Wiko View 3 Pro test

Wiko View 3 Pro test

Među onima koji su vrlo uporni kada je reč o opstanku na tržištu, nagrada za tvrdoglavost bi verovatno bila uručena kompaniji Wiko. Iako joj mnogi prognoziraju teška vremena, francuska firma uspeva da ne samo očuva svoje tržišne pozicije, već i da iz godine u godinu nastavi da jača i raste. Nakon nedavnog ulaska na tržište SAD i odličnih rezultata u Evropi, definitivno je jasno da je njihova strategija uspešna. A važan deo te strategije su telefoni View serije, koji su trenutno u trećoj generaciji.

    Sadržaj

      Tako danas imamo pred sobom Wiko View 3, i to Pro varijantu. Wiko uspeva da prkosi konkurentima i da beleži veoma dobre rezultate u situaciji u kojoj su sve kategorije, pa i one najpristupačnije, preplavljene mnoštvom telefona kineskih proizvođača. Ipak, i u tim kategorijama ima onih u kojima je „lakše plivati“, a niša u koju je pozicioniran Wiko View 3 Pro je definitivno jedna od najkompetentnijih.
       
      Naime, cena ovog telefona iznosi oko 300 evra. Nažalost, nemamo potpuno preciznu cenu, ali očekujemo da će se, ukoliko se na kraju View 3 Pro pojavi u Srbiji, cena kretati oko te cifre. Verovatno je jasno da je reč o jednoj od najkonkurentnijih cenovnih kategorija – isto tako, i jednoj od najpopularnijih, ali sa rivalima kao što su Samsung Galaxy A50, Huawei P30 Lite, Honor 20 Lite, Motorola One Action, o raznim Xiaomi i drugim modelima da ne pričamo – a dobar deo njih se tek očekuje – sasvim je jasno da Wiko mora da u ovoj kategoriji izvuče svoj maksimum i ubedi kupca zašto je baš taj uređaj pravi izbor. 
      Svakako bi utisci bili još povoljniji da je telefon stigao na naše tržište ubrzo nakon predstavljanja, koje je održano još u Barseloni početkom ove godine. Ima li adute? Svakako da ima, ali krenimo redom.
      Telefon na testu
      Prvi utisak je prilično dobar. Telefon dolazi u kutiji na čijem se prednjem delu ističe veliki ekran, i to sa malim izrezom u vrhu, gde je pozicionirana prednja kamera. Sadržaj pakovanja je među najizdašnijima u kategoriji – Wiko View 3 Pro stiže sa silikonskom futrolom, prilično čvrstom i kvalitetnom. Zatim su tu USB-C kabl, koji jasno indicira postojanje brzog punjenja, sam punjač od 15W, te slušalice, koje su pomalo zaboravljene od drugih brendova u ovoj kategoriji.

      Wiko puno pažnje poklanja na dizajn svojih telefona, s ponosom ističući kako se radi o „telefonima dizajniranim u Evropi“. Moramo reći da se to kao nikada odnosi upravo na View 3 Pro, koji je zbilja izuzetnog izgleda. Posebno nam se dopadaju određeni detalji, kao ivice koje prelaze iz osnovne ljubičaste boje u hromiranu boju pri vrhu telefona, što je možda sitan, ali zaista prelep detalj.
      wikofot1_s.jpg
      Linije telefona su standardne za ovu klasu, sa 2.5D staklom koje se spaja sa frejmom telefona. Takođe bismo istakli da su odabrane boje pun pogodak – na testu smo imali lila varijantu, a drugi model će biti smaragdno-zelene boje, što je izdanje sa kojim nas razni proizvođači “zadirkuju”, ali nikako da se uređaji u takvom atraktivnom izdanju pojave kod nas. Wiko ove boje naziva “sumrak” i “okean”.

      Zvučnik dole, 3,5-mm port, tasteri za paljenje ekrana i zvuk, sve je na svom mestu i rekli bismo da je i u ergonomskom smislu ovaj telefon sasvim dobro osmišljen. Prva stavka koju Wiko ističe kod telefona, a to je dizajn, prolazi sa odličnim ocenama.Da odmah i na samom početku kažemo da telefon koristi Mediatek čipset! Upotrebljen je osmojezgarni Helio P60 čipset. Reč je o modelu sasvim pristojnih performansi, vrlo prilagođenim upotrebi u srednjoj kategoriji.
      [modul]specifikacija=9758[/modul]
      Osam jezgara rade u 4×2.0 GHz Cortex-A73 + 4×2.0 GHz Cortex-A53 režimu, a trojezgarni Mali-G72 MP3 GPU se stara o grafičkim performansama. Ako bismo u jednoj rečenici opisali performanse naspram ekvivalentnog Snapdragona, to bi bilo nešto jače CPU i nešto slabije GPU performanse, što i nije neki poseban problem jer se radi o malim razlikama.
      view3pro_cpuz_s.jpg
      Ono što smo primetili u funkcionisanju telefona jeste da se, verovatno usled dobrih termalnih karakteristika 12-nanometarskog čipseta, telefon izuzetno malo greje, čak i u situacijama ako se puno optereti, što nam se dopada.
      view3pro_antutu_s.jpg
      View 3 Pro postoji u dve varijante – naša verzija od 300-ak evra stiže sa 6 GB RAMa i 128 GB skladištem, dok postoji i pristupačnija varijanta sa 4/64 GB kombinacijom, po ceni od nekih 250 evra. U svakom slučaju, skladišni prostor možete proširiti putem memorijske kartice, maksimalnog kapaciteta do 256 GB. Naravno, tu je i Dual SIM slot. Na priloženim fotografijama možete videti rezultate u sintetičkim testovima.
      view3pro_3dmark_s.jpg
      view3pro_geekbench_s.jpgSvoj telefon Wiko isporučuje sa preinstaliranim Android 9 Pie operativnim sistemom. Osim toga, i kod View 3 Pro, kao i kod drugih modela, implementiran je Wiko Launcher, takođe oznake 9. Reč je o vrlo, vrlo blagoj modifikaciji koja je u suštini u najvećoj meri takva da zapravo dopunjuje izvorni Android. Iskustvo korišćenja je u potpunosti kao da imate telefon sa izvornim Google interfejsom, uz par dodatnih gestova i prečica koje će vam zapravo olakšati korišćenje telefona i koje sasvim lepo dopunjuju izvorno Android iskustvo.
      view3pro_softver1_s.jpg
      Takav skoro-pa-izvorni Android pristup nam se dopada. I ranije smo imali reči hvale za Wiko implementaciju, pa je tako i ovog puta, a celu stvar možemo makar donekle uporediti sa Motorolom i njenim pristupom “obogaćivanja” sistema raznim gestovima.

      Kada su u pitanju performanse, moramo reći da je osnovni utisak u radu izuzetno dobar. Helio P60 je više nego sposoban i konkurentan čipset, pozicioniran negde između Snapdragon 636 i 660 čipsetova. Da, da, znamo da “za iste pare” može da se nađe neki Xiaomi sa još bržim čipsetom, i ukoliko vam je to primarna karakteristika i odrednica, verovatno nećete ni uzeti neke druge telefone u razmatranje. Međutim, u svakodnevnim operacijama se nikakav manjak neće primetiti.

      U neku ruku je šteta što telefon nismo imali početkom godine, kada se pojavio i kada je konkurencija stajala dosta drugačije, budući da je puno telefona upravo tada izlazilo sa sličnim konfiguracijama u cenovnom rangu. Zahvaljujući prisustvu 6 GB RAMa, sve operacije teku glatko, dok se GPU snalazi i u zahtevnijim igrama. Ponavljamo, najzanimljivija stvar koju smo primetili jeste izuzetno nizak stepen zagrevanja telefona, kome ni duže igračke sesije ne menjaju naročito temperaturu, makar spolja. View 3 Pro uvek ostaje prijatan za držanje u ruci, da ne kažemo hladan.

      Zanimljivo je da notch u vrhu možete ne samo da sakrijete potpuno, već i da ga umekšate da od polukružnog postane teardrop notch – praktično, možete da mu birate oblike. Za bezbednosne funkcije je zadužen senzor otiska prsta ili Face Unlock koji se oslanja i na AI. Tu su standardne opcije i funkcije, poput Google Assistant-a, raznih dodataka za kameru poput Google Lens-a i slično. Sve u svemu, iskustvo korišćenja telefona je prilično dobro i zaista nam se dopada kako to Wiko radi i na koji način pristupa softveru. Izvorni Android uz vrlo, vrlo blage modifikacije. Ekran
      Telefon dolazi sa 6,3“ IPS ekranom rezolucije 2340×1080 piksela. Odnos stranica ekrana je 19,5:9, što je takođe u skladu sa standardima. Gustina ekrana iznosi 409 piksela po inču.

      Dobar utisak pomalo narušavaju dve stavke. Pre svega, imamo agresivan senzor automatskog osvetljenja, koji je sklon spuštanju nivoa osvetljenja, verovatno da bi se maksimalno prištedela baterija. Druga stavka stiže u vidu relativno niske osvetljenosti samog ekrana. Ukoliko je vidljivost pri jarkoj sunčevoj svetlosti kriterijum, View 3 Pro svakako ne prolazi naročito dobro na istom. Nije najekstremniji slučaj po tom pitanju, ali se u praksi oseća da bi valjao svetliji ekran.
      view3pro_ekran_s.jpg
      Softverska podrška je – odlična! Možete menjati temperaturu boja, što nam se veoma dopada. Takođe, tu je i čitav spektar raznih podešavanja ekrana koje nudi Android 9 Pie. Ukupan utisak – korektno.

      Baterija
      Baterija ima kapacitet od 4000 mAh i Wiko ističe da je reč o telefonu koji će lako isporučiti dva dana autonomije. Rekli bismo da imaju puno pravo, a videćete uskoro da postoji i dobar hardverski razlog. Sve u svemu, i zahtevnijim korisnicima će ovaj telefon potrajati barem dan i po.
      view3pro_baterija_s.jpg
      Na našem testu 10-časovnog YouTube videa smo došli do tačno 41%, a uključenost ekrana tokom obdanice uz intenzivno korišćenje je prešla 12 sati. Drugim rečima, View 3 Pro nije rekorder, ali je svakako među telefonima koji po pitanju autonomije pružaju puno. Takođe je veoma bitno da ima brzi punjač snage 15 W, koji će relativno brzo dopuniti bateriju preko prisutnog USB-C porta. I drugi adut prolazi veoma dobro na našem testu.

      Audio
      Što se zvuka tiče, telefon je samo prosečan, sa samo jednim zvučnikom. No, pohvaljujemo što stiže sa 3,5-mm konektorom za slušalice, a da ne zaboravimo da spomenemo da View 3 Pro stiže sa slušalicama u paketu, što je svakako plus u ovoj cenovnoj kategoriji, u vremenu u kome su praktično svi zaboravili na taj detalj.

      Takođe, tu je i FM radio, za sve one koji vole taj vid zabave i iskustva. Wiko je omogućio i BesLoudness, neku vrstu boost-a zvuka na zvučnicima, ali ne možemo reći da je to nešto što fundamentalno menja iskustvo zvuka na ovom telefonu.Kamera sistem ovog telefona smo u neku ruku već upoznali toliko puta, uključujući i model Pro prethodne generacije, s tim što je ovde isti blago pojačan. O čemu se radi?
      wikoview3pro_2_s.jpg
      Wiko koristi sistem sa tri kamere za ovaj telefon – standardni senzor od 12 megapiksela, ultra-širokougaoni senzor od 13 megapiksela, te senzor dubine od 5 megapiksela. Naizgled, može se reći da je prosek u pitanju, ali Wiko pravi zaista vrlo dobre i detaljne fotografije.
      foto_view3_pro_7_s.jpg


      Softver je više nego korektan. Nema puno teksta, a brzo ćete pohvatati čemu služe ikonice na donjem delu. Osim odabira modova snimanja, tu je i mogućnost korišćenja nekih Google dodataka, ali je to zajedničko praktično svim telefonima danas. Interfejs kamere je intuitivan i korisnik se brzo navikava. Na raspolaganju je dosta opcija i režima snimanja, uključujući i noćni režim, o kome ćemo nešto više reći malo kasnije.



      Glavni senzor od 12 megapiksela je zapravo dobro poznati Sony IMX486 senzor, jedan od najboljih kamera senzora prethodne generacije. Može se dati primedba da je kod brojnih sličnih telefona iz kategorije on zamenjen novijim Sony IMX586 senzorom, ali primetite da takvi telefoni ipak uglavnom cenovno odskaču od kategorije u koju je pozicioniran Wiko View 3 Pro. Glavni senzor ima veličinu piksela od 1,25 mikrometara i pravi odlične dnevne fotografije.



      120-stepeni ultraširoki senzor od 13 MP je zadužen da napravi snimke koji hvataju daleko šire uglove, što dosta doprinosi osećaju raznovrsnosti prilikom snimanja i nije često videti takav senzor u ovoj kategoriji, pa pohvaljujemo Wiko, koji je sličnu kombinaciju imao još na View 2 modelima. Osim toga, senzor za merenje dubine pomaže prilikom portreta i zamućivanja pozadine, te bismo pohvalili odlično funkcionisanje u tim režimima.
      foto_w3p_1_s.jpg


      Podržana je i AI asistencija prilikom snimanja – ne toliko bogata kao na vodećim modelima, ali ni AI asistencija na telefonima klase od 300 evra bilo kog proizvođača nije na tom nivou. Fotografije su detaljne, mada tu i tamo View 3 ume da “prebaci” sa pokušajima hvatanja svakog detalja, posebno ako je upaljen HDR.



      Kolorit je odličan! S obzirom da se Wiko oslanja na interne algoritme Google-a, te da su isti odavno optimizovani za IMX486, rezultat su vrlo dobre fotografije bez puno šuma. Tu i tamo se može primetiti da detaljnost nije na nivou drastično većih senzora, ali se to može uočiti samo vrlo detaljnim pregledom na nekom monitoru veoma velike rezolucije. Primetili smo tendenciju da View 3 Pro svetle delove slike učini za dlaku svetlijim, a kako je to odlika i prednje i zadnje kamere, mislimo da je reč o softverskoj stavci.



      Noćno snimanje je korektno. Wiko View 3 Pro ima noćni režim snimanja, a kada se detektuje manjak svetla, korisnika softver pita da li želi da se prebaci u isti. Slike sa sobom nose određeni nivo šuma, ali ništa što se ne može zameriti i ostalim uređajima u cenovnoj kategoriji.
      foto_view3_pro_4_s.jpg
      foto_w3p_14_s.jpg


      Selfi kamera od 16 MP je već nešto ekstremniji slučaj, iako to možda po specifikacijama ne bi trebala biti. Iako je nešto veće rezolucije, vrlo je osetljiva na svetlosne uslove, pa tako noćni selfiji izgledaju dosta slabije od dnevnih, čak i preko neke mere koju bismo očekivali.
      foto_view3_pro_41_s.jpg

      Video je – standardno dobar. Naime, Wiko izbegava da se upliće u neke varijante i verzije koje su tu da bi se reklo da postoje, pa tako ne zatičemo ni 4K snimanje, niti snimanje u velikom frejmrejtu. No, to što radi, Wiko radi odlično! Video snimanje u 1080p pri 30 fps je stabilizovano, i rezultat je veoma, veoma dobar, te se radi o jednom od boljih telefona za snimanje videa. Sve u svemu, kamera sistem je takođe odlična uzdanica ovog telefona!Wiko View 3 Pro je veoma dobar telefon koji nam se neobično dopada. Dovoljno je drugačiji od ostatka ponude, veoma nam se dopada i ne vidimo nijedan razlog da ga ne stavite na svoju listu za kupovinu. Da li je najbolji – verovatno nije. Da li može biti idealan miks stvari koje priželjkujete i koje su vam potrebne? Odgovor je vrlo subjektivan, ali svakako naginje ka potvrdnom, posebno ukoliko želite nešto drugačije, što će vas izdvojiti od ostalih u masi.
       
      Sad, svesni smo da je veoma teško ostati prepoznatljiv i konkurentan u ovoj cenovnoj kategoriji. No, ukoliko želite nešto drugačije, a zbilja kvalitetno i dobro osmišljeno, View 3 Pro bi mogao biti idealan telefon za vas. Ne fali mu ničega – u svim bitnim kategorijama, na nivou je konkurencije ili čak malo iznad nje. Pa prosudite sami – kao što smo rekli, reč je o veoma dobrom telefonu, a želimo da vidimo da Wiko još agresivnije nastupi u svim kategorijama u kojima posluje.

      Prednosti:
      – Specifičan, jedinstven dizajn – Odlična kamera – Skoro pa izvorni Android 9 Pie – Veoma dobra baterija
      Nedostaci:
      – Displej bi mogao biti bolje osvetljen – (Uslovno) Uvek možete pronaći još brži telefon za ovu količinu novca

      Pogledaj i druge Wiko proizvode

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra