Olympus C70

Olympus C70

Oly C70 predstavljen je pred jesen 2004. godine. Ovaj aparat predstavlja naslednika Olympus Cxx serije foto-aparata. Ovoga puta noviteti nisu samo kozmetičke prirode, već je reč o značajnijim unapređenjima. Glavna novina je svakako 5x optički zum , ali ne treba zaboraviti ni na finu listu modova i opcija, a tu su i RAW format, kao i dobar video mod.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Postoji jedan zanimljiv fenomen u sferi digitalnih fotoaparata, koji se zove “ultrazum fotoaparat”. Ultrazum fotoaparat je onaj aparat koji ima 10x zum, a sve je veći broj i onih koji imaju 12x zum (pa i više – Samsung “opipava” ovaj segment tržišta na veoma ekstreman način). Ovi fotoaparati praktično nemaju ništa specijalno, osim dugačkog objektiva. To nije mala stvar, ali obzirom na popularnost ovog tipa fotoaparata, mnogi “sa strane” bi pomislili da su ultrazum aparati obdareni još nečim, a ne “samo” dugačkim objektivom. U zadnje vreme, ovi aparati neretko imaju i sjajne video mogućnosti, pa je tako njihova popularnost još veća. Poenta cela priče je u univerzalnosti UZ aparata, što na kraju dovodi do toga da ovakvi aparati često bivaju kupljeni od strane manje informisanih kupaca. Ne želivši da bilo kog vlasnika UZ aparata nazovemo neznalicom, ne možemo a da ne konstatujemo da često u “napadu” desetine modela, nekoliko dana ili trenutaka pred kupovinu, osoba X se odlučuje za kupovinu ultrazum aparata, sve sa ciljem da napravi što manju grešku. Istina je da UZ aparati mogu biti jako korisni (jako dobar izbor), istina je isto tako da kupovina ovakvog aparata uopšte ne mora da bude greška, ali je i istina da UZ aparati često i nisu pravi izbor. Sve zavisi od osobe do osobe, i mnogo je onih koji će bezbroj puza poželeti široki objektiv na svom UZ aparatu (a poznato je da UZ aparati imaju objektive koji “kreću” od 37-38mm), ali ga neće naći. Pored dobrog upoznavanja sa potencijalnim aparatima koje treba kupiti, potrebno je još bolje upoznati se sa svojim potrebama. Univerzalnost UZ aparata se ne može opovrgnuti, mada se može reći da postoje osobe (uz one kojima je potreban širi objektiv) koje žele “pola” univerzalnosti ovakvih fotoaparata, u pola zapremine; odnosno oni kojima su UZ aparati veliki, a koji bi opet da osete deo iskustva imanja 10x zuma.

       

      Nazvati Olympus C70 “mini ultrazum” možda i ne bi bilo previše pametno, bez obzira što ovaj aparat ima 5x optički zum. Aparata sa 5x optičkim zumom, koji su pritom veliki kao i neki “običan” digitalac, ima veoma malo. U pitanju je klasa aparata koja je velika kao i neki manji aparat (ne i najmanji – na skali veličine DSC aparata 1-4, veličina 2), a koja se od konkurencije najčešće razlikuje dužim objektivom. Pored toga, ovi aparati su počastvovani i svim drugim pogodnostima koje jedan aparat srednje klase može imati – ASM modovi, bogata lista podešavanja, te vrlo dobar video mod. Dakle, akcenat opet bačen na univerzalnost, samo u manjem pakovanju.

      Usput, ovi aparati, u odnosu na UZ, nude veće rezolucije, zahvaljujući većem senzoru, što uglavnom dovodi do boljeg kvaliteta fotografija i više mesta za isecanje. No, da ne bi smo ceo dan izgubili u uvodu, pogledajmo kako se Oly C70 pokazao i šta je to po čemu će se istaći u odnosu na more drugih fotoaparata.

      Oly C70 (u USA poznatiji kao C7000) predstavljen je pred jesen 2004. godine nekoliko dana pre foto sajam u Kelnu (Photokina). Ovaj aparat predstavlja naslednika Olympus Cxx serije. Ovoga puta noviteti nisu samo kozmetičke prirode, iako se ne može reći da je ovo aparat koji će doprineti nekim poremećajima na sceni digitalnih fotoaparata, mada sumnjamo da će ostati nezapamćen. Glavna novina je svakako 5x optički zum (njegovi prethodnici imali su 3x), ali ne treba zaboraviti ni na finu listu modova i opcija, a tu su i RAW format, kao i dobar video mod.

      Specifikacija
       

      foto kamera

      OLYMPUS C-70 ZOOM

      megapiksela

      7.1

      rezolucije

      3072×2304, 3072×2048, 2592×1944, 2288×1712, 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 1024×768, 640×480

      raw

      da

      kompresija

      TIFF za najvišu + dva nivoa kompresije za sve rezolucije

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      7.9 – 39.5mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      38 – 190mm

      najveći otvor blende

      f/2.8(w) – f/4.8(t)

      optički zum

      5x

      digitalni zum

      1-6x

      autofokus

      Spot, iESP autofocus, odabir 143 AF tačke

      af lampa

      da

      ručni fokus

      da

      raspon fokusa

      80cm(w) – 120(t) – beskonačno

      makro

      6-80cm(w) – 60-120cm(t), supermacro: 2cm

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 80, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15–1/2000s

      white balance (balans belog)

      auto, Overcast, sunlight, tungsten, fluorescent1, fluorescent2, fluorescent3, custom

      korekcija balansa belog

      (red) -7 – +7 (blue)

      modovi blica

      Auto, Red-eye reduction, Fill-in, Off, Slow-sync, Slow-sync sa red-eye redukcijom

      domet blica

      3.7m(w) – 2.2m(t)

      aperature priority (prioritet blende)

      da

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      da

      scene

      Portrait, Night Scene, Sports, Landscape, Landscape with Portrait

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      da

      video klipovi (sa tonom)

      640×480@30fps, 640×480@15fps, 320×240@30fps, 320×240@15fps

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      xD

      količina memorije uz aparat

      32MB – xD

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.0″

      live histogram

      da

      playback histogram

      da

      konekcija sa računarom

      USB

      baterija

      LI-12B (3.7V, 1230 mAh)

      trajanje baterija

      ?

      težina

      220g

      dimenzije

      102 x 59 x 42.5mm

      Pakovanje:

      – Olympus C70 Zoom digitalni fotoaparat
      – traka za nošenje
      – 32MB xD memorijska kartica
      – USB kabal
      – Audio/video kabal
      – punjač za bateriju
      – punjiva LI-12B baterija
      – Software OLYMPUS Master 1.0

      Listu dodatne opreme možete videti na adresi: http://www.olympus-europe.com/consumer/29_C-70_ZOOM_Accessories.htm

      Posle C7070 Olympus-a, pomalo je teško ostaviti vrlo dobar utisak što se tiče spoljašnosti i onog prvog kontakta sa nekim tehničkim uređajem. C7070 je, pored vanserijski kvalitetnih materijala, bio odlične završne obrade i jednako dobre ergonomije. C70, usled svojih dimenzija i oblika, ne može pokupiti tako dobre ocene što se ergonomije tiče, ali smatramo da je onako dobro kućište (misli se na C7070), moguće uraditi i za C70. Nažalost, C70 nema kućište kvaliteta kao C7070 i očigledno je da su u Olympus-u odlučili da samo vrh ponude DSC (C7070 i C8080) fotoaparata ima, kako smo pozajmili izraz, “tenk” kućište. Bez obzira što je C70 izrađen uglavnom od metala, ne može se reći da će njegova izrada ostati zapamćena, ali se ipak može reći da su materijali i završna obrada na pristojnom nivou.
       

      Objektiv
      Nije redak slučaj da se na objektivu “prelome” najbitnije osobine nekog fotoaparata. To je slučaj i sa C70 modelom. Ovaj aparat, ek. 35mm, ima objektiv raspona 38 – 190mm (5x optički zum) i najvećeg otvora blende f/2.8(w) – f/4.8(t). Svetlosna moć objektiva srećom nije platila danak “produženju” objektiva; istina, svetlosna moć ovog aparata (objektiva) je ništa više nego prosečna, ali se od ove klase (veličine) aparata samo to i moglo očekivati. Obzirom na svoje dimenzije, objektiv je sjajan na tele delu (sa čak 190mm), dok je sa krupnih 38mm slabašan što se širine tiče. Kada je aparat isključen, objektiv se uvlači i automatska vratanca se zatvaraju radi zaštite.

      AF lampa

      AF lampa služi za pomoć autofokusnom sistemu u situacijama sa malo svetla. AF lampa se pali, osvetljava obližnje objekte i povećava šanse za uspešno izoštravanje u teškim (malo svetla) uslovima.

      Blic

      Pri ISO AUTO (kako se najčešće i računa domet blica) domet blica je 3.8 metara u širokom položaju objektiva i 2.2 metara u tele delu, što bi se mogle okarakterisati kao očekivane brojke. Najverovatnije zbog položaja komponenti na prednjoj strani aparata, blic je morao biti smešten u sam ćošak aparata. I ne samo to, ovaj blic je tzv. “pop-up” (iskače), što u principu znači da bi aparat dobro trebalo da se nosi sa crvenim očima, ali i pored toga, treba biti oprezan, jer su i dalje objektiv i blic relativno blizu. Podizanje blica se vrši mehaničkim putem od strane korisnika, što znači da se blic neće automatski (na zahtev automatike aparata) podignuti ni u jednom slučaju.

      Remote senzor

      Pored prednje strane optičkog tražila možemo videti senzor za daljinski upravljač, koji predstavlja dodatnu opremu.

       

      Sa ove strane aparata nalazi se zvučnik preko kojeg se reprodukuju razni tonovi (zvuk sa video klipova, snimljene poruke uz fotografije, itd). Ispod zvučnika, iza gumene zaštite, nalazi se priključak za ispravljač za struju (kako bi C70 mogao da radi bez baterije).
       

      Na desnoj strani aparata možemo naći alku (na koju se kači traka za nošenje). Ispod, iza gumene zaštite, nalazi se konekcija za USB kabal ili A/V kabal (isti port) – oba kabla se dobijaju u pakovanju.
       

      Odozdo možemo videti navoj za stativ, koji se ne nalazi u ravni sa objektivom. Navoj je nažalost plastičan, što nekome može biti veći minus. Ispod se još mogu videti i vratanca, iza kojih se nalazi punjiva baterija i xD slot. Ovaj aparat, za razliku od C7070 ima samo xD slot, kao u ostalom i većina Olympus digitalnih fotoaparata. Cena xD kartica jeste veća u odnosu na druge tipove memorijskih kartica za mobilne uređaje, ali se u zadnjih godinu dana položaj ovih kartica osetno promenio. Razlika u ceni nije velika kao ranije, dok je rasprostranjenost xD čitača kartica u svakom slučaju veća. I dok sa jedne strane postoji opravdani razlog za brigu o malo većoj ceni xD memorije, sa druge strane treba znati da oko kvaliteta ovih memorijskih kartica ne treba brinuti.
       

      Power, okidač

      Sa gornje strane nalaze se Power taster i okidač, koji su standardne izrade. Oko okidača se nalazi zum prsten, koji tokom fotografisanja služi za promenu žižne daljine objektiva (zumiranje), a tokom pregleda fotografija za uveličavanje istih, radi boljeg pregleda.
       

      LCD

      C70 ima jednako dobar ekran kao i C7070. Ekran na C70 je pritom i veće dijagonale i ima 206.000 tačaka. Jednako dobar kao na C7070 znači da ovaj ekran ima sjajan prikaz kada je u kadru dovoljna količina svetlosti, ali skoro nimalo lošiji prikaz kada su situacije sa manje svetla. Dobar prikaz na ekranu po jakim svetlosnim uslovima, digitalni fotoaparati su davno dostigli, ali se tek na aparatima poslednje generacije pojavljuju ekrani koji (podjednako svojim kvalitetom, ali i neki drugim komponentama u aparatu) pružaju odličan prikaz i u, recimo, prostoriji sa jednom običnom sijalicom. Kada se aparat nađe u situaciji sa malo svetla, prikaz na ekranu postaje svetliji, pa se i pored toga, ne gubi tečnost (frejmrejt) prikaza.

      Tražilo

      Bez obzira na solidan raspon objektiva, C70 ima klasično optičko tražilo (koje zumira zajedno sa objektivom). Desno od tražila nalaze se dve lampe koje označavaju punjenje blica ili pisanje po kartici, kao i status auto fokusa. Tražilo je standardne veličine i nema korekciju dioptrije.

      Točkić sa modovima

       

      P

      Kako C70 nema auto mod, P (pored scena), predstavlja najjednostavniji mod ovog aparata. U P modu su dostupne sve opcije osim kontrole blende i zatvarača. To u principu ne bi trebalo da vas brine, osim da ukoliko niste totalni početnik. Međutim, čak i ukoliko ste početnik u toj meri da se plašite bilo kog podešavanja, mnoge opcije koje su “otključane” u P modu, moguće je pojedinačno staviti na AUTO.

      A

      A mod (aperture priority). Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od odabrane ISO osetljivosti, sam bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).

      S

      S mod (shutter priority). Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača je u rukama korisnika, dok aparat, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.

      M

      M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača. Aparat sugeriše ukoliko setovanja odstupaju od, po proceni aparata, idealnih, ali i ne utiče na njih.

      Ovo mesto na točkiću rezervisano je za vaša omiljena setovanja. Preciznije, u My Modu je moguće memorisati sva bitna i nebitna setovanja i tako prekratiti vreme za njihova podešavanja – ukoliko često fotografišete u sličnim uslovima.

      Mod za snimanje video klipova.

      SCENE

      Izbor jedne od predefinisanih scena: Portrait, Night Scene, Sports, Landscape, Landscape with Portrait

      Pregled snimljenog materijala.

      Tasteri sa zadnje strane aparata
       

      Pritiskom na ovaj taster zaključavaju se trenutni parametri ekspozicije, odnosno zaključava se trenutno izmerena ekspozicija. Pritiskom i držanjem ovog tastera, zaključaće se trenutna ekspozicija za više narednih snimaka, sve dok se ovaj taster ne pritisne ponovo. Tokom pregleda, ovim tasterom se rotiraju fotografije za 90 stepeni u levo ili desno. Ovim potezom se fotografija definitivno ne rotira, već se samo rotira prikaz na ekranu i markira se exif podatak.

      Taster koji služi za brzi odlazak na pregled fotografija, bez okretanja točkića sa modovima.

      Pritiskom na ovaj taster, poziva se meni koji je podeljen u dva dela. Prvi je za podešavanje načina merenja i moguć je odabir između ESP, Spot i Multi Metering načina merenja. ESP predstavlja klasično merenje celog kadra; Spot znači da će ekspozicija biti određena na osnovu uzorka svetlosti sa centralne tačke u kadru, dok Multi Metering predstavlja merenje više tačaka od strane korisnika i odabira prosečnih vrednosti, od strane automatike aparata. Od ponuđenih načina fokusiranja, tu su: iESP, Spot, Area. Prilikom iESP načina fokusiranja, aparat bira, na osnovu sopstvene procene, predeo u kadru, koji će biti fokusiran. Spot znači da će se uvek fokusirati centralni deo kadra. Prilikom Area tipa fokusiranja, korisnik sam bira predeo koji će biti fokusiran. Prilikom pregleda, ovim tasterom se pojedinačno brišu fotografije.

      Uključivanje ili isključivanje samookidača. Ovim tasterom se i uključuje senzor za daljinac. Prilikom pregleda, ovim tasterom se markiraju fotografije za štampu.

      Taster za odabir moda blica. Ovim tasterom se pojedinačno zaključavaju fotografije od slučajnog brisanja, tokom pregleda.

      Mehanički taster za podizanje blica.

      Kursorski tasteri koji služe za kretanje po menijima i razna podešavanja. Centralni taster služi za ulazak i izlazak iz menija.

      Ekran
       

      fotografisanje

      pregled

      Camera

       

      Macro mode

      Moguće je uključiti macro mod, super macro ili ne koristiti macro mod.

      Drive

      Single-frame, sequential, high speed sequential, auto bracketing. Klasičan način snimanja ili dva tipa snimanja sekvenci (više fotografija za redom – sequential i high speed) ili “bracketing” način snimanja. Prilikom bracketinga, moguće je snimiti 3 ili 5 fotografija sa različitim ekspozicijama. Raspon ekspozicije može biti u: ± 0.3EV, ±0.7EV i ±1EV.

      ISO

      Auto, 80, 100, 200, 400 – odabir ISO osetljivosti.

      Scene

      Portrait, Night Scene, Sports, Landscape, Landscape with Portrait – odabir jedne od scena, kada se koristi “scene” mod.

      My Mode

      Odabir jednog od četiri paketa setovanja vezanih za My Mode opciju.

      Flash exposure compensation

      Kompenzacije ekspozicije blica u rasponu -2EV do + 2EV u koracima od po 1/3EV.

      Slow Sync

      1st curtain, 1st curtain w/redeye reduction, 2nd curtain. Podešavanje blica u “slow sync” modu blica. Prva opcija znači da će blic sevnuti neposredno posle otvaranja zatvarača. Druga opcija znači da će blic dva puta sevnuti, radi eliminisanja crvenih očiju. Treća opcija znači da će se blic aktivirati neposredno pred zatvaranje zatvarača.

      Noise reduction

      Uključivanje ili isključivanje redukciju šuma prilikom dužih ekspozicija.

      Digital zoom

      Korišćenje ili nekorišćenje digitalnog zuma.

      Fulltime AF

      Ukoliko je ova opcija uključena, aparat će konstanto fokusirati, čak i kada okidač nije pritisnut do pola.

      Panorama

      Aktiviranje asistencije za snimanje više fotografija koje se kasnije softverom mogu uklopiti u jednu panoramsku.

      Function

      Pomoću ove opcije, moguće je praviti crno-bele ili “sephia” fotografije.

      Info

      Uključivanje ili isključivanje informacija na ekranu.

      Histogram

      Uključivanje ili isključivanje histograma. Na ovom mestu se može uključiti i tzv. “direct” histogram, koji je pomalo unikatan način obaveštavanja o previše tamnim i previše svetlim predelima u kadru.

      Sound recording

      Ukoliko je ova opcija uključena, neposredno posle snimljene fotografije, aktiviraće se snimanje zvučnog podsetnika za tu fotografiju.

      Frame assist

      Uključivanje linija koje dele ekran na trećine.

      Time lapse

      Ovom opcijom se uključuje automatsko fotografisanje do 99 fotografija u intervalu od 1-60 minuta.

      Picture


       

      Quality

      Odabir rezolucije i nivoa kompresije.

      White balance

      Odabir balansa belog.

      White balance compensation

      Korekcija balansa belog; -7 (red) – +7 (blue) u koracima od po 1.

      Sharpness

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Contrast

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Saturation

      Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.

      Card

       

      Format

      Formatiranje memorijske kartice.

      Setup

       

      All reset

      Ukoliko je ova opcija uključena, prilikom svakog uključivanja fotoaparata, sva setovanja biće vraćena na fabrička.

      Language

      Biranje jezika.

      Power on setup

      Odabir melodije i sličice prilikom uključivanja aparata.

      Power off setup

      Odabir melodije i sličice prilikom isključivanja aparata.

      Rec view

      Podešavanje da li će se i koliko upravo snimljena fotografija prikazivati na ekranu.

      Beep

      Isključivanje ili podešavanje glasnoće “bipova” koje ispušta kamera.

      Shutter sound

      Isključivanje ili podešavanje veštačkog zvuka zatvarača

      My Mode Setup

      Dodatna podešavanja “My Mode” opcije.

      File name

      Ukoliko je opcija postavljena na reset, prilikom stavljanja nove kartice, imenovanje fotografija će krenuti od nule.

      Pixel mapping

      Mapiranje (uklanjanje) loših piksela sa senzora.

      Monitor brightness

      Podešavanje osvetljenosti ekrana.

      Date & time

      Podešavanje datuma i vremena.

      Video out

      Odabir Pal ili NTSC standarda.

      AF illuminator

      Podešavanje da li će se ili ne, koristiti AF lampa.

      Short Cut

      Prilikom pritiska na Menu taster, u pravi meni se ulazi tek nakon pritiska tastera u desno. Ostala tri tastera predstavljaju prečice, koje se putem ove opcije mogu konfigurisati.

      Custom button

      Određivanje namene promenljivog tastera sa gornje strane fotoaparata.

      Vrlo je moguće da C70 na autora ovog teksta nije ostavio onoliko dobar utisak, koliko bi trebalo, zato što gorepotpisani već duže vreme ima Pentax 555, koji aparat napravljen na sličan “kalup” kao i Olympus C70. Imati aparat prosečne veličine, a imati iznadprosečne mogućnosti je zaista fin osećaj. Tu se pre svega misli na 5x optičkim zum, odnosno precizniji da budemo, krajnjih 190mm, koji su super rezultat, za aparat koji se lako smešta u malo veći džep. Pored nikako malih 190mm, tu su i kvalitetnih 7 megapiksela, iz kojih se svašta može iseći. Ovo vas zaista treba dovesti u dilemu, da li vam je realno potreban ultrazum fotoaparat. Smatramo da C70 sa 5x zumom, većim senzorom i dobrom rezolucijom, može da odvuče dobar deo kupaca od kupovine UZ aparata.

      Ipak, ne treba pomisliti da je C70 aparat dobar samo u specifikacijama. Ono što se posle kraćeg vremena da osetiti, a što kasnije štoperica može i da dokaže, jesu izuzetno kratka vremena potrebna ovom aparatu za razne operacije. Ovde je već spomenuti autor uhvaćen u razmišljanju o promeni svog već spomenutog aparata, koji je, ne samo tromiji od C70, nego i tromiji od proseka. C70 ne postiže vremena na nivou proseka, postiže vremena bolja od proseka i, u svakom slučaju, bolja od goropadnog C7070.
       

      operacija

      Olympus C70

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.7

      uključivanje aparata u mod za pregled

      3.2

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      1.5

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1/1.4

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      2.5

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)

      1.2

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.5

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      3

      C70 je praktično na granici onoga što se zove “mali digitalni fotoaparat”. Nije mali da se smesti u bilo koji džep, ali je po veličini daleko bliži Ixus-ima i MJU aparatima, nego C7070-ici ili Canon G6-ici.
       

      Bilo bi pogrešno još jednom ne spomenuti LCD ekran sa zadnje strane ovog aparata. Pored pristojne veličine i dobre rezolucije, ovaj ekran se još može pohvaliti sjajnim prikazom i to praktično u većini slučajeva gde i ljudsko oko uopšte može nešto da vidi. Pored toga što nudi dobar prikaz, što po idealnim, što po otežanim svetlosnim uslovima, ovaj LCD ima veoma malo kašnjenje u odnosu na ono što se zapravo dešava.

      Ne treba zaboraviti ni na par Olympus-ovih poslastica. Tu je pre svega “direct histogram”, koji plavim (tamno) i crvenim (svetlo) senčenjem po ekranu pomaže u određivanju prave ekspozicije. Ovaj tip histograma je u svakom slučaju “čitljiviji” za početnike, koji ne razumeju klasičan histogram. Tu je i širok raspon korekcije oštrenja, kontrasta i zasićenosti boja, a ne treba zaboraviti ni na dosta korisnu, ali nažalost retku, opciju korigovanja balansa belog.

      C70 se na većini polja kotira visoko, ali ne praktično ne fascinira ni na jednom – što se nikako ne može okarakterisati kao mana. Ono, gde je, smatramo, C70 morao biti malo bolji, jesu mogućnosti fokusiranja. I pored AF lampe, ovaj aparat neće biti zapamćen po nekom dobrom preterano uspešnom fokusiranju u mračnijim uslovima. Fokusiranje po jakim svetlosnim uslovima je brzo i precizno, i oko toga u svakom slučaju ne treba postavljati pitanje. Ipak, ne treba optužiti AF lampu, pa verovatno ne ni AF sistem aparata, za nešto slabije fokusiranje u težim svetlosnim uslovima, koliko je pogodno za to optužiti objektiv. Kompleksnost objektiva, naročito ako je na ili blizu tele dela, zaslužna je za zbunjivanje aparata pri fokusiranju u malo mračnijim uslovima. U principu, C70 se u mračnijim svetlosnim uslovima ne snalazi ništa lošije od proseka, ali mu se malo više može oprostiti zbog dužine objektiva (koja svakako nije saveznik uspešnom i brzom fokusiranju, u težim uslovima).

      Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji, pri najfinijoj JPG kompresiji i ISO 80, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličina fotografija je 3.22-4.93 MB.

      Ukratko rečeno, Olympus C70 pravi fotografije odličnog kvaliteta, iako su te fotografije daleko od savršenih. Smatramo da ne bi trebalo previše zagledati svaki piksel i tražiti mane, pogotovo što znamo da je 7 megapiksela, iz 1/1.8″ senzora, pre svega izvučeno radi veće brojke u specifikacijama, nego radi neke potrebe za tom rezolucijom. Ipak, čak i ako krenete da zagledate svaku tačku pojedinačno, nećete naći mnogo mana fotografijama koje daje C70. Olympus je uvek bio onoj strani proizvođača koji su se trudili ponude što realnije boje i može se reći da je C70 po tom pitanju na visini zadatka. Relativno kompaktan objektiv velikog raspona obično sa sobom nosi veći nivo izobličenja. U odnosu na sjajni objektiv na C7070, izobličenja na C70 se mogu videti, ali su istina, daleko manja nego što smo očekivali i pitanje je da li su vredna spomena. Zaista, bilo bi previše strogo reći bilo što osim toga da Olympus C70 nudi odlične fotografije. Uz to, količina šuma na većim ISO osetljivostima uopšte nije strašna (uopšte, a pogotovo ukoliko se setimo da je ovo 7mpx iz 1/1.8″), mada se da uočiti da se detalji gube na ISO400. Ono čime nas je C7070 iznenadio, a što je C70 uradio jednako dobro, jeste odlično određivanje ekspozicije. Po izuzetno sunčanom danu, u uslovima (i scenama) gde se mnogi kvalitetni aparati mogu zbuniti i često snimiti nedovoljno eksponiranu fotografiju, C70 jako pametno meri scenu i u većini slučajeva pruža ekspoziciju blizu idealnoj.

      Nadamo se da smo vam na pravi način pokazali da je moguće naći digitalni fotoaparat, približno upotrebljiv kao ultrazum, a jednako veliki kao neki standardni fotoaparat niže-srednje klase. Olympus C70 je daleko od aparata niže-srednje klase, u to je moguće uveriti se na više načina, pogotovo pogledom na papirić na rafu na kojem je ispisana njegova cena.

      Za početak, C70 na papiru počinje da opravdava svoju cenu. Tu su 7 megapiksela, 5x optički zum, ne preterano velike dimenzije i brdo raznih opcija, modova, podešavanja, itd. Zatim se i prvi kontakt sa ovim aparatom može okarakterisati kao pozitivan, a tu mislimo na poštenu fizičku izradu i materijale korišćene za istu. Posle uključivanja aparata, takođe se mogu osetiti blagodeti brzine korišćenja, odnosno odziva na razne operacije ovog fotoaparata. Priču u svakom slučaju zaokružuje vrhunski kvalitet fotografija, koji bez obzira na pojedine manjkavosti, opet ostaje vrhunski.

      I pored svojih mana, a to su recimo, još uvek nepopularne xD kartice, nedostatak dovoljne širine objektiva, nešto slabije trajanje baterije nego što bi trebalo ili možda par slabosti na polju fizičke izrade, smatramo da je možda i najveća mana ovog aparata, njegova cena, odnosno nepotpuno opravdavanje te cene. Svakako ne mislimo da je ovaj aparat precenjen ili da ima nerealnu cenu, već pomalo teže pada to što pripada većoj cenovnoj klasi. Olympus C70 jednostavno dosta košta, ali i zaista mnogo pruža. Ovaj aparat se može koristiti gotovo za sve prilike (za koje se mogu koristiti aparati koji nisu dSLR), a to je verovatno i njegova najbolja osobina.

      Aparat na test ustupio Olympus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test