Američki tehnološki giganti povlače svoje proizvode iz Evrope zbog regulacija EU

Američki tehnološki giganti povlače svoje proizvode sa evropskog tržišta zbog strožih EU regulacija, što bi moglo imati velikih posledica po korisnike

Američki tehnološki giganti povlače svoje proizvode iz Evrope zbog regulacija EU

Kako bi se suprotstavili onome što vide kao nejasne i preterano opterećujuće regulative Evropske unije, američki tehnološki giganti koriste jedan od svojih najjačih aduta: povlačenje svojih proizvoda.

Do sada su američki tehnološki giganti dominirali globalnom digitalnom ekonomijom služeći (gotovo) svima, prihvatajući različite regionalne zakone kao cenu poslovanja.

Kako je Axios objavio u sredu, Meta je odlučila da ne objavi novi multimodalni AI model i srodne proizvode u EU. Ovaj potez sledi sličnu odluku koju je prošlog meseca donela kompanija Apple, povlačeći svoje nove Apple Intelligence funkcije iz Evrope. Pored toga, Meta je juče najavila da će primeniti sličan pristup u Brazilu, obustavljajući dostupnost svojih generativnih AI alata tamo nakon spora sa regulatorima oko privatnosti.

Tehnološki giganti iz USA reguju na strožu EU regulativu

Iako obe kompanije prigovaraju zbog nejasnosti i netransparentnosti evropskih zakona, Meta i Apple imaju problema sa različitim zakonima. Appleov prigovor je usmeren na Zakon o digitalnim tržištima (DMA), relativno novi zakon koji ima za cilj povećanje konkurencije i sprečavanje velikih kompanija da favorizuju svoje proizvode.

DMA zahteva da kompanije učine svoje proizvode lako interoperabilnim sa proizvodima konkurenata, a Apple tvrdi da će to ugroziti privatnost i podatke njihovih korisnika. Meta ima problem sa starijim evropskim zakonom o privatnosti, GDPR-om. Meta tvrdi da EU nije pružila jasnost o tome šta GDPR zahteva kako bi mogla da koristi podatke korisnika za obučavanje svojih AI modela.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Ovi problemi se javljaju čak i pre nego što stupi na snagu još jedan veliki zakonodavni akt, prvi te vrste u EU, Zakon o AI. Iako Apple i Meta signaliziraju svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem evropske regulative, malo je verovatno da bi potpuno odustali od tako velikog tržišta kao što je EU, dok tehnologija ulazi u novu eru računarskih sistema sa pojavom generativnog AI.

Ako nijedna strana ne popusti, niko ne zna tačno kako će se tržište razvijati. Neki bi tvrdili da odsustvo američkih giganta može otvoriti vrata više evropskim igračima, barem na tržištu EU.

Međutim, Evropa već decenijama reguliše tehnološku industriju strože nego SAD. Stroža pravila EU dovela su do promena u politikama tehnoloških firmi – i te promene su često usvajane globalno, pružajući dodatne zaštite ili opcije za potrošače širom sveta.

Ali kroz sve te sukobe, Evropa nije postigla mnogo napretka ka širem cilju podsticanja domaćih konkurenata američkim gigantima. Ako kompanije poput Apple-a i Meta-e nastave da povlače proizvode i usluge iz EU, a lokalne alternative popune prazninu, globalno online tržište bi se moglo promeniti, piše Axios.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi