Xiaomi Mi 8 Lite (Video)

Xiaomi Mi 8 Lite (Video)

Odličan nastup kompanije Xiaomi na brojnim svetskim tržištima je definitivno imao odjeka i u Srbiji. Zahvaljujući odličnoj taktici, te filozofiji nuđenja što snažnijeg hardvera u svakom cenovnom razredu, veoma primerenoj našim uslovima i navikama, odlično se pozicionirao i stekao veliki broj pristalica. Danas testiramo jedan od telefona koji prilično doprinosi daljem rastu i popularnosti kompanije, te je u neku ruku vesnik budućnosti na kome možemo proceniti dalje tokove.

    Sadržaj

      Dok mnogi proizvođači pažljivo mere cenovne niše i kategorije koje žele da pokrivaju na tržištu, utisak je da Xiaomi “ispaljuje” nove modele kao da sutra ne postoji.Dok smo u početku takve tendencije gledali sa simpatijom, moramo priznati da sada ni sami nismo sigurni šta predstavlja koja varijanta i serija, već moramo malo da razmislimo. Redmi, Note, Mi, Mi X, Mi Max, Mi Mix, Mi A, Pocophone F1, pa razne Lite varijante…

      U suštini, tu mora doći do preklapanja i preplitanja, to je svakome jasno. Recimo, današnji model Mi 8 Lite deli platformu sa mnogim sličnim modelima i sigurno nije lako kretati se u pravoj pravcatoj šumi modela veoma sličnih hardverskih karakteristika. Srećom, tu smo mi da vam pomognemo, koliko je god to u našoj moći. Stoga, da pređemo na Mi 8 Lite.
       
      Telefon na testu
      Sa izlaskom Mi 8 telefona, pojavila se osnova za Mi 8 Lite. Iskreno, iako autor ovih redova ne sumnja da će telefoni zabeležiti dobru prodaju na tržištu, njemu su ipak draži autentični Xiaomi telefoni. Imamo utisak da je Xiaomi rekao “hajde da izbacimo jednu seriju telefona koja će biti slična izrez trendovima”, i onda to učinio sa Mi 8 serijom, koja po drugim karakteristikama ne odudara od Xiaomi telefona koji su dosta originalnijeg karaktera.

      To se ogleda pre svega u dizajnu telefona. Uređaj veoma liči na sve druge mobilne telefone iz srednje i više kategorije, koji plivaju na pre godinu dana pokrenutom trendu. Pošto je Mi 8 takav, logično je očekivati da i Mi 8 Lite bude identičan.  Spolja on zaista podseća na mnoge druge telefone, sa izrezom na prednjoj strani, crnim ivicama, te staklenim površinama napred i pozadi, između kojih je aluminijumski frejm, i koje su sa njime povezane takozvanim 2.5D ivicama. Suštinski, nema se šta zameriti, ali isto tako nakon milion sličnih telefona, ništa ne oduševljava preterano. Premijum osećaj je ipak tu.

      U kutiji Xiaomi isporučuje nekoliko stvari, među kojima su najznačajniji turbo punjač, kao i silikonski kejs za mobilni telefon pepeljaste boje, koji odlično ide uz Xiaomi Mi 8 Lite. Toplo preporučujemo njegovo korišćenje – uostalom, zašto da ne koristite nešto što ste dobili u pakovanju? U svakom slučaju, Xiaomi u tom smislu nastavlja sa veoma lepom praksom.

      Poleđina je prilično čista, ravna i jednostavna. Na centralnoj osi, nešto iznad polovine, postavljen je skener otiska prsta, na mestu koje mnogi korisnici smatraju idealnim. U levom ćošku je postavljen kamera modul, koji je horizontalan. Delimično je ispupčen – ne toliko koliko ovakvi moduli umeju da budu, ali sasvim dovoljno da se vidi i oseti. No, tu u pomoć priskače pomenuta silikonska futrola koja eliminiše sva ispupčenja, te postoji razlog više za njeno korišćenje.

      Debljina telefona je svega 7.5 milimetara, što znači da predstavlja jedan od tanjih uređaja današnjice. Naravno, to znači i dve stvari – ne preveliku bateriju, kao i da korišćenjem kejsa ta debljina biva značajno uvećana. Ostajemo dužni i informaciju da da je ekran zaštićen Corning Gorilla Glass 5 tehnologijom.

      Što se tiče konektora, imamo situaciju da ne postoji 3,5-mm audio džek. Nažalost, Xiaomi je u ovoj godini njega eliminisao sa određenog broja modela, u koje ubrajamo i ovaj koji vam danas predstavljamo. Na donjem delu telefona se nalazi USB-C, preko koga telefon komunicira sa spoljnim uređajima, odnosno preko koga se puni njegova baterija. Telefon poseduje hibridni Dual SIM, što znači da jedan slot služi ili za drugu SIM karticu ili za memorijsku karticu.
       Xiaomi Mi 8 Lite stiže sa Snapdragon 660 čipsetom, što je više nego pristojan čipset koji će omogućiti performanse koje se zaista mogu meriti sa hardverom visoke klase pre koju godinu. No, da li će fanovi Xiaomi-ja ostati dosledni sebi i kritikovati ovaj Xiaomi uređaj pričom da je…mnogo bolje uzeti svemogući Pocophone F1? Pišite nam u komentarima šta mislite o tome.
      mi8lite_cpuz_s.jpg
      [modul]specifikacija=9580[/modul]
      Nama se ovakav izbor dopada pošto telefoni sa Snapdragon 660 čipsetom zaista donose prilično dobro iskustvo.Snapdragon 660 stiže sa osam jezgara. Imamo četiri Kryo 260 jezgra koja rade na 2.2 GHz, te četiri Kryo 260 štedljiva jezgra koja rade na do 1.8 GHz. Za grafiku se stara Adreno 512 grafika, sasvim pristojnih performansi. Sve u svemu, reč je o veoma solidnoj hardverskoj osnovi koja svakako neće sputavati ostatak telefona ni po kom pitanju.
      mi8lite_antutu_s.jpg
      Model na našem testu ima 4 GB RAM-a. Stigao je u kombinaciji sa 64 GB skladišnog prostora. Teoretski, postoji i verzija sa 6 GB RAM-a i 128 GB prostora, ali sumnjamo da ćemo je videti na našem tržištu, jer je nešto skuplja, te samim tim i manje konkurentna. U suštini smo navikli na ovu konfiguraciju i, da budemo objektivni, ona je sasvim dovoljna za 99% korisnika mobilnih telefona, posebno zbog toga što ovaj telefon ima i slot za proširenje skladišnog prostora.
      mi8lite_geekbench_s.jpg
      Rezultate koje postiže telefon možete videti na priloženim skrinšotovima. U suštini, reč je o fino zaokruženom telefonu, hardverski posmatrano, što smo i očekivali. Naravno, dok kuckamo ove redove, već čujemo eho “…slično kao i desetine drugih”, ali takve su tržišne tendencije, šta se tu može. Tu su Antutu, Geekbench, te 3D Mark. Telefon zaista pruža veoma dobre performanse u svakom pogledu.
       mi8lite_3dmark_s.jpgTelefon stiže sa Android 8.1 Oreo operativnim sistemom. No, kada je u pitanju interfejs, postoji mala začkoljica – u samom startu je omogućen apdejt na MI UI 10.0.3.0, što svim budućim vlasnicima toplo preporučujemo. Apgrejdom na MI UI 10 dobijate novu iteraciju korisničkog sistema i poslednju iteraciju bezbednosnih zakrpa.
      mi8lite_softver1_s.jpg
      Kao i kod drugih interfejsa dalekoistočnih kompanija (pre svega – kineskih) i na MI UI se, utisak nam je, morate navići. Srećom, to navikavanje prilično brzo ide, i isplati se – itekako. Naime, postoji pravo more opcija, dodataka i mogućnosti koje se otvaraju korisniku. Zaista je puno opcija na raspolaganju, bez obzira da li govorimo o raznovrsnom kalkulatoru, skeneru dokumenata ili bežičnom upravljaču uređajima.

      Nažalost, Mi 8 Lite nema infracrveni port, pa nema tu mogućnost kontrolisanja drugih uređaja, odnosno funkciju univerzalnog daljinca. Ipak, u stanju je da kontroliše razne uređaje koji su povezani preko bežične konekcije. Sitnica, ali mnogi su navikli na tu opciju, naročito jer je IR podrška bila prisutna i na najpristupačnijim Xiaomi telefonima već neko vreme.


      Na same performansenemamo nikakvih zamerki, čak mislimo da je pomalo izlišno govoriti o njima. Ovo nije Snapdragon 845, ali i ne mora biti – ovo je vrlo dobar čipset srednje klase koji se koristi u mobilnim telefonima srednje i više srednje klase i gde omogućava vrlo pristojan nivo performansi. Sintetički se ne može meriti sa čipsetima najviše kategorije, ali sasvim sigurno se nećete žaliti na nedostatak brzine ili na probleme u seckanju ili animacijama. Mi 8 Lite u tom pogledu zaista odlično funkcioniše.


      koliko želite interfejs na ćirilici, budite bez brige. I ta opcija je omogućena, kao što možete videti na priloženim skrinšotovima. Izrez u ekranu možete da eliminišete iz opcija za ekran. Na raspolaganju su razni gestovi, Quick Ball opcija za interfejs, Second Space za napredne opcije bezbednosti, kao i Mi Drop cloud servis za pohranjivanje fajlova.

      Omogućena je i alternativna navigacija preko gestova, što spominjemo jer postoji ne tako mali broj korisnika koji su skloni tvrdnjama da se radi o fanatastično osmišljenom sistemu koji bi voleli da vide naširoko implementiranog. Mala primedba – neki od ovih servisa ili opcija imaju dosta promenjeno ime na srpskom jeziku, tako da ukoliko koristite interfejs na ćirilici, povedite o tome računa.

      Sve u svemu, performansama i ponašanjem sistema smo prilično zadovoljni. Navikavanje kratko traje, a korisnik biva nagrađen morem opcija i mogućnosti, tako da je i sam vrlo zainteresovan da se brzo navikne,  naspram nekih interfejsa koji su tu tek da postoje. Nema App Drawer-a, a korisnik je u prilici da koristi sve što mu je potrebno i prilagodi sistem do “u sitna crevca”. Ekran
      Xiaomi je implementirao IPS ekran. Dijagonala iznosi 6.26 inča. Zahvaljujući popularnom odnosu strana ekran od oko 2:1 (tj. precizno 19:9), nije teško obuhvatiti ga šakom i koristiti jednom rukom. No, ipak smo mišljenja da je u tom pogledu na ivici kada na njega stavite silokonsku futrolu iz paketa. Istina, ona unapređuje hvat u smislu da se zbog podloge šaka prosto lepi, ali dodatno uvećava dimenzije telefona.

      Rezolucija ekrana je 2280 x 1080 piksela. Uz pomenutu dijagonalu, to znači da je gustina prikaza 403 piksela po inču. Ni sa te strane nemamo nikakvih primedbi. Takođe, kao što smo nekada kritikovali, sada ćemo pohvaliti senzor automatskog osvetljenja, koji nije preagresivan i koji zaista dobro funkcioniše.
      mi8lite_ekran_s.jpg
      Sa softverske strane su omogućene sve potrebne opcije da telefon možete prilagoditi svojim željama i potrebama u punoj meri. Možete podešavati kontrast i boje, noćni režim, filtere plavog svetla, odnosno režim čitanja. Sve u svemu, i po ovom pitanju bismo telefon pohvalili visokom ocenom.

      Zvuk
      Mi 8 Lite nudi jedan zvučnik, koji je izuzetno snažan i glasan. Subjektivno, reč je o jednom od najglasnijih smartfona. Međutim, i dalje je to samo jedan zvučnik, pa ništa od stereo uživanja. Situacija postaje još gora krenete li dalje, pošto je eliminisan 3,5-milimetarski audio konektor, a ni FM radio nije prisutan.
      mi8lite_audio_s.jpg
      Baterija
      Xiaomi Mi 8 Lite stiže sa baterijom kapaciteta 3350 mAh. Nije malo, ali u današnje vreme svakako nije ni rekorder. Stoga, kako se pokazuje na našim testovima? Upravo u skladu sa tim procenama. Naime, desetočasovnu YouTube reprodukciju nije izdržao, prekinuvši se nakon devet i po sati. To je i dalje korektan rezultat, ali kao što rekosmo, nije za neku naročitu pohvalu. Već smo nagađali da će se tako nešto desiti kada smo govorili o maloj debljini telefona od svega 7,5 milimetara – ispostavilo se, sasvim osnovano.
      mi8lite_baterija_s.jpg
      Uređaj ćete moći da dopunite brzim punjačem preko USB-C porta. No, i tu postoji jedna začkoljica. Naime, telefon podržava Quick Charge 3.0 tehnologiju punjenja, dok u pakovanju ide “samo” standardan Fast Charger od 5V 2A, odnosno 10 W. To znači da on neće puniti telefon maksimalnom brzinom koju telefon podržava, pa je vrlo pogodno ako imate uz sebe neki još brži punjač, pošto će itekako moći biti iskorišćen.Kamera je danas kod svih telefona ekstremno bitna, i danas se (sa pravom, rekli bismo) od strane mnogih ljudi očekuje minimalno pristojan snimak u svim uslovima, nezavisno od kategorije uređaja. Mi 8 Lite pride ima opterećenje prve dve stavke u svojoj oznaci, jer kada ugledate telefon koji potiče od flegšipa, ne možete a da ne očekujete barem dobro iskustvo.
      Što se softvera tiče, Xiaomi je sve opcije dobro poslagao po ekranu. Blic i HDR su veoma lako dostupni preko opcija na vrhu, baš kao i AI snimanje, koje je takođe podržano. Svajpovanjem u određenu stranu se menjaju modovi snimanja, a prisutan je i Pro režim, gde se u znatnijoj meri mogu menjati parametri fotografisanja. U opcijama zatičemo sve što nam je potrebno, a Xiaomi telefoni su poznati po obilju mogućnosti kada je podešavanje parametara snimanja u pitanju.
      mi8lite_kamera_s.jpg
      Sama kamera je ipak – samo solidna, ne i iznenađujuće dobra. Reč je o rešenju koje smo praktično već videli u pozamašnom broju telefona ove cenovne kategorije. Sistem kamera pozadi se sastoji od glavnog senzora od 12 megapiksela i pomoćnog senzora od 5 megapiksela.



      Najvažniji je, logično, senzor od 12 megapiksela, koji se može podičiti interesantnim karakteristikama. Pre svega, ima otvor blende od f/1.9 i veliki piksel, čija veličina iznosi 1.4 μm. To bi u teoriji trebalo da znači da on bolje prikuplja razne vrste informacija. Takođe, donosi i Dual Pixel Phase Detection autofokus, omogućavajući munjevit rad kamere u praktično svim prilikama. Senzor od 5 megapiksela prikuplja informacije o dubini i tu je za portret mod snimanja, odnosno za zamućivanje pozadine.



      Snimanje je prilično korektno. Ukoliko ne patite za nekim ekstravagantnim stavkama, Mi 8 Lite će savršeno dobro poslužiti za svakodnevne operacije. Ovde nema nikakvog telefoto senzora koji će omogućiti zumiranje, niti ultrawide senzora koji donosi fotografije snimane na specifičan način. Potrebna vam je jednostavna, standardna fotografija korektnog nivoa detalja? To ćete upravo i dobiti na Xiaomi Mi 8 Lite telefonu.



      AI funkcioniše dobro i pomaže u određenim situacijama. Njegove funkcije nisu tako raširene kao kod top modela, ali sasvim korektno. Ima tendenciju da naglašava boje, mada je to možda bolje pripisati kameri generalno. Samim tim, neke fotografije će izgledati pomalo izveštačeno, ali to nije ništa što je preterano neobično, ili što bi trebalo da alarmira korisnike.



      Noćno snimanje je tek korektno. Ne bismo ga okarakterisali posebno dobrim, a ni posebno lošim. Biće u stanju da snimi određeni broj detalja, ali pojava šuma je prilično izražena, dok performanse umeju da budu nekonzistentne – vrlo lako ćete u naizgled sličnim uslovima dobijati drastično različite fotografije.



      Prednja kamera koristi Sony IMX576 senzor, poslednju iteraciju Sony senzora koja stiže sa višom rezolucijom u odnosu na IMX486, koji smo viđali na brojnim Xiaomi modelima – interesantno je da se ovaj senzor koristi u pristupačnijem aparatu. Rezolucija sada iznosi 24 megapiksela, ali je i dalje tu fiksni fokus, pa se nadamo da će proizvođač više pažnje obratiti na to nego na rezoluciju senzora u narednoj iteraciji, pošto je tu zapravo glavna kočnica kada je prednja kamera u pitanju.
      foto_mi8lite_1_s.jpg


      Kamera je u stanju da snima u 4K rezoluciji, ali tada, očekivano, nema nikakve asistencije, čak ni one najbazičnije koja postoji u 1080p – doduše, pri 30 fps. Na raspolaganju su i 1080p 60 fps modovi, ali je omogućeno i 720p snimanje u slow-motion modovima pri 120 i 240 fps. Kvalitet bismo okarakterisali pristojnim – ne i naročitim, ali opet, za ovu kategoriju telefona, više nego dovoljnim.Xiaomi Mi 8 Lite je prilično čudan telefon. Sa jedne strane, donosi sve što jedan telefon ove klase treba da donese. Sa druge strane, postoji nekoliko stavki koje bismo radije videli drugačije odrađene. Pre svega, voleli bismo da baterija duže traje, a ne bi bilo od zgoreg ni da je prisutan 3,5-mm konektor. Takođe, tu je i pitanje dizajna – voleli bismo kada Xiaomi ne bi, makar u ovoj kategoriji, po svaku cenu jurio neke trendove koje su drugi uspostavili, posebno zbog toga što je pokazao da je u stanju da napravi i bolji i lepši telefon i bez toga.
       
      Sa druge strane, odnos uloženog i dobijenog je prilično dobar, praktično kao i na svim drugim Xiaomi telefonima. Tu nema mesta nekim naročitim prigovorima. Hardverska snaga telefona je neosporna, i iskustvo je na prilično dobrom nivou. Opet, bez obzira na sve mogućnoti MI UI 10 interfejsa, ne bismo se bunili da smo dobili izvorni Android, odnosno Android One, ali to bi onda bio Xiaomi Mi A2, zar ne?
      mi8lite_7_s.jpg
      Drugim rečima, ovo je prilično korektan telefon, ali opet, voleli bismo da su neke stvari urađene nešto drugačije nego što jesu. Odnos uloženog i dobijenog je prilično dobar, i ukoliko vam telefon nešto većih gabarita i pristupačne cene odgovara, Mi 8 Lite će sasvim fino poslužiti. Da li donosi nešto neviđeno? Nismo sigurni. Štaviše, sigurni smo da ne donosi. Formula ostaje ista…
      Prednosti:
      – Odličan hardver – Dobar ekran – Odnos uloženog i dobijenog – Solidna, mada ne i naročito zabavna kamera – Mnoštvo mogućnosti u MI UI korisničkom interfejsu
      Nedostaci:
      – Baterija je mogla biti trajnija – (Uslovno) Neće svakome prijati MI UI, pre svega vizuelno, a čist Android je namenjen nekoj drugoj seriji – Bez 3.5-mm konektora
      Telefon na test ustupio Xiaomi.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra