Canon Ixus i7

Canon Ixus i7

Vrtoglav razvoj digitalnih fotoaparata odavno je iza nas. Novi modeli sa sobom obično ne donose toliko značajnih poboljšanja, kao što je to bio slučaj pre par godina. Međutim, pojedine klase kao što su mali džepni aparati i dalje solidno napreduju, čak i ugrožavaju neke ozbiljnije modele...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon Ixus i7

      Canon Ixus i7 predstavljen je krajem prošle godine, a njegov naslednik još uvek se nije pojavio i ne očekujemo da će se pojaviti makar do kraja ove godine. Džepni aparati zahvaljujući razvoju digitalne tehnologije od modnih detalja postali su spravice dovoljno kvalitetne za 90% amaterskih potreba. Ne samo da su mali aparati postali dobri, nego su, čini se, izazvali ozbiljno pregrupisavanje ostalih klasa aparata, jer čemu velike dimenzije i silni modovi, ako je krajnji rezultat – fotografija – za 90% korisnika isti. Canon Ixus i7 je najmanji digitalni fotoaparat ove kuće, ima senzor koji isporučuje fotografije od 7 megapiksela, poseduje ekran dijagonale 1.8 inča, a čak poseduje i optički zum 2.4x.
       

      Pakovanje

      – fotoaparat
      – baterija
      – punjač
      – postolje za punjenje i tvout
      – ispravljač za struju za postolje
      – SD 16 MB memorijska kartica
      – traka za nošenje
      – daljinski upravljač
      – CD sa drajverima i programima
      – USB kabl
      – AV kabl
       

      Canon Ixus i7 (Canon Powershot SD40)

      megapiksela

      7.1

      merenje svetla

      Centre-weighted average, Multi, Spot

      rezolucije

      3072 x 2304, 3072 x 1728, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480

      modovi blica

      Auto, Manual Flash On / Off

      raw

      ne

      domet blica

      30cm – 2.0m (W) / 1.3m (T)

      veličina senzora

      1/2.5″

      prioritet blende

      ne

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      6.3 – 14.9 mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      38 – 90 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      ne

      najveći otvor blende

      f/3.2 – 5.4

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480, 30/15fps 320 x 240, 60/30/15fps 160 x 120, 15fps

      optički zum

      2.4x

      samookidač

      da, 2-10 sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD/SDHC/MMC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      16MB

      af lampa

      da

      tražilo

      ne

      ručni fokus

      ne

      LCD

      1.8″, 118.000 tačaka

      raspon fokusa

      30 cm – beskonačno

      live histogram

      ne

      makro

      30-50 cm (w) – 10-50 cm (t)

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      NB-4L – Li-Ion

      iso osetljivost

      AUTO, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600

      trajanje baterija

      190 snimaka / 300 min. pregleda

      brzina zatvarača

      15 – 1/1600s

      težina

      105 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      dimenzije

      96.1 x 45.1 x 23.9 mm

      Izgled uređaja
       

      Fizički utisak koji ostavlja Ixus i7 je dobar, ali definitivno su plastični delovi mogli da budu malo kvalitetniji i malo tvrđi. Završna obrada je dobra, ali i dalje aparat u ruci deluje pomalo mekano. Objektiv ima ne baš sjajan raspon 38 – 90 mm, ali ako se setimo da ovakvi Canoni ranije nisu imali uopšte mogućnost zumiranja, teško je išta zameriti objektivu, osim da bi mogao da bude malo svetliji od sadašnjih f3.2 – 5.4. Sa prednje strane nalazi se i blic, koji je, kao i kod prethodnika, dovoljan da kvalitetno najviše troje ljudi i to ako se dovoljno približite. Ne treba zaboraviti ni na postojanje AF lampe koja pomaže AF sistemu u mračnim uslovima.

      Leva strana Ixus i7 je prazna, dok se sa desne strane nalaze vratanca iza kojih se smešta baterija i memorijska kartica. Trajanje baterije od 190 snimaka, po CIPA standardu, nije neki poseban rezultat, ali se može razumeti, obzirom na male dimenzije aparata, pa samim tim i baterije. No, kako je ovo delom i turistički aparat, možda ne bi bilo loše planirati kupovinu dodatne baterije. Uz aparat se dobija svega 16 MB memorije, tako da veću SD ili MMC karticu treba po mogućstvu kupiti zajedno sa aparatom.

      Sa gornje strane, vidimo taster za uključivanje/isključivanje aparata, okidač, kao i zvučnik, koji služi za reprodukciju zvuka sa video klipova kao i zvučnih poruka koje mogu da se ostave uz fotografije.

      Donja strana aparata zadužena je za navoj za stativ. Dobro je što se našlo mesta za navoj za stativ, pošto smo do sada imali prilike da probamo aparate malih dimenzija na kojima se nije našlo mesta i za navoj za stativ. Ovaj na Ixusu i7 jeste čak i metalan. Sa donje strane još vidimo i port, putem kojeg aparat komunicira sa postoljem. Postolje ovom aparatu služi za punjenje baterije, za komunikaciju sa računarom (preko USB kabla) i za reprodukciju snimljenog materijala putem TV Out.

      Zadnjom stranom aparata dominira ekran dijagonale 1.8 inča. 1.8″ nije malo, ali kako svakodnevno gledamo aparate koji imaju ekran dijagonale 2.5 inča, moramo priznati da je osećaj sa ovim aparatom pomalo čudan. Ipak, bitno je da je ekran odličnog kvaliteta i da se sjajno pokazao u svim situacijama, a na veličinu se može naviknuti. Ostatak tastera je dobro raspoređen i njihova upotreba je dosta precizna, iako ne možemo da prećutimo pomalo “plastičan” osećaj koji ostavljaju. Zanimljivo je da se gornji i donji taster na kursorskom koriste za menjanje žižne daljine objektiva, odnosno zumiranje.

      Ixus i7 po veličini je jednak prosečnom mobilnom telefonu, ako ne i manji. Kada aparat sačuva većinu pozitivnih osobina velikog aparata, onda njegove male dimenzije predstavljaju veliki plus. Primera radi, kada se aparat drži uspravno (fotografisanje portreta) jedan od tastera sa zadnje strane “pretvara” se u okidač – na ovaj način moguće je čvršće držati aparat u ruci i ujedno lakše “okidati”.

      Fotografije

      Pre svega treba napomenuti da zbog korišćenja TV izlaza putem postolja, Ixus i7 ne omogućavanje prikazivanje slike menija, ekrana, opcija i podešavanja na ovaj način, tako da ćemo vas uskratiti za sličice prikaza na ekranu. Ukoliko pogledate bilo koji skorašnji test Canon aparata, pogotovo iz Ixus serije, možete lako da steknete utisak o onome što se prikazuje na ekranu aparata, pošto su razlike minimalne.

      Kada je o kvalitetu fotografija reč, pre svega moramo reći da smo jako zadovoljni zbog ovako dobrih rezultata, “izvučenih” iz malog senzora i prilično malog objektiva. Naravno, mane postoje i ne mogu se sakriti, ali su za ovu klasu aparata više nego prihvatljive. Primetili smo jasno vidljivo zamućenje u donjem desnom ćošku, dok ostali uglovi prilično dobro izgledaju. Klasičnu hromatsku aberaciju nismo videli, ali smo primetili pomalo crvenkaste aberacija, koja je nastala pretpostavljamo pre gustinom senzora, nego zahvaljujući slabosti objektiva. Malu količinu šuma moguće je videti po danu čak i pri najmanjem ISO setovanju, a isto tako, vidi se i pomalo slabosti u procesiranju, tako što je određena količina detalja izgubljena zarad smanjivanja količine šuma. Sve ove mane su izražene u prilično maloj količini, pogotovo za ovu veličinu aparata, tako da ne bismo želeli da shvatite da i7 ima loš kvalitet fotografija. Viđali smo naravno dosta bolje slike, ali ako se poredi veličina aparata sa kvalitetom slika, onda po tom pitanju i7 prosto briljira, jer će svi pristati na pomalo šuma i pomalo zamućenja, ako aparat neće biti preveliki teret na nekom putovanju na kojem i onako treba brinuti o previše stvari. Kada je o performansama na većim ISO osetljivostima reč, treba reći da do ISO 400 sve izgleda super, da se pri ISO 800 mogu izvući fini rezultati ako ste vešti sa alatima za uklanjanje šuma, dok će ISO 1600 poslužiti tek za neke manje formate štampe i to pod uslovom da se ne isecaju delovi fotografija.

      Utisci

      Mali džepni aparati, pored toga što su zgodni za poneti, imaju još jednu sjajnu osobinu, a to su performanse. Usled jednostavne konstrukcije i malih dimenzija, ovi aparati su izuzetno brzi, a takav je slučaj i sa Canon Ixusom i7. No, pored finog izgleda i malih dimenzija, dobrih performansi i kvaliteta fotografija, treba skrenuti pažnju i na mane ovog aparata. Pre svega, tu je blic koji jednostavno nije dovoljan ni za šta drugo osim snimanje portreta jedne ili dve osobe. Takođe, baterija se isprazni brže nego što to očekujete i zapravo, to jesu samo dve, ali dve bitne mane.

      Ukoliko ove mane preživite, odnosno ako vam nije potreban snažan blic i ukoliko ste spremni na dodatni trošak od još jedne baterije, onda Ixus i7 postaje jako dobar aparat, koji je pokupio naše simpatije od samog početka. Fotoaparat se praktično ne oseća dok se nosi u džepu, a kada se izvadi iz džepa postaje vrlo brza i jednostavna sprava za fotografisanje. Pored toga, kada dođete kući, shvatite da su fotografije tek malo slabije ili nimalo slabije nego one sa nekih mnogo većih i mnogo ozbiljnijih aparata. Ovakav aparat se prosto poželeti može, kada se krene na neko putovanje, međutim, ni za neke ozbiljnije stvari (ako iko planira da i7 koristi za takve stvari) ovaj aparat neće biti loš. Jednostavno, najmanji Canoni su od modnog detalja postali punokrvni digitalni fotoaparati, sa malim brojem mana.
       

       

      Za:

      – izuzetno male dimenzije
      – sjajne performanse
      – vrlo dobar kvalitet fotografija
      – bogato pakovanje
      – dobre ISO performanse

      Protiv:

      – jačina blica
      – kvalitet kućišta (očekivali smo bolje)
      – trajanje baterije
      – nedostatak manuelnih modova
      – veličina ekrana

      Uređaj za potrebe prikaza dostavio na test “Pin Computers

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test