TSMC poskupljuje poluprovodnike za 15% zbog tarifa SAD, očekuje se i rast cena uređaja

TSMC planira povećanje cena čipova do 15% zbog američkih tarifa na kineske proizvode, što će zasigurno uticati i na cene elektronskih uređaja

TSMC poskupljuje poluprovodnike za 15% zbog tarifa SAD, očekuje se i rast cena uređaja

Kao odgovor na odluku američkog predsednika Donalda Trampa da uvede dugo najavljivane tarife na kineske proizvode, na pomolu su i dodatne carinske dažbine na međunarodnu robu, uključujući poluprovodnike sa Tajvana. Nedavni izveštaji ukazuju da kompanija TSMC planira da ove troškove prebaci na potrošače, što bi moglo dodatno udaljiti krajnje proizvode od predviđanja Murovog zakona.

Prema izveštaju Commercial Times-a, TSMC bi mogao povećati cene svojih najnaprednijih poluprovodničkih vafera do 15% tokom ove godine. Glavni razlozi za ovu odluku su rastući troškovi proizvodnje i potencijalne američke tarife. Prethodne analize su predviđale povećanje cena od 5 do 10% u 2025. godini, ali novi podaci sugerišu da bi uvođenje tarifa moglo ubrzati rast troškova i dodatno oslabiti napredak u performansama novih proizvoda.

Očekuje se da će TSMC povećati cene za napredne litografske proizvodne procese, počevši od 7nm tehnologije. Ovaj relativno zreo, ali i dalje sofisticiran proces, trenutno košta oko 10.000 dolara po vaferu. Apple, kao TSMC-ov najprivilegovaniji klijent, trenutno plaća 18.000 dolara za 3nm vafer. U zavisnosti od kupca, tarife bi mogle podići cenu 3nm vafera na otprilike 20.000 do 23.000 dolara po jedinici.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Već sada visoke cene poluprovodnika u odnosu na prethodnu deceniju dovele su do skupljih uređaja sa manje impresivnim poboljšanjima u performansama. Najnoviji čipovi u iPhone uređajima ne donose značajna poboljšanja u odnosu na prethodnu generaciju, dok je Nvidia RTX 50 serija dočekana kao jedno od najrazočaravajućih izdanja grafičkih kartica u skorijoj istoriji.

Analiza specifikacija prethodnih generacija grafičkih kartica ukazuje na to da se slabiji skokovi u performansama mogu pripisati pohlepi kompanije Nvidia, ali i rastućim troškovima poluprovodnika, kao i činjenici da RTX 50 serija koristi isti proizvodni proces kao RTX 40.

Iako poluprovodnici kompanija kao što su TSMC i Samsung još uvek nisu pogođeni tarifama, nedavno uvedena tarifa od 10% na kineske proizvode utiče na krajnje proizvode u kojima se ovi čipovi koriste. Kineske kompanije i dalje sklapaju ključne komponente i obezbeđuju retke metale neophodne za modernu elektroniku.

Dodatna runda tarifa planirana je za 18. februar, a ona će obuhvatiti proizvode kompanija poput TSMC-a, kao i druge firme koje isporučuju računarske čipove, aluminijum, bakar i druge komponente. Predsednik Tramp veruje da će ove mere podstaći strane kompanije da izgrade proizvodne pogone u SAD. Međutim, izgradnja nove fabrike poluprovodnika traje nekoliko godina, što znači da bi eventualni odgovor kompanije TSMC došao prekasno da bi imao efekat tokom Trampovog mandata.

TSMC planira da ove godine započne proizvodnju 4nm čipova u Arizoni, dok su napredniji litografski procesi, poput 3nm i 2nm, planirani za naredne godine. Ipak, ovi poluprovodnici će zaostajati za najnaprednijim proizvodnim procesima u Tajvanu. Prema nedavnim glasinama, TSMC planira izgradnju Giga-Fab fabrike od 1nm u gradu Tainan na Tajvanu, piše TechSpot.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi