Akcije ključnih globalnih kompanija za proizvodnju opreme za poluprovodnike skočile su u četvrtak nakon izveštaja da Sjedinjene Američke Države razmatraju manje striktne sankcije kineskoj industriji čipova.
Holandska kompanija ASML zabeležila je rast akcija od oko 2,9% u popodnevnom trgovanju u Evropi. Japanski Tokyo Electron završio je dan sa rastom od 6,7% na tokijskoj berzi.
Prema izveštaju Bloomberga od srede, Vašington razmatra dodatne mere za ograničavanje prodaje opreme za poluprovodnike i AI memorijskih čipova Kini, ali nova pravila mogla bi biti manje restriktivna od ranijih predloga.
Biro za industriju pri Ministarstvu trgovine SAD odbio je da komentariše ove navode.
ASML se našao u centru američkih sankcija Kini
Sjedinjene Države sada razmatraju dodavanje manjeg broja dobavljača kineskom tehnološkom gigantu Huawei na izvoznu crnu listu poznatu kao “Entity List”. Prema izveštaju, jedna od ključnih kineskih kompanija koja neće biti dodata na listu je ChangXin Memory Technologies, proizvođač memorijskih čipova i potencijalni rival kompanijama kao što su SK Hynix i Samsung.
Analitičari iz Jefferies-a naveli su da je ASML prethodno predvideo pad prihoda iz Kine od 30% sledeće godine. Izuzimanje određenih kompanija iz novih sankcija moglo bi značiti da će ASML-ova prodaja u Kini “opasti manje od očekivanog sledeće godine”, izjavili su u četvrtak.
ASML se našao u centru tehnološkog sukoba između SAD i Kine zbog svoje ključne uloge u lancu snabdevanja čipovima. Kompanija proizvodi mašine koje su neophodne proizvođačima čipova za izradu najnaprednijih poluprovodnika. Ove mašine još nisu izvezene u Kinu zbog postojećih kontrola izvoza. Nedavno su vlade Holandije i SAD uvele dodatna ograničenja koja otežavaju ASML-u izvoz i manje naprednih mašina u Kinu.
Kompanija prodaje svoje mašine fabrikama koje proizvode čipove, kao što su tajvanski TSMC i kineski SMIC. Bilo kakva pravila koja utiču na potražnju ili direktno ciljaju proizvođače poluprovodnika mogu negativno uticati na ASML.
Izveštaj Bloomberga sugeriše da bi dalje sankcije koje su u razmatranju mogle biti usmerene na kineske firme koje proizvode opremu za proizvodnju poluprovodnika, a ne na same fabrike koje prave čipove. Ovo predstavlja pozitivan razvoj za ASML i druge strane proizvođače opreme koji snabdevaju ove fabrike, piše CNBC.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji