Canon EOS 550D

Canon EOS 550D

Iako Canon izgleda kao monopolista u SLR svetu, situacija ni izbliza nije takva. Canon i Nikon jesu dva glavna igrača u svetu profesionalnih SLR aparata, ali kada se spustimo na nivo početne i srednje SLR klase, onda stvari postaju znatno komplikovanije. Možda u tome treba tražiti razlog zbog čega je Canon bio tako velikodušan prema modelu 550D.  Jaka konkurencija učinila je da Canon značajno unapredi  model 500D, koji je inače bio odli&

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon 550D

      7D je imao dovoljno “normalnu” cenu da ne odbije amatere (makar one bolje stojeće), a sa druge strane je donosio dovoljno kvaliteta da su ga profesionalci posmatrali sa poštovanjem. Istina, Canon 7D nikome nije zamenio neki noviji 1D (to nije bio cilj), ali je dobro došao kao drugo telo ili kao aparat za neke specijalne namene. Ne želimo prethodnom rečenicom da omalovažavamo 7D, ali znamo da profi fotografi mogu sebi da priušte skuplje telo od 7D. Isto tako znamo uz dobre objetkive u pravim rukama 7D ipak može da napravi rezultate koji će zadovoljiti 99% klijenata.
       

      Sve ovo govorimo da bi se stekao utisak koliko je bilo iznenađenje kada je novoprestavljeni Canon 550D doneo neke karakteristike koje je imao 7D. Iako Canon 7D nije preterano skuplji od 550D, pojedine stvari koje 550D ponudio u segmentu ispod 1000 evra/dolara su bile neočekivane. Pre svega, 1080p/24 video mod je stvar koja nas je najviše podsećala na 7D. Pored toga, 550D je imao sličan ili identičan senzor kao 7D, a novina je bila i sofisticirani sistem merenje svetla, koji je 7D ranije dobio, a koji je jeftinije Canone trebao da približi jeftinijim Nikonima.

      Canon 550D nikada neće biti kvalitetan kao 7D, ali mnogo pozajmljenih rešenja su dokaz da čak ni moćni Canon ne može da bude imun na veliki broj pristupačnih konkurentskih SLR aparata. Sve u svemu, Canon 550D je na papiru izuzetno zanimljiv fotoaparat, umerene cene, tako da nemamo razloga da sumnjamo u njegov uspeh. Ipak…

      Tehničke karakteristike, spoljašnost
       

      veličina senzora

      22,3 x 14,9 mm

      tip senzora

      CMOS

      rezolucija senzora

      18 MP

      odnos stranica

      3:2

      tip objektiva

      EF/EF-S

      crop faktot

      1.6x

      fokusiranje

      TTL-CT-SIR AF-dedicated with a CMOS sensor

      AF tačke

      9 AF tačaka

      AF modovi

      AI Focus, One Shot, AI Servo

      merenje svetla

      Evaluative , Partial at center, Spot , Center weighted average

      kompenzacija ekspozicije

      +/-5 EV in 1/3 or 1/2 stop increments

      AEB

      3 shots +/- 2 EV, 1/2 or 1/3-stop

      ISO

      AUTO(100-6400), 100-6400 Expandable to H (approx 12800)

      brzina zatvarača

      30-1/4000 sec, bulb

      balans belog

      AWB, Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten, White
      Fluorescent light, Flash, Custom, White balance compensation

      tražilo

      Pentamirror, 95%, 0,87x

      LCD

      3.0″, 1040k tačaka

      blic

      3.7 m (w), 2.3 m (t) – 18-55 mm

      x-sync

      1/200

      stopica

      da, E-TTL II with EX series Speedlites

      ekran live view

      da, 100%, 30 fps

      video

      1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps)
      1280 x 720 (59.94, 50 fps)
      640 x 480 (59.94, 50 fps)

      dimenzije

      128.8 x 97.3 x 62 mm

      masa

      530g

      trajanje baterije

      440 (at 23°C, AE 50%, FE 50%)

      Canon 550D je pretrpeo manje promene u odnosu na 500D. Interesantno je da Canon nije odustao od 500D modela, iako je 550D direktan naslednik. Model 550D je zauzeo svoju poziciju između 500D i 7D. Mada je sada prošlo određeno vreme od kada se 550D pojavio i treba očekivati da će 500D tela ubuduće biti sve manje.

      Novi aparat je minimalno promenjen u odnosu na prethodni. Tasteri su veći i kvalitentiji. Dodat je Q taster koji služi za brzi pristup najčešće korišćenim podešavanjima. Odmah do tražila je postavljen novi taster koji služi za snimanje videa, odnosno uključivanje prikaza na LCD ekranu.
       


       

      Canon 550D se fizički minimalno razlikuje u odnosu na 500D i 450D. U poređenju sa prosumer i kompakt aparatima, 550D jeste osetno kvalitetniji, ali jasno zaostaje za skupljim SLR telima. Iako su u konstrukciji korišćeni kvalitetni plastični i metalni (za samu osnovu) materijali, jasno je u kojoj se klasi model 550D nalazi. Sigurno je da aparat ne treba izlagati kiši, snegu, blatu, niti ga koristiti kao hladno oružje :).

      Veći nedostatak je ergonomija. Rukohvat jeste dobar, ali se čini da je namerno umanjen. Još kada se pojavio model 350D, pre više od 5 godina, Canon se hvalio kako je smanjio dimenzije SLR aparata, ali još od tada za nas to nije prednost, nego mana. Čini se da Canon to namerno radi kako bi naterao ljude koji mnogo fotografišu da razmišljaju o skupljim telima, što je potpuno legitiman potez. 550D jeste udobniji od bilo kog kompakta ili prosumera, ali je isto tako, na duže staze, neudoban u poređenju sa 7D i jačim Canon SLR telima.
       


       

      Druga velika mana je tražilo. Tražilo ima sasvim pristojnu veličinu i osvetljenje u poređenju sa klasom, ali u poređenju sa 7D je drastično manje. Ne treba zaboraviti da je u pitanju trocifreni SLR aparat. To što je Canon ponudio odličan senzor i video mod, apsolutno nije razlog da se očekuju stvari koje nisu karakteristične za klasu ispod 1000 evra. Tražilo prikazuje sva relevantna setovanja i fokusne tačke, a tu je i korekciju dioptrije. Tražilo pokriva oko 95% onoga što će senzor videti.

      Canon 550D ima prilično kvlaitetan ekran sa dužinom dijagonale od 3 inča. Odnos stranica je konačno 3:2, što je dobra vest iz dva razloga. Prvi je taj što je 3:2 odnos stranica senzora, što znači da će fotografije u potpunosti popunjavati ekran. Kada smo već kod toga, treba reći da živi prikaz prilikom snimanja ima pokrivenost od 100%. Drugi razlog zašto je 3:2 odnos stranica dobar je taj što 550D snima 16:9 video klipove, pa će prilikom snimanja video klipova ekran biti popunjenji. Rezolucija ekrana je 720 x 480 piksela, a ukupan broj tačaka je nešto malo preko milion (a dobija se tako što se rezolucija pomnoži sa 3… tačke koje čine jedan piksel). Iako ekran poseduje sloj koji treba da spreči odsjaj, pri veoma jakom dnevnom svetlu, ekran se ne vidi savršeno, ali ovo nije mana koja će praviti bilo kakve značajne probleme.
       

      550D ima ugrađeni blic koji je identičan kao kod prethodnika. Tačnije, ovaj blic je isti još od 350D modela. Blic ima domet od 3.7m pri širokom i 2.3m pri tele položaju 18-55 kit objektiva. Sam blic je bolji nego na većini prosumer aparata, ali nije za bilo kakve profesionalne, pa ni napredne amaterske poslove. Biće dovoljan za uobičajeno fotografisanje ljudi na slavljima i putovanjima, ali ni za šta više od toga. Blic služi i kao asistencija AF sistemu kada treperi velikom brizom. Ova opcija zna da pomogne, ali isto tako može smetati ljudima.

      Upotreba, performanse

      Korišćenje Canona 550D nije teško, ali zahteva određenu vežbu. Neka vas to ne brine, jer i dalje možete staviti aparat na Auto i pritiskati okidač. Međutim, ako kupite ovaj aparat, očekuje se da ćete menjati podešavanja mnogo ćešće nego na kompaktima. Ni jedan SLR aparat na svetu nema savršenu kontrolu, jer podešavanja ima previše za jednu (i po) ruku, ali uz koju nedelju korišćenja, biće moguće i zatvorenih očiju podešavati aparat.

      Brzina rada Canon 550D SLR fotoaparata je dosta dobra. Paljenje, gašenje, ulaženje u menije i menjanje podešavanja odvija se trenutno. Prilikom fotografisanja jedina usporenja koja mogu da se dese su pri snimanju sekvenci. Raw dodatno usporava, ali je to poznata stvar. Brzina snimanja sekvenci je, za jpeg, od 2.5 fps za najteža setovanja, do nešto preko 3.5fps za ona uobičajena. Prilikom snimanja jpega faktički je nemoguće napuniti bafer. Snimanje raw materijala jednako je brzo kao i jpeg, ali se u tom slučaju bafer napuni posle samo nekoliko fotografija – obično 5 ili 6. Samim tim snimanje sporta, na primer, nije ni malo praktično kada je uključen raw.
       

      Snimanje sporta generalno nije preporučivo da se radi sa 550D ukoliko želite dovoljno profesionalnih rezultata. Ovo nije mana aparata, već prosto činjenica da je snimanje sporta i brzih dešavanja jedna od najtežih stvari za fotpaparat, za šta bi bilo bolje da imate neki noviji 1D i dosta svetao objektiv.

      Canon 550D poseduje fazni i kontrasni autofokus. Fazni fokus je klasičan autofokus SLR aparata i koristi se kada se gleda kroz tražilo. Kada je kadar gleda na ekranu putem live view opcije, moguće je koristiti i fazni i kontrasni sistem autofokusa. Fazni fokus je prilično brz i pouzdan. Probleme smo primetili u situacijama koji će inače zbuniti fotoaparate, čak i one znatno skuplje. “Problem” je delimično i u kit objektivu koji nije baš šampion brzine – u prevodu, 550D bi pokazao bolje brzine autofokusa kada bi se koristio neki bolji objektiv. Kontrasni fokus koji se koristi kod živog prikaza je u teoriji precizniji, ali treba imati na umu da je znatno sporiji.
       

      SLR aparate danas možete da koristite kao obične kompakte – gledajući živi prikaz na ekranu, ali vam to ne savetujemo jer su performanse slabije. Kontrasni fokus će nekada i u praksi biti bolji, ali su te situacije ređe. Veći problem je malo tražilo koje ne omoguaćava jasan uvid da li je objekat u kadru fokusiran ili ne. Ovaj problem je na žalost nepremostiv i karakterističan je za gotovo sve aparate u klasi. Ipak, sve nesavršenosti u vezi sa fokusiranjem su ili neizbežne kod fotoaparata generalno ili karakteristika klase u kojoj se 550D nalazi. U većini slučajeva, 550D će odlično fokusirati čak i sa kit objektivom. Kvalitetniji objektivi i veće iskustvo će doneti još bolje rezultate. Ukoliko ne slikate brze kadrove, trebalo bi češće proveriti pouzdanost AF sistema na velikom ekranu, pošto tražilo za to nije baš najbolje rešenje.
       

      Kvalitet fotografija

      Kvalitet fotografija Canona 550D je očekivano odličan. Canon se u svakoj klasi aparata kotira veoma visoko, a vrlo često je na provm mestu po kvalitetu fotografija. Na kraju krajeva, jedna od najznačajnijih karakteristika ovog aparata jeste odličan senzor. Reprodukcija boja je u osnovi odlična, ali 550D ima veliki broj podešavanja koja mogu da utiču na reprodukciju boja i dinamiku. Daleko od toga da je neophodno za svaku situaciju birati posebno podešavanje, ali ne bi bilo loše koristiti određena podešavanja kada znate da će ta podešavanja doneti još bolje rezultate.

      Oštrina jpeg fotografija je karakteristična za Canon, što znači da nije najbolja moguća. Za to postoji više rešenja. Prvo je da slikate u raw modu i kasnije samostalno razvijate fotografiju softverski putem. Druga je da koristite neke oštrije objektive nego što je kit. Treća je da povećate oštrenje unutar kamere, ali ukoliko ne želite raw i nemate bolje objektive, najbolje bi bilo smanjiti oštrenje unutar aparata i potom putem nekog softver (Photoshop) povećati oštrenje. Sigurno da će ova situacija biti problem u manjem broju slučajeva, ali bi Canon mogao da revidira interno procesiranje za jpeg, makar što se oštrenja tiče.

      Kao što se moglo očekivati, Canon 550D je fantastičan što se tiče šuma. Na niskim osetljivostima senzora šuma faktički nema, dok ga je na onim najvišim respektabilno malo. Sve do ISO 1600 o šumu ne treba da brinete čak ni ukoliko su vam potrebne štampe većih dimenzija ili isečci iz fotografije. ISO 3200 podešavanje takođe isporučuje relativno malo šuma, ali se na ovom setovanju jasno vidi granica između nižih podešavanja. Ni ISO 6400 nije za bacanje, ali već od 3200 treba razmišljati o slikanju u raw modu i kasnijim eliminisajnem šuma kroz adekvatan softver, ukoliko vam trebaju maksimalno dobri rezultati. Za uobičajene privatne potrebe čak i ISO 6400 jpeg-ovi će izgledati sasvim dobro.
       

      Što se tiče video moda, možemo samo pohvaliti 550D za rezultate koje nudi. Suzdržaćemo se od bilo kakvih daljih komentara, jer nismo probali dovoljan broj fotoaparata koji snimaju HD video, da bismo mogli da upoređujemo mogućnosti i performanse, ali može se reći da Canon 550D ima iznenađujuće dobre video mogućnosti za aparat ispod 1000 evra. Upozoravamo vas da je potrebno imati izuzetno brzu SD memorijsku karticu za snimanje HD videa.

      Sve fotografije možete da vidite u galeriji

      Utisci

      Ono što uvek dobijate sa Canon aparatima jesu sigurnost i izvesnost. Upravo smo to dobili sa modelom 550D. Canon 550D nije 7D i to nikada neće biti. Model 550D je verovatno najveća škola koja vam pokazuje koliko su ergonomija i spoljašnost fotoaparata bitni. Na trenutak smo bili spremni da “odbacimo” i odličan senzor i fantastičan video mod, jer je 550D i dalje izgledao jednako plastično i jednako malo kao i svoji trocifreni prethodnici.

      Nismo ni očekivali da će 550D biti fizički bilo šta bolji od prethodnika, a isti će biti i neki budući 600D i 650D, već samo konstatujemo da doživljaj na papiru i doživljaj uživo nije uvek isti. Canon 550D uživo nije tako dobar fotoaparat kao što specifikacije na prvi pogled kažu. Pored fizičkog aspekta, druga veća mana jeste tražilo. Tražilo nije loše, ali je još jedna stvar koja vas podseća da na licu držite relativno jeftin SLR aparat.

      Canon 550D i 7D SLR aparate nemoguće je odvojiti u analizama. Najbolje osobine 550D je dobio od 7D, ali najveće mane ovog aparat 7D nema. Kada pogledate kroz 7D fotoaparata, zaista ćete biti razočarani kada se vratite na 550D. Isti je, ali blaži, slučaj sa fizičkim aspektom aparata. Aparat jeste mali i plastičan, ali daleko do toga da će vas žuljati u ruci ili se raspasti u delove. Sigurno da neko ko snima stotine fotografija dnevno neće biti zadovoljan sa rukohvatom koji ima 550D, ali taj ko snima par stotina fotografija dnevno neće ni imati ovaj SLR, već neko mnogo bolje telo.
       

      Ipak, nije nam namera da previše kritikujemo Canon 550D. To što nas fotografija vuče stalno ka skupljoj opremi, nije razlog da se 550D okarakteriše lošim. Daleko od toga. Fantastičan senzor koji poseduje vam, pre svega, omogućava odlične video snimke. Kažemo pre svega, jer vam za dobre fotografije trebaju i dobri objektivi. Nije kit objektiv loš, ali je ipak samo to – kit objektiv. Ovde se i javlja večno pitanje da li ćete imati 550D i bolje objektive ili ćete automatski ići na veće i bolje telo, a objektive uzeti kada se za to pojavi dobra prilika. Iz našeg ugla gledanja, ne bi bio jeres staviti i najbolji mogući objektiv na 550D, jer ovaj aparat ima vrlo kvalitetan senzor. Senzor omogućava veliku količinu detalja i odlične mogućnosti na visokim ISO osetljivostima. Jpeg fotografije jesu nešto mekše i kao da vam govore da senzor traži najbolji mogući objektiv, ali čak i sa kitom i većim oštrenjem mogu da se dobiju dosta dobri rezultati.

      Na kraju se postavlja pitanje, da li “ići” na 7D ili zadržati se na 550D, a višak dati u opremu. Canon 550D ima vrlo dobar senzor, tako da ne treba da vas bude sramota da na njega stavite objektiv koji će koštati faktički kao čitavo telo. Ipak, ova kombinacija je izvodljiva tek ukoliko nema presiju da stvarate mnogo fotografija, pod različitim uslovima. U tom slučaju je 7D bolje rešenje jer će manje zamarati zbog bolje ergonomije i tražila.

      Canon 550D je odličan aparat, sa dugačkom listom kvaliteta, ali i očekivanim manama. Te mane nisu posledica bilo kakve štednje ili propusta. Jednostavno su osobina klase u kojoj se aparat nalazi. 550D je pravi pokazatelj šta se uz ovu klasu ne dobija, ali isto tako može da se pohvali sa mnogim rešenjima koja su stigla iz viših klasa. Ukoliko mislite da se fotografijom bavite ozbiljno, pre ili kasnije ćete poželeti neko kvalitetnije telo. Sa druge strane, iz amaterskog ugla gledanja, teško da može da se nađe bolje rešenje od Canona 550D, koje je i praktično jer eliminiše potrebu da imate video kameru.

      Prednosti

      – odličan kvalitet fotografija
      – odličan video mod
      – performanse
      – autofokus
      – merenje svetla
      – nizak nivo šuma
      – reprodukcija boja

      Nedostaci

      – tražilo
      – ergonomija
      – ugrađeni blic
      – vidljivost ekrana pri jakom ambijentalnom svetlu

      Uređaj za potrebe testiranja ustupio CT Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test