Meta ukida povezivanje Facebook i Instagram četova krajem decembra

Od kraja decembra više nećete moći da se dopisujete sa Facebook profilima na aplikaciji Instagram jer Meta ukida povezivanje ovih četova

Meta ukida povezivanje Facebook i Instagram četova krajem decembra

Krajem ove godine, što znači krajem ovog meseca, kompanija Meta ukida povezivanje konverzacija, odnosno četova između naloga na društvenim mrežama Facebook i Instagram. To znači da više nećete moći da se dopisujete sa prijateljima sa mreže Facebook na aplikaciji Instagram, a razlog za to kompanija nije jasno objavila.

Potencijalni uzrok za ovakvu odluku moglo bi da bude izbegavanje regulatornih pravila u okviru Evropske unije koja su propisana zakonom Digital Markets Act (DMA), zaključuju portali kao što je 9to5Google.

Ukidanje povezivanja će početi da se primenjuje već sredinom meseca tako što će postojeće konverzacije koje imate sa Facebook nalozima na Instagram aplikaciji postati dostupne samo za čitanje. Istovremeno, mogućnost započinjanja novih četova više neće biti dostupna. Uz to, vremenom, Facebook nalozi više neće moći da vide vaš status aktivnost ili potvrdu o prijemu poruke.

Konačno, potpuna primena odluke odraziće se krajem meseca tako što sve konverzacije sa Facebook nalozima koje ste imali, neće biti premeštene u vaše „prijemno sanduče“ (inbox) ni na jednu od platformi. Što praktično znači da će poruke nestati, ali to za sada kompanija nije detaljnije objasnila.

Da biste nastavili konverzacije sa Facebook nalozima, kompanija preporučuje da započnete novi čet sa njima na platformama Messenger ili Facebook.

Opciono povezivanje između platformi najavljeno je 2019. godine i postalo je dostupno godinu dana kasnije, zamagljujući granice između dva servisa ove kompanije.

„Baš kao što danas možete razgovarati s Gmail nalogom ako imate Yahoo nalog, ovi nalozi će moći da razgovaraju jedni s drugima putem deljenog Messenger protokola“, rekla je tada potpredsednica aplikacije Messenger Loredena Krisan.

EU zakon DMA koji je usvojen 2022, dizajniran je kao sredstvo za sprečavanje sticanja monopola od strane vlasnika digitalnih platformi. Ukoliko kompanija pređe određeni prag prihoda, Evropska komisija smatra da je platforma prekomerno dominantna i na osnovu toga, između ostalog, može da izrekne novčanu kaznu u vrednosti od 10 posto ukupnog globalnog prometa kompanije iz prethodne godine.

S obzirom na sprovođenje ovog zakona, kompanija Meta koja već ima problema sa EU regulatorima, je možda uvidela da mešanje Instagram i Facebook poruka nije vredna novog rizika.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi