Cooler Master MasterBox 600 i MasterLiquid 360 Ion test

Cooler Master MasterBox 600 i MasterLiquid 360 Ion test

MasterBox 600 donosi funkcionalan dizajn sa velikim protokom vazduha, ARGB osvetljenjem i odličnom podrškom za moderne matične ploče i AiO sisteme

    Sadržaj
      Cooler Master MasterBox 600 i MasterLiquid 360 Ion test

      Pozitivne ocene

      • Veliki unutrašnji prostor pogodan za napredne komponente
      • Podrška za 420 mm radijatore i matične ploče sa zadnjim konektorima
      • ARGB osvetljenje i dizajn sa odličnim protokom vazduha
      • MasterLiquid 360 Ion obezbeđuje niske radne temperature
      • LCD ekran na pumpi nudi dodatnu funkcionalnost i estetiku

      Negativne ocene

      • Ograničen prostor za rutiranje kablova kod klasičnih matičnih ploča
      • Nedovoljno mesta za +12V EPS kabl
      • Tesni otvori za ventilatorske i ARGB kablove

      MasterBox 600 i MasterLiquid 360 Ion su odlična kombinacija za tiho i efikasno hlađenje modernih sistema. Nude sjajan odnos cene i performansi, uz manja ograničenja u kabliranju.

      Cooler Master – MasterBox 600

      Cooler Master MasterBox 600 je naizgled poznato i pristupačno kućište, koje će vam pomoći da sklopite PC konfiguraciju, baš prema vašim željama. Njegov pravilan četvorougaoni oblik bez ikakvih kerefeka u pogledu dizajna i oblika unutrašnjeg prostora će vam omogućiti da ubacite komponente po želji i sklopite baš ono što ste zamislili. Pri tome će pružiti prilično dobre performanse i što je na kraju veoma važno, nije skupo jer svako od nas može ga priuštiti bez većih finansijskih problema.

      MasterBox 600 – karakteristike

      Zbog toga je kao idealno kako za one iskusnije, koji su umorni od vratolomija i posekotina, tako i početnike koji sklapaju prvu konfiguraciju. Za njih i mali savet, birajte baš ovakvo kućište jednostavnijeg oblika, sa izobiljem prostora u centralnom kavezu i obavezno punog ATX formata. Iako smo ljubitelji, malih mini PC računara za nekog ko ulazi baš sada u vode sklapanja PC desktop-a, savet je da koriste kućište i komponente punog ATX formata. Poslušajte nas, ima vremena kada ćete nam zahvaljivati na ovom savetu.

      Elem, upravo u takvim situacijama kao pravo rešenje se preporučuje današnji MasterBox 600. Njegova pravilna kutijasta forma, asketski čistih linija i pravilnih, oštrih ivica sa dimenzijama od: 465 mm  u visinu x 230 mm u širinu  i 465 mm u dubinu, omogućuje dovoljno unutrašnjeg prostora za komfornu ugradnju komponenti, ali i što je još važnije njihov pravilan rad i hlađenje. Ovakva konstrukcija sa navedenim dimenzijama vam isporučuje zapreminu unutrašnjeg prostora od 50 litara – savršeno za jedan desktop PC.

      MasterBox 600 – preko potrebne, velike otvorene mrežaste površine

      Prvo što primećujete jeste spoj lepog i funkcionalnog. Čist dizajn je kombinovan sa prisustvom zatamnjene velike bočne stranice od kaljenog stakla koja je praktično danas postala standard kada je u pitanju jedno desktop PC kućište za entuzijaste. Takođe ćete primetiti prisustvo velikih „mesh“ mrežastih površina, napred na prednjem frontu i gore na top stranici, dok je zadnja stranica standardno perforirana. To je od presudne važnosti za dobru cirkulaciju vazduha, provetravanje unutrašnjosti i hlađenje komponenti. Sve otvorene pozicije su branjene odgovarajućim mrežastim površinama koje sprečavaju prodor prašine. Spoljni filter na gornjoj stranici se montira uz pomoć magneta.

      Da bi provetravanje bilo efikasnije, MasterBox 600 koristi tri 14 centimetara velika ventilatora ispod prednje mrežaste površine, koji uvlače vazduh u unutrašnjost. U pitanju su SickleFlow 140 ventilatori sa ARGB funkcijom osvetljenja i rade u rasponu  650-1800 obrtaja koji proizvode vazdušno strujanje brzine 2 m/s. Jednom rečju, provetravanje koje će itekako goditi jačim komponentama, pre svih CPU kuleru i grafičkoj karti obzirom da će dobijati dovoljno svežeg vazduha, ali i ostatku komponenti poput RAM modula i SSD uređaja.

      Konstrukcija pravilne forma i komfornih dimenzija obezbeđuje dovoljno prostora za ugradnju čak i najvećih AiO sistema vodenog hlađenja, pa se tako iza prednje fronta nalazi prostor koji može da primi radijator od čak 420 mm, dakle najveće AiO modele trenutno dostupne na tržištu, dok na gornjoj stranici ima dovoljno prostora za ugradnju 360 mm AiO sistema, kao što je to u našem slučaju i koji je usput sa svoja tri 120 mm ventilatora izbacivao topao vazduh. Zajedno sa ventilatorom prečnika 12 cm na zadnjoj poziciji, uspostavljen je poželjan tok cirkulacije i opstrujavanje komponenti svežim vazduhom uz istovremeno odvođenje toplog iz kućišta, što se oseti i pod rukom.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Prostora za ugradnju ima u izobilju pa tako možete smestiti grafičku kartu dužine 410 mm, dok vam je za ugradnju CPU kulera na raspolaganju 170 cm u visinu tj do bočne staklene stranice uz mogućnost instalacije više ventilatora i radijatora vodenog hlađenja. Jednom rečju možete do mile volje kombinovati i planirati u skladu sa time koliko želite da potrošite i koje su vaše želje u pravcu efikasnosti korišćenih rashladnih rešenja.

      MasterBox 600 – podržava matične ploče sa konektorima na zadnjoj strani štampane ploče

      Sledeća stvar koja nam je privukla pažnju  jeste nestandardni broj i oblik otvora na glavnom nosaču matične ploče koji zapravo podržava matične ploče sa konektorima za napajanje postavljenim sa zadnje strane tj leđima štampane ploče, poput Gigabyte AORUS Stealth Ice, MSI Project Zero ili ASUS BTF modela.

      Ovakva pozicija konektora vam omogućuje vođenje kablova sa zadnje strane i njihovo potpuno odsustvo iz prednje ćelije. Em daleko lepše, em mnogo efikasnije za hlađenje jer nema ni najmanjih fizičkih prepreka neometanom strujanju vazduha. Svakako korisno, ali su takve ploče još uvek retkost na našem tržištu.

      Ipak, to ima svoju cenu. CM kao da se malo zaigrao sa podrškom za ovaj tip ploča i zaboravio većinu nas koji koristimo standardne matične ploče sa uobičajenom konfiguracijom konektora. Očigledan je nedostatak dovoljno velikih i dubokih otvora za rutiranje energetskih i signalnih kablova na vrhu nosača. Naročito smeta skoro potpuni izostanak izreza za rutiranje +12V EPS dodatnog konektora za napajanje ploče, koji je uzak i skoro nepristupačan.  Dodatni problem je što gornja stranica nije demontažna kao kod nekih ranijih CM modela, a što bi bilo spasonosno rešenje u slučaju konkretnog MasterBox 600 modela.

      Takođe je malo otežano i rutiranje dodatnih kablova za ARGB i napajanje ventilatora kod ovako postavljenih AiO sistema zbog uskih bočnih proreza. Razumemo da je novi raspored otvora zahtevao promenu dizajna nosača, ali ipak smo mišljenja da je većina običnih korisnika prioritet i o tome bi trebalo povesti računa u sledećoj reviziji ovog modela, kako ne bi dobilo epitet „backside conectivity only“ kućišta ili ako je već tako treba da stoji u nazivu oznake konkretnog MasterBox 600 modela.

      Sa druge strane pohvaljujemo prisustvo, dodatnog razdelnika tj hub-a za ARGB signalizaciju, što je itekako pomoglo sa povezivanjem unapred ugrađenih ventilatora. Za napajanje istih se koristi trostruki račvasti kablić, razdelnik koji je na drugom kraju potrebno povezati na SATA konektor za napajanje.

      Dodatnog prostora za kabliranje sa zadnje strane ima dovoljno jer tu je dodatnih 3-3.5 centimetara prostora, a tu je i obavezni tunel za napajanje u kome se nalazi demontažni kavez koji prima dva klasična 3.5-inčna, hard diska. Relikvija prošlosti duboko ukorenjena u navike proizvođača ali i malog broja korisnika, a koja je realno u današnje vreme suvišna i bespotrebna.

      Zašto? Dosta ljudi danas ne koriste mehaničke diskove, ali po nekom čudnom stavu ostavlja ovaj kavez u kućištu, po principu „neka ga“, od viška glava ne boli, a zapravo čine sebi medveđu uslugu jer smanjuju preko potrebni prostor za sređivanje kabastih energetskih kablova i vođenje onih potrebnih za napajanje grafičkih karti do predviđenog, uskog otvora na prednjoj strani tunela, što je posebno delikatno u slučaju jače grafičke karte koja koristi par takvih kablova za napajanje i upotrebe napajanja koja nemaju opciju „plagova“ tj korišćenje samo potrebnih nastavaka za napajanje, već imaju šumu svih potrebnih i nepotrebnih nastavaka.

      Savet je da obavezno izvadite taj HDD kavez jer ćete dobiti preko potrebnih, dodatnih 4 centimetara prostora što vam otvara mogućnost za ugradnju kvalitetnijih i obično većih napajanja dugačkih 21 centimetar.

      Za sam kraj ovog dela sa predstavljanjem mogućnosti MasterBox 600 kućišta ne smemo izostaviti konzolu sa priključcima za povezivanje eksternih uređaja. Oni su prisutni u nizu koji prati ivicu kućišta na gornjem panelu i prisutni su u vidu dva standardna USB-A priključka sa 3.2 Gen1 specifikacijama, zatim tu je i jedan brzi USB-C 3.2 Gen2x2 konektor i na kraju obavezni 3.5 mm audio džek za slušalice i mikrofon.

      Cooler Master  MasterLiquid 360 Ion – vrhunski AiO 360 sistem vodenog hlađenja

      Pre nego što pređemo na rezultate performansi, moramo reći reč, dve o vrhunskom MasterLiquid AiO sistemu vodenog hlađenja za centralni procesor koji smo koristili u ovom slučaju.

      Pažnju zavređuje pre svega zbog činjenice da je projektovan za  hlađenje procesore sa potrošnjom od čak 330 W, što je činjenica koja zavređuje pažnju jer su u pitanju najmoćniji primerci centralnih procesora današnjice za PC desktop računare i prilično ozbiljna količina toplote na relativno maloj površini.

      Da bi se izborio sa ovako zahtevnom ulogom Master Liquid 360 Ion koristi specijalnu Gen X dvokomornu glavu i novu pumpu sa većim protokom tečnosti koja je po rečima proizvođača skoro duplo bolja i efikasnija od prethodne generacije sličnih pumpi. Razliku definitivno osećate dok je držite u ruci.

      Dodatno je povećana i efektivna površina preuzimanja toplote bloka od legure bakra i  koji je u ovom slučaju upola veći od standardnih, sličnih AIO modela. Glava je već na prvi pogled vidno veća i robusnija u odnosu na ono što smo do sada videli kod sličnih Cooler Master modela. Delom i zbog prisustva 2.1 inča velikog LCD ekrana koji prikazuje parametre rada i svetlosne efekte, a čijim se prikazom upravlja iz Master CTRL(Control) softvera uz pomoć USB konekcije. No, to nam je u ovom slučaju bilo u drugom planu, a performanse svakako u prvom.

      Bolje performanse osim vrhunske pumpe zavise i od dobrog hladnjaka u ovom slučaju sa telom od 360 mm i nešto debljim profilom za nekih 2.5 mm u odnosu na standardne 360 mm AiO modele, a svakako je pohvalna činjenica jer i najmanje povećanje površine rashladnog tela, dobro dođe u misiji oslobađanja toplote.

      Radijator produvavaju tri vrhunska Mobious 120p ARGB ventilatora sa maksimumom od 2400 obrtaja u minuti i koji iza rebara hladnjaka izbacuju vazduh brzinom od 1.4-1.8 M/s. Deklarisani protok je skoro 130 m3 na sat.

      Dakle, u pitanju je jedan zaista vrhunski AiO sistem hlađenja uporediv sa trenutno najboljim Corsair, NZXT i ostalim brendovima iz ove branše i definitivno najbolji CM AiO sistem do sada – em zaista lepo i upečatljivo izgleda, em vrhunski hladi procesor.

      MasterBox 600 & MasterLiquid 360 Ion – performanse

      MBASRock Taichi X670E
      CPUAMD Ryzen 9 7900X
      CoolerMasterLiquid 360 ION
      RAM2×16 GB DDR5-6000 CL32 G.Skill Trident Z5 NEO
      GPURadeon RX 7900 XT 20 GB
      SSD
      2 TB M.2 2280 PCIe x4 Gen4 Lexar NM 790
      PSUCooler Master V850i Gold 80Plus
      CASECooler Master MasterBox 600
      DriversAMD Chipset 6.10.17.152
      AMD Adrenalin 24.10
      Test sistem:

      CPU rezultati:

      Kao što možete videti iz prikazanih grafikona ostvarili smo prilično dobre rezultate. Centralni procesor smo gurali do samih gornjih Precision Boost Overdrive limita i frekvencije od 5.6 GHz u slučaju Ryzen 9 7900X koji prema specifikacijama ima maksimalni Boost korak na 5.4 GHz. Znači, tačno 200 MHz više koliko PBO2 dozvoljava. Sam maksimum procesora u naravno iole normalnim radnim uslovima, a što dokazuje i dosegnuti termo limit od skoro 98%. Rezultat je maksimalno iskorišćen procesor, a da pri tome  ni jednom nije aktivirao „throttling“ zaštitni mehanizam. Školska demonstracija savršene kontrole rada od strane firmvera procesora i saradnje sa rashladnim sistemom.

      GPU rezultati:

      Koliko je dobro sistem hlađen, dokazuju i parametri rada grafičke karte i u našem slučaju reference u vidu Radeon RX 7900 XT modela koji je radio na 2819 MHz, dostigao maksimalnu temperaturu od 71 stepen i 86 stepeni u Hotspot najtoplijoj zoni, radeći na samo 67% dozvoljenog termalnog limita. Ventilatori na kuleru ove referentne grafičke karte, inače poznatih po nešto bučnijem radu zbog manjeg prečnika, bili su nečujni sa maksimumom od 1448 obrtaja u minutu, koji inače znaju u drugim sistemima da odu i preko 2500 obrtaja u minutu.

      Takođe i ostali delovi sistema u vidu MOSFET tranzistora VRM modula matične ploče, čipseta i M.2 SSD uređaja su uživali u blagodetima dobre provetrenosti sistema. I, na kraju ono što je takođe vrlo bitno je relativno mala buka u radu. U nekim manje opterećujućim poslovima, računar se jednostavno ne čuje i bešuman je u radu sa 29-30 dB buke. Samo u slučajevima intezivnog višestanog  gejming ili GPU renderinga na trenutke zna da dosegne maksimum kada forsirano produvava sistem i to pre svega zbog Mobius AIO ventilatora koji kreću u forsaž maksimalnih 2400 obrtaja, kako bi se rešili toplotnih džepova između rashladnih rebara hladnjaka. Sistem tada beleži, samo na trenutke, maksimalnih 46 dB buke.

      MasterBox 600 & MasterLiquid 360 Ion – utisci u radu i zaključak

      Na kraju zaključujemo da su MasterBox 600 i MasterLiquid 360 Ion sjajna kombinacija. MasterBox 600 sa cenom od nekih 100-ak evra je odlična karta za ulazak u svet desktop PC-a vrhunskih performansi. Moderan i u isto vreme jednostavan, sa opcijom prijema  matičnih ploča sa „backside“ konektorima, što je kao idealno u kombinaciji bele verzije kućišta. Još samo da reši ovde pomenute sitnice i imaćemo perfektno pristupačno kućište.

      Jednostavna instalacija i uživancija kada odvojite vremena za sklapanje konfiguracije su garantovani, a na kraju ćete biti nagrađeni vanserijskom provetrenošću i hlađenjem komponenti u računaru.

      Master Liquid 360 Ion dolazi sa već montiranim ventilatorima pa vas rešava ovog dela, možda i najdosadnijeg posla prilikom ugradnje AiO kulera. Međutim, sjajno rešeno pakovanje sa fiokama poput klasera u kojima se nalazi sve potrebno za detaljnu montažu ovog premijum rashladnog sistema, čini postupak sklapanja pravom poslasticom za ljubitelje hardvera.

      Ovaj AiO sistem sa toplotnim kapacitetom od 330 W nije za svakog i nije jeftin sa cenom od nekih 250 €, ali u ovoj klasi „teškaša“ koji treba da hlade najjače Ryzen 9 i Core Ultra 9 procesore je svakako jedan od najpristupačnijih i onih sa najboljim performansama.

      Zaista smo uživali i posvedočili kako uprkos padu popularnosti desktop sistema u smislu njihove masovnosti, ipak komponente nastavljaju da napreduju, fokusirajući se na strogo profilisane korisnike koji još uvek znaju šta znači imati vrhunske performanse računara.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.