D-Link Powerline DHP-307AV i DHP-W306AV

D-Link Powerline DHP-307AV i DHP-W306AV

Umrežavanje putem električnih instalacija više nije novotarija i tehnologija za njega je u potpunosti sazrela. Iako gigabitni LAN polako postaje sve dominantniji, čak i u kućnom okruženju, još uvek postoji veliki broj situacija gde je veoma nezgodno razvlačiti kablove, a wireless iz nekog razloga nije prihvatljivo rešenje, pa tu na snagu stupaju D-Link-ovi uređaji iz Powerline familije. Mi smo na test dobili tri uređaja novije genera

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      D-Link Powerline DHP-307AV i DHP-W306AV

      Powerline uređaji koji se priključe na električne instalacije kreiraju sopstvenu mrežu kroz koju se prepoznaju i komuniciraju, dok su za ostale mrežne uređaje praktično transparentni. Vaše električne instalacije se onda zapravo ponašaju analogno jednom velikom ethernet switch-u. To znači da će vam ipak biti neophodan neki glavni ruter u okviru mreže koji će se baviti dodeljivanjem IP adresa i deljenjem Interneta, ali kada je taj osnovni zahtev zadovoljen, svi ostali uređaji se jednostavno dodaju prostim ubadanjem LAN kabla u utičnicu na PowerLine uređaju. PowerLine Wi-Fi Extender dodaje još u mogućnost povezivanja bežičnih mrežnih klijenata na kraju mreže koji pokriva, što dodatno povećava fleksibilnost čitavog sistema.
       

      Sama tehnologija prenosa podataka preko električnih instalacija je mnogo napredovala od svojih početaka i sada može da ostvari teoretsku brzinu do 200Mbit/s dvosmerne komunikacije, što znači 100Mbit/s u jednom smeru. Od toga se naravno u praksi mora oduzeti određeni procenat na overhead protokola i eventualne smetnje na mreži koje mogu biti uzrokovane raznim potrošačima koji unose šum u instalacije, kao i kvalitetom samih instalacija. Pozitivno je to što uređaji rade čak i na različitim fazama, jer je komunikacija realizovana preko nule. To garantuje da će mreža gotovo sigurno u okviru jedne stambene/poslovne jedinice, mada nije na odmet prvo proveriti na konkretnoj lokaciji, pre nego što se odlučite na kupovinu.

      DHP-307AV

      DHP-307AV je po konceptu praktično identičan DHP-302 uređajima koje smo već testirali. U kutiji se nalaze dva uređaja, dva LAN kabla, kao i prateće uputstvo sa CD-om.

      Tri LED-a su zadužena za signalizaciju stanja uređaja i sa njih se može videti da li je uspostavljena mreža preko električnih instalacija, LAN-a, kao i da li postoji protok podataka.
       

      Sa strane se nalazi konektor za LAN kabl, kao i reset taster i taster za razmenu ključa sa drugim Powerline uređajima na mreži i uspostavljanje sigurne komunikacije.
       

      Tehničke specifikacije:

      DHP-W306AV

      Osnovno kućište ovog “ušatijeg” člana PowerLine porodice je istog oblika, ali se odmah uočavaju i razlike, prvenstveno u vidu dve antene koje omogućavaju Wi-Fi velike brzine po 802.11n standardu. U kutiji se nalaze sam uređaj, LAN kabl i uputstvo sa pratećim CD-om.

      LED-ovi sa pradnje strane su za promenu vertikalno raspoređeni i sada je pored Power, Ethernet i Powerline, tu i Wireless LED koji signalizira aktivnost Wi-Fi mreže.

      Sa strane pored Ethernet porta sada postoji i ON/OFF dugme kojim možete u potpunosti da isključite uređaj, bez potrebe da ga izvlačite iz struje. Pretpostavljamo da je to dugme tu zato što ipak postoje situacije gde želite da isključite Wi-Fi, dok za LAN segment nije toliko bitno da li je aktivan ili ne.

      Sa gornje strane se nalaze reset taster, taster za enkripciju Powerline mreže, ali i WPS dugme i prateći LED, koje služi za lakše priključivanje uređaja koji taj standard podržavaju na Wi-Fi mrežu.

      Tehničke specifikacije:

      Utisci u radu

      Powerline uređaji su izuzetno jednostavni za upotrebu i čim ih prvi put uključite u struju oni će automatski proraditi, prepoznati druge uređaje u mreži i početi da prenose podatke. Dodatna podešavanja možete izvršiti iz D-Link softvera koji dolazi na pratećem CD-u, ali vam on praktično i nije neophodan. DHP-W306AV ipak zahteva malo više podešavanja, prvenstveno zbog Wi-Fi dela. Svim podešavanjima je naravno moguće pristupiti preko web interfejsa koji je dostupan na njegovoj default 192.168.0.50 adresi i koji je klasičan D-Link interfejs za mrežne uređaje.

      Wi-Fi radi po 802.11n standardu, podržava širine kanala od 20 i 40 MHz, kao i WEP i WPA/WPA2 enkripciju. Tu su i dodatna podešavanja, kao što je filtriranje po MAC adresi, detaljni logovi i statiskike itd. Moramo da primetimo da je D-Link u slučaju integrisanog AP-a takođe ispoštovao i nove trendove, pa je IPv6 protokol u potpunosti podržan.

      Uređaje smo testirali u okviru jedne stambene jedinice i radili su bukvalno na svim utičnicama u svim sobama. Naravno, brzina je malo varirala, a priključivanje preko produžnih kablova nikako nije preporučljivo jer dovodi do daljeg degradiranja signala, mada su čak i u tim uslovima uređaji regularno radili.

      Brzina prenosa na računaru vezanim LAN kablom na Powerline uređaj je išla do 80 Mbit/s na bližim utičnicama, a padala je na 66 Mbit/s na udaljenijim. Wi-Fi prenos od računara u LAN-u do laptopa sa 802.11n adapterom povezanim na DHP-W306AV je išao do 58 Mbit/s. U svakom slučaju, brzine su mnogo veće od onih koje bi dobili preko 802.11g Wi-Fi, a uporedive su sa bilo kojom drugom 100Mbit/802.11n kombinacijom.
       

      Zaključak

      Ako se nalazite u situaciji da ne možete da provučete LAN kablove ili prosto ne želite da bušite zidove ili postavljate kanalice po sobama, Powerline uređaji su interesantna alternativa. Pošto strujne utikače svakako već imate u svakoj sobi, nikakvi dodatni zahvati neće biti potrebni. Jedini problem je u tome što je taj utikač onda zauzet, a povezivanje preko produžnog kabla, iako moguće, potencijalno može da vam obori brzinu mreže, pa nije preporučljivo. Možda ne bi bilo loše da je D-Link uređaje napravio tako da poseduju utičnicu sa druge strane, tako da uređaji mogu i preko njih da se uključe u struju u tu istu utičnicu koju oni koriste.

      Što se brzine tiče, nemamo zamerki. Praktično ostvarene brzine zaostaju za nekih 20-30% u odnosu na standardni 100Mbit LAN, a Wi-Fi radi u rangu ostalih 802.11n adaptera. Jedino drastično brže rešenje jeste gigabitni LAN, koji opet zahteva dodatna ulaganja, a možda vam tolika brzina i nije potrebna. Bezbednost je isto u potpunosti zadovoljena jer postoji kriptovanje i na nivou komunikacije putem električnih instalacija, kao i standardni WPA protokoli za enkripciju Wi-Fi komunikacija.

      prednosti:
      – Izuzetno lako podešavanje i puštanje u rad
      – Eliminiše potrebu za razvlačenjem kablova
      – Brzina skoro ekvivalentna 100Mbit Ethernet-u
      – IPv6 podrška kod DHP-W306AV modela

      mane:
      – Zauzimaju strujni utikač
      – Brzinski već posustaju kada se uporede sa gigabitnim LAN-om

      Uređaje na test ustupio D-Link.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi