Olympus CAMEDIA C-500 ZOOM

Olympus CAMEDIA C-500 ZOOM

Olympus C500 je jednostavan digitalni fotoaparat namenjen početnicima, ljudima koji tek ulaze u svet digitalne fotografije. Poseduje objektiv sa trostrukim optičkim uvećanjem, rezoluciju od 5 megapiksela, napajaju ga dve AA baterije, a fotografije i slike upisuje na xD Picture memorijske kartice. Pogledajmo ima li ovaj fotoaparat različitosti zbog kojih će se odvojiti od konkurencije iz Canona i Nikona.

    Sadržaj

      Olympus C500

      Čak i kod digitalnih fotoaparata, kojima cena osetno prelazi 500 evra, neke suštinske razlike se teško nalaze. Šta tek reći o digitalcima iz najnižih klasa, kod kojih je (niska) cena definitivno najbitnija osobina, pa koji usled toga i kratkog ciklusa postojanja (na tržištu), ne mogu imati neke osobine koje će taj aparat izdvojiti iz mora sličnih. Tačnije, postavlja se pitanje, šta proizvođači mogu učiniti, kako bi svom fotoaparatu iz niže klase dali neke osobine, koje će taj aparat učiniti makar malo posebnim.

      Olympus C500 je jednostavan digitalni fotoaparat namenjen amaterima, odnosno početnicima. Poseduje 3x optički zum, rezoluciju od 5 megapiksela, koristi dve AA baterije i fotografiju skladišti na xD memorijske kartice. Pogledajmo ima li ovaj fotoaparat različitosti zbog kojih će se odvojiti od konkurencije. Čak i da C500 bude oličenje prosečnosti, verujemo da će ga natpis “Olympus” na sebi opet izdvojiti iz gomile i pomoći mu da bolje prođe na tržištu.

      Specifikacija

      foto kamera

      C-500 ZOOM

      megapiksela

      5.0

      rezolucije

      2560×1920 (SHQ), 2560×1920 (HQ), 1600×1200, 640×480

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/2.5″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      6.3 – 18.9mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      38 – 114mm

      najveći otvor blende

      f/2.8(w) – f/4.9(t)

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      1-4x

      autofokus

      iESP

      af lampa

      ne

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      50cm (w) / 90cm (t)- beskonačno

      makro

      20-50cm (w) / 60-90cm (t)

      supermakro

      2cm

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 50, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Sunlight, overcast, tungsten light, fluorescent light, Custom

      modovi blica

      Auto, Red-eye reduction, Fill-in, Off

      domet blica

      0.2-3.7m (w) / 0.6-2.1m (t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      manual mod

      da

      scene

      Portrait, Self Portrait, Night Scene, Landscape, Landscape with Portrait, Sport, Beach, Snow, Cuisine, Indoor, Firework, Sunset, Candle, Behind Glass, Available light Portrait

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      320×240@30fps, 320×240@15fps

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      xD

      količina memorije uz aparat

      14MB – interna

      tražilo

      optičko

      LCD

      1.8″, 85.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      ne

      konekcija sa računarom

      USB

      baterija

      2 x AA

      trajanje baterija

      ?

      težina

      150g (bez baterija i kartice)

      dimenzije

      104.5 x 60.5 x 36.5mm

      Pakovanje

      – Olympus C500
      – trala ua nošenje
      – USB kabal
      – AV kabal
      – dve AA alkalne baterije (za jednokratnu upotrebu)
      – softver (OLYMPUS Master)
      – Uputstvo za upotrebu

      Dodatna oprema

      C500 nema ni jedno “parče” dodatne opreme koje nije uobičajeno, a koje bi bilo vredno spomena. U pitanju su memorijske kartice, čitači kartica, punjači i baterije, trake za nošenje i ispravljači za struju. Listu dodatne opreme možete videti na ovoj adresi.

      Spoljašnost

      Olympus C500 na prvi dodir deluje plastično. Naravno, razlog tome je što je kućište aparata napravljeno od plastike. Međutim, prvi utisak može da vara. Zato što fizička izrada ovog fotoaparat uopšte nije za potcenjivanje. Kućište jeste urađeno od plastike i to očigledno od plastike standardnog kvaliteta, ali vidljivo je da je dobra fizička izrada “odradila” solidan posao. Aparat deluje dosta čvrsto, ne uvija se, na njemu ništa ne klima ili škripi i generalno se stiče utisak da se od ponuđenih materijala učinilo najbolje moguće. Čak i vratanca od memorijske kartice i baterija deluju sasvim dobro, iako bi se moglo reći da je kod ovakvih stvari, čvrstine nikad dosta. Zamerka se svakako može uputiti na kvalitet i hod malobrojnih dugmića sa zadnje strane. Ovi dugmići, iako daleko od katastrofalnih, ne mogu se okarakterisati kao prijatni za upotrebu. Ipak, da ne bi bili preoštri, sećamo se da je ovo aparat niže klase i jedan od najjeftinijih koje Olympus nudi.

      Objektiv

      C500-Zoom kako mu i ime kaže ima objektiv sa optičkim zumom, odnosno objektiv sa promenljivom žižnom daljinom. Zumiranje se vrši putem dva tastera (“klackalice”) sa zadnje strane aparata i mora se priznati da je objektiv moguće postaviti u veliki broj položaja, što je donekle jedna posebnost Olympus-a. Objektiv ek. 35mm formatu ima raspon 38 – 114mm, što će reći da je ovaj 3x objekti “naklonjen” tele delu. Tih 38mm može biti problem ukoliko sa male razdaljine poželite da u kadar smestite veći broj ljudi, dok na neke kvalitetnije fotografije enterijera sa ovim objektivom možete slobodno zaboraviti, ali svakako da ova klasa fotoaparata nikada nije služila za takve stvari. Svetlosna moć objektiva je mnogo puta viđenih, pogotovo u ovoj klasi, standardnih f/2.8(w) – f/4.9(t). Posle isključivanja aparata, objektiv se uvlači, dok se preko prednjeg sočiva zatvaraju zaštitna plastična vratanca.

      Blic

      Blic na ovom aparatu može biti isključen, prepušten automatici (paliti se ukoliko je to potrebno), korišćen za redukciju crvenih očiju (tzv. dupli blic) i uvek uključen (što će po danu dati efekat tzv. “fill flash”-a, odnosno blica za ublažavanje senki). Domet blica je sasvim solidnih 3.7m kada je objektiv postavljen u široki položaj i 2.1m kada je objektiv u tele položaju; ove vrednosti su vezane za ISO Auto. To otprilike znači da će ovaj blic biti efikasan u većini slučajeva, odnosno da je svakako jedan od boljih u klasi. Punjenje blica traje, za ovu klasu, uobičajenih “par” sekundi i ne predstavlja smetnju.

      Sa desne strane aparata možemo videti vratanca, iza kojih se smeštaju AA baterije, dok se iznad njih nalaze konektori za USB i AV kabal i ispravljač za struju. Iako se sreće sve manje AA baterija u digitalnim fotoaparatima, njihovo prisustvo u aparatima niže klase je očigledno neizbežno. Prednost ovih baterija je svakako njihova rasprostranjenost i u najzabačenijim delovima sveta, dok je mana to što svakodnevna kupovina alkalnih baterija nije mudra taktika, pa je potrebno kupiti punjač i punjive (sada već uglavnom) Ni-Mh baterije. Punjač i punjive AA baterije se retko sreću kao standardna oprema koja se nalazi u pakovanju sa aparatom. Kao što je rečeno, vratanca od baterija su solidne čvrstine, ali ne bi škodilo da budu još čvršća. Iznad baterija, iza gumene zaštite nalazi se konektor za ispravljač za struju, kako bi ovaj aparata, ukoliko je to potrebno, bilo moguće koristiti bez baterija. Donji konektor predstavlja konektor i za USB i za AV kabal. USB kabal služi za vezu sa računarom (ili štampačima) dok AV kabal služi za povezivanje ovog aparata na, recimo, televizor.

      Sa ove strane nalazimo zvučnik koji služi za reprodukciju zvuka sa snimljenih video klipova, kao i zvučnih poruka koje je moguće ostaviti uz snimljene fotografije.

      Navoj za stativ

      Navoj za stativ je plastičan i ne nalazi se u ravni sa objektivom. Zavisno od stativa, u većini slučajeva je moguće menjati memorijske kartice dok je aparat na stativu.

      Mesto za xD karticu

      Iza posebnih vratanca nalazi se mesto za smeštanje xD kartice. Odavno su već Fuji i Olympus “na” xD-u, samo pojedini jači modeli primaju još neki tip memorijskih kartica, dok su ostali modeli, pogotovo niže klase, “osuđeni” na xD memoriju. Kažemo osuđeni, zato što je xD memorija, bez obzira na osetan napredak, i dalje najskuplja i najnerasprostranjenija memorija. Sa druge strane, kada kupujete xD memoriju, pogotovo Olympus, ne morate brinuti o kvalitetu i brzini.

      Optičko tražilo

      Optičko tražilo na ovom aparatu je malih dimenzija, kao što se i moglo očekivati od aparata ove klase. Ipak, tražilo će u svakom slučaju poslužiti u specifičnim situacijama i kada je potrebno što je moguće više štedeti baterije (kada se isključi ekran). Pored tražila se nalaze dve info lampice. Tražilo, naravno, zumira zajedno sa objektivom.

      Ekran

      Olympus C500 ima ekran dijagonale 1.8 inča i ovaj ekran poseduje 85.000 tačaka. U zadnjih godinu dana, videli smo pravu revoluciju ekrana na digitalnim fotoaparatima. Tačnije, ekrani su postajali glavne i previše značajne stavke jednog digitalnog fotoaparata. Na aparatu niže klase, kao što je to C500, svakako se ne može naći neki ekskluzivan ekran. Ipak, nema sumnje da se spomenuti bum što se ekrana na digitalcima tiče, osetio i klasama koje nije zakačio. Oly C500 ima, za današnje pojmove, ekran pristojne dijagonale i relativno uobičajene rezolucije. Prikaz na ekranu dobar, iako, recimo, nije tako svetao u situacijama sa nedovoljno svetla, kao kod par, prethodno opisanih Olympus-a. Oštrina prikaza je prosečna, pre svega zahvaljujući prosečnoj rezoluciji. Bez obzira na sve, ekran na C500 je za današnje pojmove dobrog kvaliteta (iako postoji poduža lista boljih ekrana), a primera radi, pre nekoliko godina, ovakav ekran su imali samo aparati daleko više klase.

      Tasteri

      Prilikom fotografisanja, ovaj taster nema funkciju. Tokom pregleda fotografija, ovaj taster služi za vraćanje u mod za fotografisanje.

      Ovaj taster služi za ulazak u pregled snimljenog materijala. Tokom pregleda, ovaj taster nema funkciju.

      Prilikom snimanja ovaj taster služi za odabir jednog od četiri moda blica. Tokom pregleda materijala, taster služi za pojedinačno brisanje fotografija.

      Tokom fotografisanja, ovaj taster služi za odabir standardnog načina fokusiranja, makro ili super makro moda. Tokom pregleda fotografija, taster služi za rotiranje fotografija.

      Kursorski tasteri služe za razna kretanje kroz menije. Centralni OK/Menu taster služi za ulazak i izlazak iz menija, kao i za potvrde pojedinih podešavanja. Pored toga, tasteri levo i desno tokom snimanja služe za kompenzaciju ekspozicije, dok u modu za pregled, služe za prelazak sa jedne na drugu fotografiju.

      Točkić sa modovima

      Auto

      Potpuni automatski mod. Moguće je samo birati mod blica i koristiti makro.

      P

      U P modu, pored nabrojanih opcija iz Auto moda, moguće je birati način fokusiranja, ISO osetljivost, podešavati balans belog, korigovati ekspoziciju itd.

      M

      Olympus C500 nema A i S modove, ali ima potpuni manuelni mod. Kako u gornjem desnom uglu ekrana, aparat prikazuje odstupanja od idealnih parametara ekspozicije (u EV), nešto iskusniji korisnici će praktično ovaj aparat moći da koriste kao da u stvari ima A i S modove. Tasterima levo i desno bira se otvor blende, a tasterima gore i dole brzina zatvarača. Mana je, kao što se moglo očekivati, to što su ponuđena samo dva otvora blende (zavisno od položaja objektiva). Raspon brzina zatvarača je od 15 sekundi do hiljaditog dela sekunde (1/1000).

      Video

      Mod za snimanje video klipova.

      Scene

      Odabir jedne od ponuđenih scena: Portrait, Self Portrait, Night Scene, Landscape, Landscape with Portrait, Sport, Beach, Snow, Cuisine, Indoor, Firework, Sunset, Candle, Behind Glass, Available light Portrait

      Landscape + Portrait

      Mod za snimanje ljudi i pejzaža u pozadini.

      Sport

      Mod za snimanje brzih scena. Aparat koristi uvek širom otvorenu blendu kako bi ostvario što veću brzinu zatvarača. Čudno je to što je ISO osetljivost promenljiva, što malo ubija praktičnost ovog moda. Prava efikasnost ovog moda bi trebala da bude tek kada bi se ISO osetljivost postavila na Auto.

      Night Scene

      Mod za snimanje noćnih scena. Stativ je za ovakve poduhvate praktično neophodan.

      Landscape

      Mod za snimanje pejzaža.

      Portrait

      Mod za snimanje portreta.

      Ekran – prikaz

      snimanje

      pregled

      Opcije i podešavanja

      Camera

      Self timer

      Uključivanje ili isključivanje samookidača.

      Metering

      Biranje između standardnog i spot načina merenja.

      Drive

      Standardan ili brust (fotografisanje sekvenci) način fotografisanja.

      ISO

      Odabir ISO osetljivosti (Auto, 50, 100, 200, 400).

      Digital zoom

      Uključivanje ili isključivanje korišćenja digitalnog zuma.

      Sound recording

      Ukoliko je ova opcija uključena, neposredno posle snimljene fotografije, automatski će se aktivirati snimanje zvuka uz fotografiju, u trajanju od 4 sekunde.

      Function

      Pomoću ove opcije, moguće je praviti crno-bele, vivid ili “sephia” fotografije.

      Panorama

      Aktiviranje asistencije za snimanje više fotografija koje se kasnije softverom mogu uklopiti u jednu panoramsku.

      2 in 1

      Pomoću ove opcije, dve fotografije se smeštaju na mesto jedne.

      Noise reduction

      Uključivanje ili isključivanje redukciju šuma prilikom dužih ekspozicija.

      Picture

      WB

      Odabir balansa belog.

      Memory

      Memory format

      Formatiranje memorije

      Backup

      Snimanje fotografija iz interne memorije na memorijsku xD karticu.

      Setup

      All Reset

      Ukoliko je ova opcija uključena, prilikom svakog uključivanja fotoaparata, sva setovanja biće vraćena na fabrička.

      Speech

      Biranje jezika.

      Pw on setup

      Biranje (ili isključivanje) sličice i zvuka prilikom uključivanja i isključivanja fotoaparata.

      Rec View

      Podešavanje da li će se i koliko upravo snimljena fotografija prikazivati na ekranu.

      Sound

      Podešavanje jačine tonova.

      Beep

      Isključivanje ili podešavanje glasnoće “bipova” koje ispušta kamera.

      Shutter sound

      Isključivanje ili podešavanje veštačkog zvuka zatvarača.

      File name

      Ukoliko je opcija postavljena na reset, prilikom stavljanja nove kartice, imenovanje fotografija će krenuti od nule.

      Pixel Mapping

      Mapiranje (uklanjanje) loših piksela sa senzora.

      Monitor brightness

      Podešavanje osvetljenosti ekrana.

      Time & date

      Podešavanje datuma i vremena.

      Video out

      Odabir Pal ili NTSC standarda.

      Olympus C500 u praksi

      U tabeli ispod, mogu se videti vremena koja je C500 postigao (sekunde). Iako po ovoj tabeli, C500 ne ostvaruje neke brzinske rezultate, ne bi se moglo reći da je ovo spor i trom fotoaparat, pogotovo ukoliko se setimo klase iz koje je C500.

      operacija

      Olympus C500

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      3.5

      uključivanje aparata u mod za pregled

      5.3

      isključivanje aparata iz moda za fotografisanje

      1.6

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      2.9

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)

      2

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.6

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      4.5

      Olympus C500 je aparat prosečne veličine. Sigurni smo da bi pre par godina, ovaj aparat svrstali među digitalce manjih dimenzija, ali danas je prisutan veliki broj fotoaparata osetno malih dimenzija od C500. Iako C500 nije mali, ne bi se mogao okarakterisati ni kao veliki. Sigurno da bi bio problem nositi ga u džepu od pantalona, ali definitivno neće smetati da se nosi u džepu od neke jakne ili prsluka.

      Generalni fizički utisak koji je C500 ostavio je u svakom slučaju pozitivan, iako je spoljašnost ovog aparata urađena od plastike nižeg kvaliteta. Izrada i završna obrada su sa druge strane na višem nivou, što je doprinelo tome da ovaj aparat ipak dobije pozitivne ocene što se fizičke izrade tiče. Sa zadnje strane aparata, nalaze se tasteri, koji su i malo nezgodniji za korišćenje, i nešto lošije iskorišćeni. Ovaj nedostatak se donekle ne ispoljava u velikoj meri, jer C500 nema veliki broj podešavanja, ali se čak i ovako mali broj tastera, mogao efikasnije iskoristiti.

      C500 iako nema A i S modove, ima potpuni manuelni mod, koji može biti skoro jednako koristan kao spomenuti modovi, ukoliko se ovaj aparat nađe u rukama malo iskusnijeg korisnika. Prisustvo ručnog odabira ISO osetljivosti je još jedan dokaz da ovaj aparat ne moraju koristiti samo totalni početnici.

      C500 ima i super makro mod, koji dozvoljava približavanje objektiva na samo 2cm od predmeta, što može biti korisno za pojedine poslove i zadatke, dok je jasno da aparat ove klase svakako ne može služiti za neke vrhunske makro poduhvate.

      Auto-fokus mogućnosti ovog aparata su mnogo puta viđene. Fokusiranje je brzo i precizno po dobrim svetlosnim uslovima (danu). Fokusiranje će takođe biti uspešno i nešto malo manje brzo u prostorijama sa pristojnim veštačkim osvetljenjem. U prostorijama sa nešto romantičnijim svetlom fokusiranje će biti neretko neuspešno, što ne možemo okarakterisati kao manu, jer se ovaj “problem” javlja i kod aparata duplo skupljih od C500.

      Fotografije

      Sve fotografije su snimljene u HQ kompresiji i ISO 50, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličine fajlova su između 0.8 i 1.02 MB.

      Na kvalitet fotografija Olympus-a C500 bi se mogle uputiti razne kritike. Blago je vidljiva hromatska aberacija, nivo detalja nije na vrhunskom nivou, vidljiva su zamućenja po ćoškovima, čak se može videti i kolorni šum po danu na ISO 50. Međutim, pogrešno bi bilo pristupati testiranju aparata iz tog ugla. Ovaj aparat ima senzor veličine 1/2.5″, koji je mora da “istrpi” 5 megapiksela. Objektiv C500-ice je više nego jednostavne i proste izrade. Iznad svega, ovo je jeftin digitalni fotoaparat koji je namenjen apsolutnim početnicima i amaterima. 5 megapiksela, koji manje-više uzrokuju degradacije u kvalitetu slike su tu čisto kako bi ovaj aparat plivao na tržišnoj površini. Za 15×10 fotografije se dovoljno i 2 megapiksela, a sigurno je da 90% slika svih C500-ica na svetu koji se “razviju”, upravo se štampaju na ovom formatu. Pogrešno bi bilo kada bi se reklo da C500 pravi loše fotografije, to nije istina. Danas malo fotoaparata zapravo pravi loše fotografije, a spomenute mane iz prve rečenice su izražene u jako maloj količini. Istina je da se fotografije C500-ice ne mogu meriti sa Olympus C7070W modelom, ali se utisak da će vlasnici C500 modela, daleko biti zadovoljniji kvalitetom slika koje nudi C500, nego što će vlasnici C7070W modela biti zadovoljni fotografijama koje nudi njihov ljubimac. O C500 modela se samo traži da zabeleži trenutak, dok se od, spomenutog, C7070W traži mnogo više. Uostalom, primeri fotografija najbolje pokazuju šta jedan digitalni fotoaparat zna; obzirom na klasu i ciljnu grupu kupaca, C500 pravi vrlo dobre fotografije.

      Utisci

      Olympus C500 se tokom testiranja pokazao kao zahvalan mališa. Dobro, ne može se baš reći da je mali kao već testirani MJU modeli, ali su njegove dimenzije zadržane u granicama normale. Prema aparatu smo se ponašali kao da ne spada u nižu klasu, pa smo mu s vremena na vreme “prebacili” da nije dovoljno brz ili da ima lošiji kvalitet slike. Zaključivanje hladne glave ipak kaže da je za svoju namenu C500 dovoljno brz, a da je kvalitet fotografija i više nego dovoljan za buduće kupce ovog fotoaparata. Prisustvo potpunog manuelnog moda je nešto što nam se svidelo jer, uz već neizbežnu kontrolu ISO osetljivosti, to može značiti da u veštijim rukama, ovaj aparat može biti dosta koristan. Super makro od svega 2cm je takođe osobina na koju ne treba zaboraviti. Nažalost, ovaj fotoaparat i nema neke osobine koje bi ga izvukle iz gomile konkurenata, kao što smo pomislili na početku. To u svakom slučaju nije mana, jer su ovo aparati koji se previše često dobijaju naslednike i koji su neisplativi za neka posebna ulaganja i istraživanja (pričamo iz ugla proizvođača). C500 može da bude dobro rešenje ukoliko konačno želite preći na digitalni fotoaparat, ukoliko želite lepšu polovinu ili decu držati podalje od svog skupocenog digitalca, pa možda ne bi bio loš ni kao poklon. Ovo što može da bude C500, može da bude i neki drugi digitalni fotoaparat, ali Olympus ime na ovom aparatu previše pozitivno zrači, ali smo sigurni da bi o ovom aparatu doneli isti sud da je i neke druge, da ne kažemo “leve” marke – ovaj aparat je veoma zahvalan.

      Zahvaljujemo se kompaniji Olympus na ustupljenom aparatu za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test