MSI StarFinder SF200 GPS

MSI StarFinder SF200 GPS

Godinama unazad, GPS navigacija bila je samo privilegija imućnih: međutim pojavom "pametnih" telefona i PDA uređaja, odnosno jeftinih GPS risivera, omogućeno je da ovakva navigacija konačno "siđe u mase". Jedan takav uređaj na test nam je dostavio MSI...

    Sadržaj

      Petar Gredelj MSI StarFinder SF200 GPSGPS (Global Positioning System) sistemi za satelitsko lociranje već godinama zaokupljaju sve veću pažnju ljudi, koje ova tema iz dana u dan sve više privlači. Pre samo nekoliko godina to je bila prilično skupa „zanimacija“ namenjena relativno uskom krugu ljudi: uređaji su bili prilično skupi i za njihovu kupovinu mogao se odlučiti samo onaj kome je to zaista bilo neophodno, ili su to pak bili zaljubljenici u novu vrstu „tehničkih disciplina“… Kada bi na pravi način zagrebali površinu teme zvane GPS, bojim se da bi i ceo jedan sajt bio nedovoljan, stoga ćemo u daljem toku ovog prikaza pokušati da se koncentrišemo na ono najneophodnije što je vezano za uređaj koji se našao na našem testu.

      Međutim, pojavom PDA uređaja i NAROČITO sve moćnijih mobilnih telefona, stiču se sve bolji uslovi da GPS „siđe“ u mase. Već nekoliko modela smartphone-ova koji se mogu naći na tržištu u sebi sadrže GPS prijemnik ali to nikako ne znači da ne postoje i alternativni načini da i korisnici većine modela Symbian i Windows Mobile mobilnih telefona na jednostavn način pristupe GPS pozicioniranju. Za to je u prvom redu zaslužna pojava malih i ne previše skupih GPS risivera a jedan od takvih se našao i na našem testu. Prva kompanija koja nam je za potrebe prikaza dostavila jedan ovakav uređaj je MSI – iz godine u godinu smo svedoci koliko se asortiman ponude ovog proizvođača širi… njihov uređaj koji nam za potrebe prikaza stiže pod imenom “STAR FINDER SF200 BT GPS Receiver” vam ovog puta i predstavljamo. Pre nego krenemo sa opisom, evo i njegovih tehničkih specifikacija:

      Use SiRF Star III chipset
      20 channel GPS Receiver for fast acquisition and reacquisition
      200,000+ effective correlators for fast TTFF and extremely fast TTFF’s at low signal
      Built-in WAAS/EGNOS Demodulator
      Compatible with Bluetooth Serial Port Profile (SPP)
      Built-in rechargeable Lithium-ion battery without external power supply
      Embedded rechargeable battery for RTC backup and fast Time To First Fix (TTFF)
      Support NMEA0183 v2.2 data protocol or SiRF binary code

      Item

      Description

      Specification
      • Tracks up to 20 satellites

      • Receiver : L 1 C /A code

      • Update rate: 1HZ (Max.)

      • Antenna Type: Built in Patch Antenna and external MMCX connector

      • Minimum signal tracked: -159dBM

      • Dimension: 63 × 41 × 17 mm

      • Weight: < 55g

      • Power on/off switch: slide switcher

      • Working time : > 9 hours

      • Operation Temperature : -10°C to + 60°C

      • Storage Temperature: -20°C to +85°C

      • Operation Humidity: 5% to 95% No condensing

      Position
      Non DGPS (Differential GPS) • Position: 5 -25m CEP without SA • Velocity: 0.1m /sec • Time: 1 µsec sync Gps time EGNOS/WAAS /Beacon • Position : < 2.2 m, horizontal 95 % of time < 5 m, vertical 95 % of time

      Acquisition Time
      • Reacquisition 0.1 sec. averaged • Hot Start 1 sec. averaged • Warm Start 38sec. averaged • Cold Start 42sec. averaged

      Protocol & Interface
      Compatible with Bluetooth devices with Serial Port Profile (SPP) • Bluetooth version 1.1 compliant • Bluetooth Class 2 (up to 10 meter operation range) • Frequency: 2.400 to 2.480 GHz • Modulation: FHSS/GFSK • RF channels: 79 • Input Sensitivity: -80dBm • Output Level: 4dBm

      Output terminal: Mini-USB(Charging battery only)

      Output Format : • Standard : GGA, GSA, GSV, RMC,VTG • Optional : GLL, SiRF Binary

      Dynamic Conditions
      • Altitude: 18000m (60000 feet) max

      • Velocity: 515m /sec (700knots)max

      • Acceleration: ±4G . max

      • Jerk: 20m /sec. max

      4LED Function
      • Bluetooth, Navigation, Battery and changer status Indication

      Karakteristike k’o karakteristike, obzirom da se na našem sajtu prvi put bavimo ovom tematikom ne verujem da će većem broju posetilaca puno značiti: mislim da vas prvenstveno zanima kako to u praksi funkcioniše, ovde kod nas…samo obratite pažnju da ga ne izlažete silama većim od 4G 🙂 Tako piše…

      Pakovanje, izgled uređaja Star Finder SF
      200 stiže u karakterističnom pakovanju MSI-ja. Osim samog uređaja i njemu pripadajuće litijum jonske baterije, tu je još i kabl za punjenje i auto punjač. Dakle, bateriju GPS prijemnika možete napuniti isključivo povezivanjem na računar preko USB kabla, odnosno korišćenjem auto punjača ukoliko ste (a to je ipak najverovatnije) u pokretu. Specifikacije kažu da baterija traje više od 9 časova što opet tačno ne možemo potvrditi budući da smo uređaj koristili “na prekide”. Pa ipak, deluje da je u najmanju ruku realno vreme trajanja, vrlo blisko navedenim podacima iz specifikacija.

      Naravno, u pakovanju je i višejezično uputstvo za korišćenje, a MSI je jo jednom pokazao koliko vodi računa o srpskom kupcu – srpski jezik je i kod ovog uređaja na raspolaganju korisniku. Od pratećeg CD-a mala je korist: osim drajvera za povezivanje sa računarom, user guide-a u pdf formatu, tu je i trial verzija aplikacije HiNav King – ali sa mapom koja pokriva Zapadnu Evropu odnosno zemlje Beneluksa. U svakom slučaju, korisnici će, da bi ovaj uređaj koristili na ovim podnebljima, morati da pribegnu nekim alternativnim rešenjima. Uostalom, to smo i mi činili prilikom testiranja MSI Star Findera…

      Sam uređaj je vrlo malih dimenzija (63 x 41 x 17 mm) i vrlo lako se može smestiti u džep; u potpunosti je izrađen od plastike ali deluje prilično robusno tako da po tom pitanju ne morate previše brinuti. Star Finder SF200 je uređaj vrlo jednostavn za upotrebu; sve što je na korisniku jeste da ga uz pomoć prekidača uključi ili isključi. Iznad natpisa MSI nalaze se tri LE diode koje označavaju status, bluetooth i stanje napunjenosti unutrašnje baterije.

      Pošto pretpostavljam da će većina potencijalnih korisnika ovaj uređaj koristiti u kolima, napomenuću da zahvaljujući gumenoj podlošci sa donje strane uređaja, Star Finder prilično pouzdano stoji na gornjoj tabli automobila, bez ikakve potrebe da ga dodatno pričvršćujete.

      Naravno, pod pretpostavkom da baš u takvoj situaciji nećete voziti reli Pariz – Dakar ili pak da ne vozite oštro kao naš kolega Saša Uzelac…GPS uređaj bi u automobilu trebao da stoji upravo na ovom mestu, ispod vetrobranskog stakla. To je naravno preporuka, mada u praksi najnormalnije funkcioniše i ako ga držite recimo, na mestu pored menjača automobila. U svakom slučaju, treba se potruditi da koliko je god to moguće, GPS uređaj bude lišen prepreka u vidu čeličnih konstrukcija i sl.

      U praksi… Dolazimo konačno i do dela prikaza za koji smo uvereni da će najviše zanimati naše posetioce: šta se konkretno sa ovakvim uređajem može uraditi? Iako se Star Finder uz pomoć odgovarajućih programa tog tipa može koristiti za navigaciju putem računara, sasvim je sigurno da je mnogo više zainteresovanih za prikaz na ekranu mobilnog telefona ili PDA uređaja. Izbor je uz sve svoje manjkavosti, ipak samo jedan – TomTom Navigator.
      Možda nas neko i opovrgne u ovoj konstataciji ali sudeći po onome što smo mogli zaključiti po mnogim pitanjima neupućenih u ovu problematiku – jedino TomTom nudi “nekakvo” rešenje. GPS navigacija kakva je na raspolaganju stanovnicima zapadnih zemalja i dalje je misaona imenica za ovdašnje korisnike, a kakva je trenutno situacija, teško da će se u dogledno vreme nešto promeniti na bolje. Ko ovde želi da u svom vozilu ima dobru navigaciju, moraće da posegne za nekim od rešenja firme Garmin koja jedina nudi dovoljno kvalitetne mape Srbije. No pošto ti uređaji nisu tema ovog teksta, koncentrisaćemo se ipak na ono što smo uspeli da uradimo sa TomTom softverom. Naravno, ovaj softver ovde još uvek ne možete kupiti ali postoji naravno, način kupovine preko interneta, odnosno alternativni načini 🙂 Primera radi, TomTom Navigator verzije 6 (predstavljen ove godine, zamenio prethodnu verziju 5) koji smo i mi koristili prilikom testiranja, sa mapom Zapadne Evrope košta 129 evra ako ga kupujete na DVD-u, odnosno 159E ukoliko ga želite na memorijskoj kartici. Poželite li da kupite i originalni TomTom GPS receiver, izdojićete ukupno 259 evra što i nije tako malo. U takvoj varijanti bližimo se ceni jeftinijih Garmin modela – ali šta je sa nama koji imamo jeftine ulaznice? 🙂 Da ne govorimo o tome da svaku dodatnu mapu treba posebno platiti…

      Da bi se podrobnije upoznali sa uređajem koji se našao na našem testu, bili smo prinuđeni da rešenje našeg problema potražimo na nekom od stranih foruma koji se bave ovom problematikom. Na svu sreću, tema je sama po sebi vrlo interesantna i materijala zaista ima. Moguće je da među našim posetiocima ima onih koji su ovu materiju podrobno izučili i došli do najboljih mogućih rezultata: mi ćemo ipak preneti naša iskustva stečena tokom desetodnevnog druženja sa ovim uređajem. TomTom softver može se instalirati (uz odgovarajuću verziju) na veliki broj mobilnih telefona i PDA uređaja, bez obzira da li koriste Symbian ili Windows Mobile operativni sistem. Komunikacija između telefona i GPS risivera obavlja se putem Bluetooth protokola tako da ne smete zanemariti i taj podatak, da vaš telefon (PDA) mora imati ugrađen BT. Osim instalacije samog programa, za svaku oblast u kojoj se nalazite, morate se snabdeti odgovarajućim mapama. Tu dolazimo do najvećih problema…mape za razvijene zemlje su razvijene skoro pa perfektno, ne da ćete lako pronaći svaki put ili svaku ulicu, već i svaki kučni broj ili POI (point of interests) kao što su klubovi, banke, benzinske pumpe, restorani, parkinzi itd. TomTom Navigator korisnicima u tim zemljama zaista nudi jako mnogo, naročito ako se opredelite za neki od Plus servisa, na taj način saznaćete gde je gužva u saobraćaju i kako je najlakše izbeći, gde su postavljeni radari i kamere…no šta se može u Srbiji? Da bi to saznali, povezali smo sa MSI StarFinder SF200 uređajem mobilni telefon SonyEricsson P990i (Symbian OS UIQ3), instalirali pomenuti softver i potražili odgovarajuće mape. Verzije mapa za pomenute razvijene zemlje su zaista mnogobrojne i vrlo često izlaze nove, dopunjene, još bolje verzije. Istočna Evropa je međutim prilično loše pokrivena, pa su forumi koji pažnju poklanjaju GPS tematici prosto preplavljeni vapajima potencijalnih korisnika iz Rumunije, Bugarske, čak i Hrvatske i Slovenije. Jedino pristojno rešenje do koga smo stigli jeste upotreba stare mape Eastern Europe verzije 6.08 koja koliko-toliko odgovara našim potrebama. Ova mapa prikazuje sasvim solidan broj ulica u našem glavnom gradu, ali se vidi da je relativno davno rađena…za onoliko koliko smo je koristili, primećen je niz različitih (uglavnom manjih) grešaka, ali sve u svemu, upotreba ove mape predstavlja nekakvo solidno rešenje. Na žalost, put nas ovih dana nije naneo van Beograda kako bi vam mogli preneti i tu vrstu impresija. U svakom slučaju, verujem da su glavni magistralni pravci makar solidno pokriveni a bilo bi interesantno videti i kako se softver snalazi i u nekim drugim mestima.

      Nakon što se na klasičan način, putem Bluetooth protokola, Star Finder SF200 GPS risiver poveže sa mobilnim telefonom, sve što korisnik treba da uradi prilikom prvog setup-a jeste da u meniju odabere “other Bluetooth GPS receiver”, to je sve. Nakon samo par sekundi, GPS će “uhvatiti” signal nekoliko satelita i locirati vašu poziciju. MSI StarFinder SF200 omogućava istovremeni prijem signala sa čak 20 satelita; u praksi, taj broj varira – tokom testiranja u jednom momentu naša pozicija je bila locirana uz prijem signala sa čak deset satelita!

      Evo kako izgleda planirani put od Ceraka do grada…uneste tačnu ulicu do koje želite da idete, i softver vam “savetuje” kojim putem da pođete. Istini za volju, sam plan puta je po malo čudan u pojedinim situacijama, ali budući da je već rečeno da pravih mapa nema, i nije tako loše…

      Pred svaku promenu pravca, softver vas glasom obaveštava da treba da se pripremite za skretanje (slika 1). Kada poželite da vam softver odredi putanju od tačke A do tačke B, ceo put možete virtualno preći uz pomoć demoa. Nesavršenost mape dovodi do toga da na par mesta imamo obeležene benzinske pumpe i na mestima gde se one uopšte ne nalaze (slika 2).

      Naravno, i dok koristite softver, najnormalnije možete koristiti vaš mobilni telefon…

      Evo još jednog primera proračuna putanje, od bloka 23 na Novom Beogradu, do zgrade Informatike, u jevrejskoj ulici na Dorćolu…

      Utisci… Uređaji kao što je MSI-jev Star Finder SF200 omogućavaju mnogima da na prilično jednostavan, i ne previše skup način uđu u svet GPS navigacije. To više neće biti samo privilegija imućnih već će samo posedovanje odgovarajućeg mobilnog telefona (opet ćemo dodati: ili PDA uređaja) i ovakvog risivera, naravno, uz kupovinu odgovarajućeg softvera, biti dovoljno da na jednostavan način odredite svoj itinerer, odnosno locirate svoju poziciju na putu ili u gradu.

      MSI-jev uređaj se na našem testu pokazao u pravom svetlu i budući da do sada nismo imali prilike da se susretnemo sa nekim drugim modelima, ne možemo reći da li je bolji ili lošiji od konkurencije. Sve možemo sažeti u konstataciju da pri njegovoj upotrebi nismo imali niti najmanjih problema. Iako smo uređaj pre dvadesetak dana dobili na test od samog proizvođača, u međuvremenu je isti pristigao i na lager domaćeg distributera MSI-ja, firme PDS. Preporučena maloprodajna cena iznosi par eura iznad “magične” cifre 100. Uređaj na test ustupio “MSI” Kontakt: PDS, Pin Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test