D-Link DIR-645 Wireless N Router

D-Link DIR-645 Wireless N Router

Iz D-Link-a nam je ovaj put na test stigao DIR-645 WiFi ruter, prilično nekonvencionalnog dizajna. Namenjen današnjim korisnicima koji zahtevaju veće brzine i više mogućnosti, podržava 802.11n WiFi brzine do 300 Mbps, gigabitni LAN, kao i deljenje integrisanog USB porta sa uređajima u mreži. Pametne antene koje podržavaju SmartBeam tehnologiju usmeriće wireless signal tamo gde je najpotrebniji, a napredne mogućnosti integrisanog firewa

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Test: D-link DIR-645 Wireless N Router

      Kako potrebe za većim brzinama u kućnim mrežama nezajažljivo rastu, ruteri sa podrškom za gigabitni LAN i 802.11n WiFi većih brzina su postali standardni deo ponude. D-Link naravno, kao jedan od lidera u ponudi uređaja te namene, stalno radi na dodavanju novih mogućnosti i usavršavanju postojećih rešenja, pa tako DIR-645 pored svog prilično nekonvencionalnog izgleda ima još kečeva u rukavu.
       


       

      Tako DIR-645 podržava SmartBeam tehnologiju, koja korišćenjem integrisane antene sa 6 komponenti pametno usmerava bežični signal tako da ostvari maksimalnu jačinu signala tamo gde je najpotrebniji.
       


       

      Uz gigabitne LAN portove i 802.11n WiFi brzine od 300 MBps, DIR-645 ima i USB port koji omogućava deljenje sadržaja putem DLNA i iTunes protokola, ali i opciju deljenja praktično bilo kog uređaja sa računarima u mreži putem SharePort Plus tehnologije.
       


       

      Mogućnosti koje korisnik ima su takođe proširene u novim serijama D-Link rutera, pa je tako moguće podešavati razne QoS parametre čak do nivoa pojedinačnih LAN portova, definisati pravila za pristup određenim tipovima sadržaja, koristiti DDNS, VPN i automatsko filtriranje paketa itd.

      Firewall naravno dolazi sa punom podrškom za IPv6, a sva podešavanja je moguće obaviti lako putem web interfejsa, gde se osnovna podešavanja mogu završiti ugrađenim wizard-ima, a za naprednije korisnike je tu pregršt opcija kojima mogu dodatno da se igraju.

      Ispod možete videti tehničke specifikacije, a na sledećoj strani ćemo se detaljnije pozabaviti samim izgledom rutera…
       


       

       

      Hardver

      Kutija u kojoj DIR-645 dolazi ima sliku uređaja i naglašene glavne karakteristike sa svoje prednje strane i neke dodatne informacije koje su odštampane sa zadnje strane.
       


       

      Unutra ćete naći ruter, ispravljač za napajanje, LAN kabl i uputstva sa pratećim CD-om na kojem se nalazi dodatna dokumentacija i softver.
       


       

      Dizajn rutera je zaista drugačiji od svega što smo imali do sada prilike da vidimo, pa DIR-645 više podseća na neki mali subwoofer nego na mrežni uređaj.
       


       

      Sa prednje strane se nalaze svi bitni LED-ovi za signalizaciju, kao i jedina dva tastera. Na vrhu je LED sa malom slikom globusa koji označava aktivnu vezu sa Internetom, ispod njega je LED koji označava da je WiFi aktivan, zatim je tu WPS taster/LED, kao i power taster/LED.
       


       

      Sa zadnje strane se nalaze (odozgo na dole): USB konektor, četiri gigabitna LAN porta, gigabitni WAN port i konektor za napajanje.
       


       


       

      Na samom dnu, u okviru postolja, nalazi se reset taster.

      (napomena: Mi smo imali problema da uradimo factory reset rutera, ni pojedinačni pritisak ni držanje nisu radili, a upalilo je tek kada smo više puta uzastopno pritisnuli reset taster. Da li je u pitanju loš kontakt ili specifičnost modela, možemo samo da nagađamo)
       


       

       

      Softver i utisci u radu

      DIR-645 će naravno proraditi istog momenta kada ga priključite i povežete kablove, tako da ćete čak i bez ikakvog podešavanja odmah dobiti pristup Internetu. Dopalo nam se to što ruter ne zauzima previše mesta na stolu, zbog svog uspravnog položaja i relativno male površine postolja.

      Ono što nam je zasmetalo, a što je često slučaj kod novijih rutera, je to što ne postoji apsolutno nikakva signalizacija o protoku podataka. LED indikatori prosto svetle ili ne svetle, a nikako ne možete saznati da li se u tom momentu nešto kopira preko wireless-a ili LAN-a. Možda smo staromodni, ali nam nedostaju trepćuće lampice – svaka za po jedan mrežni interfejs.
       


       

      Naravno, poželjno je ipak što pre podesiti neke stvari, kao što je naziv WiFi mreže i šifra za pristup. Ovo možete najlakše uraditi iz web interfejsa, tako što ćete otvoriti u web pretraživaču default IP adresu rutera (http://192.168.0.1) ili njegovu netbios adresu (http://dlinkrouter). Alternativno, možete prosto otići u Network sekciju i tamo duplo kliknuti na ikonicu DIR-645 rutera.
       

      Kada otvorite osnovnu stranu web interfejsa, sačekaće vas login dijalog, gde je podrazumevano izabrani korisnik “ADMIN”, a podrazumevana šifra je prazna, tj. nema je.
       


       

      Pošto ste prvi put ušli u podešavanja rutera, čim kliknete na “Login”, sačekaće vas wizard za podešavanje kojim ćete u par kratkih koraka podesiti osnovne parametre, od čega je najbitniji SSID bežične mreže i lozinka za pristup (automatski je uključeno WAP2 kriptovanje bežičnog saobraćaja), kao i ADMIN lozinka za pristup web interfejsu rutera.
       


       


       


       

      Kada prođete kroz početni wizard, dobijate pristup punom web interfejsu koji je zaista prepun opcija. Ne postoji način da u okviru teksta ovog obima prođemo kroz sve njih, pa ćemo samo navesti neke.
       


       

      Od podešavanja WiFi mreže, moguće je promeniti nivo kompatibilnosti (802.11b/g/n zajedno, samo 802.11n i sve ostale kombinacije ta tri standarda), izabrati vrstu enkripcije, ključ za pristup mreži, kao i da li se koristi kanal širine 20 ili 40 MHz. Takođe je moguće podesiti da wireless radi samo u određeno doba dana ili samo određenog dana u nedelji.
       


       

      U osnovnim mrežnim podešavanjima je moguće promeniti IP adresu rutera, kao i njegovo NetBIOS ime, zatim podesiti DHCP server (što uključuje i moguće rezervacije IP adresa za određene klijente) i videti spisak trenutno povezanih DHCP klijenata sa dodeljenim IP adresama.
       


       

      Tu je sistem “roditeljske kontrole”, koji može koristiti jedan od predloženih automatskih sistema za filtriranje web sadržaja koji je dostupan korisnicima povezanim na ovaj ruter.
       


       

      “ADVANCED” deo menija je prepun opcija, koje uključuju razne opcije vezane za port forwarding, QoS, filtriranje sadržaja, kontrolu pristupa, rutiranje, DLNA i iTunes deljenje multimedije, definisanje GUEST WiFi zone, podešavanje IPv6 firewall-a i rutiranja itd.
       


       

      Treba posebno naglasiti postojanje prioritetizacije saobraćaja na nivou pojedinačnog LAN porta, što prvi put vidimo u ruteru ove klase.
       


       

       

      U “TOOLS” delu menija je moguće podesiti opcije vezane za administraciju, logovanje, automatsko slanje obaveštenja o statusu na predefinisanu e-mail adresu, uraditi upgrade firmware-a, podesiti Dynamic DNS servis, kao i definisati vremenske okvire za automatizovane radnje.
       


       

      “STATUS” deo menija omogućava pristup raznim podacima u vezi sa funkcionisanjem rutera. Tu se vidi status Internet veze, adrese rutera i klijenata, broj poslatih i primljenih paketa raznih protokola, WiFi klijenti i brzina na kojoj su povezani, IPv6 informacije itd.
       


       

      “SUPPORT” je zapravo hiperlinkovani help tekst sa detaljnim objašnjenjem svake od opcija iz menija.
       


       

      Prilikom testiranja nismo imali nikakvih problema sa ruterom, osim malih poteškoća sa fabričkim resetom, koji je ipak na kraju proradio. Testiranje brzine WiFi-a smo izveli NAS Performance Tester-om, koji više puta kopira fajl od 400 MB na mrežni disk i onda daje rezultate u vidu brzine čitanja i pisanja. Rezultati dobijeni njim nisu idealni, jer je danas u bilo kom okruženju koje nije potpuno izolovano od interferencija, opseg od 2,4 GHz, na kome DIR-645 radi, već prilično zagušen i smetnje su neizbežne, ali smatramo da dobro odslikavaju realne uslove u kojima će korisnici koristiti ovaj ruter.

      Dobijene brzine su se prosečno kretale u opsegu od 9 MB/s do 10,5 MB/s, sa povremenim padovima u trenucima kada su interferencije drugih mreža u okruženju bile pojačane. Ovo su brzine u rangu sa 100 Mbit LAN mrežama i trenutno u urbanim sredinama ne možete očekivati mnogo veće brzine bez prelaska na 5 GHz frekventni opseg.
       


       


       

      Ako uključite DLNA deljenje i priključite neki USB disk, dobićete u okviru Network sekcije računara još jedan multimedijalni server i zatim duplim klikom na njegovu ikonicu možete pristupiti multimedijalnim sadržajima na njemu. Oni će takođe biti vidljivi i svim ostalim uređajima u mreži koji podržavaju taj protokol (novi TV uređaji, konzole za igru, pametni mobilni telefoni itd.).
       


       

      Za kraj smo hteli da testiramo SharePort tehnologiju koja omogućava deljenje USB porta rutera sa bilo kojim računarom u mreži. Da biste mogli da koristite tu mogućnost, potrebno je da instalirate SharePort Utility softver, koji trenutno postoji u verziji za Windows i Mac OS.
       


       

      Kada pokrenete SharePort Utility dobićete malu ikonicu u system tray-u, a ako kliknete desnim dugmetom na nju otvoriće vam se traka sa opcijama. Možete naravno i otvoriti puni prozor aplikacije, što vam onda nudi još dodatnih opcija. Sam SharePort sistem funkcioniše malo drugačije nego što smo očekivali. Tako recimo, ako priključite USB disk na njega, on se neće automatski prijaviti sistemu kao USB uređaj, već će vam SharePort utility ponuditi mogućnost da ga mapirate kao mrežni disk.
       

      Ovo znači da ceo proces ipak nije potpuno transparentan za operativni sistem i nije 100% sigurno da će svi USB uređaji raditi preko njega. Brzina kopiranja sa USB diska je inače bila sasvim u skladu sa brzinom USB 2.0 interfejsa, tako da tu nemamo zamerke.

      Zatim smo probali da priključimo USB štampač i to je prošlo vrlo brzo i bezbolno. Svi programi su štampač videli normalno, kao i bilo koji drugi lokalni štampač, a test strana je odštampana bez ikakvih problema.
       


       

      Priključivanje USB skenera je naizgled isto proteklo glatko, uređaj se prijavio sistemu i aplikacije su ga videle, ali kada smo probali da skeniramo nešto iz Photoshop-a preko WIA drajvera, komunikacija sa skenerom je zaglavila i nismo mogli da završimo proces skeniranja.
       


       

      Ovo je još jedan dokaz da SharePort ipak nije svemoguć i da se mogu dogoditi situacije u kojima uređaji neće raditi isto kao kada ih priključite direktno na USB port računara. Ipak, kako je ova opcija više neka vrsta bonusa, radi kako treba u velikom broju slučajeva i može biti jako korisna, nikako ne možemo to navesti kao bitnu zamerku.
       

      Zaključak

      DIR 645 je ruter nove generacije, zanimljivog izgleda, opremljen gigabitnim LAN-om i 802.11n WiFi-em sa SmartBeam tehnologijom koja usmerava wireless signal tamo gde je najpotrebniji. Osim toga, D-Link Green tehnologija uštede energije ga takođe čini jako štedljivim i u skladu sa najnovijim trendovima zaštite životne okoline.
       


       

      Malo toga vam može zatrebati od kućnog rutera što DIR-645 ne može da vam pruži. Tu su kvalitetan firewall u IPv4 i IPv6 varijanti, QoS na nivou pojedinačnog LAN porta, DDNS, filtriranje sadžaja, definisanje pravila za određene vremenske periode, DLNA i iTunes multimedijalno deljenje, kao i vrlo korisna SharePort tehnologija deljenja USB konektora sa računarima u mreži. Istina je da DIR-645 ne podržava 450Mbps N WiFi standard i ne radi na mnogo slobodnijoj 5 GHz frekvenci koja postaje sve popularnija, ali cenovna kategorija kojoj pripada to potpuno opravdava. D-Link naravno u njegovoj porodici ima jače i skuplje modele koji podržavaju quad-band i tu su za one zaista zahtevne korisnike koji ne žele nikakav kompromis.

      Ako pravite novu kućnu mrežu ili planirate zamenu postojeće koja je možda zasnovana na starijoj tehnologiji, ne postoji ni jedan razlog da ne razmotrite DIR 645 WiFi ruter kao jednu od dobrih i pouzdanih alternativa.

      Prednosti:

      – Gigabitni LAN
      – USB port sa SharePort tehnologijom
      – QoS do nivou pojedinačnog LAN porta
      – Puna IPv6 podrška
      – Zanimljiv dizajn

      Mane:

      – Nedostatak LED-ova za signalizaciju aktivnosti LAN portova i wireless-a (da, staromodni smo i nedostaju nam)

      Uređaj na test ustupio D-Link.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test