Dvostruki USB-C portovi su idealni za situacije istovremenog punjenja telefona i slušanje muzike ili igranje igara. Možete povezati više dodataka direktno preko USB-C porta ili pomoću USB OTG adaptera. Drugi USB-C port dodaje redundanciju uređaju, tako da nećete izgubiti funkcionalnost ako jedan port prestane da radi.
Otkako su mejnstrim pametni telefoni izbacili priključak za slušalice, ne možemo prestati da razmišljamo o tome koliko bi bilo „cool“ da su ga samo zamenili drugim USB-C portom. Neki novi ručni prenosni uređaji, poput ASUS ROG Ally X, su unapređeni sa prisustvom dva USB-C porta, ali i telefoni bi trebalo da slede taj primer.
Punjenje baterije i slušanje muzike
Prvi i najčešći scenario zbog koga bi svi mi voleli drugi USB-C port je kada želimo da punimo telefon dok istovremeno slušamo muziku. Nemamo više priključke za slušalice, pa moramo koristiti USB-C adaptere za slušalice ili USB-C slušalice za slušanje muzike preko žičanih slušalica. Mogli biste reći da su bežične slušalice očigledno rešenje, ali nisu svi ljubitelji bežičnih slušalica.
Dok su bežične slušalice odlične za slušanje muzike, one su sa druge strane, užasne za mobilne igre. Ako provodite neko vreme igrajući igre na telefonu, složićete se sa ovom konstatacijom. Čak i najbolji modeli imaju primetno kašnjenje između onoga što se dešava na ekranu i onoga što čujete.
Povezivanje više dodataka
Zamislite sledeću situaciju – ako želimo brzo da kopiramo fajlove na ili sa računara i baterija telefona je pri kraju, bilo bi super kada bi mogli da nastavimo sa prebacivanjem fajlova dok punimo bateriju telefona. Povezivanje telefona na računar tehnički puni bateriju, ali veoma sporo; želimo brzo punjenje. Dok fajlove možemo kopirati i prebacivati preko cloud storage servisa, to je znatno sporije od USB veze, a svaki sekund je bitan ukoliko nam je vreme ograničeno.
Druga kul ideja je korišćenje USB OTG (On-The-Go) adaptera za povezivanje fleš diska ili SSD diska na telefon dok se puni. U stvari, OTG vam omogućava da povežete mnoštvo USB uređaja na telefon, kao što su kontroler, tastatura, miš, pa čak i Ethernet kabl.
Redundancija za produženi vek trajanja
Poslednji, ali možda najvažniji razlog je redundancija. Ako vaš USB-C port na telefonu prestane da radi, nemate način da ga punite, a kamoli da povezujete dodatke na njega. Vaše jedine dve opcije su zamena telefona ili zamena porta, što je težak postupak. Mogli biste platiti profesionalca da to uradi, ali to je skupo. Plus, vaš telefon će izgubiti otpornosti na vodu čim otvorite fabrički zatvoren i zapečaćen uređaj.
Sve ovo bi moglo biti rešeno jednostavnim dodavanjem drugog USB-C porta. Čak i ako nema brzo punjenje, to bi i dalje bila bolja alternativa od bacanja inače savršenog telefona.
Verovatno je da mnogima nije potreban drugi USB-C port na telefonu, međutim ne može se osporiti činjenica d aovaj korisni dodatak nije dobrodošao. Gejmeri i napredni korisnici koji kupuju vrhunske telephone, očekujući da izvuku maksimum iz svojih uređaja svakako bi cenili prisustvo još jednog USB-C porta. Treba istaći činjenicu da neki telefoni već imaju dva USB-C porta, poput najnovijih ASUS ROG telefona, ali samo jedan port radi u isto vreme, pa to samo delimično ispunjava prethodno opisane zahteve, piše How-to-Geek.
Na jednom čitač memorijskih kartica, na drugom SSD i milina!
Par vesti unazad, nikako da se puni baterija dok se igrate.
Do skoro ste pisali da dok punimo telefon ne treba da ga opterećujemo dodatnim stvarima. Ne samo vi, već svi tech portali. Zapravo samo kopirate jedan od drugog. Ali nije to bitno. Sve vezano za uređaje napreduje brzinom svetlosti, jedino tehnologija baterija zaostaje. Milion pravila kako puniti do koliko procenata, zagrevanje, itd. Kad će one kineske što ste nedavno spominjali nuklearne što traju 50 godina?
Svet bi hteo da telefon postane računar, ali ne može. Svet bi hteo da sve postane samo na dodir, da nema ništa nijedan taster, ali kako da vam kažem, ne može. Svet bi hteo da uređaje koje naziva telefonom, a to je sve manje telefon, koristi i kad spava, i kad vodi ljubav, ide u kupatilo. Ali, kako da vam kažem, ne može.
Mada...
Očekujem za dve tri godine, da će se telefoni nositi zalepljeni oko ruke.. KO zna, možda nam u ruku ugrade uSB C, ili možda postane USB D, pa onda telefone budemo punili sopstvenom energijom. Ili, telefon oko ruke sa solarnim punjačem, vidiš ljude koji okreću telefon ka suncu da ga napune, dok neprestano igraju igrice. Uglavnom, koncept koji predviđa neodvojivost telefona od čoveka.
Samo da, to više nisu ni telefoni, a tek neće da budu. Biće to uređaji sa ekranom od 11,6 inča, i sa kamerama od sedam hiljada megapiksela, sa 64 gb rama i osam terabajta prostora. Težiće najmanje 700 grama. I naravno, imaće 16 uSB portova svuda unaokolo. I najvažnije, slušalicu kao fiksni, da se odgovori na poziv. Tehnologija napreduje, u službi, ne znam koga.