Lenovo ThinkPad X1 Nano test- lagani notebook

Lenovo ThinkPad X1 Nano test- lagani notebook

Neverovatno lagan i tanak, Lenovo ThinkPad X1 Nano je sa svojih 905 grama i vrhunskim performansama jedan od najboljih Windows PC ultrabook računara.

    Sadržaj
      Lenovo ThinkPad X1 Nano test- lagani notebook

      Pozitivne ocene

      • Ultra tanak
      • Ultra lagan
      • Odličan ekran
      • Dobra tastatura
      • Performanse
      • USB-C sa Thunderbolt 4 podrškom
      • Autonomija
      • Brza Wi-Fi 802.11 ax bežična veza

      Negativne ocene

      • Skup
      • Ograničenost USB-C standardom konekcija

      Ako postoji neka iole dostojna alternativa Apple MacBook Air računarima u Windows PC svetu, onda je to svakako Lenovo ThinkPad X1 Nano.

      Šta je ovo? A, pa da.. naravno ThinkPad X1… da, da dobri stari Carbon… prepoznaje se iz aviona po svom tankom obliku i silueti. Čekaj bre, šta nije Carbon… kako si rekao ThinkPad X1 Nano? O čemu se radi Carbon ili Nano ili Carbon Nano, a ipak jeste X1?

      Ne dajte se zbuniti, danas vam predstavljamo novi ultra kompaktni i ultra lagani Lenovo ThinkPad X1 Nano, tačnije njegovu prvu generaciju. Na prvi pogled skoro identičan Carbon modelu sa kojim će ga postovetiti najveći broj korisnika, a samo oni naj, najpažljiviji uočiće jednu ključnu razliku … u pitanju je manji X1 model sa ekranom dijagonale 13”. To sa sobom povlači još neke detalje, ali i dalje to je nesumljivo dobar ultra laki notebook. Vodi poreklo od slavnog Carbon modela, jednog od najboljih Windows ultra portabl notebook računara današnjice.

      Lenovo ThinkPad X1 Nano – karakteristike

      Na prvi pogled, umanjena verzija X1 Carbon modela. Onaj fini brušeni osećaj površine je prisutn i na ovom računaru. U kombinaciji sa mat-crnom bojom koja bukvalno upija svetlo i težinom od 907 grama, jasno vam izaziva osećaj kako u rukama držite “Top Tech” PC spravu.

      Poklopac uređaja tj deo kućišta u kome je smešten ekran je napravljen od “carbon-fiber” materijala, dok je baza kućišta izrađena od legure magnezijuma. Zato je ekstremno lagan i u isto vreme vrlo čvrst bez ikakvog osećaja krcakanja ili savijanja.

      Manji ekran je prva bitna razlika u ondosu na klasični X1 Carbon i to praktično znači da ne prikazuje 4K na 13” što bi iskreno i bilo preterano na ovako maloj dijagonali, ali to ne bi bio X1 ako bar “za malo” ne bi bio bolji od konkurencije. Zato velikodušno nudi ekran sa punom 2K rezolucijom, tačnije rečeno prikazuje 2160×1350 piksela. Koristi IPS panel u 16:10 formatu. Ekran je matiran i ima osvetljenje od 450 nita sa kontrastom od 1000:1 i pokrivanjem kompletne palete sRGB kolora.

      Ugao gledanja ide čak do 170 stepeni. Ekran je mali potrošač energije kako ne bi “pojeo” bateriju zbog natprosečnih karakteristika. Okviri su ekstremno tanki, a donja ivica spuštena maksimalno tako da je korisna površina po vertikali praktično kao na većem ekranu Carbon modela.

      Na gornjoj lajsni se nalazi odlična 720p kamera sa zatvaračem i dodatnom sigurnosnom Infra-Red “Face recognition” funkcijom. Računar prepoznaje kada radite i onog trenutka kada se udaljite automatski prelaz u “sleep” mod i aktivira se istog trenutka kada ponovo sednete ispred računara. Sve to bez potrebe unosa lozinke ili PIN-a.

      U praksi je slika veoma, veoma dobra. Boje su pune, izražajne, oštrina besprekorna, tekst bistar i jasan – ovo je jedan od retkih ekrana sa kvalitetom prikaza uporedivim sa Apple Retina modelima.

      Tradicionalno dobra tastatura

      Na površini baze računara bliže delu sa šarkama i ekranu se nalaze dve perforirane pravougaone površine. One služe za oslobađanje toplog vazduha iz unutrašnjosti tankog kućišta, ekstremno male zapremine. U tome im pomaže i jedan klasični bočni izduvni prorez na desnoj ivici uređaja.

      Tastatura je zaista dobra za jedan ovako tanak i plitak profil računara. Vrhunska tastaura definitivno je jedan od jačih argumenata ThinkPad X1 modela. Nešto je mekša od Carbon modela, ali su tasteri i dalje komforni sa prijatno udubljenim kapicama, velikim “J-shaped” Enter i produženim desnim Shift tasterom.

      U pitanju je ”split resistant” model, što ne znači da je treba zalivati napitcima sa puno šećera jer od toga nema spasa. Na raspolaganju su vam i “shortcut” tasteri za uspostavljanje i prekid video konferencije. Tastatura prijatno belo pozadinsko osvetljenje i onu prepoznatljivu “aj-bi-em-ovsku” TrackPoint “bradavicu” za navigaciju.

      Tu je i odličan “multi touch” trackped sa staklasto crnom površinom za precizno veđenje kursora jagodicom prsta i naravno dodatni tasteri za levi i desni klik. Desno se nalazi još jedan sigurnosni element u vidu čitača otiska prsta. Bez sumnje odaje poslovni karakter ovog portabl računara tj. onih koji malo više brinu o sigurnosti svojih podataka.

      Savremene i brze opcije povezivanja

      Što se tiče raspoloživih konekcija, Lenovo se odlučio za minimalistički pristup ali maksimalno brzih standarda prenosa podataka. Otuda su prisutna dva USB-C konektora na levoj ivici uređaja sa Thunderbolt 4 podrškom koji su ujedno i USB4 portovi sa maksimalno “jakim” specifikacijama.

      U praksi to znači transfer podataka od 40 Gbps, mogućnost napajanja uređaja koji povlače do 100W električne energije i Display Port 1.4a podršku za povezivanje dva dodatna 4K monitora na 120Hz ili jedan 8K na 60Hz. Od konektora je prisutan još samo jedan 3.5mm kombinovani audio za slušalice i mikrofon.

      Zvuk dopire sa baze uređaja iz dva perforirana otvora u kome su smešteni po par “visokotonaca” snage 1W i par onih koji emituju frekvencije iz nižeg opsege frekvencija snage 2W svaki. Zvuk je glasan i razgovetan, a ima Dolby Atmos podršku. Procesiranje zvuka je u nadležnosti Realtek ALC3306 “codec-a”.

      Veza sa internetom se ostvaruje preko Intelovog bežičnog rešenja 6. generacije na bazi 802.11ax standarda sa 2×2 MIMO podrškom za neprekidnu vezu prilikom slanja i primanja podataka sa dva uređaja istovremeno. Idealno za prostore koje pokriva više mreža kakvi su sajmovi ili kongresne dvorane… još jedna biznis odlika ovog “mališe”. Računar nema LAN konkciju, koja je opciono dostupna preko “USB-C u LAN”. On se kupuje posebno.

      Lenovo ThinkPad X1 Nano – štedljiva Intel EVO platforma

      Hardversku platformu čini nova Intel EVO platforma čije je srce Tiger Lake procesor 11. generacije Core modela, izrađen 10nm SuperFin tehnologijom. U pitanju je procesor sa oznakom Core i7 1160G7 sa 4 fizička jezgra i izvršavanjem 8 “tredova” na frekvencijama u rasponu od 2.1-4.4 GHz. Sistemski kontroler podržava PCIe 4.0 standard i integrisano je novo Iris Xe grafičko jezgro visokih performansi sa čak 96 izvršnih jedinica.

      U pogledu performansi su nas interesovala pre svega poređenja sa Apple MacBook M1 modelima. Evo rezultata i vidimo da je procesor u Cinema 4D i Blenderu ipak sporiji od Apple M1 konkurencije. Kada su u pitanju performanse grafičkog podsistema, recimo da podržava hardversko dekodiranje svih aktuelnih formata H.264/265 VP9 i najnovijeg AV1. U smislu zabave obezbeđuje gejming relaksaciju na Full HD rezoluciji i “Low” detaljima.

      Računar raspolaže sa 16 GB dvokanalne sistemske memorije. Zalemljena je na samu štampanu ploču i u pitanju je LP-DDR4X – 4266 RAM koji definitivno pogoduje brzoj integrisanoj “grafici” i boljim performansama centralnog procesora. Ne može se nadograditi i odmah se treba odlučiti za model sa 8 ili 16 GB RAM-a.

      Za skladištenje podataka je zadužen M.2 PCIe 3.0 SSD sa četiri transportne putanje, ukupnog kapaciteta 1TB. Sasvim dovoljno za računar sa namenom prevashodno mobilnog uređaja i čestog korišćenja u pokretu.

      Potrošnja, autonomija i grejanje uređaja

      Napajanje uređaja i punjenje baterije obezbeđuje eksterni USB-C ispravljač snage 65W. Za jačim nije bilo potrebe zbog štedljivog hardvera najnovije generacije. Rad na terenu obezbeđuje litijum-polimerska baterija kapaciteta 48 Wh sa funkcijom brzog punjenja koje za sat vremena puni 80% kapaciteta baterije. Za kompletan kapacitet baterije, prema našim merenjima, potrebno je dodatnih 13 minuta.

      Čućete hvalospeve o autonomiji ovog računara, a šta to u stvarnosti znači? Zavisi od izabranog profila. Ako su vam potrebne maksimalne performanse poput onih kada je računar priključen na ispravljač i prilikom 80% osvetljenosti ekrana, računar će raditi sledećih 198 minuta.

      Ukoliko ga prebacite u štedljiviji mod kada isporučuje upola lošije performanse i pri 80% osvetljenosti ekrana, autonomija je duplirana na izmerenih 6 i po sati neprekidnog rada.

      Rashaldni sistem ovog notebooka je prilično tih i u svakodnevnom radu se praktično ne čuje dok u najzahtevnijem režimu, na primer prilikom igranja igara se oglašava sa 25.5 dB buke. Površina uređaja je prijatno mlaka i skoro nikada ne odaje osećaj pregrejanog uređaja.

      Lenovo ThinkPad X1 Nano – najmanji i trenutno najbolji

      Na kraju, recimo da ultra kompaktne dimenzije u stvarnosti znače nepunih 30 cm u širinu, 21 cm u dubinu, a debeo je svega 17 mm. Rekli smo ranije da je težak tek 907 grama. Cena uređaja na testu je oko 2000 evra.

      Računar je namenjen korisnicima koji žele lagan i izdržljiv prenosni računar. Usput Intel EVO mobilna platforma dodatno obezbeđuje bolje performanse sa dolaskom 11 generacije Intel Core procesora, te bržu komunikaciju sa perfierijama sa TB4 i USB4 standaridma koji su praktično ekskluziva Tiger Lake procesora.

      Brža WiFi veza i veća štedljivost u korišćenju baterije su takođe prednosti novije hardverske platforme. Međutim, neko ko plaća 2000 evra a to su pre svega probirljivi i kapriciozni posovni korisnici, mogu biti nezadovoljni ograničenom ponudom konekcija u kontekstu trenutno slabe ili nikakve dostupnosti odgovarajućih USB-C periferija ili brzih TB4 tj USB4 eksternih memorija. Kako vreme bude odmicalo ovo će biti prednost X1 Nano modela.

      Postoji model uz koji se isporučuje port replikator. On je skuplji, ali vas rešava trenutnog problema sa dostupnim konekcijama. Jedno od mogućih rešenja je nabavka “USB-C u USB-A” Gen2 HUB-a od 10-15 evra, ali sumnjamo da će to naići na odobravanje pomenutog profila korisnika. Sve ostalo je za čistu “desetku”.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi