ASUS RT-AC3200, 4G-AC55U, EA-AC87

ASUS RT-AC3200, 4G-AC55U, EA-AC87

Kućne mreže svake godine postaju sve gladnije brzine, a novi WiFi standardi se polako, ali sigurno probijaju u "mejnstrim". Ruteri sa podrškom za 802.11n standard su sada već norma, a novi 802.11ac standard postaje sve zastupljeniji.

    Sadržaj

      Pomenutim načinom se polako i vrši tranzicija sa već veoma zagušenih frekvencija oko 2,4 GHz na mnogo slobodnije i šire frekvencije oko 5 GHz. Dok je N standard, kao neka vrsta prelaznog rešenja, podržavao rad i na 2,4 i na 5 GHz, AC standard sada već podrazumeva 5 GHz kao jedinu mogućnost.
      Kao podsećanje, u tabeli ispod možete videti trenutno aktuelne WiFi standarde i njihove osnovne karakteristike: 

      802.11 protokol
      Frekvenca (Ghz)
      Širina frekventnog opsega (Mhz)
      Maksimalni broj tokova podataka
      Brzina protoka po jednom toku podataka (Mbit/s)

      a
      5
      20
      1
      54

      b
      2,4
      20
      1
      11

      g
      2,4
      20
      1
      54

      n
      2,4 i 5
      20 i 40
      4
      72 i 150

      ac
      5
      20, 40, 80 i 160
      8
      87,6, 200, 433,3 i 866,7

      ad (WiGig) (najavljen)
      60
      2000
      1 (za sada)
      7000

      Čak i bez novog AC standarda, sam čin prelaska na 5 GHz u startu garantuje veće brzine zbog mnogo manjeg zagušenja i definitivno je trenutno najisplativija investicija, ako niste zadovoljni trenutnom propusnom moći vaše bežične mreže.
      ASUS_Ruteri_04_005.jpg
      Većina korisnika se do sada sigurno upoznala sa popularnim “dual-band” prefiksom, koji proizvođači rutera vole da istaknu kao jednu od bitnih karakteristika svojih uređaja. Kada je neki ruter “dual-band”, to praktično znači da može istovremeno da radi i na 2,4 GHz i na 5 GHz. 
      Novost sa kojom se sada prvi put susrećemo je “triple-band” rešenje za rutere, koje podrazumeva da ruter može da radi na 2,4 GHz, ali i da ima dve nezavisne mreže na 5 GHz.
      Ovo neće doneti veće maksimalne brzine od postojećih (600 Mbps na 2,4 GHz i 1300 Mbps na 5 GHz, što zbirno daje 600+1300+1300=3200, po čemu je ruter i dobio naziv), ali omogućava mnogo lakše balansiranje protoka. Kako svaki uređaj koji radi po starijem standardu usporava ostale klijente, na ovaj način se recimo mogu razdvojiti N i AC korisnici, pa će svako imati maksimalnu raspoloživu brzinu u svakom trenutku.
      Sada ćemo ukratko pogledati koji su nam to uređaji bili na testu, a detalje možete pročitati na sledećim stranama.
      ASUS_Ruteri_04_002.jpg
      ASUS RT-AC3200 je prvi “triple-band” ruter koji smo dobili na test i trenutno predstavlja perjanicu ASUS-ove ponude rutera. Poseduje sve što je potrebno naprednom kućnom korisniku i garantuje maksimalne WiFi brzine u svim mogućim scenarijima. Samo nabrajanje svih mogućnosti koje poseduje izlazi van okvira ovog teksta. Definitivno nas je impresionirao na prvi pogled, a onda i na drugi…
      ASUS_Ruteri_04_003.jpg
      ASUS 4G-AC55U je vrlo dobar 802.11ac ruter koji ima jednu dodatnu funkcionalnost, koja se ne sreće tako često. Naime, veliki broj naprednijih rutera ima mogućnost da preko ugrađenog USB porta iskoristi 3G/4G modem i na taj način ima rezervnu konekciju preko mobilne mreže, ako glavni Internet link iz nekog razloga prestane da funkcioniše. 4G-AC55U je specifičan po tome što ima već ugrađen 4G modem, tako da je za funkcionalnost rezervnog linka potrebno samo ubaciti odgovarajuću SIM karticu u slot na ruteru…
      ASUS_Ruteri_04_004.jpg
      ASUS EA-AC87 izgleda kao ruter, ali je u stvari u pitanju Media Bridge / Access Point uređaj, koji radi na 5 GHz i podržava 802.11N i 802.11AC standarde. To znači da je njegova funkcija da poveća mogućnosti povezivanja i brzinu postojeće mreže u Access Point modu ili da poveže LAN klijente na WiFi mrežu, garantujući im visoke performanse tog linka…RT-AC3200 je ruter najviše klase i to se odmah vidi. Počevši od impresivnih specifikacija (gigabitni LAN, triple band 802.11ac WiFi sa šest antena koji radi na 2,4 i 2 x 5 Ghz istovremeno – do maksimalnih teorijskih 1300 + 1300 + 600 Mbps protoka, 1 x USB 3.0 i 1 x USB 2.0 konektora), podužeg spiska mogućnosti, pa do potpuno fantastičnog dizajna koji možda pre podseća na trkački auto, nego na standardnu siluetu rutera.
      ASUS_Ruteri_04_002.jpg
      Po natpisima na kutiji i legendi sa zadnje strane kutije, očigledno je da je u pitanju trenutno najjači ASUS-ov model rutera.
      ASUS_Ruteri_04_0062.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0072.jpg
      U kutiji se nalaze: ruter, šest(!) antena koje se montiraju na ruter, strujni ispravljač sa kablom, LAN kabl, uputstvo i prateći CD sa dokumentacijom i softverom.
      ASUS_Ruteri_04_0172.jpg
      Dizajn ovog rutera je stvarno fantastičan i ima liniju koja je pre svojstvena nekom igračkom hardveru najviše klase, nego klasičnom mrežnom uređaju. Odaje utisak snage, brzine i deluje kao neka pritajena zver (da, mnogo nam se dopao).
      ASUS_Ruteri_04_0082.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0092.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0152.jpg
      LED-ovi koji se nalaze sa prednje strane su diskretno postavljeni, tako da ne bodu previše oči dok rade, ali se ipak vide i spreda i odozgo. Takođe, moguće ih je potpuno isključiti pritiskom na “LED” taster sa prednje leve strane rutera. Pored njega se nalazi i taster za isključivanje/uključivanje WiFi-a, što mislimo da je korisna opcija, jer omogućava da veoma lako deaktivirate wireless, bez potrebe za otvaranjem pretraživača na računaru i zalaženjem u opcije rutera.
      ASUS_Ruteri_04_0122.jpg
      Sa prednje desne strane se nalazi USB 3.0 konektor, sakriven ispod gumiranog poklopca. Ovaj detalj je zapravo i naša jedina prava zamerka ovom ruteru, jer ćete u slučaju da želite trajno da priključite neki eksterni disk na USB 3.0 port, dobiti vizuelno i funkcionalno nezgrapno rešenje. Naravno, ako ovaj port koristite samo povremeno, to vam neće nimalo smetati.
      ASUS_Ruteri_04_0132.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0142.jpg
      Sa zadnje strane se nalaze (sa leva na desno): USB 2.0 konektor, WPS taster, reset taster, gigabitni WAN port, četiri gigabitna LAN porta, taster za uključivanje i pored njega konektor za napajanje.
      ASUS_Ruteri_04_0102.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0112.jpg
      Osnovno podešavanje je izuzetno jednostavno, a kada vas ruter provede kroz tih par koraka, doćićete do web interfejsa koji je dizajniran u sada već standardnom ASUS-ovom maniru, na koji smo se već navikli i za koji smatramo da je veoma funkcionalan.
      ASUS_Ruteri_04_018.jpg
      Na osnovnoj strani ćete videti podatke o stanju Internet konekcije, parametrima WiFi-a, povezanim mrežnim klijentima, kao i uređajima zakačenim na USB. Osnovne kategorije se zatim nalaze sa leve strane, a svaka kategorija ima jedan ili više tab-ova sa dodatnim opcijama.
      ASUS_Ruteri_04_019.jpg
      U okviru interfejsa postoji vrlo informativan deo sa podacima o trenutnom korišćenju mrežnih resursa, kao i detaljna analiza protoka, čak i na nivou aplikacija. Tu je i podesiv QoS (Quality of Service) meni, gde se može odrediti podela protoka među mrežnim klijentima i aplikacijama.
      ASUS_Ruteri_04_020.jpg
      Funkcija u podešavanjima ASUS-ovih rutera ima zaista, zaista mnogo. Pored klasičnih stvari koje su vezane za osnovne funkcije rutera (firewall, mapiranje portova, guest WiFi mreže, parental control, praćenje protoka, IPv6 podrška…), tu su i zanimljive opcije vezane za uređaje povezane na USB.
      Tako možete deliti štampač u lokalnoj mreži, koristiti USB 3G/4G modem kao rezervnu konekciju, deliti sadržaj sa USB diska u lokalnoj mreži ili preko Interneta, kao i podesiti download fajlova na USB disk bez potrebe za računarom (softver prima http, ftp, torrent, nzb…). Postoje čak i aplikacije za mobilne telefone preko kojih možete pratiti status download-a ili pristupiti fajlovima koje ste podelili sa USB diska, gde god da se nalazite.
      ASUS_Ruteri_04_021.jpg
      Novost u odnosu na ranije ASUS-ove rutere koje smo testirali je sistem za skeniranje trenutnog stanja bezbednosti mreže, koji će vam izbaciti izveštaj o pronađenim ranjivostima, kako biste mogli da reagujete na vreme i zaštitite se od mogućih napada na mrežu. Vrlo korisna opcija, kako za laike, tako i za iskusne mrežne administratore, kojima ovo olakšava posao.
      ASUS_Ruteri_04_022.jpg
      Cloud sistem koji je ASUS uveo pre par generacija svojih mrežnih uređaja, nastavio je da se razvija, pa sada pored funkcionalnosti slične DropBox-u i Google Drive-u, imate i razne mogućnosti backup-a, uključujući i automatsku sinhronizaciju podataka između više ASUS rutera povezanih na Internet.
      ASUS_Ruteri_04_023.jpg
      Tu je naravno mobilna aplikacija koja vam omogućava pristup podacima u Cloud-u gde god da se nalazite.
      ASUS_Ruteri_04_024.jpg
      Tokom testiranja, ruter je radio besprekorno i čime god da smo ga opteretili, nikada se nije osetio nikakav zastoj. Domet WiFi-a je odličan i primetili smo da je očigledno bolji od našeg referentnog rutera, pogotovo u graničnim oblastima, gde je razlika išla od “jedne crtice” do skoro punog signala, naravno u korist ASUS-a.
      Za testiranje brzine smo iskoristili ASUS EA-AC87 Media Bridge uređaj, koji smo isto dobili na test ovaj put. Izmerene brzine transfera su išle do sasvim dobrih 53 MB/s, što je i više nego dovoljno za najzahtevniju multimediju i transfer velikih fajlova.
      Da smo kod sebe imali neki od WiFi klijenata najviše klase (kao npr. ASUS PCE-AC68 koji smo već ranije testirali), sigurni smo da bi brzine išle i preko 110 MB/s, što je već potpuno uporedivo sa gigabitnim LAN-om.
      ASUS_Ruteri_04_025.jpg
      Sve u svemu, ASUS RT-AC3200 je fantastičan ruter, koji nas je veoma impresionirao izgledom, performansama, kao i količinom opcija. Nemamo zapravo ni jednu pravu zamerku, osim činjenice da mu je cena verovatno van domašaja za najveći broj korisnika. Naravno, za uređaj ovakvih mogućnosti, očekivana je i visoka cena. U svakom slučaju, pisac ovog teksta bi ga vrlo rado posedovao i veoma mu je teško pala činjenica da je na kraju ipak morao da se oprosti sa njim i vrati ga ASUS-u.ASUS 4G-AC55U je modifikacija standardnog ASUS-ovog 802.11AC rutera i glavna razlika u odnosu na njega je to što poseduje slot za SIM karticu i integrisan 4G modem. To znači da bez ikakvih dodatnih uređaja može da koristi mobilnu mrežu za vezu sa Internetom, pored standardnog ethernet WAN konektora.
      Naravno, 4G veza može biti glavna veza sa netom, ali se zbog protoka koji je i dalje relativno skup, uglavnom koristi kao rezervna konekcija, u slučaju da dođe do prekida glavne. Tranzicija se u tom slučaju događa potpuno transparentno i korisnik može da nastavi sa radom praktično istog trenutka.
      ASUS_Ruteri_04_003.jpg
      Kutija je u standardnom ASUS-ovom maniru, sa bitnim karakteristikama istaknutim sa prednje strane i dodatnim ilustracima pozadi.
       ASUS_Ruteri_04_025.jpg
      ASUS_Ruteri_04_027.jpg
      Interesantno je to što je centralna antena na ruteru već montirana i nemoguće ju je demontirati, dok su ostale dve antene spakovane posebno i treba ih zašrafiti prilikom postavljanja rutera.
      ASUS_Ruteri_04_028.jpg
      ASUS_Ruteri_04_029.jpg
      Sa prednje strane se nalaze status LED-ovi, a u ovom slučaju su uključene i lampice za signalizaciju kvaliteta signala mobilne mreže.
      ASUS_Ruteri_04_030.jpg
      ASUS_Ruteri_04_031.jpg
      Sa zadnje strane se nalaze (s leva na desno): taster za uključivanje i konektor za napajanje, USB konektor, gigabitni WAN port, prekidač za uključivanje i isključivanje WiFi-a i četiri gigabitna LAN porta.
      ASUS_Ruteri_04_032.jpg
      ASUS_Ruteri_04_033.jpg
      Duž desne ivice se nalaze: slot za SIM karticu, WPS taster i taster za aktiviranje/deaktiviranje 3G/4G funkcije.
      ASUS_Ruteri_04_034.jpg
      ASUS_Ruteri_04_035.jpg
      Prilikom prvog povezivanja i pristupa web interfejsu, dobijate “čarobnjaka” za podešavanje preko kojeg ćete moći da definišete osnovne parametre rutera. Posle toga, mreža već u potpunosti funkcioniše i prosečan korisnik možda više neće morati ništa drugo ni da podešava.
      ASUS_Ruteri_04_036.jpg
      Naravno, to ne znači da mnoštvo drugih podešavanja nije moguće. 4G-AC55U poseduje sve napredne opcije na koje smo već navikli kod više i srednje klase ASUS rutera.
      ASUS_Ruteri_04_037.jpg
      Tu su i USB funkcije, koje uključuju mogućnost deljenje štampača u mreži, deljenje fajlova sa priključenog diska u lokalnoj mreži ili na Internetu, kao i automatizovani download na USB disk preko aplikacije koja prihvata direktne HTTP ili FTP linkove, torrent i NZB fajlove.
      ASUS_Ruteri_04_037.jpg
      Tu je i ASUS-ov cloud sistem za sinhronizaciju podataka preko servisa koji podseća na DropBox i Google Drive, što uključuje i mogućnost pristupa fajlovima u cloud-u sa mobilnog uređaja, bilo gde da se u tom trenutku nalazite.
      ASUS_Ruteri_04_039.jpg
      Prisutna su naravno i napredna podešavanja za sve moguće scenarije prekida glavne WAN konekcije, u kom slučaju 4G modem preuzima vezu. Moguće je naravno podesiti i da je 4G konekcija glavna, a ethernet rezervni, ali ne verujemo da će nekome to zaista trebati.
      ASUS_Ruteri_04_040.jpg
      Kao i većina ASUS-ovih rutera nove generacije, 4G-AC55U može raditi i u Access Point i Media bridge modovima, ako se za time ukaže potreba.
      ASUS_Ruteri_04_041.jpg
      Tokom testiranja nismo imali nikakvih problema i veoma smo zadovoljni performansama WiFi-a ovog rutera. S obzirom na WiFi klijente koje smo imali na raspolaganju, praktično smo postizali iste brzine kao i sa mnogo skupljim RT-AC3200, tako da će većini korisnika i ovaj ruter biti i više nego dovoljan da opsluži lokalnu mrežu.
      Opcija rezervne konekcije je izuzetno korisna u poslovnom okruženju, gde je gubitak veze ravan prekidu rada i potencijalno je skup. Trošak za 4G SIM karticu koja bi bila u pripravnosti je u tom slučaju potpuno opravdan i zanemarljiv.Za kućne korisnike ta opcija isto može biti interesantna, ali ne verujemo da je većini toliko presudno da baš u svakom trenutku budu obezbeđeni od prekida veze sa netom, da bi bili spremni da ulože u SIM karticu koja bi samo stajala u ruteru. Verovatniji je scenario gde korisnik recimo već poseduje 4G modem koji koristi kada ide na put, pa može po potrebi ubaciti u ruter karticu iz njega, u slučaju da dođe do prekida glavne veze sa netom.
      U svakom slučaju, u pitanju je zanimljiv ruter koji pruža još jednu nesvakidašnju opciju uz već klasično dobru osnovu, svojstvenu za ASUS-ove mrežne uređaje.ASUS EA-AC87 je, za razliku od prethodna dva rutera na testu, jednostavniji uređaj prilično specifične namene i primarno je predviđen kao alat za proširenje postojeće WiFi mreže ili za dodavanje 5 GHz WiFi opsega na mrežu koja trenutno ne poseduje tu mogućnost.
      ASUS EA-AC87 poseduje dva moda rada, od kojih je jedan Media Bridge mod, gde se EA-AC87 ponaša kao “most” između dva dela fizičke mreže, a drugi je klasičan AP mod, u kome EA-AC87 omogućava povezivanje WiFi klijenata putem veoma brze 5 GHz konekcije na postojeću mrežu.
      ASUS_Ruteri_04_003.jpg
      Sa prednje strane se nalaze slika i naziv uređaja, kao i izdvojene glavne karakteristike. Sa zadnje strane se vide neki detalji, kao i objašnjenje načina na koji EA-AC87 funkcioniše u svakom od svoja dva moda rada.
      ASUS_Ruteri_04_0422.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0432.jpg
      U kutiji se dobija sam uređaj, adapter za struju, četiri antene, LAN kabl i uputstvo sa pratećim CD-om.
      ASUS_Ruteri_04_0442.jpg
      Montirane antene stoje sa bočnih strana, tako da EA-AC87 zahteva nešto više prostora u širinu, nego u dužinu. Takođe je očigledno da je predviđeno da stoji horizontalno.
      ASUS_Ruteri_04_0452.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0462.jpg
      ASUS_Ruteri_04_0482.jpg
      Sa prednje strane se nalaze signalni LED-ovi, preko kojih se može videti da li je uređaj uključen, da li postoji Ethernet veza i koji je kvalitet bežičnog signala.
      ASUS_Ruteri_04_0472.jpg
      Sa bočne strane se nalaze (s leva na desno): prekidač za mod rada (Media Bridge ili Access Point), WPS taster, taster za uključivanje/isključivanje LED indikatora i reset taster.
      ASUS_Ruteri_04_0492.jpg
      Sa zadnje strane se nalaze (s leva na desno): konektor za napajanje, taster za uključivanje/isključivanje uređaja i pet LAN portova (ne postoji WAN port, pošto EA-AC87 ne radi rutiranje).
      ASUS_Ruteri_04_0502.jpg
      “Čarobnjak” za podešavanje će biti različit u zavisnosti od toga u kom modu EA-AC87 trenutno radi i omogućiće vam jednostavno povezivanje sa odgovarajućom mrežom.
      ASUS_Ruteri_04_051.jpg
      Web interfejs se takođe razlikuje u zavisnosti od toga da li uređaj radi u Media Bridge ili AP modu i ima drastično manje opcija u odnosu na ASUS rutere, što je i očekivano. Glavni i jedini posao EA-AC87 je da poveže klijente sa postojećom mrežom, dok su sve ostale funkcije prepuštene glavnom ruteru u mreži.
      ASUS_Ruteri_04_052.jpg
      ASUS_Ruteri_04_053.jpg
      Kada se parametri jednom podese, praktično ne postoji ni jedan razlog da pristupate web interfejsu, jer EA-AC87 postaje potpuno transparentan za sve uređaje u mreži. Ako ste povezali recimo neki računar sa njime dok je u Media Bridge modu i uparen je putem WiFi-a sa glavnim ruterom, računar će se praktično ponašati isto kao da je povezan direktno kablom na ruter.
      ASUS_Ruteri_04_025.jpg
      Testirajući brzinu transfera u Media Bridge modu, došli smo do rezultata koji su išli do nekih 53 MB/s, što je otprilike polovina brzine gigabitnog LAN-a i više je nego dovoljno za bilo koju zahtevnu multimediju.
      Naravno, postavlja se pitanje, kome je zapravo ovakav uređaj namenjen?Po našem mišljenju, najkorisniji će biti korisnicima koji imaju neki pametni televizor ili multimedijalni centar u dnevnoj ili nekoj drugoj sobi, a nemaju zgodan način da razvlače kablove između njega i glavnog kućnog rutera. U tom slučaju će EA-AC87 veoma efikasno premostiti taj prostor i obezbediti odlične performanse koji su sasvim uporedive sa povezivanjem kablom.Takođe, u Access Point modu, EA-AC87 može biti jako koristan u situacijama kada glavni ruter ima podršku za WiFi na 2,4 GHz, ali ne i za 5 GHz. Tada je moguće dodati tu mogućnost povezivanja na 5 GHz, bez potrebe za zamenom glavnog rutera.
      U svakom slučaju, u pitanju je uređaj specifične namene, koji će korisnici kojima je baš ono što nudi potrebno lako prepoznati, dok ostalima verovatno neće biti interesantan.Zaključak – RT-AC3200
      ASUS se i dalje čvrsto drži svoje ideje da uvek u ponudi ima i apsolutni top model rutera, a RT-AC3200 to svakako jeste. Kao prvi triple-band ruter koji se našao kod nas na testu, napravio je sledeći korak po pitanju maksimalne brzine WiFi-a, koje u današne vreme raznih kućnih uređaja sve gladnijih multimedije visoke definicije, nikada dosta.
      Aerodinamične linije njegovog dizajna itekako dobro odslikavaju performanse koje od njega možete očekivati, koje su zaista fantastične!
       
      ASUS_Ruteri_04_500.jpg
      Pored svih mogućih opcija koje je ASUS do sada nudio u svojim ruterima visoke klase, novost je i mogućnost skeniranja bezbednosti mreže i generisanja preglednog izveštaja koji će biti koristan kako početnicima, tako i naprednim korisnicima.
      RT-AC3200 nas je definitivno impresionirao i zasluženo mu dodeljujemo Editor’s Choice nagradu. Možemo ga bezrezervno preporučiti svima koji žele ultimativne performanse lokalne mreže, a nisu obeshrabreni prilično visokom cenom.
       
      Prednosti
      – Triple-band WiFi, koji radi istovremeno sa tri mreže, jednom na 2,4 GHz i dve na 5 GHz, sa zbirnim teorijskim protokom od 3200 Mbps- Multifuncionalni USB 3.0 i 2.0 portovi koji se mogu koristiti za deljenje štampača u mreži, za mrežni disk, automatizovani download ili za alternativni pristup Internetu preko 3G/4G modema- Impresivan spisak mogućnosti pratećeg softvera- Odličan kvalitet signala i pokrivenost prostora
      Mane
      – Cena (uslovno)
       
       
      Zaključak – 4G-AC55U
      Vrlo kvalitetan ruter, koji podržava 802.11ac standard i rad na 2,4 i 5 GHz, a uz sijaset opcija na koje smo standardno navikli od ASUS-a ima i integrisan 4G modem.
      Jednostavnim ubacivanjem SIM kartice u odgovarajući slot, moguće je obezbediti rezervnu konekciju ka Internetu, koja se automatski aktivira u slučaju pada primarnog linka.
       
      ASUS_Ruteri_04_003.jpg
      Zbog pomalo specifičnog dodatka 4G modema, ovaj ruter primarno može biti interesantan poslovnim korisnicima, dok će kućni korisnici verovanto pre da se odluče za njegov ekvivalent bez integrisanog modema. U svakom slučaju, u pitanju je dobra osnova, koja nema ni jedan bitan nedostatak i čini odličnu bazu za kvalitetnu lokalnu mrežu.
       
      Prednosti
      – Integrisan 4G modem koji omogućava brzo i bezbolno prebacivanje na alternativni Internet link, u slučaju otkaza primarne veze- Multifuncionalni USB 2.0 port koji se može koristiti za deljenje štampača u mreži, za mrežni disk ili za automatizovani download- Impresivan spisak mogućnosti pratećeg softvera- Odličan kvalitet signala i pokrivenost prostora
      Mane
      – Nedostatak USB 3.0 porta
       
      Zaključak – EA-AC87
      Ovaj Media Bridge / Access Point uređaj je zapravo dodatak na postojeću mrežu i zahteva postojanje osnovnog rutera da bi od njega uopšte imali koristi.
      Glavni scenariji za koje je namenjen su: povezivanje dva segmenta mreže brzim WiFi linkom, što eliminiše potrebu za razvlačenjem kablova i dodavanje brze 5 GHz konekcije na postojeću WiFi mrežu.
       
      ASUS_Ruteri_04_004.jpg
      Svoju namenu EA-AC87 obavlja odlično i ostvaruje vrlo dobre brzine WiFi transfera, uporedive sa 50% brzine gigabitnog LAN-a. Zgodno je to što sa njim praktično dobijate i petoportni gigabitni switch, koji možete iskoristiti za međusobno povezivanje više lokalnih uređaja, koji su zatim u vezi sa glavnim delom mreže putem WiFi-a.
      EA-AC87 će verovatno biti interesantan samo određenom broju korisnika, koji prvenstveno imaju prostorni problem zbog kojeg ne mogu povezati kablom dva dela svoje mreže, a postojeći WiFi nije dovoljno brz da to postigne na zadovoljavajući način. U toj ulozi se EA-AC87 naravno snalazi kao riba u vodi, pa ga svakako preporučujemo kao pravi uređaj za takav scenario.
       
      Prednosti
      – Respektabilna brzina WiFi-a, ravna polovini brzine gigabitnog LAN-a- Može da posluži kao petpoportni gigabitni switch
      Mane
      – Nismo našli ni jednu manu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test