Nikon S6100

Nikon S6100

Nikon S6100 je treći aparat japanske kompanije koji u roku od dve nedelje predstavljamo na našem sajtu. U pitanju je aparat drugačije klase i cenovnog ranga u odnosu na predstavljene modele P300 i S9100. Nikon S6100 na prvi pogled deluje kao klasičan predstavnik kompakta. Ovaj fotoaparat ipak nije običan kompakt jer poseduje 3-inčni ekran osetljiv na dodir. Na našem sajtu prvi kontakt sa touchscreen fotoaparatom imali smo pre nekoliko godina, ali ova tehn

    Sadržaj

      Test: Nikon S6100

      Branko Mitić

      Nikon S6100 je jeftiniji od dva neposredno testirana fotoaparata, ali pored toga ima veću rezoluciju koja iznosi 16 megapiksela. Neka vas to ne zbuni, jer je u nižim klasama trka za megapikselima i dalje aktuelna, dok su se u slučaju ozbiljnih aparata proizvođači (srećom) primirili. Jasno je da S6100 ne može da ima fotografije kao P300 ili S9100 jer nema tako dobar senzor kao ovi aparati (ma koliko megapiksela imao), ali Nikkor ED elementi u objektivu i Nikon EXPEED C2 procesor pružaju dobru osnovu da se izvuku maksimalni rezultati iz 1/2.3″ CCD senzora.

       

       

      Fotografije: 16 MP (4608 x 3456), JPEG

      Video: 720p (1280 x 720) / 30fps, MPEG-4 AVC H.264
      Senzor: 1/2.3 in, CCD, ISO 80 – 3200
      Objektiv: f3.7 – 5.6, 28 – 196m (7x zum), VR
      Ekran: 3.0″, 460,000 tačaka
      Memorija: SD/SDHC/SDXC 97.9 x 58 x 26.6 mm, 175g

      Cena: 17.990 dinara

      Nikon S6100 dostupan je u crnoj, srebrnoj, ljubičastoj i crvenoj boji. Mi smo na testu imali srebrni model, a sadržaj pakovanja je sledeći:

      – fotoaparat Nikon S6100
      – punjiva baterija
      – ispravljač za struju
      – USB punjač
      – USB kabl
      – traka za zglob
      – AV kabl
      – Nikon ViewNX 2 Software CD

      Kućište aparata je napravljeno od plastike prosečnog-pristojnog kvaliteta. Završna obrada je precizna i sve na aparatu je kvalitetno upakovano. Nion S6100 nije napravljen od skupocenih materijala, ali se može reći da je izrada kvalitetna za ovu klasu fotoaparata. Kako aparat ima manji broj tastera nego što je uobičajeno, bilo je prostora da se ti tasteri uvećaju. Tasteri deluju kao da ih je moguće pritisnuti i kada nosite rukavice, kao i ekran, koji je resistive tipa – što znači da radi na pritisak.

      Baterija se puni dok se nalazi u aparatu, kada se USB kabl poveže na punjač (koji ima samo USB port), PC, igračku konzolu ili neki sličan uređaj. S6100 ima HDMI port, ali je za korišćenje potrebno kupiti HDMI adapter, obzirom da se u paketu dobija samo analogni SD kabl, za SD audio-video port.  

       

      Nikon S6100 ima 3-inčni ekran (7,5cm) rezolucije 460,000 tačaka. Ekran je u poređenju sa S9100 i P300 modelima slabiji, a po generalnom kvalitetu prosečan. Prikaz je nešto bleđi, a u pojedinim slučajevima veća rezolucija bi dobro došla. Osnovna karakteristika ovog ekrana je to što je osetljiv na dodir. Touchscreen je resistive tipa, što znači da je osetljiv na pritisak. Ovo znači nešto slabiji odziv i brzinu u odnosu na moderne mobilne telefone, ali sa druge strane mogućnost da se komande unose kada nosite rukavice, putem noktiju ili nekih predmeta. Ekran zahteva kraći period privikavanja kako biste precizno pritiskali virtuelne tastere.

      Aparat Nikon S6100 ima ugrađeni blic koji ima definisan domet od 4,5m za široki položaj objektiva i 2,4m za tele položaj, pri ISO Auto. Ove cifre deluju zadovoljavajuće, ali savetujemo da se uvek maksimalno približite, kako bi aparat koristio niže ISO vrednosti, što znači fotografije sa manje šuma i više detalja.

      Model Nikon S6100 ima objektiv sa Nikkor ED elementima, koji ukupno ima 9 elemenata u 7 grupa. Objektiv je standardno širok sa svojih 28mm, a sa optičkim zumom od 7x “dobacuje” do 196mm. Za ovu klasu aparata, S6100 ima idealan raspon objektiva. Na žalost, svetlosna moć objektiva je slabija i iznosi f3.7 – 5.6. Objektiv ima optičku stabilizaciju.

      Mogućnosti

      Ekran ne prikazuje puno informacija, a putem menija moguće je uključiti “grid” koji pomaže pri kadriranju. Nikon S6100 poseduje automatski mod i predefinisane scene.  

      U meniju se nalazi 19 ponuđenih predefinisanih scena i “Auto Scene Selector” opciju. Scene koje ima S6100 (Portrait, Landscape, Sports, Night Portrait, Party, Beach, Snow, Sunset, Dusk/Dawn, Night Landscape, Close-up, Food, Museum, Fireworks, Black&White, Draw, Back lighting, Panorama i Pet) su standardne za ovaj tip aparata, od kojih će nekoliko biti zaista korisno, a u ostalim slučajevima dovoljno je koristiti automatski mod.

       

       

      U foto meniju moguće je izabrati manju rezoluciju fotografija ili fotografije odnosa stranica 16:9. Podešavanje balansa belog ima standardne opcije, među kojima je i “custom preset”. Osetljivost senzora moguće je izabrati u rasponu od 80 – 3200, prepustiti izbor automatici aparata ili definisati raspon vrednosti koji će biti u upotrebi.

      U podmeniju gde se uključuje snimanje sekvenci (Continuous), nalazi se i “Best Shot Selector” opcija po kojoj je Nikon odavno poznat. Prilikom korišćenja BSS opcije, fotoaparat snima veću količinu fotografija i automatski bira i čuva onu najbolju. U ovom meniju nalazi se i “Mutli-Shot Selector” opcija.

       

       

      Maksimalna rezolucija video snimka je 720p, a dostupna je i niža (VGA) rezolucija snimka. Fokus prilikom snimanja video klipova može biti zaključan na početnu tačku ili biti uključen neprekidno tokom snimanja. S6100 poseduje i opciju za uklanjanje šuma nastalog od vetra sa zvučnog zapisa video snimka.

       

       

      Nikon S6100 poseduje u setup meniju standardne opcije vezane za datum, vreme, video izlaz, jezik, čuvanje baterije i sl. U ovom delu menija, moguće je uključiti/isključiti VR, detekciju pokreta kamere, AF lampu, kao i to da li će se aparat puniti preko računara (ukoliko je opcija OFF, puniće se samo kada je povezan na punjač).

      Upotreba

      Nikon S6100 je fotoaparat standardnih dimenzija i oblika za svoju klasu. Smanjivanje uređaja uslovilo je da se ovi aparati malo teže drže u ruci i mnogo lakše nose u džepovima. Na male fotoaparate smo navikli, ali na touch ekrane na njima nismo, pa je glavno pitanje može li se živeti sa fotoaparatom čije se kontrole se unose isključivo putem ekrana.

       

       

      Na ekranu se vide dve strelice koje predstavljaju dve osnovne grupe podešavanja. Pritiskom na levu strelicu, dobijaju se 4 setovanja (blic, makro, self-timer i korigovanje ekspozicije) koja su karakteristična da se nađu na kursorskom tasteru koji S6100 nema. Donja strelica otkriva meni sa naprednijim podešavanjima, gde je pored promene veličine slika i videa, moguće menjati ISO, balans belog i sl. Na ovom delu ekrana nalazi se i prečica za setup, gde S6100 više ne prikazuje živi prikaz, već opcije predstavlja putem velikih virtuelnih tastera preko celog ekrana.

      Između biranja veličine fotografije i ISO vrednosti, nalazi se aktiviranje “Touch Shooting” mogućnosti. U tom slučaju moguće je klikom na ekran izabrati praćenje objekta ili zaključati AF/AE. Ovde se nalazi i “Touch shutter” mogućnost putem koje se “okidanje” vrši klikom na ekran – podrazumeva se da će tačka autofokusa biti tamo gde ste kliknuli.

       

       

      Nikon S6100 ima blago tamniji objektiv, ali faktički ne odstupa u klase u kojoj se nalazi. Objektiv ovih karakteristika je u neku ruku očekivan, obzirom da S6100 ima čak 7x optički zum, što je za ovu klasu i malo telo aparata dobro ostvarenje. Ipak, moralo se “platiti” na polju svetline objektiva što je, uz povećanje šuma, moguće nadoknaditi većim ISO setovanjima, mada stabilizacija objektiva znači da povećanje ISO vrednosti neće uvek biti nužno. Raspon objektiva je idealan za ovu klasu, jer širina je dovoljna, a uvećanje pristojno.

      Ekran je veliki, ali prosečnog kvaliteta, pa će u pojedinim situacijama prikaz biti otežan. Odziv dodira ekrana je dosta dobar, bez obzira što je u pitanju resistive tehnologija. Nikon S6100 nema predefinisan video mod, već je snimanje videa moguće pokrenuti iz bilo koje situacije, putem za to definisanog tastera. Optičko zumiranje je dostupno tokom snimanja videa kada se objektiv kreće izuzetno sporo, što je dobro, jer se ta kretnja faktički ne čuje na zvučnom zapisu.

      Kvalitet fotografija i videa

      Nikon S6100 ima dosta dobre fotografije za klasu i cenovni rang, ali neće zadovoljiti one koji puno isecaju fotografije ili ih “zagledaju” pri 100% uvećanju. Jedna fotografija Nikona S6100 pruža dve potpuno različite slike. Prilikom pregleda na ekranu računara ili mobilnog telefona, fotografije izgledaju dosta dobro, a očigledno je da bi izgledale odlično na štampama uobičajenog formata. Sa druge strane, kada se fotografije zumiraju i sa tehničke strane detaljnije analiziraju vidi se nekoliko nedostataka.

       

       

      Fotografije su previše procesirane, tako da ne možemo sa sigurnošću da komentarišemo kvalitet senzora i objektiva. Čišćenje šuma je previše jako, a oštrenje izrazito, kao da su sve fotografije namenjenje za štampu. Ovo nije prednost, jer se većina fotografija danas gleda na ekranim, kada prejako oštrenje narušava prikaz. “Meke” i neutralne fotografije je moguće pripremiti za štampu, ali se taj proces ne može uraditi u suprotnom smeru. U pojedinim slučajevima videli smo nepreciznosti u balansu belog ili ekspozicji, ali su to već problemi koji mogu da zadese sve fotoaparate, pogotovo u nižim cenovnim klasama.

      Nikon S6100 ima vrlo dobre rezultate pri visokim ISO setovanjima. Sve do ISO 800 setovanja fotografije mogu biti upotrebljene i za neke ozbiljnije potrebe. ISO 1600 vrednost je i dalje upotrebljiva za osnovne potrebe, mada je u ovom slučaju šum izuzetno oštar i biće teško “izvući” fotografije za veće štampe ili krupna isecanja. Pri 3200 ISO vrednosti količina šuma nije velika, ali je količina detalja izrazito mala, pa ovo setovanje treba koristiti samo u krajnjoj nuždi.

       

       

      Video snimak pri 1280 x 720 rezoluciji (720p) je fluidan, ali ima prosečan nivo detalja. Kod noćnog video snimka, dinamika nije velika i količina detalja je niska – video je upotrebljiv, ali ne preterano kvalitetan.

      Primeri fotografija

       

      – dobra ekspozicija, kvalitetne boje i senke

       

      – dovoljno širom ugao (28mm)

       

      – pristojno uvećanje (196mm)

       

      – dobra ekspozicija i boje, detalji narušeni u procesiranju

       

      – blago promašen balans belog

       

      – dobra ekspozicija, slabija dinamika

       

      Primeri fotografija – ISO

      ISO80 ISO100 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600 ISO3200

      ISO80 ISO100 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600 ISO3200

      Video primeri

       

      720p VGA

      720p

      Rezime

      Nikon S6100 spada u klasu klasičnih kompakt aparata, kako po karakteristikama, tako i po ceni. Objektiv aparata pruža odličan raspon od 28 – 196mm (7x optički zum) – dovoljno je širok i ima pristojan domet. Svetlosna moć objektiva je nešto slabija, ali se to nadoknađuje stablizacijom objektiva i povećanjem ISO osetljivosti.

       

       

      Fotoaparat dosta dobro podnosi povećanje osetljivosti senzora sve do ISO 800 vrednosti. ISO 1600 je i dalje upotrebljivo podešavanje, mada je šum dosta oštriji i samim tim teško se uklanja, dok ISO 3200 treba izbegavati, jer je u tom slučaju previše detalja izgubljeno. Nikon S6100 pruža genearalno dobar kvalitet boja, a ekspozicija i balans belog su u većini slučajeva dobri.

      Kvalitet fotografija je više nego zadovoljavajući ukoliko fotografije normalno pregledate i koristite za uobičajene štampe. Nikon S6100 nije dobro rešenje za one kojima treba puno detalja sa fotografija, puno isecanja ili fotografije za štampe velikog formata. S6100 za to nije ni namenjen, ali treba znati da agresivno procesiranje šuma i oštrenje unutar samog aparata ostavlja malo prostora za bilo kakve dalje prerade fotografija. Ovo može biti prednost za prosečne korisnike koji čine većinu, ali iskusniji korisnici će biti razočarani kada fotografije budu pregledali 1:1.

       

       

      Ekran osetljiv na dodir radi izuetno dobro, iako je u pitanju “resistive” tehnologija, koja se sve manje koristi. Komande na ekranu su lake za učenje i korišćenje, a praćenje objekata putem klika na ekran nekada može biti korisno, kao  i određivanje AF tačke i okidanje na isti način.

      Nikon S6100 ne košta malo, ali pošteno opravdava svoju cenu. Nije namenjen onima koji će zagledati svaku sitnicu na fotografijama, već prosečnim korisnicima koji ne žele da brinu o tehničkim detaljima, niti imaju želju da dodatno obrađuju fotografije, već fotoaprat koji će jednostavno raditi za njih. Bilo bi dobro da pre kupovine probate Nikon S6100 u slučaju da vam se ekran osetljiv na dodir ne dopadne. Mi nismo imali problema sa privikavanjem i korišćenjem, ali to već može biti individualna stvar. Mada je neizbežno da će u bliskoj budućnosti većina fotoaparata imati ekran osetljiv na dodir i sve manje tastera.

      Prednosti

      – generalno dobar kvalitet fotografija
      – 720p video mod
      – dobri rezultati pri višim ISO vrednostima
      – 3.0″ ekran osetljiv na dodir
      – dobar odziv ekrana
      – dobar raspon objektiva i stabilizacija

      Nedostaci

      – previše procesiranja šuma i oštrenje fotografija 
      – slabiji prikaz ekrana i manja rezolucija
      – malo manuelnih podešavanja
       – manje detalja u video snimcima

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test