Industrija poluprovodnika, ključna za gotovo svu savremenu tehnologiju, oslanja se na izuzetno kompleksan i međunarodno povezan lanac snabdevanja. Iako SAD pokušavaju da ograniče Kinu kroz kontrolu nad lancem snabdevanja za proizvodnju savremenih čipova, a Kina nastoji da dostigne američke lidere u ovoj oblasti, nijedna strana ne može delovati brzo ni samostalno.
Od sirovine do gotovog proizvoda, svaka faza proizvodnje čipova: rudarenje, dizajn, izrada, pakovanje i testiranje, zavisi od globalne specijalizacije. Unutar tog sistema, određene zemlje i kompanije imaju dominantne pozicije zahvaljujući vlasništvu nad patentima i tehnologijama, čime se formiraju svojevrsne “sfere uticaja”.
Sve počinje od kvarca, poznatog i kao „beli pesak“. Međutim, za izradu čipova koristi se isključivo ultra-visokoprečišćeni kvarc (čistoće 99,999%), koji se gotovo u celosti tj oko 90% dobija iz rudnika Spruce Pine u Severnoj Karolini.
Ovaj kvarc zatim prerađuje japanska firma Shin-Etsu Chemical, lider na tržištu silicijumskih diskova (wafera) sa oko 30% globalnog učešća. Silicijumski diskovi se potom šalju velikim proizvođačima čipova, pre svega tajvanskom TSMC-u.
TSMC koristi EUV litografske mašine koje proizvodi ASML iz Holandije kako bi gravirao mikroskopske šeme na čipove. Ove mašine su ključne za proizvodnju najnaprednijih poluprovodnika.
Dalju obradu vrše alati kompanije Lam Research iz SAD, specijalizovane za precizno urezivanje slojeva metala i silicijuma. ASML danas kontroliše oko 80% svetskog tržišta litografske opreme, dok Lam Research drži više od 50% tržišta urezivanja.
Napredovanjem tehnologije, ovi monopoli postaju sve izraženiji. Na primer, 2003. godine postojalo je 26 fabrika sposobnih za proizvodnju 130-nanometarskih čipova. Danas, samo tri kompanije na svetu: TSMC, Samsung iz Južne Koreje i američki Intel, su sposobni da masovno proizvode čipove u 3-nanometarskom procesu.
Udeo na tržištu takođe pokazuje koncentraciju moći: TSMC drži čak 67,1% globalnog tržišta proizvodnje čipova po narudžbini, Samsung 8,1%, a kineski SMIC 5,5%. Zajedno, ove tri firme proizvode preko 80% svih čipova na svetu.
Kako ističe Kim Joung-ho, profesor elektrotehnike na KAIST-u: „Vodeće firme ulažu ogromna sredstva u istraživanje i razvoj. Kada se ovakvi monopoli uspostave, izuzetno ih je teško razbiti.“
Iako velike sile teže tehnološkoj samostalnosti, globalna zavisnost i koncentracija moći u industriji poluprovodnika znače da nijedna zemlja ne može preuzeti potpunu kontrolu. Umesto dominacije, ključ opstanka je saradnja uz borbu za strateške pozicije u lancu snabdevanja, prenosi MSN.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji