Xiaomi Mi 9 Lite test

Xiaomi Mi 9 Lite test

Poplava Xiaomi modela mobilnih telefona se nastavlja nesmanjenom žestinom. Sklon i rad da ponudi po jedan telefon na maltene svakih par hiljada dinara, kineski proizvođač ne staje u plasmanu novih proizvoda. Sa strategijom za koju se opredelio, ni ne sme da stane. To bi donelo propast i brzo preuzimanje tržišta od brojnih rivala koji ionako imaju sličnu strategiju. Najnoviji model koji stiže na naše tržište je Lite varijanta uređaja koji se u prvoj polovini godine tako dobro pokazao i pobrao pohvale sa svih strana - Mi 9 Lite je tu da pobre lovorike koje je sasvim zasluženo poneo Mi 9 i ponudi više kvaliteta u srednjoj klasi.

    Sadržaj

      Xiaomi pomalo upada u sopstvenu zamku sa svim ovim telefonima. Ne samo da se ponuda prilično zakomplikovala, već imamo situaciju da se sada verovatno mnogi pitaju koji je telefon bolji, Redmi Note 8 Pro ili Mi 9 Lite? Šta se dobija sa jednim, a šta sa drugim? Koliko može jedan, a koliko drugi? Vredi li doplata, odnosno razlika u ceni? To i mnoga druga pitanja će u suštini odrediti ton ovog prikaza, budući da mnogo toga već veoma dobro znamo – i hardverske mogućnosti telefona, i bateriju, i ekran, pa čak i kamere možemo da pretpostavimo kako se ponašaju sa tolikim brojem telefona koji su nam prošli kroz ruke.
       
      Da sve bude još komplikovanije, Mi 9 Lite je na nekim tržištima poznat kao Mi CC9. Mi 9 Lite nastaje “kraćenjem” snažnijih modela, dok s druge strane Redmi Note 8 Pro nastaje “obogaćivanjem” modela niže kategorije. Tako je možda u teoriji, ali u praksi imamo vrlo zanimljivu situaciju u cenovnom pogledu. Odozdo pritisnut Note 8 Pro, odozgo Mi 9T modelima – kao da sama matična kompanija želi da zauzme apsolutno svaku tržišnu nišu.

      Naime, oba telefona su dostupna u 6/64 GB i u 6/128 GB kombinaciji memorije i skladišnog prostora. U obe verzije, Note 8 Pro je primetno jeftiniji, makar u okvirima klase o kojoj govorimo. Mi 9 Lite u 6/64 GB varijanti kakvu smo mi imali na testu košta 39,999 dinara, a 6/128 GB verzija košta 43,499 dinara. Dotle Redmi Note 8 Pro košta 32,999 dinara u 6/64 GB, odnosno 35,999 u 6/128 GB varijanti. Dakle, razlika je jasna, i Mi 9 Lite je skuplji od Note 8 Pro. Vredi li međutim razlika i koliko zapravo Mi 9 Lite može?

      Telefon na testu
      Telefon smo na test dobili u takoreći standardnoj varijanti. Xiaomi ovu boju zove Onyx Gray, i predstavlja tipičnu tamnu varijantu telefona koji, kao i svi drugi modeli, izgleda dosta privlačnije kada je u nekoj drugoj boji. No, dobro, to je tako. U kutiji dobijamo punjač od 18 W, kao i silikonsku futrolu za nošenje, pepeljaste boje, slično kao i sam telefon. Tu je naravno i USB-C kabl za punjenje i komunikaciju sa računarom.

      Xiaomi Mi 9 Lite izgleda korektno – no, isto tako se ne ističe ničim naročitim, makar u sivo-crnoj verziji koju smo imali na testu. To je i dobro i loše – ipak bi neko možda želeo telefon koji se više ističe, a s druge strane biće dovoljno diskretan ukoliko tako želite. Svakako bismo preporučili neku varijantu u boji. Sam raspored je klasičan, i nešto što smo videli toliko puta ove godine sa dizajnom koga se trenutno svi drže.

      Ivice nisu ni naročito tanke ni preterano debele, u vrhu imamo ne naročito agresivni teardrop izrez, dok su sa desne strane tasteri za paljenje i kontrolu zvuka. Možda su oni mogli biti urađeni nešto bolje, jer su dosta tanki i ne pružaju naročiti povratni osećaj, mada su dovoljno dobri za ugodno korišćenje. Pozadi imamo kamera modul u gornjem ćošku, dok je skener otiska prsta smešten ispod ekrana.

      Na kvalitet izrade nemamo primedbi. Koristi se Corning Gorilla Glass 5 staklo, koje će telefonu dati osećaj pripadnosti višoj klasi, kao i realnu zaštitu od mehaničkih udara. Isto tako, doprineće da telefon bude veoma klizav, ali pošto ćete sasvim sigurno koristiti silikonsku futrolu iz pakovanja, ne očekujemo da će po tom pitanju išta smetati.Xiaomi ima reputaciju firme koja će dati najjači hardver za uloženi novac. Međutim, Mi 9 Lite u principu nije takav telefon. Odmah da kažemo, Note 8 Pro je hardverski nešto snažniji od njega, a s gornje strane se ne može nikako poreći da je relativno mala doplata za Mi 9T itekako opravdana raznima aspektima i mogućnostima tog telefona. I to samo posmatramo Xiaomi okvire.
      [modul]specifikacija=9767[/modul]
      Kako bilo, ovaj telefon koristi 10-nanometarski Snapdragon 710 čipset. To automatski znači da je i tik ispod Mi 9 SE telefona, koji upotrebljava Snapdragon 712, nešto savremeniju verziju. No, dobro. Procesor ima osam jezgara, koja rade na do 2,2 GHz i to u rasporedu sa dva brza Kryo 360 gold jezgra na 2,2 GHz, te šest sporijih Kryo 360 Silver jezgara na do 1,7 GHz. GPU je Adreno 616.
      mi9lite_cpuz_s.jpg
      Što se skladišnog prostora i memorije tiče, imamo nekoliko kombinacija koje smo spomenuli u uvodu, s tim što je nama došao na test model sa 64 GB skladišnog prostora i 6 GB RAMa. Da li bismo uvek doplatili za nešto više skladišta, u konkretnom slučaju 128 GB? Vrlo verovatno, budući da memorijska kartica opet ispadne par hiljada dinara. No, konačnu odluku i sud prepuštamo vama, budući da kod ovakvih telefona svaki dinar puno znači.
      mi9lite_antutu_s.jpg
      Osim toga, za odluku može biti značajan podatak da iako je Mi 9 Lite Dual SIM telefon, drugi slot je deljen, pa tako morate birati da li ćete u njega staviti drugu SIM karticu ili microSD karticu za proširenje skladišta. U nekim situacijama, to može biti prilično nezahvalno. Što se tiče performansi, one su sasvim korektne za srednju klasu – premda nisu šampionske, i na to uvek mislimo kada konstatujemo da Xiaomi često samom sebi pravi jamu u koju upada sa narednim telefonima. No, ne može se sporiti da je vrednost u odnosu na uloženi novac sasvim korektna.
      mi9lite_3dmark_s.jpg
      mi9lite_pcmark_s.jpgTelefon pokreće Android 9 Pie operativni sistem sa MIUI 10 korisničkim interfejsom. I tu nailazimo na prvi problemčić, koji se ispoljavao svo vreme dok je telefon bio u našim rukama – premda postoji apdejt sa 10.3.6 sa kojim telefon dolazi na noviju verziju (aktuelna bi trebala da bude 10.4.5), Mi 9 Lite nije uspevao da odradi apdejt.
      mi9lite_softver1_s.jpg
      Sada kada smo probali razne sisteme kineskih proizvođača, definitivno smo mišljenja da MIUI nije najuspeliji primer – mišljenja smo da je to OnePlus OxygenOS interfejs – ali s druge strane smo itekako svesni da se veliki broj korisnika već navikao na ono što Xiaomi nudi. Sistem bi valjalo osvežiti novijim grafičkim i navigacionim rešenjima, ali je vrlo verovatno da će se to desiti sa prelaskom na Android 10, odnosno MIUI 11.

      Snapdragon 710 raspolaže sa sasvim dovoljno snage. Isporučuje performanse u rangu Kirin 970 čipseta. Prosto, nećete imati nikakvih primedbi na ponašanje u radu, jer sistem radi odlično i odzivno. Nema nikakvih pauza, trzavica ili zastajkivanja u radu. U najboljoj tradiciji Xiaomi telefona, i ovaj uređaj ima IR emiter, što znači da svoj Mi 9 možete pretvoriti u univerzalni daljinski ispravljač za kućne uređaje, ukoliko tako želite. Tu je zato nekoliko korisnih alatki. Prisutna je aplikacija za skeniranje, zatim Screen Recorder koji snima ono što se odvija na ekranu telefona, te pregršt Google aplikacija.

      Mnoge stvari vezane za softver smo videli i opisali toliko puta, da je gotovo nepotrebno da ih ponavljamo, ali uvek ima onih koji nisu previše upoznati sa Xiaomi softverom. Imamo svojevrsni kontrolni centar koji se, interesantno, naziva Security, iz koga možete podešavati razne parametre, od busta za igru (tipično za kineske softvere, ovo se može obavljati i sa nekih drugih mesta), preko čišćenja sistema od nepotrebnih aplikacija, do bloklista, Second Space se stara o izdvojenom prostoru u koji možete pohraniti aplikacije i podatke, stvarajući tako bezbednu zonu kojoj samo vi imate pristup. Uz Dual SIM mogućnosti, praktično možete da napravite telefon u telefonu. Takođe, kalkulator ima nekoliko veoma korisnih opcija, uključujući i kalkulator rata i drugih parametara i vrsta kreditnog zaduživanja.

      Možda se neće svim korisnicima sviđati svo to mnoštvo menija, opcija i aplikacija. Kako imamo čitav set Google aplikacija, to znači da mnoge stavke bivaju duplirane, možda i bez neke preke potrebe. No, dobro, nekada od viška glava ne boli. Možete podešavati određene gestove, paliti ekran duplim tapkanjem prsta i slično. Mi Drop cloud servis takođe možete koristiti za pohranjivanje fajlova, softver za optimizaciju koji iskreni da budemo i ne doživljavamo naročito poželjnim, ali dobro.

      Postoji i opcija agregacije informacija, koju nije obavezno koristiti. Naime, krajnji levi ekran sadrži kondenzovane prikupljene najbitnije informacije, kao što su poslednje vesti, vremenske prilike, broj pređenih koraka i slično. Ovu opciju možete da konfigurišete, pa čak i da potpuno ugasite, ukoliko tako želite. Konačno, postoji i poseban sistem navigacije – prevučete zdesna nalevo da se vratite kao na Back taster, nadole ili nagore da uđete u multitasking režim i slično. Xiaomi se zaista svojski potrudio da korisnicima ponudi pregršt opcija.

      Prokomentarisaćemo još bezbednosne opcije, odnosno mehanizme zaštite. Optički skener otiska prsta je smešten ispod ekrana. Svoj posao odrađuje…osrednje. Moglo bi to bolje, ali slično se ponašaju skeneri i na daleko skupljim telefonima. S druge strane, prepoznavanjem lica smo izuzetno zadovoljni i veoma, veoma prijatno iznenađeni. Funkcioniše munjevito, i to i u uslovima slabe osvetljenosti. Iskreno smo prijatno iznenađeni kako sistem funkcioniše u uslovima kada je dosta mračno, nadmašujući naše iskustvo sa skupljim telefonima koji imaju daleko sofisticiranije mehanizme prepoznavanja, makar na papiru. Otključavanje prepoznavanjem lica funkcioniše zaista sjajno na Mi 9 Lite telefonu.
       
      Ekran
      Ekran od 6,4 inča možda na papiru deluje glomazno, ali ovo je danas telefon osrednjih dimenzija koji se fino drži u jednoj ruci. Tome doprinose zakrivljenja na ivicama, s tim što treba voditi računa da je telefon generalno klizav. Lepa vest za korisnike je da je reč o Super AMOLED ekranu, sa 19,5 : 9 odnosom strana. Rezolucija je 2340 x 1080 piksela, sa odličnim prikazom i bogatstvom opcija.

      Na raspolaganju je i Always-On opcija prikaza informacija kada je ekran ugašen, čiji smo dizajn pohvalili na celoj Mi 9 seriji, pa to činimo i ovde. Uopšte, ekran je dosta dobro osvetljen, a podatak da podržava do 600 nita osvetljenja, kao i HDR standard mogu da pokažu da je zaista reč o nečemu što je barem nešto ispred konkurenata u klasi.
      mi9lite_ekran_s.jpg
      Audio
      Audio komponenta je prosečna, ali više se i ne očekuje u ovoj kategoriji. Prisutan je samo jedan zvučnik, smešten na donjoj strani telefona. Takođe, prisutan je 3,5-milimetarski konektor, što vredi istaći budući da neki modeli Mi 9 porodice nemaju ovaj konektor. Najzad, podržan je i FM radio.
      mi9lite_audio_s.jpg
       
      Baterija
      Baterija je jedan od segmenata u kojima Mi 9 Lite prosto blista. Vrlo će realno biti dostići dva dana upotrebe i kada su zahtevniji korisnici u pitanju. Reč je o bateriji koja ima 4030 mAh. Puni se preko 18 W punjača, koji se povezuje na USB-C port. Realnom autonomijom smo izuzetno zadovoljni.
      mi9lite_baterija_s.jpg
      Naš test sa puštanjem 10-časovnog YouTube videa pri osvetljenosti ekrana fiksiranoj na 50% telefon završava sa čak 48% baterije, što ga svrstava među vodeće modele. Naravno, sama autonomija zavisi dosta od načina korišćenja, ali smo uvereni da i pri intenzivnijoj upotrebi nećete ići na spavanje a da se telefon spusti ispod 30%.
      Stigli smo do kamere, što je standardno jaka strana Xiaomi telefona. Softver je korektan i dobro osmišljen, a već smo ga puno puta videli na raznim telefonima ove firme. Pretpostavljamo da će sada mnogi da pitaju da li funkcioniše Gcam na konkretnom modelu – nismo tokom testiranja pronašli verziju specijalno prilagođenu za ovaj telefon, ali smo zato uspešno instalirali varijantu za Mi 9 SE, koja bez problema funkcioniše i na Mi 9 Lite modelu, tako da je možete bez ikakvih problema koristiti.

      Mi 9 Lite koristi tri kamera senzora. Glavna kamera je sada već toliko dobro poznati IMX586 senzor koga izrađuje Sony. Ovo je senzor od 48 MP, sa otvorom blende od f/1,8, phase detection autofokusom i veličinom piksela od 0,8 mikrometara. Podržava Quad Bayer tehnologiju, koja podrazumevano pravi 12 MP slike putem 4 u 1 pixel binning tehnologije. Naravno, moguće je snimati i u izvornih 48 MP, ali u tom režimu ne rade asistencije, pa u suštini nema previše poente, posebno jer su i fotografije dosta veće, ali ne i bolje od standardnih.
       



      Mi 9 Lite, za razliku od Mi 9 SE modela, nema telefoto senzor, već koristi ultrawide senzor nevelike rezolucije od 8 MP. U suštini, on je tu da posluži za poneki široki kadar, ali je suviše iza glavnog senzora da se uhvatite za njega kao za podrazumevani senzor kada poželite da napravite neku fotografiju.  Njegov otvor blende je f/2,2 i ne raspolaže naprednijim asistencijama. Na kraju, tu je i senzor dubine od 2 MP.
       


      Treba naglasiti da nijedan senzor ne raspolaže optičkom stabilizacijom. Dinamički opseg glavne kamere je prilično dobar, i vrlo brzo i lako se kamera prilagođava raznim uslovima snimanja. To, u kombinaciji sa dosta vernim koloritom i izuzetno oštrim i detaljnim fotografijama je dovoljno da možemo sa zadovoljstvom da zaključimo da je Mi 9 Lite jedan od boljih uređaja za snimanje u ovoj klasi. Istini za volju, slično je sa svim telefonima koji koriste IMX586 senzor, početkom godine rezervisan za najbolje telefone, a sada dostupan i u ovako pristupačnim modelima.
       


      Kao što smo rekli, možete snimati u 48 MP, ali ne vidimo poentu. Telefon nudi 2X zum koji je digitalnog tipa, i iskreno, teško bismo ga nazvali upotrebljivim. Kamera od 8 MP snima korektno, ali ništa više od toga. Jednostavno, ima svoja ograničenja, posebno u vidu niske rezolucije. Zamućivanje pozadine u portret režimima radi prilično dobro i rekli bismo da je Xiaomi tu oblast skoro pa doktorirao.
       



      Noćno snimanje je dobro, definitivno bolje nego na Xiaomi telefonima koji koriste nove 64 MP Samsung senzore, ali može lako da bude da je to samo do softverske optimizacije. Radi dosta brzo, i u stanju je da pruži dobro balansiranu fotografiju – balansiranu u smislu da se ne preteruje da slika izgleda nerealno, ali da se i dalje izvuče dosta detalja iz mračnih uslova. Naravno, ovo važi samo za glavni senzor – sve ostale varijante su neupotrebljive. Jasno, ne možemo očekivati savršeno izdanje noćnog snimanja jer ovo nije skup telefon, ali svoj posao taj režim obavlja prilično korektno.
       



      Selfi kamera od 32 MP je nešto što smo već puno puta videli, čak i u ovoj klasi. Predstavlja vrlo dobro rešenje, sa sasvim korektnim snimcima, posebno kada je reč o bokeh varijantama selfija sa zamućivanjem pozadine. Iako nema klasičnog senzora dubine, detekcija je prilično dobra.  Samo da nije ponekog artefekta tu i tamo oko objekata/glava, ali to je retkost, mada ume da se desi.



       foto_mi9lite_3_s.jpg
      Najzad, snimanje videa je sasvim pristojno sa ovom kamerom. Prijatno smo iznenađeni čak i 4K snimanjem, a 1080p snimanje sa elektronskom stabilizacijom je veoma, veoma dobro. Pohvalili bismo nivo detaljnosti i oštrinu snimka u svim režimima. Jednostavno, vrlo upotrebljivo za svaki dan, posebno u odnosu na konkurente u klasi.Stižemo do zaključka i tu je velika glavolomka – da li ovaj telefon vredi tih para? Sam za sebe posmatran, sigurno da vredi. Reč je o veoma fino zaokruženom telefonu. Međutim, u uslovima bespoštedne tržišne utakmice, pitanje je da li će se kupci opredeljivati za njega. Unutar Xiaomi ponude, i tu nam se mišljenje nije nimalo promenilo od početka.
       
      Pritisnut je odozdo jeftinijim Redmi Note 8 Pro modelom, a odozgo Mi 9T telefonom, dok ga sa boka udara nešto manji i kompaktniji Mi 9 SE, koji opet ima nekih svojih lepih aduta. Zamislite još kada izađete iz okvira ponude pa shvatite da za iste ili čak manje pare mogu da se uzmu Galaxy A50 / 70, razni Huawei / Honor telefoni, mnogi drugi rivali – stvari postaju dosta, dosta zamršenije.
      mi9lite_7_s.jpg
      Sve u svemu, reč je o solidnom telefonu, za koga nažalost mislimo da se neće prodavati koliko neki njegovi “srodnici”, sem ukoliko baš ne možete da prebolite što je sa nekih Xiaomi modela eliminisan ili 3,5-mm port, ili IR port, ili NFC, ili microSD – ili više njih. Voleli bismo da nas realnost demantuje, ali i sami bismo imali velikih dilema da li se opredeliti za Mi 9 Lite ili za nešto drugo iz Xiaomi ponude, i vrlo verovatno je da bismo išli ili na jeftiniji Note 8 Pro (ako je novac zaista toliko bitan), ili na tik nešto skuplji Mi 9T.
      Prednosti:
      – Vrlo dobar Super AMOLED ekran- Odlična baterija- Ukupne performanse- Kamera- 3,5-mm, IR port, NFC, microSD…
      Nedostaci:
      – Sam za sebe vrlo dobar izbor, ali mnošto konkurenata sa svih strana ga čini vrlo upitnim- Vrlo klizav (bez futrole)- Osetno skuplji od pristupačnih, a praktično podjednako dobrih Xiaomi alternativa

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra