GoPro Hero3+ Black Edition

GoPro Hero3+ Black Edition

Ponuda “akcionih” kamera nikada nije bila veća, ali i pored toga, čini se da GoPro nikada nije imao jači brend u ovom segmentu. Izraz GoPro faktički je postao sinonim za akcionu kameru, koje pored popularnosti, sada nude i odličan kvalitet snimka. Profesionalci se nisu ustručavali da materijal sa GoPro Hero3 Black Edition kamere montiraju sa snimcima napravljenim desetostruko i stostruko skupljom opremom. Nedavno se pojavila i blaga evolucija ove kamere, koja nosi oznaku GoPro Hero3+ Black Edition…

    Sadržaj

      Branko Mitić
      Koliko je uređaja u proteklim godinama (pa i decenijama) uspevalo da u svojoj klasi “izdominira” kako to danas mnogi vole da kažu? Da konkurencija evidentno postoji, da je sve mnogobrojnija i različitija, ali da glavnoj zvezdi praktično niko ništa ne može? Takvih uređaja je u minulim vremenima bilo veoma malo, toliko da se mogu izbrojati na prste jedne ruke: čast da se nalazi na počasnom mestu u tom odabranom društvu svakako pripada GoPro kamerama. Već nekoliko sezona popularnost ovih akcionih kamera raste izuzetnom brzinom, sve više zaljubljenika u sport kojima su ove kamere prevashodno namenjene, zeli da zabeleži i u uspomenama verodostojno sačuva snimak najvećeg talasa, najstrmije staze, najlepšeg leta…

      Pre samo par godina kada bi na skijaškoj stazi (a skijanje je sigurno kategorija broj jedan po brojnosti korisnika ove vrste naprava) sreli ljude sa tom “kockastom” kamerom na vrhu kacige, moramo priznati, bilo nam je pomalo i smešno. Svakako, ne zbog toga što nam je smešno to što ljudi žele da ovekoveče omiljene trenutke već zbog toga što su korisnici pomalo ličili na vanzemaljce iz dečije mašte. No vremena su se promenila a brojnost korisnika akcionih kamera je značajno porasla – a naročito udeo korisnika GoPro kamera među njima. Na samom začetku priče o akcionim kamerama GoPro je imao koliko toliko dostojnog suparnika u vidu Contour modela kamere koja je već tada kaskala po popularnosti. Već od modela GoPro 2 na ovamo priča ima samo jednog glavnog junaka – GoPro. U međuvremenu se u priču uključio i Sony sa svojom ActionCam od koje je japanski gigant očekivao puno – a dobio mrvice; bilo je tu i nekih drugih pokušaja raznih proizvođača, i Toshiba je najavljivala ulazak na ovaj segment tržišta, ali od momenta kada je GoPro pre godinu dana predstavio GoPro3, možemo da zaključimo – GoPro pa tri mesta prazna, pa onda svi ostali.
       

      Kolika je dominacija ove vrste kamera nad ostalima? Pa prostim pogledom na korisnike akcionih kamera na nekim od evropskih skijališta, možemo da zaključimo: na svakih deset akcionih kamera primećenih kod korisnika, najviše jedna nije GoPro. Upravo smo se vratili iz Francuske: svaka radnja sportske opreme koja drži do sebe a takvih je bezbroj – ima u ponudi GoPro i pripadajući aksesoar. Kamere drugih proizvođača nismo primetili – pa čak ni Sony ActionCam! GoPro ne samo da nudi najbolje kamere, već nudi najširu lepezu dodatne opreme u vidu različitih adaptera za montažu koji se kombinovanjem mogu nakačiti na svako mesto koje vam pada na pamet. Već u tom pogledu konkurencija ne može ni da primiriše kako bi u žargonu rekli. Da nastavimo dalje: daljinski upravljač kojim možete u potpunosti upravljati kamerom ma gde je zakačili, na vrhu kacige, na vrhu daske za bord ili surf, na točku (moto) bicikla, ispod haube automobila – ukoliko se odlučite na Black varijantu kamere, dakle najjači model, dobićete je u paketu – u suprotnom, možete je dokupiti. Da ne govorimo o dodatnim baterijama, LCD ekranu koji će vam omogućiti pregled snimaka u trenucima pauze, aplikaciju za mobilne platforme koja je u ovih godinu dana sasvim lepo napredovala i postala više nego upotrebljiva. Ukratko, GoPro je postao sinonim za akcionu kameru i kupovina bilo kog drugog modela u pogledu mogućnosti, potreba u budućnosti, dodatne opreme jeste čist promašaj! Da vidimo šta nam to novo donosi GoPro 3 plus…Pre tačno godinu dana prikazali smo prethodni model GoPro 3 kamerekoja ja u to vreme na tržište stigla u tri različite verzije: White, Silver i Black. Razlikovale su se po mogućnostima, izboru dodatne opreme (daljinski upravljač) i naravno – po ceni. Sada smo stigli do modela GoPro3+ koji donosi i očekivano, 4K snimanje…
      Pakovanje GoPro Hero3+ Black Edition kamere faktički je identično kao u slučaju GoPro Hero3 Black Edition, na koju ćemo se dosta pozivati tokom ovog te(k)sta, obzirom da će se mnogi vlasnici ove kamere pitati da li je vredan upgrade na novu kameru. Izgled i sadržaj pakovanja skoro da nisu promenjeni, a unutra se nalaze kamera, baterija, kućište za GoPro, daljinski, metalni dodatak za daljinski (za kačenje na kaiš ili ključeve), nosač kućišta, vertikalni nosač kućišta, 3-way ruka, zakrivljeno i ravno postolje koje se lepi i USB kabl. Kutija je skoro identična, osim što se oprema sada ne nalazi unutar manje kutije, već u istoj kutiji, dok je daljinski, koji je inače izložen zajedno sa kamerom, sada drugačije fiksiran i lakše se skida. GoPro nudi pristojnu količinu opreme u osnovnom pakovanju, gde se pre svega misli na krajnje korisno kućište i opcije za montiranje koje će mnogima biti dovoljne.  

       
      GoPro Hero3+ Black Edition ostavlja dosta dobar fizički utisak. Kamera je i dalje kockastog, tačnije oblika kvadra (ako se iz škole sećate koji je to oblik), sa oštrim ivicama, koje su dovoljno oštre da dizajn bude jednostavan i zanimljiv, ali blago zaobljene da ne bi došlo do povrede. Na prednjoj strani nalazi se objektiv, mali mono LCD ekran, taster i dva LED indikatora. Pažljivim gledanjem možemo utvrditi da je objektiv minimalno promenjen u odnosu na GoPro Hero3 Black Edition kameru. Obod kamere je obložen gumom, koja je dobrog kvaliteta i nudi prijatan osećaj, a na različitim stranama nalazi se okidač, dva mikrofona i zaštita ispod koje se nalaze Mini-USB i Micro HDMI konektori, kao i slot za microSD memorijsku karticu. Pre svega, primećujemo da se mikrofoni više ne nalaze sa leve i desne strane, već sa desne i gornje strane, sve naravno zbog poboljšanja zvuka, sa kojim gotovo sve akcione kamere imaju probleme zbog “prirode posla.”
       

      Podsećamo da se uz GoPro kameru ne isporučuje punjač, već da se baterija puni preko Mini-USB konektora dok se nalazi u kameri, što znači da bi bilo dobro da punjač kupite odvojeno ukoliko planirate profesionalnu primenu sa više kamera i dosta sati rada na terenu, obzirom da GoPro kamere nisu poznate po štednji baterije, a razlog delimično leži u tome što ove kamere često rade u ekstremnim situacijama. Treba spomenuti da je baterija doživela povećanje sa 1050mAh (3.885Wh) na 1180mAh (4.37Wh) u odnosu na Hero3, što uz softverske izmene po pojedinim testovima može da donese čak 25% bolju autonomiju, a sam GoPro obećava 30%. Ipak, baterije su jedna od stvari na koje treba uvek paziti sa GoPro kamerama i ozbiljno se opremiti u slučaju eventualne profesionalne primene. Konačno, sa zadnje strane imamo zaštitni prekidač za fiksiranje, odnosno vađenje baterije, kao i konektor za dodatke. Dva bitna dodatka koja mogu da se povežu ovim putem jesu baterija većeg kapaciteta i LCD Touch BacPac – ekran osetljiv na dodir, međutim, prisustvom WiFi konekcije i aplikacije za smartfone, ovaj ekran je postao manje interesantan.  

      Posebne zasluge za uspeh GoPro kamera idu na račun odličnog kućišta. Kućište Hero3+ kamere jeste pretrpelo veće promene u odnosu na Hero3 Black Edition. Pre svega, ono sada može da ide do 40m dubine, što je manje u odnosu na prethodno kućište koje je moglo da se spusti do 60m. Ipak, teško da će neko ovo videti kao manu, obzirom da je 40m i dalje veoma velika dubina, na kojoj ima izuzetno malo prirodnog svetla. Za utehu, uvek je moguće staviti novu kameru u staro kućište, kao i staru kameru u novo kućište. Može se primetiti da je kućište unutra uže i da bolje drži kameru, obzirom da su se do sada pojedini žalili da kamera previše vibrira unutar kućišta u određenim situacijama. Sa druge strane, neki će ovo videti i kao manu, obzirom da se GoPro sada nešto teže stavlja i vadi iz kućišta.  

      Još jedna velika promena jesu tasteri koji su primetno bolji u odnosu na prethodna GoPro kućišta. I dalje je potrebno određeno vreme da se naviknete da je hod tastera (odnosno produžetaka za tastere na kućištu) dosta dugačak, ali je njihova izrada takva da će u mnogim situacijama, pogotovo kada nosite rukavice, omogućiti da lakše kliknete na taster. Konačno, kućište ima drugačije (i reći ćemo lepše) prednje staklo u odnosu na starije kućište, obzirom da je manje i šrafovi se sada nalaze sa unutrašnje strane, dok su i vratanca delimično promenjena, mada treba znati da postojeća dodatna vratanca (koja se postavljaju kada je na leđa kamere smešten neki dodatak) nisu kompatibilna sa novim kućištem, pa je tako potrebno koristiti staro kućište ili kupiti nova zadnja vratanca (u slučaju korišćenja nekog dodatka). Sistem zatvaranja kućišta je takođe unapređen i više nisu potrebne dve ruke kako bi se ono otvorilo, mada će biti potrebno određeno vreme da se stariji korisnici GoPro kamera naviknu. Sve u svemu, kućište za GoPro je korisno ne samo zbog zaštite kamere, već i zato što služi za montiranje kamere na razne dodatke i biće neophodno u većini situacija.GoPro ima malo više modova i rezolucija nego što ćemo ovde pokriti, ali mi ćemo pokazati samo one uobičajene, tj. “logične” modove, rezolucije i framerateove. Takođe, koistićemo referencu od 25 fps PAL sistema, iako je teško naći uređaje koji će imati problema da puštaju bilo koji standard, ali ukoliko želite da vam slika zadrži “evropski” izgled, trebalo bi da koristite 25fps ili “filmskih” 24fps. Međutim, treba znati da svuda gde se spominje 12,5, 25, 50 ili 100fps, tu je i NTSC opcija od 15, 30, 60 i 120fps. Naravno, ukoliko planirate usporene snimke napravljene putem “conform speed” opcije vašeg programa za montiranje, onda je jasno da je bolje koristiti NTSC, jer nudi veći framerate i samim tim veći nivo usporavanja. Na primer: na 25fps timeline 100fps video može se usporiti 4x, dok se 120fps video može usporiti čak 4,8x.
      4K (televizija) – u pitanju je 3840 x 2160 rezolucija u kojoj GoPro Hero3+ Black Edition može da snima 12,5 (15) slika u sekundi. Mogući ugao gledanja: Ultra Wide.  
      100% crop, klik za ceo kadar
      Protune – i dok Auto Low Light opcija može biti zanimljiva amaterima, Protune je odlična za profesionalce i veoma je bitna za eventualno montiranje sa snimcima napravljenim profesionalnom opremom. Svako ko nešto zna o video produkciji zna da izvorni snimak, ako već ne može da bude Raw, treba da bude što “ravniji.” To znači da boje i kontrast treba da budu slabi, kako bi boje i dinamika mogli lakše da se srede i sa manjim “oštećenjem” kompresije. Ukoliko ne razumete o čemu pričamo, verovatno vam se ni Protune opcija neće dopasti, obzirom da daje bledunjave snimke. Ipak, ukoliko planirate snimak da date nekome ko se ozbiljnije bavi video obradom, obzvezno uključite Protune opciju. Protune opcija je dostupna za sve rezolucije i skoro sve brzine snimanja.  
      100% crop, klik za ceo kadar
      4K (Digital Cinema) – je “puna” 4K rezolucija od 4096 x 2160 i kada se ona koristi, ova kamera može da snima pri maksimalnih 12fps – ne postoji opcija od 15fps kao kod prethodne 4K rezolucije. Mogući ugao gledanja: Ultra Wide.
      2.7K – ovo je najviša rezolucija ukojoj možete dobiti fluidni snimak. U pitanju je snimak od 2704 x 1542 tačaka pri 25 (ili 30) slika u sekundi. Iako je ovo nestandardna rezolucija, može se koristiti u slučaju da želite da cropujete snimak i dalje zadržite Full HD materijal. Mogući uglovi gledanja: Ultra Wide i Medium.  
      100% crop, klik za ceo kadar
      1440p – jeste nešto standardnija 1920 x 1440 (istina 4:3) rezolucija u kojoj je čak moguće ostvariri i slow-motion efekat, mada maksimalni framerate u ovom slučaju ne ide do 50 ili 60fps, već najviše do 48fps. Mogući ugao gledanja: Ultra Wide.  
      100% crop, klik za ceo kadar
      1080p –  je standardna Full HD rezolucija i ona koja će se najčešće koristiti. Framerate prilikom ove opcije može biti od 24 do 60 slika u sekundi. Ovo je prva rezolucija koja nudi sva tri ugla gledanja: Ultra Wide, Medium i Narrow.  
      Ultra Wide 100% crop, klik za ceo kadar
      Medium 100% crop, klik za ceo kadar
      Narrow 100% crop, klik za ceo kadar
      1080p SuperView – je mod koji takođe “izbacuje” 1920 x 1080 rezoluciju, ali se u njemu koristi nešto veća površina senzora i time se dobija širi kadar (mnoge kamere, zavisno od moda i rezolucije ne koriste čitav senzor). Treba znati da je kod SuperView opcije slika nešto više izobličena nego što je uobičajeno, kao i da je, logično, dostupan samo Ultra Wide ugao gledanja. Iako se SuperView reklamira kao značajna opcija, smatramo da je UltraWide ugao gledanja već dovoljno širok, te da putem SuperView opcije nije potrebno dodatno izobličiti snimak, koji će izgledati kao da je spljošten za gornje i donje strane, mada je tačno da ćete dobiti širi kadar.  
      100% crop, klik za ceo kadar
      720p – ova rezolucija prva nudi ozbiljniji slow motion, koji ide čak do 100 (120) slika u sekundi, mada je moguće izabrati 50 ili 60fps. U 720p rezoluciji ponuđena su sva tri ugla gledanja, ali Medium nije moguće izabrati u pri najbržem setovanju za framerate.izbor rezolucija i uglova gledanja za fotografije nije veliki. Moguće je izabrati 12MP Ultra Wide, 7MP Ultra Wide i Medium i 5MP Medium, a jasno je da su niže rezolucije jednostavno crop više rezolucije, tako da nema razloga slikati u nižim rezolucijama od 12MP, mada budite spremni na isecanje i kadriranje u postprodukciji, obzriom da je Ultra Wide ugao gledanja zaista preširok za uobičajene turističke fotografije.  
      12MP 7MP
      7MP Medium
      Auto Low Light – je još jedna opcija koju donosi Hero3+ kamera koja se intenzivno reklamira, ali koja nije potrebna onima koji shvataju šta se dešava u situacijama sa slabim svetlom, mada treba reći da to nije veliki broj ljudi. Brzina zatvarača ne može biti sporija od broja slika u sekundi, a ukoliko stavite opciju od 60fps, to znači da ekspozicija neće biti sporija od 1/60. Ukoliko je Auto Low Light opcija uključena, kamera će sama prepoznati kada nema dovoljno svetla, prebaciti mod na 30 ili 25fps i koristiti 1/30 shutter, čime će dobiti primetno veću količinu svetla u snimku.
      Time Lapse i Burst – Hero3+ ima i ove dve opcije, od kojih prva pravi ubrzani snimak, odnosno uzima jednu sliku svakih par sekundi (ili delova) sekunde i onda te slike pušta normalnom brzinom, čime se dobija ubrzani snimak. Burst opcija snima čak do 30 fotografija u sekundi.Kontrola GoPro kamera je izuzetno bitna zbog dva razloga. Prvi je taj što GoPro nema ekran i jedini način da se vidi kadar jeste da preko telefona vidite prikaz (ukoliko ne želite da dokupite ekran). Drugi razlog je taj što se GoPro kamera često nalazi na nekim nepristupačnim mestima, a ne treba isključiti opciju da korisnik ima rukavice ili pune ruke druge opreme, pa je brzo i jednostavno uključivanje i isključivanje veoma bitno.
       

      Što se tiče daljinskog upravljača koji se dobija u pakovanju, a koji nikako ne treba izgubiti obzirom da košta celih 100€ da se odvojeno kupi, kontrola je veoma jasna. Razlog tome jeste da daljinski poseduje dva identična tastera kao kamera, koji su obeleženi istim bojama kao na kameri. To znači da nije potrebno ni malo vremena da se na daljinski naviknete, a biće izuzetno koristan u slučaju kada se kamera nalazi na vrhu kacige ili na nekom drugom delu opreme ili prevoznog sredsta koji ne možete da dohvatite rukom. Daljinski se puni putem posebnog kabla, a kada se kabl izvadi ovaj konektor služi za postavljanje metalnog dela koji služi za kačenje na ključeve, pojas, ranac i sl. Daljinski ima veoma velike tastere koji se lako koriste čak i sa rukavicama.  

      Sve ono što daljinski može da uradi, može se uraditi brže putem aplikacije za iOS, Android ili Windows Phone. Ipak, daljinski ne treba isključivati kao opciju, obzirom da je mobilni dobar za podešavanje kadra, podešavanje svih opcija koje kamera ima, ali se postavlja pitanje da li u ekstremnim situacijama želite da vadite vaš mobilni iz jakne ili ranca i, iznad svega, da li u nekoj divljini želite da trošite bateriju telefona. Idealno bi bilo uz pomoć mobilnog namestiti kadar i setovanja, a kasnije koristiti daljinski za pokretanje i zaustavljanje snimanja.  

      Sve što je potrebno jeste da sa prodavnice aplikacija za vaš mobilni preuzmete besplatnu GoPro aplikaciju i uključite WiFi na kameri. WiFi može da ostane da radi čak i kada je kamera isključena, tako da putem aplikacije možete uključivati i isključivati kameru. Ipak, u obe opcije bežične kontrole treba da uračunate da uključena bežična veza dodatno troši bateriju i da nije dovoljno samo isključiti kameru da biste uštedeli bateriju, već je potrebno posebno isključiti WiFi. Ovom prilikom smo primetili i pojedine bagove kada se pali i gasi kamera, odnsono pali i gasi WiFi, ali sa samom konekcijom nismo imali problema.  

      Podešavanje kamere je znatno brže putem telefona, a Hero3+ donosi i bolju konekciju, koja pruža kašnjenje od oko dve sekunde, što je duplo bolji rezultat nego na Hero3 kameri. Aplikacija ima i opciju za pregled sadržja, ali mi nismo uspeli da je nateramo da radi, mada ne isključujemo mogućnost da smo nešto pogrešno radili, ali i ako jesmo, to znači da pregled sadržaja putem telefona nije dovoljno jasno urađen.Krenimo od onog dela koji će manje interesovati kupce, a to su fotografije. GoPro Hero3+ pravi iznenađujuće dobre fotografije, ali ova kamera nikada neće moći da zameni vaš fotoaparat. Pre svega, GoPro će većinu svojih fotografija napraviti u prirodi, gde ima dovoljno svetla i gde je ambijent neretko veoma zanimljiv. Kvalitet značajno opada u bilo kojoj situaciji sa slabijim svetlom i manje interesantnom scenografijom. Pored toga, GoPro nema blic što ga u startu eliminiše kao kompletan fotoaparat, ali najveći problem leži u nedostatku ekrana i veoma širokom objektivu. Nedostatak ekrana zahteva obaveznu obradu i cropovanje na računaru kako bi kadar imao makar malo smisla, a veoma širok objektiv, iako atraktivan u startu, vrlo brzo postane ograničenje. Ipak je najveći broj kvalitetnih fotografija na svetu napravljen znatno užim objektivima. Istina, kadriranje je moguće putem telefona, ali ukoliko ste već izvadili vaš (bolji) telefon, onda preporučujemo da njega koristite za fotografisanje, jer ugao gledanja neće biti toliko širok, a fotografije će biti jednako dobre, ako ne i bolje. Iznad svega, deljenje fotografija putem telefona je značajno brže.
       

      Kada je reč o snimanju videa teško se mogu naći značajne mane. GoPro Hero3+ Black Edition je možda i najbolja kamera na svetu u odnosu na svoju veličinu. Količina detalja je zaista velika za 1080p rezoluciju, a prisutne su i veće rezolucije, koje nisu u potpunosti neupotrebive. 4:3 odnos stranica kod 1440p rezolucije se može iskoristiti za cropovanje, kao i 2.7k video, obzriom da u ovim modovima imate pun framerate. Čak i 4K video nije u potpunosti za bacanje, obzirom da se 15fps snimak možete ubrzati na 25fps timelineu i time dobiti ubrzani, ali fluidniji snimak. Uradili smo i jedan primer kako bi vam pokazali šta mislimo, mada je naš video izvorno imao 12fps. Spominjemo veće rezolucije da bismo pokazali koliko Hero3+ zaista ima puno detalja. Međutim, detalji nisu presudni za kvalitet videa. Na prvom mestu su boje i dinamika. Hero3+ je i po ovom pitanju dosta dobar i pokazuje da se može koristiti i za ozbiljnije namere. Kamera pri standardnom setovanju ima veoma dobar balans belog i boje generalno, retko greši ekspoziciju i ima solidnu dinamiku za jedan mali senzor. Bitna stavka je i Protune mode, koji će naprednim korisnicima i profesionalcima olakšati korigovanje boja i dinamike, ali i zadržavanje kvaliteta slike (nakon te obrade).  

      Iako nismo imali GoPro Hero3 Black Edition na testu, mogu se primetiti minimalna poboljšanja u odnosu na ovu kameru. Ne verujemo da je senzor pretrpeo veće promene, ali objektiv definitivno jeste. Slika ima nešto manje izboličenja, unapređene boje i kontrast, kao i nešto više detalja, koji istina ne mogu uvek da se primete. Hero3+ kamera je sasvim pristojna i u situacijama sa slabim svetlom, ali očigledno je da se najbolje ponaša po dnevnom svetlu, odnosno u prirodi. Sve u svemu, GoPro Hero3+ Black Edition kamera, ako gledamo 1080p snimanje koje će se najviše koristiti, nudi izuzetno veliku količinu detalja i opšti kvalitet za jednu ovako malu kameru, sa prilično širokim objektivom. Nema sumnje da su i senzor i objektiv unapređeni skoro do svog fizičkog maksimuma. Što se zvuka tiče, kritike su uvek mogu uputiti na račun bilo koje akcione kamere, ali dobro je da zvuka uopšte ima, a u slučaju ozbiljnije primene ili će se koristiti neka (muzička) audio podloga ili će se zvuk snimati na neki drugi način.GoPro Hero3+ Black Edition je izuzetna, ne samo akciona kamera, nego kamera u globalu. Jeftine “No name” kamere čak i ako nude Full HD rezoluciju, ne mogu da pruže ovaj kvalitet, a veoma mali broj telefona će imati bolji ili makar isti kvalitet kao Black Edition GoPro. Da biste izjednačili i prevazišli kvalitet ove kamere, potrebno je uzeti skuplje kompakt fotoaparate, DSLR/MILC-ove ili bolje klasične Full HD kamere. Veće rezolucije od 1080p ne čine Hero3+ boljom kamerom, već samo pokazuju koliko detalja ona može da sakupi.
       

      U odnosu na Hero3 Black Edition, Hero3+ jeste primetno, ali opet nedovoljno bolji da bi se upgrade isplatio. Ipak, ukoliko imate bilo koju drugu GoPro kameru, Hero3+ će po kvalitetu snimka i upotrebe generalno biti primetno ispred. Osim dobrog snimka, kvalitet ove kamere leži i u dodacima i bežičnoj vezi. Pakovanje Hero3+ kamere donosi pristojnu količinu dodataka, ali ćete još neke morati da kupite za ozbiljnu primenu. Srećom, GoPro je ustoličen brend i ako ćete za neku kameru naći dodatke, onda je to Hero serija. Kada je reč o bežičnoj konekciji, rekli smo da je najbolja kombinacija daljinskog i telefona, gde telefon treba koristiti za podešavanje kamere i kadriranje, dok daljinski za pokretanje i zaustavljanje snimanja. Mada i daljinski i telefon mogu da urade i jedno i drugo (osim kadriranja).  

      GoPro Hero3+ Black Edition je najbolja kamera najpoznatijeg brenda akcionih kamera. Moguće da će neko misliti da se GoPro našao na samom vrhu zahvaljujući ozbiljnom marketingu, koji je u slučaju ekstremnih i sportova u prirodi na nivou Red Bulla, ali Hero3+ Black Edition kamera pokazuje da se dosta radilo i na tehničkom planu. Iz novinarskog ugla moramo reći, na žalost, GoPro nema konkurenciju, pogotovo u rangu high-end akcionih kamera. Ukoliko vam budžet ne predstavlja problem, ne treba puno da razmišljate, jer je Hero3+ pravi izbor.  

       
      Prednosti
      – odličan nivo detalja, veće rezolucije od 1080p – odlične boje, dinamika, Protune opcija – kvalitetna izrada – vrlo dobro kućište – bogato pakovanje – mogućnosti za usporene snimke – daljinski i kontrola putem besplatne smartfon aplikacije
      Nedostaci
      – na bateriju uvek treba paziti – zaštita za konektore se lako može izgubiti – otvaranje pakovanja zahteva uputstvo – baterija se puni dok je u kameri putem kabla, punjač se kupuje odvojeno  
      Uređaj za potrebe testa ustupio ComtradeShop, a posebna zahvalnost ide na adresu gospodina Igora Cahuna

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test