ChatGPT dobija mogućnost kreiranja video zapisa u budućnosti, dezinformacije spremno čekaju

Popularni četbot veštačke inteligencije ChatGPT dobija mogućnost generisanja video zapisa u naredne dve godine, kao ključnu nadogradnju funkcija

ChatGPT dobija mogućnost kreiranja video zapisa u budućnosti, dezinformacije spremno čekaju

Internet i ljudi koji ga koriste možda nisu spremni činjenicu da ChatGPT dobija mogućnost ili bolje rečeno moć kreiranja video zapisa u bliskoj budućnosti, ali dezinformacije definitivno jesu. Izvršni direktor kompanije OpenAI Sem Altman ukazao je na multimodalnost bota kompanije ChatGPT, odnosno na njegovu sposobnost rada sa tekstom, slikama, zvukom i „konačno videom“, kao ključnoj nadogradnji njegovih funkcija.

Altman je u podkastu sa suosnivačem kompanije Microsoft Bilom Gejtsom istakao da je u planu kompanije da implementira funkciju kreiranja video zapisa u ChatGPT u roku od čak jedne, a najviše dve godine.

Iako se on nije previše detaljno bavio time kako će ovo funkcija tačno izgledati, nesumnjivo će raditi po sličnim principima kao i mogućnosti kreiranja slika koje ChatGPT (preko DALL-E modela) već nudi: samo unesite nekoliko redova teksta kao upit botu, a potom dobijate AI-generisanu sliku na osnovu tog opisa.

Kada dođemo do faze u kojoj možete tražiti bilo kakav video koji želite, na bilo koju temu koju želite, možemo očekivati poplavu lažnih informacija u ruhu video snimaka na internetu, takozvani „deepfake“, u doslovnom prevodu duboko lažni sadržaj. Sigurno je da će određeni broj snimaka biti napravljeni radi zabave i kreativnosti, ali sigurno je i da će mnogi od njih biti namenjeni širenju dezinformacija i propagandnih aktivnosti.

„Deepfake“ video snimci već predstavljaju problem u vreme masovnog korišćenja društvenih mreža, a sa uvođenjem generisanja video snimaka na planetarno popularnom AI botu, ovaj problem će se samo pogoršati.

SAD, na primer, ove godine ima predsedničke izbore, a opšti izbori u Velikoj Britaniji takođe su verovatni u nekom trenutku 2024. godine. S obzirom na to da se lažni video snimci masovno šire internetom u kojima su političari izgovaraju stvari koje nikada nisu rekli, postoji stvarna opasnost od brzog širenja lažnih informacija na internetu.

S obzirom na to da postaje sve teže prepoznati sadržaj generisan veštačkom inteligencijom na internetu, treba pojačati opreznost i nivo poverenja o plasiranom sadržaju kako ne bismo dolazili u zablude.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi