Olympus SP-560 UZ

Olympus SP-560 UZ

Olympus je sa SP-550 UZ modelom postavio nove standarde, jer je svojim revolucionarnim objektivom izazvao konkurenciju na dvoboj na koji se ona nije pojavila. Jasno je da novi SP-560 UZ ne može da bude revolucionaran kao njegov prethodnik, ali smo sigurni da će biti bar za jednu nijansu bolji...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Olympus SP-560

      Olympus SP-560 uz je naslednik jednog od naših omiljenih aparata, modela SP-550 uz. 550-icu smo veoma cenili zato što je jedan od retkih aparata koji je delovao, ne kao neka marketinška zamisao, već kao aparat na kome su se konstruktori trudili da svaki detalj naprave što je bolje moguće. Takve digitalne aparate je u današnje vreme hiperprodukcije teško naći. Ne bi želeli da kukamo za prošlim vremenima, ali činjenica je da je većina fotoaparata tek dobro složena marketinška slagalica, a u jako retkim slučajevima stvar na kome mogu da se isprobaju i primene nove i napredne tehnologije.

      SP-550 nam se dopadao i zato što je imao dobre osobine i na onim delovima koje ne idu u specifikacije ili služe za bombastične reklame, što će reći da se “neko tamo” zaista trudio da napravi odličan aparat. SP 560, znamo odmah, biće tek blaga evolucija prethodnika, ali ni u jednom trenutku ne treba posumnjati da će biti lošiji.
       

      Olympus je sa SP 550 ultrazum aparatom postavio nove standarde i postavio lestvicu veoma visoko za svoje konkurente. Svojim revolucionarnim objektivom izazvao je konkurenciju na dvoboj na koju ona nije pojavila. Jasno je da novi SP-560 UZ ne može da bude revolucionaran kao svoj prethodnik, ali smo sigurni da će biti za još jednu nijansu bolji.

      Specifikacija
       

      Olympus SP-560 UZ

      megapiksela

      8.0

      merenje svetla

      Centre-weighted average, Multi, Spot

      rezolucije

      3264 x 2448, 3264 x 2176, 3264 x 2448, 3264 x 2176, 2560 x 1920, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480, 1920 x 1080

      modovi blica

      Auto, red-eye reduction,
      fill-in / on, fill-in & red-eye reduction, off.

      raw

      da

      domet blica

      30 cm – 4.5 m (W) / 1.2 – 2.8 m (T)

      veličina senzora

      1/2.3″

      prioritet blende

      da

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      da

      objektiv

      4.7 – 84.2 mm

      manual

      da

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      27 – 486 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      da

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 4.5

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480, 30 fps, 320 x 240, 30 fps

      optički zum

      18x

      samookidač

      da

      digitalni zum

      5.6x

      tip memorije

      xD

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      47 MB – interna

      af lampa

      da

      tražilo

      evf

      ručni fokus

      da

      LCD

      2.5″, 230.000 tačaka

      raspon fokusa

      10 cm – beskonačno

      live histogram

      da

      makro

      10 cm – beskonačno

      playback histogram

      da

      supermakro

      1 cm

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      4 x AA

      iso osetljivost

      AUTO, ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400*

      trajanje baterija

      ?

      brzina zatvarača

      4 – 1/2000s (8 min bulb)

      težina

      365 gr (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Overcast, Sunlight, Evening Sun, Tungsten, Fluorescent1, Fluorescent2, Fluorescent3, Custom

      dimenzije

      116 x 78.5 x 78 mm

      Pakovanje

      – Fotoaparat
      – Poklopac za objektiv
      – Traka za nošenje
      – Uputstvo za upotrebu
      – Garantni list
      – 4 x AA baterije
      – Program Olympus Master 2.0
      – USB kabl CB-USB6
      – Video kabl CB-AVC3

      Dodatna oprema
       

      Kožna torbica

      Adapter za konverter

      Tele konverter 1.7x

      Podvodno kućište do 40m

      Puna lista dodatne opreme može da se vidi na ovoj adresi. Dizajn, funkcije

      Prvi kontakt sa ovim fotoaparatom bio je veoma pozitivan. Razlog za to jeste izuzetno kvalitetna guma kojom je obložen dobar deo aparata (mesta za koja se aparat drži). Ovo doprinosi tome da aparat ne klizi iz ruke, ali i pruža prilično prijatan osećaj. Pored toga, SP-560 UZ deluje čvrsto kao kamen, za šta može da zahvali kvalitetnoj i preciznoj završnoj obradi, ali i dobrom izboru materijala korišćenih u izradi kućišta.
       

      Stvar koja odlikuje 90% aparata definitivno je objektiv. Takav je slučaj i sa ovim aparatom. Raspon objektiva je do sada neviđenih 27-486 mm, što znači da je optički zum, laički rečeno, 18x. Druge brojke u 35-mm ekv. formatu u odnosu na SP-550 UZ su zbog toga što je u 560-ici korišćen veći senzor. Bitnije od toga što objektiv “dobacuje” čak do 486mm jeste to što “kreće” od 27 mm, što ovaj objektiv čini i širokougaoni. Ovo skoro znači da u jednom objektivu dobijate ono za šta vam je ranije bilo potrebno dva konvertera… ako pričamo o Olympus UZ aparatima. Svetlosna moć objektiva iznosi f2.8 – 4.5, pa je moguće da kada je objektiv u tele delu, ne bude dovoljno velikih brzina zatvarača, za šta je onda potrebno pozvati u pomoć veću ISO osetljivost ili opciju mehaničke stabilizacije. Da, SP-560 UZ poseduje mehaničku stabilizaciju objektiva i zapravo, teško bi bez nje bilo fotografisati na 480 mm, ukoliko nemate izuzetno mirnu ruku i izuzetno jak izvor svetlosti. Kada se aparat isključi, objektiv se u potpunosti uvlači u telo (istina, dobar deo tela aparata već izbačen oko objektiva), a za zaštitu kada je aparat isključen koristi se poklopac koji se dobija u pakovanju.

      Blic aparata podiže se pritiskom na mehanički taster sa leve strane aparata, a zatvara se ručnim spuštanjem. Domet od 4.5 metara možda ne deluje senzacionalno, ali je dovoljno dobar rezultat. U praksi, utvrdili smo da SP-560 UZ ima solidan blic – istina, nikada ne bi smetalo da performanse budu još bolje, ali generalno se nema šta zameriti blicu na ovom aparatu.

      Sa prednje aparata još nalazimo AF lampu koja služi da, u situacijama sa slabim svetlosnim izvorima, sija kako bi povećala mogućnosti AF sistem za zaključavanjem fokusa.
       

      Pored već spomenutog tastera za podizanje blica, sa leve strane aparata, ispod gumene zaštite, nalazi se port na koji se povezuje USB ili AV kabal, kao i mesto gde se povezuje ispravljač za struju (nalazi se na listi dodatne opreme) koji služi da bi aparat mogao da se koristi bez baterija. Sa leve strane vidimo još vratanca iza kojih se nalazi mesto za smeštanje xD memorijske kartice. Kao “početnu” memoriju, SP-560 UZ koristi 47MB interne memorije, to znači da je potrebno kupiti xD memorijsku karticu većeg kapaciteta, jer pri najvećoj rezoluciji veličina fajla varira između 3 i 4 megabajta. Ipak, i tih 47 MB je za pohvalu, obzirom koliko memorije dolazi uz ostale aparate.
       

      Sa donje strane aparata vidimo vratanca iza kojih se smeštaju 4 AA baterije, navoj za stativ, koji je iznenađujuće plastičan, a posmatrano iz ovog ugla, skroz desno vidimo i zvučnik.
       

      Sa gornje strane aparata nalazimo točkić s modovima, okidač, oko kojeg se nalazi prsten za regulaciju zuma, taster za uključivanje/isključivanje aparata i taster za uključivanje/isključivanje mehaničke stabilizacije objektiva.
       

      AUTO

      AUTO – mod u kome su tek najosnovnija podešavanja dostupna korisniku. Paramtetri ekspozicije, kao i druga napredna setovanja, nisu dostupna, što znači da je mod predviđen za totalne početnike.

      P

      P mod na prvi pogled deluje kao prilično automatizovan, ali zapravo nije. Sve opcije su dostupne, dok su “samo” otvor blende i brzina zatvarača prepušteni automatici aparata, odnosno – sva ostala setovanja su dostupna.

      A

      A mod (aperture priority). Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od ostalih parametara, bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).

      S

      S mod (shutter priority). Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača je u rukama korisnika, dok aparat, zavisno od uslova i ostalih setovanja automatski bira potreban otvor blende.

      M

      M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača. Aparat sugeriše ukoliko setovanja odstupaju od, po proceni aparata, idealnih, ali i ne utiče na njih.

      MY

      Ovo mesto na točkiću rezervisano je za vaša omiljena setovanja. Preciznije, u My Modu je moguće memorisati sva bitna i nebitna setovanja i tako prekratiti vreme za njihova podešavanja – ukoliko često fotografišete u sličnim uslovima.

      GUIDE

      Deo aparata koji služi za edukaciju o fotografisanju u specifičnim uslovima, ali i priprema setovanja za specifične uslove.

      SCENE

      Izbor jedne od predefinisanih scena.

      VIDEO

      Mod za snimanje video klipova.

      PLAY

      Pregled snimljenog materijala.

      1

      Promena prikaza između ekrana i EVF.

      2

      Ulazak i izlazak iz menija.

      3

      Ulazak u brzi pregled snimljenih fotografija i izlazak.

      4

      Podešavanje informacija prikazanih na ekranu prilikom fotografisanja i pregleda.

      5

      Brisanje fotografija.

      6

      Podešavanje kompenzacije ekspozicije.

      7

      Biranje moda blica.

      8

      Uključivanje samookidača.

      9

      Uključivanje makro i supermakro opcije.

      10

      Ulazak i izlazak iz menija za podešavanje prilikom fotografisanja.

      Srećom, u odnosu na 550-icu, Olympus je na SP-560 Uz stavio svoj dobro poznati 2.5 inčni ekran sa 230 hiljada tačaka. O ovom ekranu smo bezbroj puta pričali. Za današnje pojmove je i dalje odličan. Da može da bude bolji, sigurno, ali mu to nikako nećemo uzeti za zlo.

      Kao i svaki ultrazum aparat i SP-550 UZ poseduje električno tražilo. U pitanju je mali LCD koji prikazuje isto ono što i veliki ekran. Kvalitet tražila na ovom aparatu je dobar, ali po nekim pitanjima LCD ne može da zameni pravo optičko tražilo. Mada ne treba zameriti što se ovoga tiče, jer je električno tražilo jedini izbor za ultrazum aparate. Prikaz ekrana, opcije i podešavanja
       

      Podešavanje balansa belog.

      Biranje ISO osetljivosti.

      Uključivanje brzog snimanja – snimanja sekvenci.

      Biranje načina merenja scene.

      Formatiranje

      Balans belog

      Rezervne kopije

      ISO

      Jezik

      Brzo snimanje

      Pozdrav ekrana

      Merenje

      Zvuk

      Fini zum

      Glasnoća

      Digitalni zum

      Zvuk zatvarača

      AF način rada

      Zvuk

      Fokusiranje

      Vidi snimak

      Neprekidni AF

      Prikaz menija

      Prediktivni AF

      Ime datoteke

      AF lampa

      Pixel Mapping

      Stabilizator

      Osvetljenje ekrana

      Kompenzacija eksp. blica

      Vreme i datum

      Sinhronizacija blica

      Drugo vreme

      Blic

      Sat i alarm

      Snimanje zvučnih poruka

      Video izlaz

      Panorama

      Vođice

      Korigovanje balansa belog

      Histogram

      Oštrina

      Moj način

      Kontrast

      Jedinice mere

      Zasićenje

      Prilagodivo dugme

      Redukcija šuma

       

      Interval

      SP-560 Uz u praksi

      SP-560 UZ sam po sebi je prilično veliki aparat, ali pitanje je da li bi Olympus dodatno mogao da smanji ovaj aparat, jer mi nismo videli da je i jedan milimetar na njemu višak. U rukama ovaj aparat deluje fantastično, kako zbog dobrog oblika i kvalitetne izrade, tako i zbog gumene presvlake na mestima gde se aparat drži.
       

      Kada je o brzini reč, SP-560 UZ se pokazao dobro, ali treba znati da su te brojke i dalje lošije u poređenju sa nekim malim aparatima, jer ultrazum aparati zbog svoje kompleksnosti i dalje ne mogu da budu dovoljno brzi, ali se nadamo da će se to u budućnosti poboljšati. Ima bržih ultrazum aparata od ovog Olympusa, istina je, ali činjenica je da nema ovako kompleksnih.
       

      operacija

      Olympus SP-560 UZ (sec.)

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      3.0

      uključivanje aparata u mod za pregled

      3.3

      isključivanje aparata iz moda za fotografisanje

      2.5

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1/2.1

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      0.9

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen/uvučen)

      0.6//4.1

      zumiranje (iz wide u tele)

      3.0

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      3.8

      SP-560 UZ poseduje napredne PASM modove, koji omogućavaju kreativcima ostvarivanje boljih rezultata, ali ovi modovi takođe dobro dođu za neke specifične scene, ukoliko preferirate da sami podešavate aparat za neke teške zahvate. Ovaj Olympusov ultrazum poseduje i potpuno automatski mod, što znači da početnici ne bi trebali da ga se plaše. Ovo ujedno znači da je ovaj aparat može da bude i dobar poligon za učenje detaljnih foto podešavanja i tehnika, jer poseduje veliki raspon objektiva, a ne treba ni zaboraviti na prilično veliki izbor ISO oseltjivosti. U prilog ovome ide i činjenica da SP-560 UZ poseduje srpski jezik, ali i “Guide” mod, koji praktično podučava početnike naprednim tehnikama i podešavanjima.

      Ono bez čega SP-560 UZ nikako ne bi smeo da se pojavi na tržištu jeste mehanička stabilizacija objektiva. Srećom, ovaj aparat poseduje stabiliazaciju. Ona je bitna prilikom fotografisanja na, laički rečeno, “velikim zumovima”. Takođe, mehanička stabilizacija omogućava da se vibracije manje utiču na objektiv, što ujedno znači da će pri malim brzinama zatvarača, biti lakše fotografisanje “iz ruke”.

      Kada je autofokus mogućnostim reč, možemo reći da smo itekako zadovoljni. Naravno, nije potrebno očekivati performanse kao kod Ixus ili MJU aparata, zbog kompleksnosti objektiva na SP-560 UZ i generalno aparata, ali možemo reći da je aparat u slabo osvetljenoj sobi uspešno zaključavao fokus, pa čak i na većim uvećanjima – eventualno ako zaključavanje fokusa nije moguće, potrebno je samo naći neki kontrastni predeo na fotografiji i rezultati su odmah bolji. Naravno, u izuzetno mračnim situacijama, teško je očekivati senzacionalne rezultate, bez obzira na prisustvo AF lampe.

      Fotografije

      Sve fotografije su snimljene pri najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, pri ISO 50, osim ako drugačije nije naglašeno. Sve fotografije teže između 3 i 4 megabajta.

      Ultrazum aparati imaju prilično finu koaliciju senzora i objektiva. Mali senzor je neophodan da objektiv ne bi bio enormno veliki. Međutim, čak i to, uslovno rečeno, smanjivanje veličine objektiva, dovodi do toga da je objektiv na ultrazum aparatima prilično veliki. Na taj način, veliki objektiv izvlači iz malenog senzora maksimalne rezultate, pa se tako kvalitet fotografija može meriti sa “običnim” fotoaparatima koji imaju senzora za “broj veći”.

      Zbog objektiva jakog na papiru, pribojavali smo se nekih čudnih anomalija na fotografijama, ali srećom sve je prošlo bez problema. Pre svega, dopala nam se prilično dobra dinamika fotografija, koja uparena sa odličnim sistem automatske ekspozicije daje odlične rezultate. Iako je u pitanju samo senzor veličine 1/2.3″, fotografije obiluju kvalitetnim detaljima, što potkrepljuje našu priču. Reprodukcija boja liči na Olympus i teži ka što realnijem prikazu boja – dalje komentare ne treba davati, jer sve osim konstatacije da boje nisu izveštačene, sve preko toga bio bi subjektivan utisak. Deformacije koje prouzrokuje objektiv na uobičajenim položajima objektiva su prilično male. Tako je hromatska aberacija vidljiva, ali tek pri 100% uvećanju i, ako dozvolite, po našem mišljenju, nije vredna spomena, jer ovu količinu CA viđali smo i na aparatima koji nisu ultrazum. Zamućenje po uglovima jedva je i vidljivo. Naravno, jasno je da se anomalije povećavaju u predelu 250- 480 mm, ali ne treba očekivati da će fotografije biti zbog toga uništene, daleko od toga.

      Količina šuma je u normalnim granicama. Do 200 ne treba brinuti, pri ISO 400 potrebno je blago uklanjanje šuma, dok da bi dobili dobre rezultate iz fotografije snimljene pri ISO 800 morate da posedujete solidno znanje u uklanjanju šuma i obradi fotografija. Pri ISO 1600 šum već nadjačava fotografiju i ove fotografije bolje je koristiti samo za male dimenzije slika ili štampe.

      Sve u svemu, fotografijama smo izuzetno zadovoljni, kada je reč o ultrazum aparatima. Bez obzira na mali senzor, SP-560 UZ može da se koristi i za napredne projekte, pod uslovom da se ISO osetljivost drži na što je moguće nižem setovanju (dnevno snimanje ili studijsko osvetljenje). Kada se ISO podigne, fotografije su ipak samo za amatersku upotrebu.

      Utisci
       

      Teško je naći prave reči za ovaj aparat. Ukratko, mnogo para ali i mnogo aparata. Ukratko, pravih mana SP-560 UZ nema, osim onih koje su očekivane za ovaj aparat (dimenzije, težina, performanse). To ne znači da je ovo perfektan aparat, već jednostavno da ga je Olympus prilično kvalitetno i promišljeno napravio. Monstruozni objektiv, osim dimenzija, nije doneo probleme, iako smo se pribojavali kada smo pre par meseci videli specifikaciju ovog aparata. Dobro je da Olympus nije zaboravio mehaničku stabilizaciju objektiva, inače bi to bila prava blamaža. Ovako, još jednu potencijalno opasnu prepreku, Olympus je uspešno preskočio. Kada govorimo o kvalitetu fotografija – sve je kako treba. Čak, usudićemo se da kažemo, i bolje nego što se od ovakvog aparata to očekuje. Performanse pri visokim ISO osetljivostima su poštene, ali neke senzacionalne rezultate ne treba očekivati.

      Umesto zaključka kakav je ovo aparat, uvek smo više voleli da razmotrimo za koga je ovaj aparat. Jedna grupa sigurno su budući fotografi, pa čak i oni koji ne poznaju ni elementarne stvari, jer SP-560 UZ može, kao što smo rekli, da bude savršen poligon za učenje tehnika i podešavanja. Druga grupa potencijalnih korisnika jesu napredni amateri ili jednostavno rečeno ljubitelji dobrog “parčeta” tehnike, a to ovaj Olympus bez dileme jeste. Treću grupu mogu biti oni koji ovakav aparat trebaju, ali ga baš i ne žele. To su razne firme, agencije, web sajtovi, koji imaju potrebe za kvalitetnom fotografijom i svestranim aparatom, ali ne zahtevaju baš profesionalnu ruku i profesionalnu opremu. Za ostale, SP-560 UZ biće ili preveliki ili preskup ili previše komplikovan, ali ne zato što sa njim nešto nije u redu, već jednostavno što je to takav tip aparata.

      Za:

      – objektiv
      – kvalitet izrade i odlično ležanje u ruci
      – kvalitet fotografija
      – srpski jezik
      – kvalitetan ekran

      Protiv:

      – performanse (usled kompleksnosti aparata)
      – pakovanje (bez obzira na “jaku” cenu, nije se našlo mesto za punjive baterije i punjač ili veću karticu)

      Olympus SP-560 UZ aparat je na test ustupio Olympus.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test