D-Link DIR-685 multimedijalni ruter

D-Link DIR-685 multimedijalni ruter

D-Link DIR-685 je neuobičajen ruter atraktivnog dizajna za koji je dobio Red Dot nagradu 2009. godine. Pored toga poseduje Windows 7 sertifikat, kao i neke neočekivane mogućnosti koje nismo navikli da poistovećujemo sa mrežnim uređajima tog tipa. Testirali smo ovo avangardno parče hardvera da vidimo šta nam novo donosi...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      D-Link DIR-685 multimedijalni ruter

      Kada neko pomene wireless AP uređaj ili ruter, obično zamišljate kutijicu iza koje je nakačena antena (ili dve), sa lampicama koje nervozno trepću i „obaveštavaju“ vas o tome da li nešto funkcioniše ili ne. Ako ruter ima više mogućnosti, broj lampica se povećava, a kada ovi uređaji imaju i funkciju plejera ili download menadžera, onda se oslanjamo na program koji se nalazi u samom ruteru, a kome pristupamo preko web browsera, dok statuse, u najboljem slučaju, pratimo na malom monohromatskom LED ekranu na samom uređaju. Ali šta ako ne želimo ili nemamo vremena da uključujemo računar? I zbog čega svaki ruter mora da izgleda isto? Nekada smo smatrali da svaki mobilni telefon mora da ima (spoljašnju) antenu i da će stara dobra Nokia 3210 imati loš prijem jer je njena smeštena unutar kućišta…
       

      Kada prvi put vidite D-Link-ov DIR-685, ako ne znate unapred šta je u pitanju verovatno ćete zaključiti da je pred vama malo čudan digitalni foto-ram. Uspravljen pod uglom, sa dominantnim 3.2“ LCD displejem, definitivno ne budi asocijaciju sa uobičajenim mrežnim uređajima. D-Link vam na ovaj način omogućava da sa stilom proširite vašu kućnu mrežu wireless pristupnom tačkom po 802.11n standardu, a mogućnost korišćenja internog ili eksternog hard diska kao NAS-a u toj istoj mreži nikako ne škodi.

      Pogled spolja

      U kutiji ćete pronaći sam DIR-685 ruter, zaobljeno kutijastog oblika od mešavine sjajne i mat plastike, jedan CAT5 ethernet kabl, podlošku za uspravljanje rutera, kao i kabl za napanje, CD i prateću dokumentaciju.
       

      Sa prednje strane rutera je LCD displej, sa upravljačkim tasterima za interfejs koji se nalaze sa desne strane. Sa zadnje vidimo dva USB 2.0 konektora za automatsku konfiguraciju preko flash diska korišćenjem WCN-a, ili za eksterne diskove i štampače koje je moguće deliti u mreži. Zatim ide 4 LAN i 1 WAN gigabitna ethernet konektora, a sa strane su poklopac od prostora za smeštanje 2.5“ hard diska (koji ne dolazi uz ruter), kao i mehanizam za izbacivanje diska u slučaju da želite da ga isključite i izvadite. „Unmount“ taster sa strane ume da bude malo nezgodan jer ga je lako pritisnuti nehotice dok premeštate ruter sa jednom mesta na drugo, ali u realnim uslovima to zaista nećete često raditi. Nedostatak spoljašnjih antena daje neuobičajeno čist izgled i zaista ne podseća na bilo koji drugi wireless ruter koji smo do sada imali prilike da vidimo.
       

      Ruter može da prikazuje sledeće stvari na LCD displeju:

      Time / Date – Kada je ruter neaktivan neko unapred zadato vreme aktivira se prikaz vremena i datuma.

      Router Statistics – Ekran sa prikazom statistika rutera sadrži podatke o brzini prijema/slanja različitih interfejsa rutera.

      Status – Ovaj podmeni sadrži podatke o sledećim podsistemima: General Router Info, Internet Status, Wired Status, Wireless Status, Hard Disk Status.

      WPS – (Wi-Fi Protected Setup) je opcija koja vam omogućava da pridružite ruter postojećoj mreži uz pomoć PIN broja ili da dodate novi wireless uređaj preko Push Button Configuration-a (PCB).

      Photos – Ovaj ekran vam dozvoljava da pregledate fotografije koje se nalaze na internom hard disku ili na USB uređaju za skladištenje podataka koji je priključen na ruter.

      FrameChannel – Ova opcija vam omogućava da dobijete aktivacioni kod kojim ćete registrovati vaš DIR-685 na FrameChannel web sajtu, pa tako na LCD displeju rutera možete gledati fotografije koje su povezane sa vašim FrameChannel nalogom, Facebook/Twitter update-ove, RSS feed-ove, vremensku prognozu itd.

      Mogućnosti – iznutra

      FrameChannel je zapravo jedna od najinteresantnijih dodatnih funkcionalnosti koje omogućava LCD displej. U pitanju je Internet servis koji je zamišljen kao platforma za pružanje sadržaja na uređajima sa displejem tipa digitalnih foto-ramova, TV aparata, igračkih konzola itd. Pored mogućnosti podešavanja privatnih slika, tweeter-a, RSS feed-ova, postoji i velika količina komercijalnog sadržaja kao što su vesti, vremenska prognoza, sport, kao i finansijske informacije. Pošto postoji partnerski odnos sa social networking sajtovima tipa Facebook-a, moguće je direktno sa njih povlačiti sadržaj i fotografije. Podešavanje i izbor sadržaja je jednostavan i kreira se neka vrsta personalizovane play-liste iz koje se onda sadržaj servira na uređaj koji ga prikazuje. Ovaj servis je još uvek u začetku i tek se očekuje ekspanzija i dodavanje novih mogućnosti.
       

      Web interfejs

      Za razliku od većine D-Linkovih novijih modela rutera, DIR-685 nije dual-band ruter. To znači da radi samo na frekvenciji od 2.4GHz koju deli sa drugim uređajima tipa Bluetooth ili bežičnih telefona. Ipak, iako je mogućnost rada na 5GHz korisna, za sada postoji ograničen broj klijenata koji to ume da iskoristi, pa u ovom trenutku to i nije tako veliki nedostatak. Prva stvar koju ćete primetiti prilikom logovanja na web interfejs koji se nalazi na adresi 192.168.0.1 je ubacivanje CAPTCHA sistema koji zahteva od vas da prepoznate niz slova i brojeva i ukucate ih pored korisničkog imena i lozinke da bi sistem potvrdio da ste zaista osoba, a ne neki program koji pokušava da pogodi lozinku. Ovo je možda malo iritirajuće i produžava samo logovanje, ali je koristan dodatak sigurnosnom sistemu koji se pojavljuje u svim novim D-Link-ovim ruterima.
       

      Od novijih tehnologija DIR-685 poseduje neke korisne opcije, kao što je na primer SharePort koji omogućava lokalnim USB portovima na ruteru da se ponašaju kao mrežni USB portovi. Uz ruter se dobija SharePort Utility aplikacija koju je potrebno instalirati na računar u mreži. Softver zatim omogućava računaru da prepozna uređaj uključen u USB port na ruteru kao da se nalazi direktno priključen na USB port računara. Za razliku od drugih sličnih rutera koji mogu da dele USB portove preko mreže i podržavaju uglavnom samo printere i eksterne flash ili hard diskove, DIR-685 može praktično bilo koji USB uređaj da virtuelno priključi na udaljeni računar. To pak povlači za sobom činjenicu da USB uređaju daljinski u jednom trenutku može pristupati samo jedan računar u mreži. Da biste ga koristiliu u paru sa drugim računarom, prvo morate iz SharePort softvera da otkačite uređaj od jednog računara, pa tek onda da ga uparite sa drugom. U svakom slučaju interesantna opcija koja vam omogućava da recimo zakačite web kameru na ruter i koristite je sa računara u mreži.
       

      Guest Zone je isto jedna od novijih opcija na D-Link ruterima i omogućava vam da kreirate zasebnu bežičnu mrežu koja će biti namenjena samo gostima ili za javnu upotrebu. Svaki klijent koji na taj način pristupi bežičnoj mreži će imati pristup Internetu, ali ne i računarima i drugim mrežnim uređajima koji se nalaze u LAN-u. Vrlo korisna opcija čak i u kućnim uslovima.

      Prisutne su naravno i mnoge druge opcije kojima su noviji ruteri sve bogatiji, a podešavaju se preko intuitivnog i standardizovanog D-Link-ovog web interfejsa. Možete ručno podesiti port forwarding, ako vam je potrebno da neki servis ili aplikacija sa Interneta direktno pristupi preko određenog porta računaru u lokalnoj mreži, a možete i iskoristiti jedan od već postojećih profila za aplikacije kao što su Torrent-i, messenger-i, softver za IP telefoniju itd. Moguća je i vrlo detaljna „roditeljska“ kontrola, gde se podešavaju filteri za pristup raznim web sajtovima i servisima. Postoji recimo mogućnost da se messenger programima sa nekog od računara u mreži dozvoli pristup Internetu samo u određeno doba dana.
       

      Što se tiče sigurnosti, podržani su svi trenutno aktuelni standardi za WEP i WPA enkripciju bežične komunikacije. Podržan je i Wi-Fi Protected Setup, procedura za brzo dodavanje novih bežičnih klijenata bez potrebe za ručnim unošenjem ključeva za enkripciju.
       

      DIR-685 je deo D-Link Green familije proizvoda i automatski štedi struju isključivanjem portova koji nisu trenutno u upotrebi. Moguće je definisati jedan od računara u LAN-u kao DMZ (demilitarizovanu zonu) i rezervisati tu adresu u DHCP serveru. QOS (Quality of Service) segment omogućava prioritetizaciju određenih aplikacija kao što su VoIP i media streaming aplikacije. DIR-685 podržava i DDNS koji omogućava da se neko zakupljeno domensko ime veže za njega i tako čak i u slučaju da dobijate od provajdera dinamičku IP adresu svako može da vas pronađe preko simboličkog imena na Internetu. Zgodno za podizanje kućnog Web, FTP ili game servera. Ruter poseduje prilično ekstenzivne sisteme za logovanje uz opciono slanje logova na definisanu e-mail adresu što je veoma korisno ako se radi administriranje mreže sa udaljene lokacije.

      Mrežni disk

      Pored vrlo upadljivog LCD-a, druga karakteristična razlika DIR-685 u odnosu na standardne rutere je mogućnost instalacije 2.5“ hard diska koji zatim postaje dostupan kao mrežni disk i pretvara ruter u NAS. Kada ubacite novi SATA 2.5“ hard disk u prostor predviđen za to, dobićete mogućnost da ga formatirate preko sistema menija koji će se aktivirati na LCD displeju. Samo formatiranje traje par minuta, malo duže ili kraće u zavisnosti od veličine diska. Posle toga, pristup disku u ruteru je moguć kao i bilo kom mrežnom računaru sa deljenim diskom. Ruter u potpunosti podržava SMB standard i vrlo jednostavno možete iz Windows Explorera da pretražujete i kopirate fajlove sa diska i na disk. Podrazumevano stanje diska je da je otvoren za pristup svim klijentima u lokalnoj mreži. Ako to nije ono što želite, možete uključiti restrikcije pristupa i definisati korisničke naloge preko web interfejsa, tako da svako može imati prava pristupa samo onim delovima diska koji mu pripadaju. Ruter takođe pruža sada već standardne NAS funkcije podrške za iTunes i UPnP media striming. Postoji čak i podrška za BitTorrent download putem integrisanog klijenta, što znači da ruter može sam da odradi download na svoj disk bez potrebe da neki računar u mreži bude uključen. Pored toga, moguće je pokrenuti i lokalni FTP server, tako da se podacima na disku može pristupiti FTP protokolom iz lokalne mreže ili sa Interneta. Funkcija LCD-a da se ponaša kao foto-ram i prikazuje slike sa integrisanog diska, iako funkcioniše kako bi trebalo i bez ikakvih problema, ima malo problematičnu upotrebnu vrednost zbog proste činjenice da je sam displej premali za to. Slike se vide kako treba tek iz neposredne blizine, a i tada su sitne i nedovoljne rezolucije. Ova opcija je više interesantna nego što je upotrebljiva, barem dok se ne pojavi neka novija verzija rutera sa većim LCD-om.

      Performanse

      Bežične performanse su sasvim zadovoljavajuće s obzirom na to da ruter ne poseduje eksterne antene. Domet je takođe bio potpuno zadovoljavajuć. Kada je uključen čisti 802.11n mod, gde ruter koristi 40 MHz širok kanal, brzina je oko 50 Mbps, dok je u mešovitom modu negde oko 40 Mbps, tako da je jedan od bržih single band bežičnih rutera. Gigabitni LAN je funkcionisao bez ikakvih zastoja i sigurno neće predstavljati usko grlo u bilo kojoj kućnoj mreži. NAS performanse su nešto lošije, ali sasvim zadovoljavajuće za bilo kakav streaming HD multimedijalnog materijala, osim u slučaju simultanog pristupa većeg broja mrežnih klijenata sa velikim zahtevima, ali tada bi posustali i NAS-ovi sa mnogo bržim diskovima. Jedina neugodna stvar sa kojom smo se susreli je sistem za hlađenje koji očigledno ima mali ventilator koji reguliše brzinu u zavisnosti od temperature. U slučaju masovnijeg kopiranja fajlova, zvuk je postajao više nego primetan u tišoj prostoriji. Tasteri na samom ruteru isto ponekada umeju da preskoče komandu i ne odreaguju kako bi trebalo, ali kada jednom podesite sve što treba, neće vam ni biti često potrebni.

      Zaključak

      D-Link DIR-685 je zanimljiv spoj multimedije i mrežnog uređaja koji uspeva da i pored svoje blage krize identiteta ne zakaže ozbiljno ni u jednoj oblasti. Mrežna strana koja je i dalje glavna funkcionalnost jer je ipak u pitanju ruter nije ničim sputana i performanse kao i mogućnosti podešavanja su na sasvim zadovoljavajućem nivou. NAS funkcija je takođe realizovana potpuno adekvatno, gde postoje i neke do skoro egzotične opcije kakav je, na primer, Torrent klijent, a zadržana je i kompletna konfigurabilnost korisnika i grupa koji mogu da pristupe hard disku. SharePort tehnologija u sklopu sa dva USB porta dodaje neke potencijalno vrlo korisne načine upotrebe ovog rutera. Kao šlag na tortu, tu je LCD displej koji je mogao biti malo veći, ali je i ovako sasvim funkcionalan i informativan. Nećete se na njemu nagledati slika, ali neće ni ostati kao nešto što ste aktivirali prilikom prvog uključivanja rutera, poigrali se i zaboravili ga, jer ima sasvim opipljive upotrebne vrednosti. Svakako – mora se nešto ostaviti i za sledeći model, jer, ovo je ipak prvi ovakav uređaj koji je ponudio D-Link i prvi ovako koncipiran ruter koji smo, ne samo videli i testirali, već i prvi za koji smo uopšte čuli da se proizvodi. Sve u svemu D-Link je načinio zanimljiv iskorak u dizajnerskom i funkcionalnom smislu i vreme će pokazati da li je DIR-685 začetnik jedne nove klase uređaja.

      Prednosti:
       

      Mane:

      Lak za podešavanje

      Brz LAN i WiFi

      Atraktivan dizajn

      LCD displej koji je zapravo koristan

      Veliki broj integrisanih opcija za smeštanje podataka i daljinski pristup

      Bučan ventilator

      Interfejs na displeju rutera ima pomalo spor odziv

      Skuplji u odnosu na druge rutere sličnih performansi

      Zahvaljujemo se kompaniji D-Link na ustupljenom uređaju za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test