Olympus C-7070 Wide Zoom

Olympus C-7070 Wide Zoom

Konkurencija Canon G6 aparatu iz Olympusa stigla je oličena u Olympus C7070 aparatu. Kada bi ste hteli da Olympus-u C7070 pronađete neku veliku manu, radili biste to sigurno iz zlobe, a na kraju bi se ispostavilo da ste bespotrebno gubili vreme. C7070 jednostavno nema ni jednu krupnu manu, koja će bilo koga odvojiti od moguće kupovine ovog aparata. Pogledajte detaljan test...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nismo stigli ni da se osvestimo od udara digitalnih fotoaparata, a već smo se našli u sred 2005. godine, kada su digitalni fotoaparati postali standard. Danas više nije problem priuštiti sebi digitalac, nije čak ni problem naći digitalni fotoaparat koji će zadovoljiti neke, pomalo nerealne želje – za sve ovo “odgovorna” je masovnost, koja je opet odgovorna za gubitak posebnosti digitalaca, koji su se i više nego lagano utopili u bezličnu mas produkciju.

      Problem predstavlja činjenica da iako budete napravili različit fotoaparat, niko vam neće garantovati uspeh na tržištu. Povrh svega, jasno je da Olympus, Canon, Sony, Nikon pre svega žele napraviti aparat dobar za njihovu kasu, a tek onda aparat koji će biti omiljen za napredne amatere ili dugo pamćen po nekim osobinama i nakon nekoliko godina.

      Ipak, da bi se napravio fotoaparat drugačiji od ostalih, nije potrebno uposliti najveće umove sveta, već je dovoljno samo odvojiti uvo među kupce i pažljivo poslušati njihove zahteve. Sigurni smo da na tržištu, recimo, nema dovoljno fotoaparata sa širokougaonim objektivom. Jedna, ali rekli bi smo, dovoljno vredna osobina, koja suštinski menja upotrebnu vrednost fotoaparata. Olympus C7070 je jedan od malobrojnih fotoaparata sa wide objektivom, ali smo duboko uvereni da to nije jedina stvar koja će nam se dopasti na ovom fotoaparatu. Kao naslednik dobro poznatog C5060 modela, C7070 teško da može biti promašaj. Nećemo unapred reći da je C7070 odličan fotoaparat, ali od njega u svakom slučaju treba puno očekivati.
       

      foto kamera

      OLYMPUS C-7070 WIDE ZOOM

      megapiksela

      7.1

      rezolucije

      3.072×2.304, 3.072×2.048, 2.592×1.944, 2.288×1.712, 2.048×1.536, 1.600×1.200, 1.280×960, 1.024×768, 640×480

      raw

      da

      kompresija

      TIFF + dva nivoa kompresije za sve rezolucije

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      5.7 – 22.9mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      27 – 110mm

      najveći otvor blende

      f/2.8(w) – f/4.8(t)

      optički zum

      4x

      digitalni zum

      1-5x

      autofokus

      IESP autofocus, spot autofocus.

      af lampa

      da

      ručni fokus

      da

      raspon fokusa

      80cm – beskonačno

      makro

      20-80cm, supermacro: 3cm

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3 ili 1/2

      iso osetljivost

      Auto, 80, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      16–1/4000s

      white balance (balans belog)

      Shade, overcast, sunlight, evening sun, tungsten light, fluorescent light 1,2,3,4, manual (custom)

      korekcija balansa belog

      (Red) -7 – +7 (blue)

      modovi blica

      Auto, Red-eye reduction, Fill-in (On), Slow synchronisation, Off, slave mode.

      domet blica

      0.8m-3.7m(w) – 0.8m-2.2m(t)

      aperature priority (prioritet blende)

      da

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      da

      scene

      Portrait, Night Scene, Landscape, Landscape and portrait, Sports, Under Water Wide, Under Water Macro

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      da

      video klipovi (sa tonom)

      640×480@30fps, 640×480@15fps, 320×240@30fps, 160×120@15fps

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      xD, CF (II)

      količina memorije uz aparat

      32MB – xD

      tražilo

      optičko

      LCD

      1.8″

      live histogram

      da

      playback histogram

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0 full speed

      baterija

      Li-ion BLM-1, 7.2V

      trajanje baterija

      ?

      težina

      433g

      dimenzije

      116mm x 87mm x 65.5mm.

      Pakovanje:

      – Olympus C7070 Wide
      – traka za nošenje oko vrata
      – zaštita za objektiv
      – 32MB xD kartica
      – BLM-1 Li-Ion baterija
      – BCM-2 punjač baterije
      – USB kabal
      – AV kabal
      – Software CD-ROM (Olympus Master 1.1)
      – osnovno uputstvo
      – garancija (2 godine!)

      Dodatna oprema:
       

      MACF-10 – xD => CF adapter

      FL-50 – eksterni blic

      PT-027 – podvodno kućište

      TCON-30C – tele objektiv

      Ovo je samo deo predugačke liste dodatne opreme za ovaj fotoaparat. Celu listu dodatne opreme možete videti na ovoj adresi.

      Spoljašnost

      Na jednom od poznatih sajtova koji se bave digitalnim fotoaparatima, poznati novinar, voli da kaže za pojedine Olympus-ove fotoaparate da su izrađeni poput tenka. Ovo poređenje se nama veoma dopada, a u isto vreme može se reći da je ono potpuno opravdano. Čvrstina izrade ovog fotoaparata je ono što se prvo zapazi posle vađenja C7070-ice iz kutije. Jasno je da ovaj fotoaparat ne bi mogao biti toliko čvrst bez odabira kvalitetnih metalnih materijala, dok je sve sjajno zaokruženo odličnom završnom obradom. I bez obzira što, usled opravdanih razloga, C7070 nema malu masu, teško se šta da zameriti ovom aparatu na osnovu prvog kontakta sa njegovom spoljašnošću.
       

      Objektiv
      Objektiv je svakako najbitnija stavka fotoaparata. Mali senzor na tzv. DSC fotoaparatima omogućava da objektivi imaju zanimljive “brojke”, a da pritom dimenzije celog uređaja ostanu iznenađujući male. Objektiv na ovom fotoaparatu je 27 – 110mm (ek. 35mm), f2.8-4.8, što je i više nego dovoljno da se uz naziv ovog modela doda “wide zoom”. C7070 nema veoma svetao objektiv kao što je to imao C5050 – takav objektiv nije imao ni C5060, jer je tada Olympus odlučio da ova klasa fotoaparata treba da ima širokougaone, a ne objektive poznate po velikim otvorima blende. Jasno je da bi uklapanje ovih osobina veoma podiglo cenu uređaja, a verovatno bi se isto dogodilo i sa dimenzijama. Kako C7070 ima objektiv standardne svetlosne moći, a kako opet na tržištu nema dovoljno širokougaonih objektiva, jasno je da objektiv kao glavna osobina fotoaparata ujedno postaje i glavna prednost C7070-ice u odnosu na konkurenciju.

      Blic, hot shoe (stopica)

      Ugrađeni blic u C7070 u principu ne impresionira svojim dometom – 3.7m u širokom delu i 2.2m u tele delu. Ovaj rezultat nije toliko loš, ali smatramo da bi trebalo da bude bolji. Ukoliko je ipak potrebno ostvarivati što je bolje moguće rezultate pri korišćenju blica (ravnomernije, jače osvetljenje + manje crvenih očiju), na raspolaganju se nalaze tri eksterna blica koja se priključuju na hot shoe (stopicu). Aparat sinhronizuje sa eksternim blicem do 1/200 brzine zatvarača. “Punjenje” internog blica traje oko 2 sekunde, ali može potrajati čak i 5 sekundi, zavisno od udaljenosti objekta koji se snima.

      AF lampa, AF senzor, zvučnik, tražilo


      Sa prednje strane još vidimo prednju stranu optičkog tražila, kao i zvučnik. Tu su još AF lampa (levo od prednje strane tražila) koja će u situacijama sa nedovoljno svetla svetleti i pomagati AF sistemu da uspešno fokusira objekat. Dole levo još nalazimo ekterni senzor za fokusiranje, koji radi u paru sa tradicionalnim sistemom za fokusiranje.
       

      Sa leve strane Olympus-a C7070, iza gumene zaštite, nalazimo AV izlaz, USB konekciju i priključak za ispravljač za struju (koji se nalazi na listi dodatne opreme). USB konekcija je USB 2.0 full speed, što u prevodu znači da će protok biti jednako brz (spor) kao i kod 1.1 standarda.
       

      Sa ove strane, iza vratanaca pristojne čvrstine, vidimo slotove za memorijske kartice. Nekada su Olympus aparati koristili SM memorijske kartice, ali su vremenom prošli na xD kartice. Oni aparati koji su uvek ostavljali, tako da se izrazimo, ozbiljan utisak, imali su pride i ozbiljan: CF slot. C7070 ima xD i CF (II) slot i to je jedan mudar potez Olympus-a, kako sa liste potencijalnih kupaca ne bi “izbrisao” napredne amatere ili profesionalce (koji sebi traže možda neki “backup” aparat), koji pritom imaju dosta memorije u CF karticama.
       

      Sa donje strane nalazi se metalni (a kakav treba očekivati, posle prvoklasne fizičke izrade) navoj za stativ, koji se istina ne nalazi u ravni sa objektivom. Iza vratanaca, koja se malo teže otvaraju, možemo naći i BLM-1 bateriju kapaciteta 500mAh. Punjenje baterije traje oko 5 sati.
       


      Sa gornje strane C7070-ice nalazimo dva tastera. Gornji taster predstavlja odabir načina fokusiranja. Ponuđene su auto, macro, super macro, ručni fokus, oracle opcije. “Oracle” znači da će AF sistem pratiti promene u kadru, odnosno pratiti objekat, zavisno od toga da li se on udaljava ili približava objektivu.

      Donji taster tokom pregleda fotografija služi za pojedinačnu zaštitu fotografija od slučajnog brisanja (ne i od formatiranja memorije), dok tokom fotografisanja služi za direktan odabir načina merenja scene. Ponuđene opcije su: ESP, spot, multi-metering, center-weighted. ESP predstavlja merenje svetlosti u celom kadru i određivanje optimalnih parametara ekspozicije. Spot način merenja znači da će AE sistem aparata odrediti ekspoziciju na osnovu količine svetlosti sa centralne tačke u kadru. Multi-metering je jedan specifičan način merenja i stiče se utisak da ponekad može da bude izuzetno koristan. Moguće je izmeriti do 8 predela, dok ce kamera na osnovu proseka odrediti blendu i brzinu zatvarača. Konačno, center-weighted je nešto između ESP i spot načina merenja. Prioritet će se dati centru kadra, ali ne samo centralnoj tački, nego i predelu širem od apsolutnog centra.

      Statusni LCD


      Lepo je videti kada neki fotoaparat novijeg datuma ima pomoćni, statusni LCD. Štaviše, ova klasa digitalaca se možda i ne bi mogla zamisliti bez ovog malog ekrana, a mi bi smo rado videli ove ekrane i na nekim aparatima niže klase. Ovi pomoćni ekrani su zlata vredni ukoliko fotografišete kroz optičko tražilo, jer se na njima nalaze sve bitne i neke malo manje bitne informacije, što znači da ćete moći da isključite veliki LCD ekran i samim tim debelo produžiti autonomiju rada C7070-ice. Statusni LCD na ovom fotoaparatu nažalost nema pozadinsko osvetljenje.

      Zum kontrola, okidač


      Odozgo se još može videti okidač oko koga se nalazi zum kontrola (kontrola žižne daljine). Iz širokog do tele dela, objektiv stiže za 1.7 sekundi, dok je sama kontrola zuma dosta precizna i objektiv je moguće staviti u veliki broj položaja (13?) – nešto slično smo videli i na Olympus C770 ultrazum fotoaparatu.


      Još dva jednako bitna tastera, nalaze se na gornje strane ovog digitalca (na mestu gde će se naći kažiprst desne ruke). Levi taster služi za kontrolu samookidača i kontrole putem daljinskog upravljača. Tokom pregleda fotografija, ovaj taster služi za rotiranje fotografija. Desni taster je tzv. “custom”, odnosno predstavlja taser na koji je moguće staviti praktično bilo koju opciju u podešavanjima samog aparata. Tokom pregleda, ovaj taster služi za DPOF markiranje.

      Točkić sa modovima


       

      P

      Kako C7070 nema auto mod, P (pored scena), predstavlja najjednostavniji mod ovog aparata. U P modu su dostupne sve opcije osim kontrole blende i zatvarača. To u principu ne bi trebalo da vas brine, osim da ukoliko niste totalni početnik (mada ne bi smo mogli da znamo šta bi ovakav aparat radio u ruci apsolutnog početnika). Ono što je vredno spomena kod P moda, a što već nije bezbroj puta objašnjeno kod drugih fotoaparata, jeste određena mogućnost, tako da se izrazimo, korekcije blende. Bez obzira što je ovo P mod, donekle je moguće sugerisati AE sistemu, da li da koristi manji ili veći otvor blende. U određenim situacijama zaista korisno.

      A

      A mod (aperture priority). Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od odabrane ISO osetljivosti, sam bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).

      S

      S mod (shutter priority). Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača je u rukama korisnika, dok aparat, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.

      M

      M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača.

      Ovo mesto na točkiću rezervisano je za vaša omiljena setovanja. Preciznije, u My Modu je moguće memorisati sva bitna i nebitna setovanja i tako prekratiti vreme za njihova podešavanja – ukoliko često fotografišete u sličnim uslovima.

      Mod za snimanje video klipova.

      SCENE

      Izbor jedne od predefinisanih scena: Portrait, Night Scene, Landscape, Landscape and portrait, Sports, Under Water Wide, Under Water Macro.

      Pregled snimljenog materijala.

      Sa zadnje strane se ponosno šepuri ekran dijagonale 1.8″. Ovaj ekran je daleko od najvećih koji se mogu naći na današnjim digitalcima, ali se njegovi kvaliteti ne trebaju tražiti u veličini. Ekran pre svega pruža izuzetno čist i tečan prikaz. Pored toga, na ekranu je moguće jasno (dovoljno svetlo) videti scenu, čak i u situacijama sa veoma malo svetla, što je za svaku pohvalu. Za kraj, možda i najbolja stvar ovog ekrana je mogućnost njegovog rotiranja. Kao što se na slici iznad može videti, ovaj sistem rotiranja nije kao onaj koji smo do sada videli (Canon) i moguće da bi neko rekao da ovaj način rotiranja nije koristan kao neki drugi, ali čak i da je tako, možemo reći da ovaj “Olympus” način kaska veoma malo.

      Optičko tražilo


      Optičko tražilo sa zadnje strane je solidne veličine i poseduje korekciju dioptrije.


      Skroz levo možemo videti još dva tastera. Gornji služi za kompenzaciju ekspozicije, a donji za odabir moda blica. Pritiskom na oba tastera, podešava se kompenzacija ekspozicije blica.


      Desno od ekrana nalazi se još tastera 3 tastera. Gornji služi za zaključavanje ekspozicije (AE lock) tokom fotografisanja, dok tokom pregleda služi za brisanje. Taster ispod omogućava brzi ulazak u mod za pregled, bez okretanja točkića sa modovima. Info taster služi za određivanje nivoa informacija koje se prikazuju na ekranu.

      Pozadi još možemo videti kursorske tastere i centralni taster koji služi za ulazak i izlazak iz menija. CF/xD taster ispod služi za odabir memorije koja će se koristiti, u slučaju da u aparatu imate i xD i CF memoriju.
       


      Zapravo, sva podešavanja putem gore pomenutih tastera se vrše pomoću ovog točkića. Tasterima se u stvari aktivira podešavanje određene opcije, dok se pokretanjem točkića levo ili desno biraju ponuđene vrednosti.

      Ekran
       

      fotografisanje

      izgled ekrana prilikom fotografisanja; primer dva tipa “live” histograma

      odabir opcija putem direktnih tastera i točkića

      pregled

      pregled fotografija

      jedinstveni način prikaza nedovoljno i preeksponiranih predela

      Opcije i podešavanja


       

      Drive

      Standardan ili brust (fotografisanje sekvenci) način fotografisanja.

      ISO

      Odabir ISO osetljivosti (Auto, 80, 100, 200, 400).

      Flash Mode

      Određivanje moda blica.

      Focus

      Podešavanje načina fokusiranja.

      Metering

      Podešavanje načina merenja scene.

      Self timer / remote

      Kontrola samookidača i upravljanja pomoću daljinskog upravljača.

      Digital Zoom

      Uključivanje ili isključivanje korišćenja digitalnog zuma.

      Noise Reduction

      Uključivanje korišćenja redukcije šuma prilikom dužih (više od 1.3s) ekspozicija.

      Function

      Off, panorama, black & white, sepia. Korišćenje asistencije za snimanje panorama ili snimanje crno belih, odnosno staro-žućkasto belih fotografija.

      Accessory

      Podešavanje ukoliko imate konvertore ili podvodno kućište.

      Sound Record

      Ukoliko je ova opcija uključena, neposredno posle snimljene fotografije, automatski će se aktivirati snimanje zvuka uz fotografiju, u trajanju od 4 sekunde.

      Frame Assist

      Prikazivanje horizontalnih i vertikalnih linija po ekranu koje trebaju da pomognu prilikom kadriranja.

      Histogram

      Odabir jednog od dva ponuđena histograma.

      My Mode

      Snimanje setovanja za My Mode mod.

      Scene

      Portrait, sports, landscape + portrait, landscape, night scene, underwater wide, underwater macro


       

      Image size

      Odabir rezolucije i nivoa kompresije.

      White Balance

      Podešavanje balansa belog. Olympus C7070 je fotoaparat sa ubedljivo najviše podešavanja vezanih za balans belog koji smo do sada testirali. Ovom količinom podešavanja se ne bi postideli ni razni pro dSLR aparati.

      Scene Modes

      Normal, portrait, landscape, night scene.

      Sharpness

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Contrast

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Hue

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Saturation

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.


       

      All Reset

      Ukoliko je ova opcija uključena, prilikom svakog uključivanja fotoaparata, sva setovanja biće vraćena na frabrička.

      EV Step

      Odabir između 1/3 i 1/2 koraka u odabiru kompenzacije ekspozicije.

      Language

      Biranje jezika.

      Time & date

      Podešavanje datuma i vremena.

      My Mode Setup

      Dodatna podešavanja “My Mode” opcije.

      Sound

      Podešavanje zvukova.

      Power off/on

      Biranje (ili isključivanje) sličice i zvuka prilikom uključivanja i isključivanja fotoaparata.

      Monitor brightness

      Podešavanje osvetljenosti ekrana.

      Video out

      Odabir Pal ili NTSC standarda.

      Rec view

      Podešavanje da li će se i koliko upravo snimljena fotografija prikazivati na ekranu.

      File name

      Ukoliko je opcija postavljena na reset, prilikom stavljanja nove kartice, imenovanje fotografija će krenuti od nule.

      Pixel mapping

      Mapiranje (uklanjanje) loših piksela sa senzora.

      Units

      Metri ili stope.

      AF illuminator

      Podešavanje da li će se ili ne, koristiti AF lampa.

      Dual control panel

      Ukoliko je ova opcija uključena, a LCD isključen , na LCD-u će se u stvari prikazati sve informacije o stanju fotoaparata i trenutnim setovanjima.

      Thumbnail view

      Moguće je birati između prikaza 4, 9 ili 16 sličica prilikom pregleda fotografija.

      USB

      Odabir načina USB komunikacije.

      Short cut

      Prilikom pritiska na Menu taster, u pravi meni se ulazi tek nakon pritiska tasterea u desno. Ostala tri tastera predstavljaju prečice, koje se putem ove opcije mogu konfigurisati.

      Custom button

      Određivanje namene promenljivog tastera sa gornje strane fotoaparata.

      Olympus C7070 u praksi

      Ono što nam se veoma dopada jeste izrada kućišta ovog fotoaparata. Kućište je izrađeno od veoma tvrdih metalnih materijala, a sama završna obrada je na veoma visokom nivou. Možemo se kladiti da je u svojoj klasi, spolja, ovo “najjači” fotoaparat. C7070 nije i ne može biti aparat malih dimenzija. Sa prednje strane imamo širokougaoni objektiv koji je pozamašnih dimenzija, dok sa zadnje strane imamo komplikovan sistem rotirajućeg LCD ekrana.
       

      Vremena koja postiže C7070 manje više ne mogu da se okarakterišu kao brza, ali ima i izuzetaka. U principu, C7070 nije sporiji od svojih konkurenata, jer su ovi aparati generalno gledano dosta kompleksne konstrukcije.
       

      operacija

      Olympus C7070

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      3.1

      uključivanje aparata u mod za pregled

      4.7

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      2

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1/1.6

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      2.7

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)

      1.7

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.7

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      4.8

      Kontrola ovog fotoaparata je pravo uživanje. I ne samo to, ležajne u ruci C7070-ice, zahvaljujući dobrom rukohvatu sa prednje strane, ali i udubljenju za palac sa zadnje strane, takođe je za svaku pohvalu. Kvalitetno kućište i dobra ergonomija (po svim stavkama) znače da je udobnost korišćenja ovog fotoaparata zagarantovana. Udnobnošću još doprinosi i rotacioni LCD, koji je u svakom slučaju uvek dobrodošao.

      C7070 ima pravi tim zadužen za fokusiranje (AF lampa, eksterni senzor), ali se preterano ne može pohvaliti fokusiranjem, makar u težim svetlosnim uslovima. U dobrim i osrednjim svetlosnim uslovima, fokusiranje se odvija zaista brzo, ali se u situacijama sa nedovoljno svetla, fokusiranje odvija otežano i neretko neuspešno. Ovo se uglavnom viđa kod 90% digitalnih fotoaparata, ali smo se mi ponadali da će C7070 zahvaljujući AF lampi i eksternom senzoru biti malo bolji u najtežim situacijama. Ipak, utisak koji ostavlja C7070 što se fokusiranja tiče je iznad prosečan, što je OK.

      Ipak, najbitnija osobina ovog fotoaparata “krije” se na samom početku – na objektivu. Širokougaoni 27mm objektiv pruža dosta mogućnosti, koje drugi aparati ne mogu. I to ne samo u malim zatvorenim prostorijama, već inače u bilo kojoj situaciji. Dok će u spomenutim malim prostorijama širokougaoni objektiv biti zlata vredan, dokle će na otvorenom pružiti nove mogućnosti.

      Fotografije

      Nažalost, noćna fotografija sa ISO 100 vrednošću nije uspela. I bez obzira što noćne fotografije nisu dovoljno eksponirane, može se reći da je nivo šuma na višim ISO osetljivostima na pristojnom nivou – pogotovo ukoliko se setimo da je se ovih 7 megapiksela dobija iz senzora veličine 1/1.8″. Na dnevnim fotografijama možemo videti pristojan nivo detalja, kao i veoma mala izobličenja (zahvaljujući sjajnom objektivu). Istina, fotografije jesu nešto mekše, ali sve to može srediti ili podešavanjima u samoj kameri ili kasnijom obradom na računaru. Ono što nas je ipak iznenadilo, štaviše oduševilo, jeste sjajno merenje tokom veoma teškog dana za snimanje (prejako sunce). C7070 je perfektno merio u situacijama gde bi se AE sistemi na 80% drugih aparata sigurno zbunili. Čak i na zumiranoj statui Pobednika, gde se gotovo svaki fotoaparat zbuni, C7070 skoro pa idealno određuje ekspoziciju (bez ikakvih korekcija, naravno), što je više nego sjajna osobina koju poseduje ovaj fotoaparat. Sve u svemu, C7070-ici se ne može uputiti ni jedna krupna zamerka što se kvaliteta fotografija tiče, čak naprotiv, ove fotografije se jednako mogu porediti sa fotografijama koje je dao Canon G6, a o kojima smo imali samo reči hvale.

      Utisci

      Kada bi ste hteli da Olympus-u C7070 pronađete neku veliku manu, radili bi ste to sigurno iz zlobe, a na kraju bi se ispostavilo da ste bespotrebno gubili vreme. C7070 jednostavno nema ni jednu krupnu manu, koja će bilo koga odvojiti od moguće kupovine ovog aparata. Istina, ovaj fotoaparat nije savršen, ali još uvek nismo čuli da je takav uopšte napravljen.

      Olympus je generalno gledano gigant i može se reći da često svojeglavo proizvodi fotoaparate, koji sa sobom često nose neke nepotrebne, samo Olympus-u svojstvene, bubice. Možda te bubice postoje na C7070 modelu, ali ih mi nismo zapazili. Međutim, neke pozitivne Oly bubice definitivno jesmo. Olympus je ponovo napravio fotoaparat čvrst kao tenk. Pored toga, ergonomija ovog digitalca je jednako dobra, ako ne i bolja od sam izrade. Aparat je udoban za korišćenje i dobro leži u ruci, dok su sve komande na dohvat ruke. Ovo zaista nisu samo mrtva slova na papiru, Olympus C7070 je zaista vrlo zahvalan prilikom korišćenja

      Naravno, ostaje žal za nešto boljem fokusiranju u situacijama sa malo svetla ili nešto možda jačem blicu. Ipak, kvalitetna spoljašnost, visok kvalitet fotografija i redak (u smislu širine) objektiv su ono što će mnoge naterati da požele Olympus C7070. I dok C7070 može da bude dobar za napredne amatere, može isto tako da bude i sjajan za neke ozbiljnije poslove, gde nisu toliko bitne velike dimenzije štampe (kao što nude profesionalni dSLR aparati), jer ovaj aparat definitivno nudi ozbiljnost profi aparata.

      Aparat na test ustupio Olympus .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test