OnePlus 7 Pro test

OnePlus 7 Pro test

Iako su mnogi “kineski” telefoni zabeležili veliki tržišni uspeh, verovatno niko nije imao toliko značajnu i naglu promenu orijentacije kao OnePlus. Od filozofije „daćemo vam slične performanse po duplo manjoj ceni“, koju su delili mnogi ambiciozni proizvođači - tada potcenjivani, a danas u prvih 5 ili 10 proizvođača mobilnih telefona - OnePlus je uspeo da postane istinski proizvođač telefona visoke klase. Naravno, imaju oni još štošta u ponudi, ali se danas bavimo jednim autentičnim i posebnim high end proizvodom.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Pred nama je OnePlus 7 Pro, koji je jedan od najzanimljivijih uređaja koje danas možete kupiti, u svakom pogledu – od dizajna i ekrana, preko hardvera, pa sve do baterije i softvera, OnePlus 7 Pro je autentičan i poseban telefon visoke klase, što nimalo nije lako napraviti. I upravo je to pokazatelj koliko je OnePlus porastao, i kao brend i kao firma.
       
      Nažalost, test počinjemo dvema nepoznanicama. Prvo, uređaj smo dobili u kesici, odnosno kao uzorak, što znači da ne znamo sadržaj pakovanja, niti možemo ovom prilikom da vam ga prikažemo. Druga nepoznanica jeste – cena. Naime, još uvek nije poznato koliko će OnePlus 7 Pro koštati na ovdašnjem tržištu kada se zvanično bude pojavio. Ukoliko je za utehu, koliko god da košta, vredi. Da, već sada možemo da kažemo da je toliko dobar.

      Uređaj na testu
      OnePlus 7 Pro se odlikuje vrhunskim dizajnom i kvalitetom izrade, na tolikom nivou da se prosto čudimo kako niko od renomiranih proizvođača koji ne samo da egzistiraju na tržištu, već ga predvode decenijama, nije izbacio jedan ovakav uređaj.
       
      Ekran praktično prekriva kompletnu prednju stranu, prelivajući se preko bočnih ivica. I spreda i otpozadi je upotrebljen Corning Gorilla Glass 5, dok je između smešten aluminijumski frejm. S tim u vezi imamo dve napomene – prva je da OnePlus 7 Pro nema nominalnu sertifikaciju za otpornost na vodu i prašinu, već je proizvođač objasnio da to samo dodatno košta i povećava cenu telefona, te da garantuju da će „telefon u razumnim uslovima raditi bez ikakvih problema“, a testiranja velikog broja kolega širom sveta su pokazala da to uključuje situacije sa kišom, pa čak i ako telefon nakratko bude potopljen pod vodom ili upadne u baru.
       
      Druga stvar jeste da je telefon izuzetno klizav. Vrlo je bila uobičajena situacija tokom testiranja da posegnemo za telefonom koji je koliko maločas bio ostavljen na mestu A, samo da bi ruka hvatala prazninu, a mi skretanjem glave ustanovili da se telefon nalazi nedaleko, na mestu B. Može biti da bi futrola u pakovanju otklonila ovaj problem, ali mi nismo dobili kompletno pakovanje.
       
      Poleđina telefona ima kamera modul koji je pozicioniran na centralnoj osi, gde su kamere postavljene jedna iznad druge. Mnogi su u skorije vreme pobegli od ovakvog rešenja, uglavnom poziocionirajući kamere u ćoškovima. Samim tim nas je ovo prijatno iznenadilo, i definitivno je tačno da postoji određena doza lepoe u samoj simetriji. Odmah ispod je “1+” logo kompanije. Na levom boku su tasteri za zvuk, a desno za paljenje ekrana, kao i taster koji služi za modifikaciju zvuka – da jednim pokretom možete prelaziti od potpunog zvuka na vibraciju ili eliminisanje bilo kakve vrste zvučne indikacije. Definitivno je reč o pomalo arhaičnom rešenju, ali dobro. Posle će nam reći da se mora ukloniti 3,5-mm konektor da bi se oslobodio prostor za druge komponente…
       
      Telefon na bokovima ima zakrivljenja, odnosno ima zakrivljeni ekran koji se prebacuje preko ivica. S druge strane, imamo po jedan zvučnik na donjoj strani, kao i pri vrhu telefona, čime se kreira stereo sistem. Nemamo microSD slota, nema 3,5-mm porta, Dual SIM konektor je prisutan. Najzad, na gornjem delu se vidi usek iz koga izlazi motorizovana prednja kamera, jedna od glavnih atrakcija ovog telefona.
       
      Ukupan utisak o telefonu je izvanredan! Sa izuzetkom činjenice da je telefon prilično klizav – što može da se pripiše mnogim telefonima, sve ostalo je na najvišem nivou. Definitivno će izazvati pažnju i ostaviti odličan utisak u svakom pogledu. Već sada se vidi osnovna nit telefona – on kao celina uspeva da nadvisi sumu svojih delova, a najbolje stvari tek dolaze…
      U hardverskom pogledu, OnePlus 7 Pro predstavlja jedan od najbržih telefona današnjice. Reč je o izuzetnom uređaju, koji se bazira na praktično najbržem dostupnom hardveru. Dakle, njegov veliki adut su upravo – performanse.
      [modul]specifikacija=9753[/modul]
      Dolazi sa Snapdragon 855 čipsetom koji je u ovom trenutku najbrži dostupan čipset – doduše, postoje i telefoni sa Snapdragon 855+ varijantom, koja je blago overklokovana, ali u praksi OnePlus 7 Pro je među najbržim telefonima današnjice, što potvrđuju i fantastični rezultati u testovima. Čipset se izrađuje u 7-nanometara.
       op7pro_cpuz_s.jpg
      op7pro_antutu_s.jpg
      Sam CPU radi u 1×2.84 GHz Kryo 485 + 3×2.42 GHz Kryo 485 + 4×1.8 GHz Kryo 485 rasporedu. Model na našem testu je imao 8 GB RAMa i 256 GB skladišnog prostora, što je sasvim dovoljno. Reč je o Dual SIM telefonu, ali treba voditi računa jer OnePlus 7 Pro ne podržava proširenje memorije – ništa od memorijskih kartica. Ruku na srce, u konfiguraciji sa 256 GB teško da će zafaliti prostora, ali postoji i 6/128 GB varijanta i ne bi bilo loše povesti računa o tome.
       op7pro_3dmark_s.jpg
      op7pro_pcmark_s.jpg
      Rezultate možete videti na priloženim skrinšotovima. Preko 300 hiljada poena u Antutu benchmarku verovatno govori dovoljno. Sve radi izuzetno brzo, te je utisak o performansama telefona na najvišem mogućem nivou. I po tom pitanju OnePlus 7 Pro spada u sam vrh svetske ponude – pravi high end telefon.Oxygen OS – fantastična Android implementacija
      OnePlus koristi Android 9 Pie u kombinaciji sa Oxygen OS 9.5 interfejsom. Najvažniji utisak sa kojim smo ostali nakon testiranja je: apsolutno bismo voleli da je standardni Android upravo ovakav. Prosto je neverovatno koliko dobro radi, kako je optimizovan i nadasve kako u praksi izgleda Oxygen OS! Ovakvo iskustvo bismo poželeli apsolutno svakom Android telefonu.
       op7pro_softver1_s.jpg
      Pre svega, telefon koristi niz fantastičnih optimizacija, koje se izvanredno dopunjuju “tečan” ekran od 90 Hz. Nema nikakvog bloatware-a, osim dve stavke: prečice ka OnePlus forumu i aplikacije koja služi za transfer podataka sa ranijeg telefona. Sve je koncipirano da bude funkcionalno, elegantno i brzo. Čak bismo rekli da je ovo ponajbolji telefon za navigaciju gestovima, ukoliko je do sada niste probali, s obzirom na izuzetno fluidan osećaj u radu, ponajpre zahvaljujući ekranu.
       
      Minimalistički dizajn prožima čitav telefon. Naravno, na korisnicima je izbor između različitih tema i kolornih šema‚ ali svaka od njih će biti izuzetno dopadljiva i funkcionalna. Skroz levi ekran ne sadrži News Feed ili bilo kakav sličan vid agregacije vesti, već korisne alatke koje OnePlus skupa naziva Shelf. Takođe, telefon besprekorno podržava App Drawer, tako da ćete ekstremno lako pozivati sve potrebne opcije i aplikacije.
       
      Kada smo kod aplikacija, one su vrlo elementarne i predstavljaju bazične verzije onoga što ćete naći na praktično bilo kom Android telefonu, uključujući i one sa fabričkim sistemom. Tim rečeno, možda bismo voleli da se, kada su već blago izmenjene, išlo do kraja i implementirala neka “moćnija” varijanta aplikacije. Recimo, da je ugrađen kalkulator sa obiljem opcija, uključujući i trigonometrijske i kamatne proračune, kao što to npr. radi Xiaomi, dok ovde imamo kalkulator standardnih opcija. No, dobro, to je tako i prihvatamo.

      Opcije su sjajno raspoređene i ima ih dovoljno – ne previše da bi zbunilo, pa možda i odbilo korisnika, ali sasvim dovoljno za svakoga ko želi da “čačka i podešava” na svom telefonu. OnePlus 7 Pro ima niz korisnih opcija, poput parking lokacije, ili snimača ekrana, koji je veliki novitet.
       
      Takođe, tu je “Zen” funkcija, koja vas zapravo odvraća od korišćenja telefona. Vrlo interesantno, i smišljeno da ograniči digitalne zavisnike. Recimo, kada je aktivirate na određeni period telefon neće primati vaše komande i neće se uključivati, niti primati pozive ili obaveštenja. S druge strane, za razliku od mnogih koji imaju AMOLED ekran, nema Always-On funkcije, ali je tu Ambient funkcija koja prikazuje osnovne informacije i obaveštenja na ekranu.

      Što se bezbednosnih opcija tiče, na raspolaganju su vam standardne opcije putem pina, šeme ili zaštite putem prepoznavanja lica, a tu je i skener otiska prsta smešten ispod ekrana. Definitivno uočavamo da je OnePlus veoma dobar po tom pitanju, te da je ovo rešenje možda i jedino kojim smo zapravo zadovoljni. Proizvođač tvrdi da je u odnosu na prethodnu generaciju povećao senzor, te implementirao nov algoritam, i moramo reći da je otključavanje zaista fluidno.
       Ekran – fantastičnih 90 Hz za glatko iskustvo
      Ekran je definitivno zvezda ovog telefona. Reč je o 6,67-inčnom „Fluid AMOLED“ ekranu, gde oznaka Fluid ne označava da je izrađen od neke tečnosti, već da je reč o ekstremno fluidnom prikazu. Naime, OnePlus 7 Pro ima stopu osvežavanja od 90 Hz, natprosečnu u odnosu na ono sa čime se srećemo kod najvećeg broja telefona, gde zatičemo ekrane od 60 Hz. Posebno smo začuđeni zašto Samsung, koji proizvodi ove ekrane, ne implementira iste na svoje top modele, ali je zato vrlo voljan da ih proda nekom drugom. Sada mogu samo da se kaju, budući da upravo tih 90 Hz u praksi rezultuju fantastično fluidnim prikazom, nalik na ono što zatičemo na ekranima monitora kada sa standardnih 60 Hz pređemo na 144 Hz. Jednom rečju – sjajno!
       
      I daleko od toga da je tu kraj – ekran se odlikuje i vrlo visokom rezolucijom od 3120 x 1440 piksela, kao i automatskom optimizacijom, odnosno automatskim biranjem i postavljanjem odgovarajuće rezolucije, što takođe nismo do sada zapažali – uglavnom telefoni visoke klase dozvoljavaju biranje rezolucije u kojoj će raditi, što može i OnePlus, ali niko nema automatsko menjanje rezolucije u letu, bar da mi znamo. I to funkcioniše odlično.
       op7pro_ekran_s.jpg
      Tu su i podrške za HDR10+ i DCI-P3 standarde+. Ekran u potpunosti prekriva prednju stranu, sa minimalnim stranicama gore i dole. Nema nikakvih izreza, viškova, ničega, sve zahvaljujući motorizovanoj prednjoj kameri, o kojoj ćemo nešto više u daljem toku testa. Fenomenalan utisak ostavljaju softverska podešavanja, kojih ima u izobilju i zaista daju ogromne mogućnosti za prilagođavanje ekrana OnePlus 7 Pro telefona.

      Zvuk – odlični stereo zvučnici
      Telefon raspolaže fantastičnim stereo zvučnicima, koji daju fantastičan kvalitet zvuka! Ovo je prvi put da je OnePlus upotrebio stereo konfiguraciju, koja je impresivnija time što je ekran toliko veliki. Sve u svemu, zaista smo prijatno iznenađeni u tom pogledu.
       op7pro_audio_s.jpg
      Takođe je prisutna podrška za Dolby Atmos tehnologiju prilagođavanja zvuka. Ono gde nismo iznenađeni jeste odsustvo 3,5-mm konektora. Kažemo da nismo iznenađeni, jer je i prethodna generacija OnePlus telefona imala istu osobinu.
      Baterija – bez gubitaka u 90 Hz modu 
      Baterija je veoma posebna priča – reč je o bateriji od 4000 mAh, ali ključno pitanje jeste da li i koliko tih 90 Hz jede bateriju više nego standardnih 60 Hz. Stoga smo se željno bacili na testiranje i…ustanovili da razlika zapravo i nema. Štaviše, dobili smo potpuno suprotne rezultate koji kontriraju svemu što se može pročitati na internetu.
      op7pro_baterija_s.jpg
      Dok svi tvrde da 90 Hz prosto više troši bateriju, što je i logično, mi u praksi nismo dobijali slabije rezultate u 90 Hz modu, naprotiv. Nakon 10 sati YT videa, baterija se spustila na 30% u 90 Hz, a na 28% sa 60 Hz. Kada smo napunili bateriju do vrha, pa pustili trosatni video, u 90 Hz režimu smo stali na 79%, a u 60 Hz režimu na 78%. Probali smo da se igramo i nakon jednočasovne sesije opet smo imali identične situacije. Pa smo probali isti niz sintetičkih testova – opet isto!
       
      Niti u jednom slučaju nam se baterija u 90 Hz režimu manje spustila nego u 60 Hz, pa stoga ne vidimo zašto ne biste permanentno držali ekran telefona na 90 Hz. Ovo ističemo baš zato što je kontraintuitivno i što je suprotno u odnosu na sva iskustva. Testovi su sprovođeni pri osvetljenju fiksiranom na polovini skale. Sve u svemu, zaista čudno – ali je tako kako je. Ne trebamo valjda da prepisujemo tuđa iskustva, zar ne? Može biti da smo nešto propustili, a vi nam u komentarima poručite da li mislite da je trebalo da nešto probamo na specifičan način.
       
      Kako stvari stoje, nama baterija traje oko 12 i po sati uključenosti ekrana, što nije preterano, ali isto tako postoji obilje opcija kojima se to može produžiti. OnePlus 7 Pro nije rekorder, ali će bez problema izgurati ceo dan i najzahtevnijim korisnicima. Ukoliko želite da dopunite bateriju, podržano je brzo punjenje od 30 W, pri čemu za pola sata stiže do 60% napunjenosti. Telefon ne podržava bežično punjenje.Stižemo do kamera, koje su spoj nečega što smo možda i prečesto viđali u poslednje vreme. Dok je ovakav sistem kamera početkom godine verovatno izazivao uzdahe, sada smo se pomalo i navikli da bi vrhunski telefoni visoke kategorije zapravo takve kamere i trebali da imaju.
       oneplus7pro_6_s.jpg
      OnePlus 7 Pro ima sistem sa tri kamere na zadnjoj strani. Glavni senzor je sada već dobro poznati, odlični 48 MP Sony IMX586 senzor sa pikselima veličine 0.8 mikrometara koji uz pomoć 4-to-1 pixel binning mehanizma efektivno kreiraju piksele veličine 1,6 mikrometara. Ovaj senzor podržava phase detection autofokus, ali i laserski autofokus, te stabilizaciju.


       op7pro_kamera_s.jpg
      Za zum, koji ide do 3x kada je optički zum u pitanju, je zadužen 8 MP telefoto senzor, takođe sa stabilizacijom, te istim fokusnim sistemima. Najzad, tu je i ultrawide senzor od 16 MP, koji za razliku od mnogih konkurentskih rešenja stiže sa relativno rudimentarnim standardnim autofokusom, ali bolje išta nego ništa. Takođe, softver se stara o ublažavanju tzv. barrel efekta koji je kod ovog telefona manje izražen.

      Moramo reći da je upravo ultrawide senzor najpotcenjeniji u današnjim telefonima, posebno naspram jednog zuma, te da zaista priželjkujemo velike iskorake na tom planu. Uostalom, nedavno smo gledali razne ankete gde korisnici potvrđuju naše pretpostavke da je u praksi ultrawide daleko, daleko korisniji i korišćeniji nego razni zumovi.

      Softver je vrlo jasan i odlično osmišljen. Dinamički raspon je izvanredan, HDR fantastično obavlja svoj posao, detaljnost je na izuzetno visokom nivou. Slično možemo reći i za 4K video, koji je izvanredno detaljan i stabilizovan u 30 fps, a sasvim je upotrebljiv i 60 fps mod.

      Najzad, tu je noćno snimanje, koje je pomalo…čudnovato. Naime, OnePlus 7 u ovom režimu koji naziva Nightscape kao da kropuje fotografiju u ultrawide režim. Pokušavali smo da proverimo o čemu je reč i nigde nismo naišli na opciju koja bi nešto promenila ili indicirala da se noćno slikanje vrši ovim ili onim senzorom. No, rezultat je – odličan! Zapravo, čak i u automatskom režimu ćete dobiti sasvim pristojnu fotografiju, dok Nightscape kombinuje nekoliko preeksponiranih fotografija tako da se dobije nestvarno dobar finalni rezultat.

      Na samom kraju, tu je i motorizovana prednja kamera, koja kada kliknete na ikonicu kojom se poziva “izleti” iz gornje ivice. Pohvalili bismo i što je motor tiši od svih ovakvih rešenja koja smo do sada imali prilike da isprobamo.

      Kvalitet selfija je odličan! Senzor od 16 MP sa otvorom blende od f/2.0 vrši posao odlično, a posebno smo zadovoljni kvalitetom portret moda koji zamućuje pozadinu. Oštrina je odlična, baš kao i na glavnoj kameri. Sveukupno, iskustvo je na vrhunskom nivou!


      Moramo priznati, u ovaj test smo ušli pomalo skeptično. Nije nam baš bilo jasno zašto se ljudi toliko oduševljavaju OnePlus proizvodom, za koji smo mislili da je samo malo unapređena verzija prethodnika, ali u suštini ne toliko da bi iskakao od konkurencije. Kako smo se samo prevarili. Stigao je uređaj koji je zadao domaći zadatak svima – od dizajna i kvaliteta izrade, preko ekrana, do izgleda softvera i iskustva korišćenja istog.
       
      OnePlus je i na ovaj način pokazao da je sazreo kao firma. Ukoliko posmatramo bilo koji deo odvojeno, OnePlus 7 Pro je barem u rangu flagship konkurencije ili nešto bolji. Kao celina, međutim, deluje toliko dobro, da se pitamo zašto Apple, Samsung ili Huawei nisu napravili upravo ovakav telefon.
      award_op7p_s.jpg
      Definitivno je reč o najboljem telefonu koji smo ove godine probali i najkompletnijem uređaju sveukupno. Možda nije šampion baš u svakoj kategoriji, ali je proizvođač uspešno napravio telefon koji sve te dobre osobine kombinuje u sinergičnu celinu koja ostavlja još bolji utisak nego prosta suma njenih delova. Bravo za OnePlus i više nego zasluženo najviše priznanje našeg sajta za 7 Pro!
      Prednosti:
      – Fantastičan 90 Hz ekran – Kvalitet izrade i dizajn – Veoma dobra kamera – Izvanredan OxygenOS – Baterija iznad očekivanja
      Nedostaci:
      – Bez 3,5-mm konektora i microSD slota – Bez bežičnog punjenja ili zvaničnog IP rejtinga – Izuzetno klizav

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi