OnePlus 7T Pro test

OnePlus 7T Pro test

Pre samo nekoliko nedelja nas je prijatno iznenadio OnePlus 7 Pro, telefon koji je nekim čudnim i zaobilaznim putevima stigao do naše redakcije. Danas pred sobom imamo nešto bolje, luksuznije i novije – narednu iteraciju telefona koji nas je toliko obradovao da smo mu dodelili Editor’s Choice priznanje. U pitanju je OnePlus 7T Pro – razlika je u onom T u nazivu. Koliko je velika i da li je tako značajna, saznaćete u ovom prikazu.

    Sadržaj

      Već smo konstatovali da je OnePlus imao najveći zaokret u svojoj politici i da je jedini “kineski” proizvođač telefona koji je krenuo sa devizom da će prodavati jeftine i pristupačne telefone, da bi od toga nastao kreator vrhunskih uređaja visoke klase. Ima i drugih kineskih proizvođača telefona visoke klase, kao što je recimo Huawei, ali oni nisu imali takav razvojni put.
       
      Od male i tesno povezane zajednice, oslanjajući se skoro isključivo na dobar glas i preporuku koja se prenosila od usta do usta, od korisnika do korisnika, OnePlus je uspeo da kreira vrlo specifičnu publiku, s kojom je zajedno rastao. To je stvorilo kompaniju čiji su proizvodi izuzetno autentični, kako u pogledu hardvera, tako i u pogledu dizajna, te softvera uređaja. Kada kupite OnePlus telefon, jedno je sigurno – stvari nisu iste kao kod drugih proizvođača i uvek možete očekivati neke inovacije koje ćete posle izuzetno ceniti.
      OnePlus7TPro_0s.jpg
      Telefon na testu
      Dok smo 7 Pro dobili u kesici, 7T Pro je stigao u sopstvenom pakovanju, koje u samom startu privlači puno pažnje jer je – ogromno. Nikad veće pakovanje za jedan mobilni telefon nismo videli. S druge strane, takođe je i veoma personalno, budući da na njemu dobijate poruku o misiji kompanije OnePlus, a u njemu direktan kontakt zvaničnog predstavnika za centralnu i istočnu Evropu, koji doduše boravi u Holandiji ali svejedno. To je zaista neobičan potez – nigde nikada nismo videli da neka firma ostavlja vizit-kartu svog predstavnika u kutiju za mobilne telefone.
       OnePlus7TPro_1s.jpg
      Šta se još nalazi u ovom neobičnom pakovanju? Za divno čudo, ostatak pakovanja je manje-više standardan. OnePlus je nekako izbrendirao jarko-narandžastu boju kao svoju, pa je takav i USB-C kabl. U pakovanju je i Warp Charge punjač od 30 W, koji će veoma brzo dopuniti bateriju telefona. Tu je još iglica za SIM, kao i – silikonska futrola za nošenje. Primećujemo da je futrola prilično tvrda, ali možda će to zapravo biti bolje sa dugotrajnom eksploatacijom.
      Takođe moramo da primetimo da malo koji proizvođač uz svoje skupe telefone najviše kategorije daje silikonske futrole, već vas obično “stimuliše” da ih kupite u maloprodajama, a ovo je zaista high end telefon koji se i po karakteristikama i po ceni meri sa najsnažnijim i najskupljim telefonima konkurencije. Potpuno opravdano u svakom smislu.
       OnePlus7TPro_01s.jpg
      OnePlus 7T Pro karakteriše fantastična izrada. Telefon je veoma sličan modelu 7 Pro, ali ga sada dobijamo u „nebula plavoj“ boji koja prosto pleni svojom pojavom. Kao što smo rekli u ranijem testu, ostajemo u čudu kako niko od proizvođača iz „prve lige“ nije predstavio do sada ovakav telefon. Ekran praktično prekriva kompletnu prednju stranu, prelivajući se preko bočnih ivica. I spreda i otpozadi je upotrebljen Corning Gorilla Glass 5, dok je između smešten aluminijumski frejm.
       OnePlus7TPro_2s.jpg
      I ovde važi da OnePlus 7T Pro nema nominalnu sertifikaciju za otpornost na vodu i prašinu. Reč je o politici kompanije, budući da proizvođač tvrdi da to samo dodatno košta i povećava cenu telefona, te da garantuju da će „telefon u razumnim uslovima raditi bez ikakvih problema“. S jedne strane razumemo argument, ali ovo više nije jeftin telefon, pošto je njegova cena visoka. Ne znamo kolika će biti na našem tržištu, ali u inostranstvu je sasvim u rangu flegšip modela najvećih proizvođača. Takođe, primećujemo da je telefon veoma, veoma klizav. No, ovaj put smo u pakovanju dobili silikonsku futrolu, pa se to nije manifestovalo u praksi kao toliki problem kao kada smo testirali OnePlus 7 Pro, koji je prosto otklizavao čak i na ravnim površinama kao što je sto.
      OnePlus7TPro_3s.jpgOnePlus7TPro_4s.jpg
      OnePlus 7T Pro stiže sa unapređenim performansama u odnosu na prethodnika. Tu je Snapdragon 855 Plus čipset, koji predstavlja overklokovanu verziju doskora najbržeg čipseta za mobilne telefone, Snapdragon 855. I kakve samo rezultate postiže! U testovima razlika ide i do 25-30%, što je prosto za ne verovati.
      [modul]specifikacija=9770[/modul]
      Teoretski posmatrano, Plus čipset ima “samo jedno jezgro” na višem nominalnom radnom taktu, ali je više nego očito da kada zafali snage mnogo toga “dobije krila”, uključujući i druga procesorska jezgra, kao i GPU. CPU radi u 1×2.96 GHz Kryo 485 + 3×2.42 GHz Kryo 485 + 4×1.8 GHz Kryo 485 rasporedu. GPU je Adreno 640
      op7tp_cpuz_s.jpg
      op7tp_antutu_s.jpg
      Model na našem testu je stigao sa 8 GB RAMa i 256 GB skladišnog prostora. Reč je o Dual SIM telefonu, ali treba voditi računa jer ne podržava proširenje memorije – ništa od memorijskih kartica, za koje nema odgovarajući slot. Takođe, treba imati u vidu da se 7T Pro primetno greje kada se napregne do maksimuma, više nego 7 Pro, tako da to treba znati i sa tim računati.
       op7tp_3dmark_s.jpg
      op7tp_pcmark_s.jpg
      Interesantno je da se najviše greje u centralnom delu, oko kamera, ali da je generalno telefon koji se greje bukvalno svuda. Rezultate možete videti na priloženim skrinšotovima.OnePlus7TPro_5s.jpg
      OnePlus je iskoristio 7T Pro da isporuči Android 10 operativni sistem, u kombinaciji sa svojim Oxygen OS 10 interfejsom. I ovom prilikom ćemo konstatovati nešto što smo nagoveštavali, ali sada smo definitivno uvereni u to – pretpostavljali smo da će Android 10 biti veliki korak za Google i poklonike izvornog sistema, ali mali za Android zajednicu u širem smislu.
       op7tp_softver1_s.jpg
      Ispostavilo se da je zaista tako, budući da su najbolji launcheri, kao što je OnePlus Oxygen OS ili Samsung One UI u suštini sve te “novitete” koje donosi Android 10 već odavno imali. Tako je i ovde. Bukvalno da nas terate motkom da tražimo razlike, nismo sigurni da li bismo ih videli. Da, možemo pročitati neke stvari sa spiska, ali da li se to oseća u praksi? Ne, ne oseća se, vrlo iskreno. Posebno ne na Oxygen OS sistemu koji je praktično sve to što Android 10 donosi imao u jednoj ili drugoj formi već integrisano.
       
      Sistem radi sjajno i odlično je optimizovan, tako da nosi naše najtoplije preporuke. Podržan je i App drawer, a videli smo u komentarima na unboxing video da pitate ima li srpskog jezika u Oxygen OS-u. Odgovor je da nema, ali je podržan hrvatski, pa ako ste navikli na tu varijantu našeg jezika, neće biti problema. 🙂
       
      Sve je koncipirano da bude funkcionalno, elegantno i brzo. Čak bismo rekli da je ovo ponajbolji telefon za navigaciju gestovima, ukoliko je do sada niste probali, s obzirom na izuzetno fluidan osećaj u radu, ponajpre zahvaljujući ekranu. Opcije su sjajno raspoređene i ima ih dovoljno – ne previše da bi zbunilo, pa možda i odbilo korisnika, ali sasvim dovoljno za svakoga ko želi da “čačka i podešava” na svom telefonu. OnePlus 7 Pro ima niz korisnih opcija, poput parking lokacije, ili snimača ekrana.
       
      Minimalistički dizajn prožima čitav telefon. Naravno, na korisnicima je izbor između različitih tema i kolornih šema‚ ali svaka od njih će biti izuzetno dopadljiva i funkcionalna. Skroz levi ekran ne sadrži News Feed ili bilo kakav sličan vid agregacije vesti, već korisne alatke koje OnePlus skupa naziva Shelf. Takođe, telefon besprekorno podržava App Drawer, tako da ćete lako pozivati sve potrebne opcije i aplikacije. Nema nikakvog bloatware-a, izuzmemo li jednu prečicu ka OnePlus forumu. Kada smo kod aplikacija, one su vrlo elementarne i predstavljaju bazične verzije onoga što ćete naći na praktično bilo kom Android telefonu, uključujući i one sa fabričkim sistemom. 
       
      Od bezbednosnih opcija, na raspolaganju su vam standardne opcije putem pina, šeme ili zaštite putem prepoznavanja lica, a tu je i skener otiska prsta smešten ispod ekrana. Proizvođač tvrdi da je u odnosu na prethodnu generaciju povećao senzor, te implementirao nov algoritam, i moramo reći da je otključavanje zaista fluidno. Reč je o verovatno jedinom skeneru otiska prsta ispod ekrana kojim smo zapravo zadovoljni.

      Ekran
      Greota bi bila ne konstatovati ponovo koliko je dobar i kvalitetan ekran koji ima OnePlus 7T Pro, iako tu nismo videli nikakvu promenu. Reč je o 6,67-inčnom „Fluid AMOLED“ ekranu, gde oznaka Fluid ne označava da je izrađen od neke tečnosti, već da je reč o ekstremno fluidnom prikazu. OnePlus 7T Pro ima stopu osvežavanja ekrana od 90 Hz, natprosečnu u odnosu na ono sa čime se srećemo kod najvećeg broja telefona, gde zatičemo ekrane od 60 Hz. Ove sjajne ekrane proizvodi Samsung, ali ih začudo ne nalazimo u telefonima ovog proizvođača.
       OnePlus7TPro_6s.jpg
      90 Hz u praksi rezultuju fantastično fluidnim prikazom, nalik na ono što zatičemo na ekranima monitora kada sa standardnih 60 Hz pređemo na 144 Hz. Postoji još jedna “caka” – ekran se odlikuje i vrlo visokom rezolucijom od 3120 x 1440 piksela, ali i automatskom optimizacijom, odnosno automatskim biranjem i postavljanjem odgovarajuće rezolucije, što je očito barem za sada specifična mogućnost OnePlus telefona.
      op7tp_ekran_s.jpg
      Kod drugih se rezolucije biraju, dok ovde telefon može sam da automatski prilagođava rezoluciju u zavisnosti od potreba i opterećenja. Softverska podrška ekranu je odlična, pa su omogućena razna podešavanja i prilagođavanja. Tu su i podrške za HDR10+ i DCI-P3 standarde+. Ekran u potpunosti prekriva prednju stranu, sa minimalnim stranicama gore i dole. Nema nikakvih izreza, viškova, ničega, sve zahvaljujući motorizovanoj prednjoj kameri, kakvu smo videli kod prethodnika.
       
      Baterija
      Baterija nije doživela izmene. Proizvođač se drži baterije od 4000 mAh, ali je zato punjenje blago unapređeno. Ponavljamo i ovde identično iskustvo kao sa 7 Pro telefona – nije bilo nikakve razlike u autonomiji kada se ekran koristio u standardnih 60 Hz i u 90 Hz. Stoga možemo da sa zadovoljstvom konstatujemo da se baterija ne troši brže u fluidnijem modu, što je bila velika dilema ranije, tako da možete komotno da koristite 90 Hz mod i da zaboravite na sve dileme. Sjajno, posebno za vaše oči.
       op7tp_baterija_s.jpg
      Što se baterije tiče, 10 sati YouTube videa telefon završava na 39% napunjenosti baterije, a ekran beleži nešto preko 12 sati uključenosti tokom obdanice pri osvetljenju postavljenom na pola. Veoma slični, da ne kažemo praktično identični rezultati kao na 7 Pro modelu. Kada treba napuniti bateriju, to ćete učiniti u rekordnom roku pomoću punjača pozamašnih gabarita od 30 W, koji će preko USB-C porta veoma brzo obaviti svoj posao, budući da za pola sata stiže do čak 60% napunjenosti. Ni OnePlus 7T Pro ne podržava bežično punjenje.
       
      Audio
      Telefon raspolaže odličnim stereo zvučnicima, koji daju visok kvalitet zvuka! Nakon 7 Pro, identična konfiguracija je zadržana i za 7T Pro, tako da nas ovo ne iznenađuje kao kod prethodnika, koji je po prvi put dobio stereo zvuk. Telefon nema 3,5-mm konektor, što takođe nije iznenađenje, već pravilo u evo nekoliko generacija top modela kompanije OnePlus. Podržana je i Dolby Atmos tehnologija prilagođavanja zvuka.
      op7tp_audio_s.jpgOnePlus7TPro_7s.jpg
      Kamera sistem je ostao identičan kao kod 7 Pro, što uopšte nije tako loše, naprotiv. Softver je takođe ostao slično rešen, tako da je vrlo jednostavan i upotrebljiv. Svajpovanjem levo-desno se prelazi sa jednog načina snimanja na drugi, a povlačenjem uvis se pristupa modovima, uključujući i Pro režim, Super Macro režim i druge stvari koje bi mogle da posluže. op7tp_kamera_s.jpg
      OnePlus 7T Pro ima sistem sa tri kamere na zadnjoj strani. Glavni senzor je sada već dobro poznati, odlični 48 MP Sony IMX586 senzor sa pikselima veličine 0.8 mikrometara koji uz pomoć 4-to-1 pixel binning mehanizma efektivno kreiraju piksele veličine 1,6 mikrometara. Ovaj senzor podržava phase detection autofokus, ali i laserski autofokus, te stabilizaciju.


      3X zum snimak iz daljine sa zapanjujućim rezultatima
      Ultrawide senzor od 16 MP za razliku od mnogih konkurenata stiže sa relativno rudimentarnim standardnim autofokusom. Takođe, softver se stara o ublažavanju tzv. barrel efekta koji je kod ovog telefona manje izražen, pa ultra-široke fotografije nisu toliko deformisane kao kod nekih konkurenata. Zum ide do 3x, zahvaljujući 8 MP telefoto senzoru. On takođe ima stabilizaciju, kao i PDAF poput glavnog senzora, što pomaže puno prilikom pravljenja zumiranih fotografija.
       
      Utisci su, i to nimalo ne čudi, izuzetno pozitivni, baš kao i kod OnePlus 7 Pro telefona, koji suštinski stiže sa istom kamerom. Dinamički raspon je izvanredan, HDR fantastično obavlja svoj posao, detaljnost je na izuzetno visokom nivou.

      Slično možemo reći i za 4K video, koji je izvanredno detaljan i stabilizovan u 30 fps, a sasvim je upotrebljiv i 60 fps mod. U 1080p radi i superstabilizacija, tako da je i taj video neočekivano kvalitetan i upotrebljiv.


      Najzad, tu je noćno snimanje, gde je ispravljen bag koji smo imali sa 7 Pro kod koga je u noćnom režimu fotografija uvek kropovana u 16 : 9. Sada toga nema, već imamo standardnu noćnu fotografiju koja je – fantastična. Ovo je, ako nas pitate, idealan balans između preeksponiranosti, boja, šuma i vernosti prikaza. Nightscape kombinuje nekoliko preeksponiranih fotografija, ali ne preteruje u tome, tako da se dobije nestvarno dobar finalni rezultat.

      Na samom kraju, tu je i motorizovana prednja kamera, koja kada kliknete na ikonicu kojom se poziva izađe iz gornje ivice. Kvalitet selfija je odličan! Senzor od 16 MP sa otvorom blende od f/2.0 vrši posao odlično, a posebno smo zadovoljni kvalitetom portret moda koji zamućuje pozadinu. Oštrina je odlična, baš kao i na glavnoj kameri, s tim što u uslovima slabijeg osvetljenja dolazi do drastične pojave šuma. Takođe, motor je veoma tih, mnogo tiši od svega što smo do sada isprobali a da ima motorizovanu prednju kameru. Kamera na OnePlus 7T Pro telefonu je sjajna i toplo je preporučujemo.

      Dok smo u test OnePlus 7 Pro telefona ušli pomalo skeptično, ne znajući ni sami šta nas čeka, u ovaj test smo ušli sa velikim očekivanjima. OnePlus 7T Pro ih je ispunio u svakom pogledu! Ovo je fantastičan telefon koji je utegnut u svakom smislu i koji je veoma, veoma lako preporučiti. Možda bi vlasnici 7 Pro modela imali nekih razloga da se bune kako 7T Pro nije neki veliki razlog za apgrejd, ali kako isti ionako nije ni bio zvanično dostupan kod nas, nema smisla previše pričati o tome.
       
      Da imate 7 Pro, ne bismo vam preporučili apgrejd. Svima ostalima – mirne duše možemo da preporučimo telefon. OnePlus je zadao zadatak svima, i pod tim mislimo i na najveće proizvođače telefona na svetu. Nije samo stvar u tome da su njegovi delovi dobri – da, kamera, ekran, baterija, performanse i drugi parametri su odlični, negde rekordni, negde samo vrlo dobri, ali je telefon kao celina impozantan i ubedljiv. Ovo je uređaj koji je sjajan u svakom pogledu. Sve pohvale i preporuke sa naše strane.
      Prednosti:
      – Fantastičan 90 Hz OLED ekran- Kvalitet izrade i dizajn- Odlična kamera- Izvanredan OxygenOS, kao i Android 10- Baterija
      Nedostaci:
      – Bez 3,5-mm konektora i microSD slota- Bez bežičnog punjenja ili zvaničnog IP rejtinga

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi