Ministarstvo, odnosno odeljenje za trgovinu aktuelne administracije SAD istražuje rizike kineskog pristupa arhitekturi procesora u koju spada RISC-V tehnologija, uzimajući u obzir pozive zakonovadnih vlasti. Na taj način, na putu je potencijalno novo žarište konflikta između dve svetske sile, s obzirom na to da je među njima uveliko aktuelan trgovinsko-tehnološki rat koji je pokrenut uvođenjem američkih sankcija protiv Kine u oblasti tehnologije.
RISC-V (pri čemu je V rimski broj pet) je ISA, standard softverskih instrukcija (Instruction Set Architecture) koji „govori“ procesorima kako da primaju uputstva. Manja složenost RISC-V standarda čini ga lakšim za rad u odnosu na x86 i to je potpuno otvoreni standard, za razliku od Arm arhitekture, koja je njegov glavni konkurent. Za razliku od većine drugih ISA standarda, njegov razvoj nije ograničen plaćanjem skupih licenci jer je u pitanju tehnologija otvorenog koda dostupna bez naknade.
Iako nije popularan u proizvodima za glavnu računarsku upotrebu, ovaj standard ima visok potencijal za većinu upotreba procesora, što zabrinjava američke zakonodavce koji pokušavaju da ograniče pristup Kini naprednoj računarskoj moći tokom trgovinsko-tehnološkog rata.
Iako je RISC-V potpuno otvoreni standard, koji može licencirati bilo ko, i trenutno ga drži švajcarski „trast“ kako bi očuvao svoju prirodu otvorenog standarda, to međutim, nije sprečilo američke zakonodavce da ga nazovu američkim alatom i da proglase kinesko korišćenje ove tehnologije kao nešto pogrešno — i možda opasno.
„KPK (Komunistička partija Kine) zloupotrebljava RISC-V da bi izbegla američku dominaciju intelektualne svojine potrebne za dizajn čipova“, rekao je Majkl Mekol, predsednik Odbora za spoljne poslove Doma predstavnika američkog Kongresa, u svom prvom napadu na kineski pristup RISC-V tehnologiji još u oktobru, podseća Tom’s Hardware.
Ovo nije prvi put da je administracija američkog predsednika pokušala da zaustavi kineski pristup RISC-V standardu. U oktobru, Mekol i drugi zakonodavci su pozvali da se kineski pristup ovoj tehnologiji ometa, na šta je RISC-V International brzo reagovao. Kališta Redmond, izvršni direktor RISC-V International-a, odgovorila je da su neometani otvoreni standardi važni.
„RISC-V je otvoreni standard i uključuje značajne doprinose sa svih strana sveta. Kao globalni standard, RISC-V nije pod kontrolom nijedne pojedinačne kompanije ili države“, reagovala je ona na pokušaj američkog prisvajanja ove tehnologije.
Otvoreni standardi, kao što su Ethernet, HTTPS i USB revolucionizovali su internet i tehnologiju, i ograničavanje pristupa bilo kojem od njih imao bi katastrofalne posledice kako za entitet koji je pod embargom, tako i za uspeh projekata otvorenog koda koji bi tako imali ograničeni domet.
Ipak, u novembru 2023, nova grupa od 18 američkih zakonodavaca ponovo je napala kineski pristup RISC-V standardu. Odeljenje za trgovinu SAD predsedničke administracije odgovorilo je juče na njihove tvrdnje, izjavivši da sada „radi na pregledanju potencijalnih rizika i procenjuje da li postoje odgovarajuće akcije pod ovlašćenjima trgovine koje bi efikasno mogle da adresiraju bilo kakve potencijalne zabrinutosti.“
Zakonodavci su odgovorili i zabrinutosti RISC-V International-a u vezi sa ograničavanjem otvorenog standarda, napominjući samo da će morati pažljivo da deluje kako bi „izbegli štetu američkim kompanijama koje su deo međunarodnih grupa koje rade na RISC-V tehnologiji.“ Rat čipova između Kine i SAD-a će verovatno trajati sve dok SAD strahuje od vojnog razvoja ili gubitka ekonomskog tla u konkurenciji sa svojim takmacem.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji