Canon PowerShot SX110 IS

Canon PowerShot SX110 IS

Kada se Canon SX1 pojavio svi smo bili oduševljeni njegovim specifikacijama. Pre svega, 1080p video modom, ali bitnije od toga jeste što je SX1 kao ultrazum jak na svim poljima, rekli bi prejak. Znali smo da će mnogo koštati u startu i da vremenom neće postajati značajno povoljniji, pa smo se obradovali što na listi najava vidimo SX10 i SX110. Kakav je SX10, ne znamo, nismo ga probali, ali moraćemo da vas razočaramo činjenicom SX110 got

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon PowerShot SX110 IS

      Krizu amaterskih digitalnih fotoaparata spominjali smo i mnogo pre nego što je postalo moderno sve probleme opravdavati svetskom ekonomskom krizom. Popularna “Seka”, nažalost, učinila je da brinemo o mnogo većim problemima nego što je dosada koja se uvukla u svet amaterskih, odnosno onih fotoaparata koji su namenjeni nama, običnim i nezahtevnim korisnicima i povremenim entuzijastima. Nažalost, dokaz da o ozbiljnosti krize je to što se ona uvukla u sve pore, pa je čak došla i do redova ovog našeg teksta. Iako je sama kriza u poslovnim krugovima počela značajno pre nego što je za nju saznalo stanovništvo, činjenica je da SX110 kao ideja potiče iz nekog ranijeg vremena.
       

      Kada se Canon SX1 pojavio svi smo bili oduševljeni njegovim specifikacijama. Pre svega, 1080p video modom, ali bitnije od toga jeste što je SX1 kao ultrazum jak na svim poljima, rekli bi prejak. Znali smo da će mnogo koštati u startu i da vremenom neće postajati značajno povoljniji, pa smo se obradovali što na listi najava vidimo SX10 i SX110. Kakav je SX10, ne znamo, nismo ga probali, ali moraćemo da vas razočaramo činjenicom SX110 gotovo da ne deli nikakve stvari sa SX1. Iskreni da budemo, razlika u ceni između SX1 i SX110 je ogromna, s toga nećemo ih više poistovećivati. Osim što su oba ultrazumovi, ali skuplji model sa 20, a jeftiniji sa 10x optičkim zumom.

      Spomenuli smo ekonomsku krizu i dosadu među amaterskim digitalnim fotoaparatima iz prostog razloga što verujemo da je vrlo moguće da će SX110 biti jedan od retkih aparata koji će doneti neke inovacije u bliskoj budućnosti. Ono što najviše ističe ovaj aparat jesu njegove dimenzije. Precizni da budemo, njegove dimenzije nisu male po današnjim standardima, ali nisu ni velike po skorašnjim. Ono što je najinteresantnije i ključno u celoj priči jeste 10x optički zum. Istina, današnji ultrazum aparati imaju 18 ili 20x, ali pre samo par godina sasvim je bilo normalno da aparat sa 10x optičkim zumom nazivamo ultrazum. Ukratko, SX110 je A klasa sa 10x optičkim zumom, a da li je to zanimljivo, smatramo da bi trebalo da bude…

      Tehničke karakteristike i sadržaj pakovanja
       

      Canon PowerShot SX110 IS

      megapiksela

      9.0

      merenje svetla

      Evaluative, Center-weighted average, Spot

      rezolucije

      3,456 x 2,592 (Large), 2,816 x 2,112 (Medium 1), 2,272 x 1,704 (Medium 2), 1,600 x 1,200 (Medium 3), 640 x 480 (Small), 3,456 x 1,944 (Widescreen)

      modovi blica

      Auto, Auto w/ Red-eye Reduction, Flash On, Flash On w/ Red-eye Reduction, Flash Off; FE lock, Safety FE, Slow Synchro

      raw

      ne

      domet blica

      1.6-9.8 ft./50cm-3.0m (W), 3.3-6.6 ft./1.0-2.0m (T) (when sensitivity is set to ISO Auto)

      veličina senzora

      1/2.3″

      prioritet blende

      da

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      da

      objektiv

      6.0 – 60.0 mm

      manual

      da

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      36 – 360 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      da

      najveći otvor blende

      f/2.8-4.3

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480 (30 fps/30 fps LP), 320 x 240 (30 fps) available up to 4GB or 60 minutes per clip, 160 x 120 (15fps) up to 3 minutes per clip

      optički zum

      10x

      samookidač

      2, 10, C sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      32 MB

      af lampa

      da

      tražilo

      ne

      ručni fokus

      da

      ekran

      3.0″, 230.000 tačaka

      raspon fokusa

      50cm (W), 1m-infinity (T)

      live histogram

      da

      makro

      1-50cm (W)

      playback histogram

      ne

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      2 x AA

      iso osetljivost

      Auto, High ISO Auto, ISO 80/100/200/400/800/1600

      trajanje baterija

      alkane: 220 snimaka, 450 minuta pregleda
      ni-mh: 300 snimaka, 480 minuta pregleda

      brzina zatvarača

      15-1/2500 sec

      masa

      245g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Preset (Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Flash), Custom

      dimenzije

      110.6 x 70.4 x 44.7 mm

      U kutiji

      – PowerShot SX110 IS fotoaparat
      – AA alkalne baterija za jednokratnu upotrebu
      – 32 MB SD kartica
      – traka za nošenje
      – Digital Camera Solution CD
      – USB kabal
      – AV kabl

      Spoljašnost, dizajn

      Krenimo od same pojave ovog aparata. Jasni da budemo, sa 36-360mm objektivom i 3″ ekranom i relativno malim dimenzijama za spomenute specifikacije, ovo nije aparat na kome mogu da se primene dizajnerske egzibicije. Bez obzira, možemo reći da je SX110 IS prilično zgodan i dopadljiv aparat. Ako se na ovo doda da je dostupan i u crnoj boji, što i nije baš slučaj kod Canona, ako setimo da on u amaterskom svetu crnu boju čuva samo za one najskuplje modele, moramo priznati da SX110 može da bude zanimljiv i za one kojima je bitan i vizuelni aspekt jednog tehničkog uređaja.

      Što se kvaliteta materijala i izrade tiče, stvari nisu senzacionalne kod ovog aparata, ali su prilično dobre. Pre svega, celo kućište je urađeno od plastike. Možda to nekome ne zvuči senzacionalno, ali moramo priznati da je plastika sasvim dobrog kvaliteta. Pozitivan utisak o kućištu dopunjava kvalitet završne obrade i generalno “pakovanje” celog aparata. Rezultat toga je u ruci čvrst uređaj koji deluje kvalitetno i postojano. Navoj za stativ je plastičan, ali nećemo to uzeti za zlo.

      Kada je o ergonomiji reč SX110 je dobar, ali, opet, zbog uštede dimenzija, fantastične rezultate ne treba očekivati. Rukohvat ne deluje veliki na slikama, ali zapravo solidna debljina aparata omogućava da ga se lepo utopi u desnu ruku. Ono što nam je zasmetalo, jeste to što je aparat na pola puta od običnog aparata do prosumera, pa je samim tim i držanje u ruci negde na pola puta. Za nekoga će biti problem da se drži u jednoj ruci, ali je jednaki problem gde staviti drugu, levu ruku. Druga ruka će vam zatrebati prilikom korišćenja tele dela objektiva, a u ovim situacijama vidimo i drugi problem, obzirom da nema optičkog tražila, koje je preporučljivo da se koristi u ovim situacijama. Istina objektiv poseduje optičku stabilizaciju.

      Kada smo već kod objektiva, s jedne strane, objektiv može da se okarakteriše kao običan, a sa druge strane kao prilično dobar. Zavisi samo iz kog ugla gledate ovaj aparat. Ako ga gledate kao ultrazum, onda raspon od 36 – 360 mm za današnje pojmove ne deluje kao sjajan. S druge strane, ako SX110 gledate kao malo preraslu A klasu Canon fotoaparata, onda je ovaj raspon objektiva fantastičan. Ispravan pogled na ovaj objektiv je, pogađate, objektivan pogled. 36 – 360 mm je sjajan raspon, bez pogovora, ali ne smemo da zamerimo činjenicu da je danas moguće naći solidan broj aparata sa širokougaonim objektivom. Istina, gotovo je nemoguće naći aparat ove veličine, čiji objektiv kreće od 28mm i ima 10x optički zum. Priznaćete da bi 28 – 280 mm bio mnogostruko primamljiviji, ali čini nam se da je takav objektiv gotovo nemoguće staviti u ovo telo aparat, jer je poznato da bi ovakav objektiv bio većih dimenzija, već se vidi da ugrađeni objektiv na SX110 IS jedva stao. Svetlosna moć objektiva je f2.8 – 4.3, što, iako nije fantastičan rezultat, možemo reći da nas je pozitivno iznenadilo, obzirom da se stavljanje objektiva na steroide obično završava umanjenom svetlosnom moći. Objektiv mehaniučku/optičku poseduje stabilizaciju, što danas imaju i mnogi objektivi sa 3x optičkim zumom, ali ono što nema jeste USM kretanje sočiva objektiva, što umanjuje performanse objektiva i povećava njegovu buku. Nažalost, kako smo kasnije tokom testiranje utvrdili, “običan” objektiv (u poređenjeu sa drugim Canon ultrazumovima) krivac je za nešto sporije performanse nego što smo od Canona očekivali. Kada se aparat isključi, objektiv se uvlači u telo aparata i prednje sočivo je zaštićeno plastičnom zavesicom – što je još jedan dokaz da ovaj aparat pretenduje da bude što više kompaktan.

      Ono po čemu je, u neku ruku, SX110 bolji od nedostižnog SX1 starijeg brata jeste ekran. Istina, svoja 2.8″ ekrana na SX1 moguće je okretati u raznim smerovima, dok je ekran na SX110 fiksiran u kućište. Aparat koji danas opisujemo ima ekran dijagonale čak 3″. S jedne strane, tu veliču ekrana smo viđali čak i na Ixus aparatima, ali sa druge strane SX110 IS nas je oduševio zato što je očigledno da je ovaj aparat tesno upakovan do poslednjeg kubnog milimetra. Rezolucija ekrana je 230.000 tačaka što je očekivano i više nego dovoljno za kvalitetan prikaz. Sam ekran nema bilo kakvih anomalija ili bilo šta što bi mogli da mu zamerimo. U testovima u poslednje vreme voleli smo da spomenemo da dobro znamo za nove i bolje tehnologije od LCD-a (iako smo kvalitetima današnjih ekrana u potpunosti zadovoljni), ali ćemo tu priču ovoga puta preskočiti zbog neizbežne priče o svetskoj ekonomskoj krizi i činjenici da je ona odložila dolazak gotovo svih budućih tehnologija. Ali čim se recesija okonča, naša poruka Canonu i ostalim osloncima industrije jeste: hoćemo još bolje ekran na fotoaparatima.

      Ono što možemo da zamerimo SX110 jeste nedostatak tražila bilo koje vrste. Za neobavezno fotografisanje, to i nije veliki problem, ali ako ćete često koristiti tele deo objektiva (“velike zumove”) onda to može biti problem. Rećićete da SX110 ima mehaničku stabilizaciju objektiva i da suviše dramatizujemo, slažemo se, ali činjenica je da je fotoaparat naslonjen na lice i pogled kroz tražilo prirodan položaj, pogotovo ukoliko pokušavate da uhvatite daleke objekte i da smanjite vibracije aparata koje uzrokuju neuspešne fotografije.
       

      Točkić s modovima i tasteri
       

      – potpuni manuelni mod
      – prioritet blende
      – prioritet brzine zatvarača
      – p mod – automatska ekspozicija, ostale opcije otključane
      – auto mod – napredne opcije zaključane
      – snimanje portreta
      – snimanje pejzaža
      – snimanje blicom sa produženom eskpozicijom
      – deca i kućni ljubimci
      – zatvoreni prostor
      – snimanje video klipova
       

      1. direktno štampanje i kopiranje fotografija
      2. prelazak na mod za pregled fotografija
      3. fokus detekcije lica
      4. podešavanje kompenzacije ekspozicije / pojedinačno brisanje fotografija
      5. podešavanje prikaza informacija na ekranu
      6. pristup menijima
      7. FUNC. meni
      8. biranje načina fokusa
      9. biranje ISO osetljivosti / rotiranje fotografije
      10. biranje moda blica
      11. samookidač i snimanje sekvenci

      Prikaz ekrana, performanse
       

      operacija

      SX110

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      2.28

      uključivanje aparata u mod za pregled

      1.46

      isključivanje aparata iz moda za fotografisanje

      2.07

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1 / 1.92

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      1.75

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen/uvučen)

      1.22 / 2.31

      zumiranje (iz wide u tele)

      2.43

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      2.80

      Fotografije
       

      Krenimo od noćnih fotografija, preciznije od mogućnosti korišćenja visokih ISO osetljivosti (radi ostvarivanja što veće brzine zatvarača ili u prevodu, omogućavanja snimanja noćnih i scena sa nedovoljno svetla “iz ruke”). Iako se u amaterskom svetu fotoaparata veličina senzora nije povećala godinama (što je i očekivano, kako zbog smanjenja troškova, tako i zbog smanjivanja veličina senzora, pa samim tim ceog aparata), a poznato je da je to osnovna stvar za dobre performanse na visokim ISO osetljivostima, bila bi velika greška reći da fotoaparati na tom polju nisu napredovali poslednjih godina. Sa svakom novom generacijom aparata viđamo još malo bolje rezultate na ISO 800, 1600. Uglavnom, većina današnjih amaterskih aparata pruža kvalitetne rezultate na ISO 400, tako da se najviše fokusiramo na ISO 800 i 1600. Ima aparata koji nude 3200, čak 6400 podešavanja, ali ne baš upotrebljiva. Na SX110 ISO 1600 izgleda veoma dobro. Za razliku od par aparata koje smo ranije testirali (uključujući i par Canon aparata), fotografije na SX110 u mraku imaju vidljiv nivo šuma. Ne želimo da budemo pogrešno shvaćeni, kao što smo već rekli, ISO 1600 izgleda prilično dobro za ovaj vid aparata. Šum je pravilno raspoređen po celoj fotografiji i zaista, nema ga mnogo, obzirom da su u pitanju 9 MP fotografije iz 1/2.3″ senzora.

      Prva stvar koja nam pada u oči kod “regularnih” fotografija jeste oštrina. Iako je, po običaju, oštrina fotografija najbolja u centru fotografije, ona se prilično dobro održava sve do uglova (ali treba očekivati blago zamućenje u uglovima, naravno). Mane koje možemo da nađemo fotografijama vezuju se za izrazito kontrastne predele. Pre svega, pojavljuje se aberacija, ne baš klasična “ljubičasta”, više crvenkasta, koja oktiva da ovaj aparat ima kompleksan objektiv u malom pakovanju. Jako kontrastni predeli, takođe, nisu u potpunosti mirni, ali su prihvatljivi. Poslednja mana koju nalazimo jeste blaga izobličenost fotografija na širokom položaju objektiva, što baš i nismo očekivali od objektiva koji počinje tek od 36 mm, ali opet, ništa značajno što bi trebalo da vas brine. Pored oštrine, ističemo i solidnu količinu detalja izvučenu iz 1/2.3″ senzora, na šta smo na neki način navikli, kada se ispred takvog senzora stavi relativno veliki objektiv. Boje, potpisujemo, su prilično dobre, iako se to možda po našim fotografijama ne bi primetilo. Iako deluje kao lep sunčan dan, nije tajna da je u pitanju kraj zime i nešto kasnije popodne, što znači da je sunce pod oštrim uglom, što čini da boje budu osetno drugačije. Istina, to ujedno znači da u ovim uslovima SX110 nije sjajno uradio automatski balans belog, ali pitanje je koliko bi se amaterskih aparata dobro snašlo u ovako teškoj situaciji.

      Utisci

      Kada je najavljen PowerShot SX1 IS, sa svojim neverovatnim specifikacijama, u isto vreme su najavljeni i SX10 i SX110. Mnogi su očekivali da ova dva aparata budu SX1 za mase (obzirom na prilično veliku cenu SX1). Direktni da budemo, SX1 i aparat koji danas opisujemo, SX110, jedva da imaju po koju istu osobinu. Ipak, to ne znači ništa loše, pa pogledajmo zajedno za koga je ovaj aparat namenjen. Kada smo počinjali posao opisivanja digitalnih aparata na Benchmark sajtu, imali smo jednu rečenicu koja je otprilike glasila “ne očekujte u ovoj klasi aparata objektiv ultrazum klase”. S jedne strane, nismo bili baš preterano vidoviti, s druge strane današnji ultrazum aparati nisu ono što su u to vreme bili. PowerShot SX110 je veličine aparata kakav je bio Canon A40 – ako se neko tog veterana uopšte seća – a on je imao 2 MP i svega 3x optički zum. SX110 ima čak 10x optički zum, ali UZ aparati današnjice su već došli do 20x optičkog zuma. Ono što je neosporno, jeste odnos veličine aparata i raspona objektiva koji SX110 poseduje. Ne kažemo da je SX110 najbolji ikada po ovom pitanju, jer su postojale i danas postoje pojedine varijante aparata koje na svojevrstan način omogućavaju raspon objektiva, ali nema spora da je SX110 u vrhu liste kada je reč o aparatima klasične forme. Međutim, SX110 jeste dostigao i prestigao kvalitet koji je nekad nudio S1 IS – uz daleko veću rezoluciju, brzinu rada, AF sistema i pregršt scenskih modova, kao i poboljšan interfejs i dimenzije. Možda je najbolje uporediti baš ova dva aparata, pa je jasno koliko je UZ klasa napredovala.

      Ono što nam se i nije dopalo jeste što objektiv kreće od 36 mm. 36 mm nije preusko, ali danas postoji solidna ponuda aparata sa širokougaonim objektivima. Istina, da bi dobili i široki objektiv i da bi prebacili 300 mm morate da izaberete ultrazum aparat, koji su od SX110 veći 50-150%. SX110 ima više nego upotrebljiv objektiv, ali imajte u vidu da 36 mm može da predstavlja problem, ukoliko ćete često fotografisati u manjim prostorijama ili ukoliko želite široki ugao zbog specifičnog snimanja pejzaža, arhitekture ili bilo čega sličnog.

      Kvalitetom fotografija smo, kao što se od Canona moglo i očekivati, više nego zadovoljni. Slabosti idu na račun smeštanja relativno kompleksnog objektiva u, za taj objektiv, malo kućište pa tako nalazimo blago izobličenje fotografije, aberaciju i probleme sa kontrastnim delovima fotografija – ali ništa dramatično. Primetićemo još i nedostatak tražila bilo koje vrste. Sa 10x zumom, ne očekujte optičko tražilo. Razlog za izostavljanje elektronskog EVF tražila možemo tražiti u nedostatku prostora, zbog (za ovu klasu) malih dimenzija i velikog 3″ ekrana, a ne smemo u potpunosti isključiti ni eventualno smanjenje troškova u proizvodnji.

      PowerShot SX110 je pravi Canon u svakoj svojoj stavci, osim u jednoj. Performanse su možda za neke druge aparate solidne, ali za Canon na malo nižem nivou. Razlog za to je kompleksnost aparata. Ako se pitate kako jedan S5 ili SX1 nemaju tih problema, iako su još kompleksniji od SX110, razlog je u tome što ta dva aparata (i prethodni S_ aparati) imaju USM sistem kretenja sočiva unutar objektiva, koji značajno poboljšava performanse. SX110 je veoma dobar aparat, nije za svakoga, ali ipak donosi neke novine, što je u današnje vreme prava retkost. Ne savetujemo ga ako ste običan, nezahtevan korisnik. Čini se kao dobar aparat za one neodlučne – koji jedan dan žele IXUS ili A klasu aparata, a drugi dan SX10 ili neki drugi ultrazum. Ako ste na taj način neodlučni, odnosno na pola puta, SX110 se ističe kao prilično dobar izbor.

      Za

      – odličan odnos veličine i raspona objektiva
      – kvalitet fotografija
      – ekran
      – manuelna podešavanja
      – dobro fokusiranje

      Protiv

      – nema optičko tražilo
      – blage anomalije na fotogrfijama: kontrast, hromatska aberacija, izobličenost
      – objektiv kreće tek od 36 mm

      Aparat na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test