčanom danu. Za ovu cenovnu kategoriju, OK – ali moramo da naglasimo da konkurencija nudi bolju vidljivost, ovako ćete morati da se pomerate u hlad da bi ste pročitali to što ste nameravali.

      Kada je osvežavanje u pitanju, nedostatak LTPO matrice ograničava pametnu promenu, koja se može zakucati na 60 Hz, ili na 90 ili 60 Hz, kada odaberete High ili Auto. Interesantno je da i drugi proizvođači u softveru imaju opcije High i Auto (Xiaomi na primer) koje rade istu stvar – dinamički menjaju osvežavanje sa dve ili tri vrednosti, iako biste očekivali da na primer High (90 Hz) radi stalno na 90 Hz, koliko god to nemalo smisla.
       
      Dobrodošla stvar je i touch osetljivost ekrana na 360 Hz, čemu će se posebno obradovati gejmeri. Sa druge strane, podešavanje svetline ide u sitna crevca: Vivid (DCI-P3), Natural (sRGB) i Pro, koji ima dve stavke – Cinematic (topliji prikaz) i Brilliant, plus slajder za toplinu boja kod svih režima. Pa ajde da neko kaže da nije uspeo da prilagodi prikaz prema svojim potrebama.
       
      Podržan je i Widevine L1 DRM, što znači da ćete moći da gledate omiljene filmove i serije u Netflix, Amazon Prime, HBO Max i drugim aplikacijama. HDR10 podrška je tu i lepo radi u svim aplikacijama koje je podržavaju.

      Senzor otiska prsta je optičkog tipa, smešten ispod ekrana na nižoj poziciji nego što bismo to voleli, a pored izuzetne preciznosti, interesantna je i opcija merenja pulsa, koja zahteva da 15 sekundi prislonite prst na senzor, nakon čega dobijete informaciju o vašem aktuelnom pulsu. Zanimljivo, ali ne i previše korisno, posebno jer ne postoji softverska prečica kojom možete brzo pozvati ovu opciju, već morate da idete u podešavanja, pa RealmeLab opcija, dok ne dođete do ove opcije. Jedna od unikatnih karakteristika ovog telefona tako ostaje daleko od očiju korisnika.
       
      Da se za trenutak vratimo dizajnu telefona. Kao što rekosmo u prikazima Xiaomi 12 i Samsung Galaxy S22 serija telefona: vreme kompaktnih modela se polako vraća. Sa 6,4-inčnim ekranom, Realme 9 Pro+ je negde na ivici, jer ga ne možemo baš nazvati kompaktnim, a opet, dovoljno veliki za udoban rad sa većinom aplikacija.
       
      Ravne ivice okvira lepo kontriraju oblinama i omogućavaju da telefon lepo leži u ruci i bez zaštitne maske. Maska dolazi u paketu, zajedno sa 65 W punjačem i kablićem.

      Sa donje strane telefona nalaze se USB C port, rupice zvučnika, mikrofon i 3,5 mm džek. Gore je slot drugog mikrofona, levo dva tastera za regulaciju jačine zvuka (karakteristično za Realme telefone) i slot za dve nano SIM kartice, dok se desno nalazi usamljeni Power taster. Svakako drugačija kombinacija u odnosu na današnje telefone. Nekima će se dopasti, nekima ne.

      Stereo zvučnici funkcionišu preko glavnog zvučnika sa donje i slušalice sa gornje strane, što znači da je levi kanal usmeren ka vama – korisno kada gledate neki video. Očekivano, donji zvučnik  je nešto glasniji, što je standardna boljka ovakve stereo konfiguracije, ali je zvuk fino izbalansiran, kvalitetan i solidno glasan.

      Dimensity 920 pravi razliku

      Unutar telefona kriju se dve bitne stavke – MediaTek Dimensity 920 čipset i baterija od 4500 mAh. Jedna od prednosti novog MediaTek Dimensity 920 čipseta je integrisani 5G modem, bitna stavka za korisnike van Srbije. On je pravljen u 6 nm TSMC proizvodnom procesu, ima dva Cortex A78 jezgra na 2,5 GHz i šest Cortex A55 jezgara na 2 GHz sa Mali G68 grafikom.

      Kada je memorija u pitanju, dostupne konfiguracije su sa 6/128 GB ili 8/256 GB, uz napomenu da Realme 9 Pro+ ne dolazi sa slotom za microSD kartice, pa o raspoloživoj memoriji treba razmišljati samo jednom – na početku. Memorija koristi UFS 2.2 specifikaciju što znači znatno manje brzine čitanja i upisa od modernog 3.1 skladišta podataka koje viđamo kod Snapdragon telefona novije generacije.

      Direktnim merenjem performansi čipseta, sa CPU strane Dimensity 920 smešta se negde između Snapdragon 778G i 750G čipsetova. Standardna boljka Dimensity i Exynos čipsetova je odnos performansi sa jednom izvršnom i više izvršnih linija  – single thread protiv multithread.

      Naime, dok je kod osmojezgarnih Snapdragon čipsetova taj odnos obično oko 1:3,5, kod Dimensity i Exynos je on oko 1:2,5, što suštinski znači da postoji ograničenje u podeli posla na više izvršnih linija sa kojima se Qualcomm čipsetovi mnogo bolje snalaze.

      GPU performanse su na visokom nivou, tik ispod Snapdragon 778G, što znači da nećete imati problema ni u najnovijim i najzahtevnijim igrama današnjice. Kada tome dodate i kvalitetni proizvodni proces, i činjenicu da vapor chamber hlađenje omogućava da se telefon ne zagreva ni približno kao pomenuti Snapdragon konkurenti, jasno vam je da se radi o dobrom čipsetu, koji lako izlazi na kraj sa konkurentima u cenovnom razredu. Mada moramo priznati da se 778G i nije grejao previše.

      Sa druge strane AI performanse su jako dobre, tik ispod Exynos 2100 i malo iznad Dimensity 1200, dok je skladišna memorija solidno dobra, ali ograničenih performansi zbog pomenutog UFS 2.2. Rad sa podacima ponekad ume da potraje, posebno kada su u pitanju instalacije i učitavanje nivoa u velikim igrama.

      Baterija

      Sa baterijom od 4500 mAh Realme 9 Pro+ nije otišao dalje od prošlogodišnjeg Realme 8 Pro modela, ali novi podržava 60 W SuperDart punjenje, koje omogućava veoma brzo punjenje. Brojke pri testiranju su ipak pokazale malo slabije rezultate od reklamiranih, pa je od 0 do 100% Realme 9 Pro+ telefonu trebalo 48 minuta, a za 30 minuta baterija je pokazivala 78%.

      Veliki ekran, novi čipset i stara baterija su se dobro pokazali, pa smo nakon 10 sati video reprodukcije imali 47% baterije na raspolaganju, odnosno oko dan i po do dva autonomije sa jednim punjenjem.

      Realme 9 Pro+ podržava i reverzno punjenje direktnim povezivanjem na druge telefone preko USB C na USB C kabla, mada u našem slučaju, šta god da smo povezali, Realme 9 Pro+ se punio, bez obzira na stanje baterije drugog telefona ili uređaja. Iz ugla vlasnika Realme 9 Pro+ ovo je super, ali ne znamo koliko će se to svideti drugom telefonu čiju bateriju trošite.

      Realme 9 Pro+ je jako zanimljiv telefon iz više razloga. U 2022. godini je uspeo ono što većina ne može – da u srednjoj cenovnoj klasi ima izuzetan Super AMOLED ekran, jako dobru glavnu kameru, dobru autonomiju baterije, brzo punjenje i dobre performanse čipseta, da zadrži 3,5 mm audio konektor i – da snima 4K video. Na ovo poslednje ne možemo da se priviknemo, do juče to se podrazumevalo i na jeftinijim uređajima od ovog.

      Telefon dolazi sa Android 12 OS-om i Realme UI-jem koji je dopadljiv i nije previše naporan. Nije nam se svidelo potpuno odsustvo zaštite od vode i prašine, kao ni činjenica da ne podržava proširenje memorije kada se za time ukaže potreba.

      Sistem kamera Realme 9 Pro+ telefona

      Sistem kamera je jako sličan onome sa Realme 8 Pro, samo što je glavna kamera zamenjena novim Sony IMX766 senzorom, koji smo videli kod Xiaomi 12 i 12x modela. To znači 50 MP f/1.8 širokougaona glavna kamera sa PDAF sistemom, krupnim pikselima i – optičkom stabilizacijom! Ultra-širokougaona kamera je poznata 8 MP F/2.2 sa uglom od skoro 120 stepeni i 2 MP f/2.4 makro senzor. Selfi kamera ima 16 MP, fiksni fokus i f/2.4.

      Kao što smo videli kod Xiaomi 12 serije, novi Sony senzor pravi izuzetne fotografije rezolucije 12,5 MP: dosta detalja, širok dinamički raspon, sa odličnom kontrolom šuma. Boje su lepo reprodukovane, bez dodatnog živopisnog „Instagram“ ili „HDR“ momenta, a primetno je veštačko izoštravanje na delovima koji su standardno komplikovani za senzor – krošnje drveća, trava i ponavljajući šabloni poput crepova na krovovima ili šara kore drveta.

      Meni omogućava 2x zum fotografije, a kako ne postoji telefoto sočivo, pretpostavljamo da je u pitanju ista tehnika koju smo videli i kod Xiaomi 12 serije – slikanje punom rezolucijom senzora, i isecanjem sredine kadra koji se onda uveliča. Krajnji rezultat je jako dobar, i slike su veoma kvalitetne za situacije kada biste žrtvovali malo kvaliteta zarad uveličanja dela kadra. Tome sigurno doprinosi i optička stabilizacija, koja pegla one fine potrese koji bi upropastili dobre kadrove.

      Slično je i sa noćnim fotografijama. Kamere koje imaju optičku stabilizaciju po pravilu imaju i bolje noćne fotografije, jer stabilizacija slike igra veliku ulogu kod slikanja koje traje nešto duže od malog dela sekunde. Čak i regularni režim pravi dobre fotografije, zavidne svetline i količine detalja. Šum je dobro kontrolisan, a boje verne onome što vidite svojim očima. Za situacije kada to zatreba tu je i noćni režim koji dodatno otvara senke i osvetljava kadar i zahteva slikanje od nekoliko sekundi, zavisno od situacije i osvetljenosti kadra.

      Širokougaona kamera je takođe prilično dobra. Slike su oštre i detaljne, sa dobrom dinamikom i kontrastom i sličnim bojama kao sa glavne kamere. Šuma ima u kritičnim delovima, ali ga u dobrim svetlosnim uslovima nećete primetiti. Ono što je evidentno je opadanje oštrine sa sredine ka uglovima kadra koje zavisi od slučaja do slučaja.

      Noćne fotografije su znatno lošije od onih sa glavne kamere. Šuma ima više, boje su isprane, a detalja ima, iako vidno opadaju ka ivicama kadra, ističući sve razlike ovog tipa kamere. Ako vam baš treba širokougaoni kadar, probajte noćni režim kako biste izvukli što više možete od ove kamere.

      Makro kamera ima 2 MP i f/2.4 sa fiksnim fokusom. Boje su isprane, rezolucija ograničena, a sa njom i detalji i sve stvari koje ona vuče sa sobom. Kad vam zatreba, da znate da je imate, ali ako baš ne morate da se približite, bolje koristite glavnu kameru. Dodatni minus je činjenica da je makro kamera sakrivena pod opcijom Ultra Macro u More meniju koji se nalazi kao krajnja desna opcija u Camera aplikaciji, bez prave prečice. Stoga je topla preporuka da ove opcije preuredite jer Realme UI 3.0 to dozvoljava, tako da stavite one opcije koje najviše koristite nadohvat ruke.

      Ovu selfi kameru sa 16 MP Sony IMX471 senzorom smo više puta viđali kod različitih modela telefona, a poslednji put kod OnePlus 8 i 9 serije. I tamo smo napomenuli da ovaj senzor koristi Quad Bayer tehnologiju, ali umesto 4 MP imamo 16 MP fotke, pa verujemo da je u pitanju neka upscale tehnika.

      Selfiji su dobri s obzirom na cenovni rang telefona. Detalja ima u velikoj meri, boje su fino reprodukovane, posebno one na licu, sa malo ili gotovo bez šuma i u delovima u kojima to uglavnom očekujemo. Portretni režim je dobar, sa finim odvajanjem subjekta od pozadine. Sećate se onog dobrog AI rezultata iz testova? I bez senzora dubine, portreti deluju jako dobro, uz poneko brljanje oko delova koji mogu da budu previše izazovni, čak i za veštačku inteligenciju.
       
      Kada padne mrak, pada i kvalitet, sa vidnim šumom, čak i na licu. Opcija „blica“ osvetljava ceo ekran maksimalno jako. Ovo za posledicu ima malo hladniji prikaz, ali znatno više oštrine i detalja na delovima koji dobiju bolje osvetljenje, pa je korisno praktikovati ovo kada ima malo svetla u kadru.
       
      Glavna kamera snima video u 4K u 30 fps i 1080p u 30/60 fps sa OIS i EIS, dok je ultra-širokougaona ograničena na 1080p u 30 fps i elektronsku stabilizaciju, a imate opciju korišćenja h.264 ili h.265 kodeka.

      Nažalost, kombinacija elektronske i optičke stabilizacije ne uspeva dobro da neutrališe pokrete kao što su hodanje i pomeranje kamere levo-desno, što je prava šteta, i potpuno je nejasno u čemu je problem, kao da stabilizacija nije aktivna. Zumiranje na 2x režim je samo digitalni zum, koji dodatno otežava stabilan kadar, jer su i mikro pokreti uočljiviji.

      Kada ste statični, snimci su jako dobri, detalja ima dosta, dinamika je jako dobra, kao i boje, a šuma gotovo i da nema. Prava šteta, s obzirom na to koliko bi sve bilo bolje da je stabilizacija kvalitetnija. Noćni snimci su takođe dobrog kvaliteta ukoliko zaboravite činjenicu da telefon ima stabilizaciju. Boje su dobre, detalja ima u velikoj meri, a šum je redukovan u dobroj meri.

      Nažalost, za 1080p sa ultra-širokougaone kamere nemamo ništa dobro da kažemo. Snimci deluju kao iz davnina. Mutni su, kadar je dosta uži, sa dosta šuma, a jedina dobra stvar je korektna reprodukcija boja, koja nažalost nije dovoljna da izvadi situaciju.

      Noćni snimci su kriminalno loši, kako zbog tipa kamere, tako i zbog rezolucije, ali i ograničenja algoritma. Šuma ima previše, kadar je dinamički jako uzak, sa dosta izgubljenih delova u najtamnijem spektru. Apsolutno ne koristiti – nikad.

      Realme 9 Pro+ – Utisci nakon testiranja

      Nema sumnje da je Realme 9 Pro+ moćan telefon srednje klase sa evidentnim prednostima u odnosu na aktuelne konkurente, ali da li je to dovoljno da se nametne? Jedna od prednosti svakako je novi čipset, glavna kamera je jako dobra i danju i noću, dok je video podbacio, i to je prava šteta. Držimo palčeve da je u pitanju problem do primerka koji smo mi dobili, a ne cele serije.

      Ne pomaže ni činjenica da ovaj telefon kod naš košta 50.000 dinara, što je cenovna klasa u kojoj ga čeka ozbiljna konkurencija kao što je Samsung A52s, koji ima IP67 otpornost, jači Snapdragon 778G čipset, osvežavanje ekrana od 120 Hz, podjednako dobar, ako ne i bolji sistem kamera, microSD slot i prepoznatljivi Samsung One UI. Naravno, dok ga bude u ponudi…

      Ni Xiaomi ne sedi skrštenih ruku u ovom cenovnom rangu, sa mnogo modela koji jedva čekaju da ukrste koplja sa Realme 9 Pro+, na primer Redmi Note 11 Pro Plus koga takođe čekamo, a reč je o telefonu sa istovetnim čipsetom, nešto drugačijih karakteristika ostatka sistema, pa verujemo da će borba biti sve žustrija.

      Neće ova situacija ostati ovakva, mislimo da već od maja meseca treba očekivati neke interesantne uređaje sa novim Snapdragon procesorima serije 7, mora priča da se ubrza. Samo što i dalje stojimo pri tome da ćemo teško dobijati uređaje sa svim tim mogućnostima koje smo imali, po istoj ceni. Ona definitivno ide na gore…

      Realme 9 Pro+ je lepo zaokružen telefon srednje klase, sa par nedostataka, ali ih u ovom cenovnom rangu realno svako ima. Pitanje je samo koji od njih vam najmanje smeta.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test