Asus dodaci za mrežnu opremu

Asus dodaci za mrežnu opremu

Kada kažemo mrežna oprema, većina nas pomisli na rutere, modeme i sl. Međutim, Asus u ponudi poseduje i proizvode iz ove kategorije koji su tu da vam olakšaju život. Posebno ukoliko imate tu sreću da vam je dom ili kancelarija prevelika za jedan izvor WiFi signala. Tu je ujedno i jedan novi svič koji donosi dva 10-gigabitna konektora, po relativno pristupačnoj ceni.

    Sadržaj

      Asus XG-U2008
      Krenućemo od uređaja po imenu ASUS XG-U2008. Ovim uređajem Asus se uključio u ponudu pristupačnih 10GBase-T mrežnih svičeva, koji nude odlične performanse potrebne korisnicima čiji mrežni sistemi imaju veliki saobraćaj podataka koji je zahtevan po protok.
      asus_xg_u2008_001_s_1.jpg
      U lepo dizajniranom pakovanju stiže uređaj, zajedno sa minimalnom količinom dodatne opreme. Tu je naponski adapter, produžeci za evropski i američki strujni priključak, nešto dokumentacije i praktično je to sve što smo pronašli unutra.
      asus_xg_u2008_005_s_1.jpg
      asus_xg_u2008_006_s_1.jpg
      Asus je ovaj svič dizajnirao elegantno, tako da zaista nema razloga da ga sakrivate, ukoliko već ne planirate da ga smeštate u rack za koji se nosač prodaje zasebno. Izgleda lepše od većine drugih mrežnih uređaja kako u ponudi Asusa, tako i globalno i lako može da se uklopi u svako okruženje.
      asus_xg_u2008_008_s_1.jpg
      Metalno kućište pomaže tome u velikoj meri, koje karakterišu minimalističke linije, bez previše detalja. Gornja povšrina je pokazuje koncentrične tragove brušenja što zaista izgleda lepo kako na pogled, tako i na dodir.
      asus_xg_u2008_009_s_1.jpg
      Prednji kraj otkriva samo LED indikatore rada portova, od kojih su poslednja dva, gledano s leva na desno, rezervisana za prikaz rada 10 Gbps portova. Oni imaju tri načina indikacije, gde crvenom bojom XG-U2008 pokazuje da kabl nije odgovarajuć, belom da radi u ograničenom 1 Gbps režimu i plavom kada vas obaveštava da je podignut pun operativni 10 Gbps mod.
      asus_xg_u2008_003_s_1.jpg
      Na zadnjoj strani otrkivamo sve portove. Tu su dva 10 Base-T porta, kao i 8 gigabitnih priključaka. Ukupan protok ovog sviča je 56 Gbps što je i logično, jer ima dva full duplex 10 Gbps konektora (4 x 10) i osam gigabitnih priključaka što ukupno čini 56 Gbps. Pohvalićemo i pristojnu memoriju od 2 MB za bafer, što je u skladu sa očekivanjima za ovakav model.
      asus_xg_u2008_010_s_1.jpg
      Dopada nam se to što je Asus XG-U2008 učinio maksimalno jednostavnim za priključivanjem u sistem. Sve što je potrebno jeste da ga uključite, nakon čega on sam detektuje konekciju i podešavanje sistema, a o radu 10 Gbps portova će vas obavestiti putem LED indikacije.Asus PL-AC56 kit
      Asus PL-AC56 kit je sistem sačinjen od dva uređaja koji omogućava da prenosite dvokanalnu WiFi konekciju i klasičnu žičnu ethernet vezu putem strujnih instalacija u vašem domu ili kancelariji. Navodno, Asus tvrdi da je reč o performansama koje idu do 1200 Mbps, što zaista zvuči interesantno i optimistično.
      asus_pl_ac56001_s.jpg
      Kao i kod prethodnog uređaja, pakovanje je prilično jednostavno i ne sadrži veliki broj elemenata. Tajvanski proizvođač isporučuje prilično siromašan propratni paket koji se sastoji od kratke dokumentacije sa kratkim uputstvom, mrežne kablove za povezivanje i dve antene.
      asus_pl_ac56003_s.jpg
      asus_pl_ac56004_s.jpg
      Tu su dva uređaja, od kojih veći nosi oznaku PL-AC56 i koji služi da emituje preuzetu konekciju od manjeg PL-E56P koji se povezuje direktno na ruter koji trenutno koristite.
      asus_pl_ac56005_s.jpg
      Krenućemo od jednostavnijeg PL-E56P uređaja. On je tu da preuzme i klonira funkciju vašeg rutera. Vrlo jednostavno je dizajniran, ali je praktičan. Na primer, poseduje muški i ženski naponski konektor za 220V tako da praktično ne gubite utičnicu kada ga koristite, ali isto tako imajte u vidu da baš ruter mora biti povezan sa njim, jer u suprotnom neće raditi.
      asus_pl_ac56011_s.jpg
      asus_pl_ac56012_s.jpg
      Ujedno, on poseduje jedan ethernet priključak, prekidač za povezivanje, odnosno uparivanje, reset prekidač sakriven u maloj rupi i LED indikaciju rada.
      asus_pl_ac56013_s.jpg
      Drugi uređaj je drastično veći, ali to je i logično, jer je praktično reč o access pointu koji podržava 2.4 i 5 GHz frekvenciju i 2×2 802.11ac protokol. Na prednjoj strani pronalazimo pet LED indikatora i “Clone” prekidač kojim se praktično kopiraju podešavanja vašeg glavnog rutera, tako da se odmah dobija proširenje pokrivenosti. Ova funkcija radi tako što pritisnete WPS tastera na ruteru i zatim Clone taster na PL-AC56 i to je sve. S obzirom da koristimo Asusov RT-N56U ruter, ova funkcija nam je radila perfektno, ali ostajemo da se nadamo da je situacija ista i kada imate uređaje drugih proizvođača.
      asus_pl_ac56006_s.jpg
      Na boku se nalazi prekidač za paljenje i gašenje uređaja, a tu je i taster za uparivanje sa PL-E56P uređajem. Očekivano, nije izostavljeno ni dugme za resetovanje, pametno sakriveno iza rupice kroz koju možete provući samo najtanje predmete.
      asus_pl_ac56008_s.jpg
      Osim bežičnog signala, dobijate i tri gigabitna ethernet porta, pametno postavljena na donju stranicu uređaja.
      asus_pl_ac56015_s.jpgAsus RP-AC68U
      Ukoliko imate ruter visokih performansi i želite proširenje pokrivenosti na najbolji mogući način, Asus RP-AC68U bi mogao biti pravi izbor. Reč je o “wireless repeater” uređaju koji poseduje četiri antene, tako da može da zadovolji visoke zahteve naprednih korisnika.
      asus_rp_ac68u_001_s.jpg
      asus_rp_ac68u_006_s.jpg
      Odmah ćemo završiti priču sa pakovanjem, koje je veoma skromno i sadrži isključivo dokumentaciju i naponski adapter. U redu, sa tim smo završili, a sada pređimo na sam uređaj koji zaslužuje daleko više pažnje.
      asus_rp_ac68u_007_s.jpg
      Iako možda deluje konceptualno kao sličan uređaj sa prethodne strane, Asus RP-AC68U je zapravo drugačiji koncept. Pre svega, ne koristi strujne instalacije što ga automatski čini potpuno drugačijim uređajem. Osim toga, on ni najmanje ne liči na PL-AC56 kit. U pitanju je zaseban uređaj koji nema dve komponente potrebne za rad.
      asus_rp_ac68u_009_s.jpg
      Takođe, sam dizajn i odabir materijala je drugačiji. Dok je PC-AC56 kit sterilno bele boje i izgleda baš kao što zamišljamo mrežnu opremu, Asus RP-AC68U je crne boje, sa suptilnim crvenim detaljima i konstruisan za vertikalno pozicioniranje. Zaista, više izgleda kao da je došao iz Republic of Gamers porodice i komotno bi mogao da prođe kao eksterni “subwoofer” za RoG laptop.
      asus_rp_ac68u_010_s.jpg
      Unutar kućišta se nalaze četiri antene, koje omogućavaju protok od 1300 Mbit što je niže od 1733 Mbit koliko je obično specifikacija za rutere sa četiri antene. Razlog za to je činjenica da kod Asus RP-AC68U sve četiri antene primaju signal, međutim “samo” tri služe za odašiljanje signala. 
      asus_rp_ac68u_011_s.jpg
      Osim kao ripiter, Asus RP-AC68U može da radi i u access point modu, gde služi za povezivanje sa postojećom mrežom, ali bez retransmisije daljeg WiFi signala. Takođe, tu je i ExpressWay koji predstavlja direktnu konekciju između rutera i uređaja tako što RP-AC68U alocira 5 GHz vezu ka jednom, a 2.4 GHz ka drugom uređaju i time omogući maksimalne performanse.
      asus_rp_ac68u_012_s.jpg
      Sa zadnje strane, pronalazimo pet 1 Gbps ethernet konektora, jedan USB 3.0, WPS i “Power” prekidače i naravno LED indikaciju koja prikazuje kvalitet signala za 2.4 i 5 GHz signal. Očekivano, Asus je tu smestio i priključak za naponski adapter.
       
      Osim lakšeg načina da povežete ruter koji podrazumeva pritisak WPS tastera na ruteru i držanje WPS tastera na RP-AC68U uređaju, tu je i alternativna opcija koja je malo duža, a obavlja se tako što sve obavite iz “back end-a” uz pomoć poluautomatizovanog procesa koji je objašnjen korak po korak. Suštinski, dovoljno je odabrati WiFi izvor i dati podatke, nakon čega će sve biti završeno u roku od par minuta. Tu je moguće i odabrati režim rada, pa osim repeater-a, ovaj proizvod može da radi i u ostalim pomenutim režimima.
      rp_ac68u_1.jpg
      rp_ac68u_2.jpg
      rp_ac68u_3.jpg
      rp_ac68u_4.jpg
      rp_ac68u_5.jpgAsus još jednom potvrđuje da je reč o brendu koji brine o svim tipovima korisnika, te da u njihovoj ponudi možete pronaći gotovo sve što bi moglo da vam zatreba, čak i kada je reč o svojevrsnoj mrežnoj egzotici. U našem slučaju, s obzirom na to da imamo Asus ruter, sve je radilo besprekorno, a verujemo da će priča biti ista ili slična čak i ukoliko ste vlasnik uređaja nekog drugog proizvođača.
      rp_ac68u_1.jpg
      Osim lakog podešavanja, dopada nam se to što uređaji koriste interfejs koji predstavlja pojednostavljenu verziju softvera koji se koristi za Asus rutere. Osim što to nama pruža poznat osećaj tokom podešavanja, nema dileme da je Asus jedan od najboljih na tržištu kada su u pitanju interfejsi biosa i firmware-a na uređajima. Stoga, ne čudi da će se svako lako snaći kada koristi neki od testiranih proizvoda.
      rp_ac68u_1.jpg 
      Što se performansi tiče, one su veoma dobre, ali je reč o uređajima gde kod druga dva modela mnogo toga zavisi od konfiguracije prostorija, tipa objekta u kom se nalazi, a za PL-AC56 čak i kvalitet električnih instalacija, pa je jako teško dati bilo kakve preporuke i čvrsta uverenja o mogućnostima uređaja. U našem slučaju, je sve radilo veoma dobro, ali je reč o malom stanu sa dobrim instalacijama, tako da je testno okruženje bilo povoljnije nego što bi to možda bilo u slučaju nekog drugog. Bilo kako bilo, verujemo da će zadovoljiti potrebe većine korisnika koji žele da prošire pokrivenost i dodaju poneku funkcionalnost svog mrežnog sistema i kao takvi dobijaju našu toplu preporuku.
      Uređaje za potrebe testa ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test