Samsung Galaxy A34 test - kategorije se pomeraju

Samsung Galaxy A34 test - kategorije se pomeraju

U odnosu na prethodne modele ove serije, Samsung Galaxy A34 je znatno bolji telefon po mnogo čemu: ali, to nekako i rezultuje višom cenom od očekivane

    Sadržaj
      Samsung Galaxy A34 test – kategorije se pomeraju

      Pozitivne ocene

      • Solidna hardverska platforma
      • Kamera sistem zadovoljiće potrebe prosečnog korisnika
      • Odličan ekran, dobro osvetljen
      • Android 13 koji glavni konkurent u segmentu nema
      • Izvesna softverska unapređenja na vreme

      Negativne ocene

      • Teardrop selfi kamera u 2023 godini?
      • Presporo punjenje 25W
      • Nedostatak punjača u pakovanju
      • Cena (uslovno rečeno, cene svih telefona su otišle u nebo)

      Samsung je Galaxy A34 posadio tačno tamo gde je želeo. Kao da mu je rekao, ti sedi tu, ti si takav, možeš toliko, tvoj zadatak je taj i taj. Tačno se vodilo računa da bude blago, suptilno unapređen u odnosu na prošlu godinu i da se ni slučajno ne dopadne nekome ko bi možda odvojio više novca za Galaxy A54. Doziran tačno toliko koliko je proizvođač želeo

      Samsung Galaxy A „trideset i nešto“ serija telefona nam je nekako godinama prolazila ispod radara iako se radi o modelu koji po učešću u prodaji ima vrlo pristojne procente. Nekako, ova serija nije ni bila jednako željena od strane naše publike ali to je donekle i razumljivo ako pretpostavimo da pravi ljubitelji mobilnih telefona, a mislimo da je mnogo takvih uz Benchmark, imaju podignutu lestvicu zahteva u odnosu na ono što Samsung generalno nudi u A seriji sa oznakom 3. Pogledajmo zato šta nam donosi Samsung Galaxy A34.

      Sticajem okolnosti, prethodne godine se nismo družili sa Galaxy A33 modelom koji je imao isti hardver kao i A53, Exynos 1280 – taj procesor je čak nešto brži od Snapdragon 695 procesora koji je pokretao mnoge prošlogodišnje telefone u klasi. Ove godine Samsung razdvaja pokretačku snagu Galaxy A 3 i 5 serije, pa Galaxy A54 dobija Exynos 1380 a Galaxy A34 modelu pripada Dimensity 1080 pa je tako Galaxy A34 ušao u klasu kojoj objektivno ranije nije pripadao.

      Ima tu još par noviteta u odnosu na modele iz prethodne godine ali je vidljiva i jasna ideja Samsunga da kupce usmeri na Galaxy A54 model koji je onako, kompletniji – a da Galaxy A34 ostavi da se bori u klasi koja je najpopularnija, tu prvenstveno mislimo na Redmi Note 12 Pro uređaj. To je klasa od koje očekujemo da podmiri sve naše potrebe za dobrim telefonom a da pri tome ne platimo puno. Tako je makar bilo, pošto dobijamo finme uređaje ali objektivno – za njijh plaćamo puno, mnogo više nego pre izvesnog vremena.

      Tako je i cena Galaxy A34 telefona dogurala do 46 hiljada dinara: u prvi mah odbijajuća cena ukoliko pomislite da je to predstavnik druge po redu kategorije u Galaxy A segmentu. A onda kada sagledate koliko je Samsung unapredio ovu seriju i da je ona po mnogo čemu ravnopravna u odnosu na diektne konkurente, onda kažete – pa to jeste vrlo slično. Da je jeftin – nije, ali da se ne vraćamo po stoti put na tu problematiku. Tako je – i bolje biti neće u dogledno vreme.

      Naravno, uz ugovor je situacija drugačija, jednostavnija po džep potrošača, pa ukoliko vas ova recenzija zainteresuje da pazarite Samsung Galaxy A34, pravac Yettel, ponesite neki stari uređaj na reciklažu pa će sve to ispasti daleko povoljnije nego da se odmah oprostite od 46 hiljada dinara ili 390 evra.

      Samsung Galaxy A34 – Dizajn

      Na planu dizajna Samsung je ove godine ustanovio jedinstven dizajn i raspored kamera senzora na poleđini telefona – interesantno je da je prvi telefon koji je krenuo tim smerom bio baš Galaxy A32 iz 2021 godine i koji nam se tada, baš i nije dopao. Ne princip koliko realizacija, jer i dalje mislimo da je je tadašnji kamera blok koji je odlikovao S21 seriju ili modele, Galaxy S22 i S22 Plus, Galaxy A52 ili A53 izgledao moćnije od prosto naslaganih kamera senzora sa masivnim prstenovima oko njih. Ali to je samo moje mišljenje…

      Ali, postoje zaokreti u dizajnu koji se ne prime onako na prvu, već se vremenom navikavate da su stvari onakve kakve jesu pa ih tako i prihvatate jer ne možete nametati svoje stavove. U poređenju sa jačim predstavnikom A serije, modelom A54, deluje kao da je Samsung jasno želeo da Galaxy A34 namerno vrati stepenik iza snažnijeg modela u svakom segmentu iako makar naizgled, za to i nema razloga.

      U pogledu dizajna to je teardrop kamera: nešto što baš i ne volimo da vidimo ne ove, već i godinu-dve unazad. Kao kada bi neki umetnik namerno želeo da nekim nepotrebnim detaljem pokvari svoju inače vrlo dobru sliku – unapred na osnovu dosadašnjih iskustava znamo da će i našim pratiocima taj detalj zasmetati, kao i nama što je.

      Galaxy A34 je nešto veći telefon od za ruku vrlo zgodnog Galaxy A54 koji ima 0.2 inča manji ekran. I ovo je prvi put da ova serija ide sa ekranom ovakve dijagonale. Galaxy A31, A32, A33…svi su imali ekran dijagonale 6.4 inča – a Galaxy A34 stiže sa ekranom dijagonale 6.6 inča što je ne tako malo iznenađenje. Naročito što je Galaxy A54 ostao na toj do sada uobičajenoj dijagonali ekrana 6.4“.

      Fizičke dimenzije se razlikuju u svega par milimetara ali osećaj u ruci jeste nešto drugačiji: težine se razlikuju u svega 3 grama, 199 grama težak je Galaxy A34. Iako dimenzijama nešto veći, on je taj koji je lakši u ovom poređenju, razlog tome vidimo u plastičnim leđima telefona za razliku od pozadine A54 modela koja je od stakla. I naravno, specijalitet Samsunga u ovoj klasi telefona, IP67 rejting otpornosti na vodu i prašinu, znatno bolje od svih konkurenata od kojih niti jedan nije prebacio IP53.

      Nismo mogli da biramo boju uređaja koji je stigao na test: niti smo baš neki ljubitelji ovih svetlucavih varijanti kao što je silver varijanta koja nam je stigla u redakciju. Boja itekako može da utiče na subjektivni doživljaj i verujem da bi lime ili violet boje uticale i na naše ukupno raspoloženje na planu dizajna.

      Raspored konekcija je uobičajen, kako smo i navikli na Samsung telefonima, fioka za kartice je gore, senzor otiska prsta je ispod ekrana, nema 3.5 mm priključka za slušalice ali zato u fioku za SIM kartice umesto druge, možete da smestite memorijsku SD karticu. Međutim, za razliku od A54 koji podržava eSIM, A34 nema tu funkcionalnost. Vidite i u ovom slučaju kako proizvođač pravi male ali jasne distance između ova dva modela…

      Ekran i specifikacije

      Ekran Galaxy A34 telefona stiže sa dijagonalom 6.6 inča, da kažemo tako, nekim standardom kada je veličina ekrana u pitanju u današnje vreme. Naravno, Super AMOLED ekran osvežavanja 120 Hz što je pomak sa 90Hz iz prethodne dve godine, FHD+ rezolucije, lepe osvetljenosti od 1000 nita. Nema HDR podrške koju ima A54 ali imaju i konkurenti, još jedan detalj koji pokazuje rešenost Samsunga da napravi gradaciju u ponudi.

      Da, kao i kod Galaxy A54 modela smetaju jasno vidljive ivice oko ekrana, smatramo da bi to moralo naredne godine da se ublaži kada stignu Galaxy A55 i A35: i još jednom da pomenemo, selfi kamera u obliku suze u ovom cenovnom segmentu jednostavno mora da ostane prošlost.

      Sam ekran je veoma solidan i jasan, vrlo dobar na sunčanom danu a takvih dana je sve više i tek će ih biti…stiže nam leto, možda malo sporijim ritmom od željenog, ali stiže.

      Na planu hardvera, pa ne možemo da kažemo iznenađenje u vidu Dimensity 1080 procesora jer baš i nema neke posebne alternative, ali činjenica je da Mediatek čipsetove i ne viđamo baš često u Samsung telefonima – uglavnom su to Qualcomm procesori ili sopstveni, Exynos. Mada, bilo je i takvih slučajeva, pre dve godine je recimo Galaxy A32 stizao upravo sa Meditek Helio G80 čipsetom.

      U radu, rezultati i subjektivni osećaj između ova dva procesora, vrlo, vrlo slični – teško da bi mogli da iznesemo konkretnije argumente na bilo čiju stranu, eto možda to što je Exynos 1380 koji se nalazi u Galaxy A54 modelu za nijansu, ali baš nijansu – manji potrošač.

      Uobičajenih 6GB RAM-a i 128 GB prostora za podatke su standard za ovu klasu: postoji i verzija 8/256 ali to rezultuje cenom koja je viša za 8 hiljada dinara, negde skoro 70e a to je već neka druga klasa uređaja pa ukoliko se nakon ove recenzije opredelite za A34, ipak sugerišemo ovu 6/128GB varijantu.

      Baterija standardnih 5000mAh, punjenje veoma slabih 25W, punjača nema u pakovanju. Ukoliko telefon ne koristite intenzivno i navikli ste da ga punite noću, to nije nikakav problem. Ali ukoliko pripadate taboru koji natprosečno koristi telefon i imate potrebu da u letu dopunite bateriju oko 5-6 popodne a spremili ste se za izlazak, zavidećete svim onim telefonima koji omogućavaju da problematiku rešite za 10-15 minuta a ne sat vremena.

      Na planu potrošnje možemo biti zadovoljni kako je Samsung naštelovao parametre sistema: sa istim ovim procesorom, Redmi Note 12 Pro i njegova napredna varijanta sa oznakom Plus ostvarili su rezultat od 47 odnosno 48 procenata preostale baterije nakon deset sati YouTube reprodukcije.

      Galaxy A34 je ostvario bolji rezultat, preostalih 55 procenata baterije nakon deset časova YouTube-a, i podsetimo se, dva procenta manje od rezultata koji je ostvario Galaxy A54 sa Exynos 1380 čipsetom.

      Na planu operativnog sistema, Samsung ništa ne prepušta slučaju, Android 13 dok se konkurenti i dalje muče sa dvanaesticom: i to je polje na kome Samsung u svim kategorijama uređaja sve jasnije ostvaruje prednost u odnosu na ostatak industrije.

      Dodajmo svemu tome višegodišnju softversku podršku kao i značajno brže softverske apdejte u odnosu na druge: evo pre par dana ste na Benchmarku mogli da pročitate vest da će ove godine Samsung doneti Android 14 i OneUI 6 na svoje aktuelne modele brže nego ikada, daleko pre ostalih po objavi nove verzije Google operativnog sistema. To su Samsungu omogućili ogromni developerski resursi ove kompanije i nešto što kupci sve više cene kada biraju svoj budući uređaj…to uostalom možemo sve češće videti prateći vaše komentare.

      Kamere

      Na planu kamera, ukoliko se prisetimo Galaxy A30 „i nešto“ modela iz prethodnih godina, indikativno je da je rečeno zbogom senzoru dubine, oni polako postaju prošlost. Ali deluje da su ostale tri kamere praktično preslikane sa prošlogodišnjeg, A33 modela: glavni senzor pretpostavljamo da je Sony IMX582, dobro poznati, solidni i pomalo vremešni, optički stabilizovani senzor sa autofokusom putem fazne detekcije. Pored njega, tu su i 8 MP ultraširoka kamera odnosno 5MP makro senzor koje ćete, sigurni smo u to, znatno manje koristiti. Nekako su tu više kao dekor, da isprate najboljeg među sobom.

      Dnevne fotografije koje pravi glavna kamera Galaxy A34 imaju nepogrešivo Samsung izgled na koji smo navikli na njihovim telefonima, sa relativno prirodnim, tek minimalno toplijim i zasićenijim bojama od potpuno neutralnog, što na oko izgleda vrlo dobro, a zgodno je i za deljenje na društvenim mrežama. Nivo detalja vas neće oboriti s nogu, ali smo od 48MP pa i većih senzora viđali i lošije rezultate po tom pitanju.

      U suštini, dovoljno je da fotografije ne izgledaju “mekano” ili mutno čak ni na ekranu monitora, ali se primeti da je oštrina u skladu sa klasom uređaja. Samsung jeste implementirao malo izoštravanja kako bi fotografije izgledale bolje na malim ekranima, što se najpre primeti na krošnjama drveća, ali srećom ne u meri u kojoj bi to upadalo u oči i kvarilo utisak. Dinamički opseg je korektan, ekspozicija odlično odmerena u svim situacijama, pa smo ukupno vrlo zadovoljni onime što A34 pruža na glavnoj kameri.

      Ako bismo ovaj model uporedili sa Redmi Note 12 Pro koji koristi isti čipset jer pretpostavljamo da mnoge od vas to baš zanima, ali uz senzor sa 2MP više, rekli bismo da su kvalitativno blizu – Xiaomi model ima malo više oštrine, istina i primetnije procesiranje, dok A34 ima nešto prirodniji izgled i bolju procenu ekspozicije.

      Kamere na telefonima u ovoj klasi su odavno daleko od loših i zaista je impresivno šta korisnici dobijaju za razuman novac. Uglavnom, kamere na pomenuta dva telefona neće biti razlog da se za neki od njih odlučite, to će biti nešto drugo.

      Što se ultraširokog senzora tiče, on je na A34 primetno lošijeg kvaliteta, ne samo zbog 8MP, a rezultat je dosta primetnije procesiranje slike koje to pokušava da kompenzuje. Tako redukcija šuma koga ima i na dnevnim fotografijama dodatno utiče na nivo detalja, a izoštravanje već ume da deluje neprirodno na krošnjama i biljkama.

      Samsung se potrudio da boje i generalni izgled budu skoro identične kao i na glavnoj kameri, ali mislimo da će vlasnici ovog modela ipak preferirati da koriste glavnu kameru u 90% slučajeva.

      Kada su noćne fotografije u pitanju, A34 se zahvaljujući Samsungovom noćnom modu snalazi vrlo dobro, ali je tu već vidljivija pripadnost povoljnijoj klasi i to najpre u vidu nižeg nivoa detalja. Razlog su lošije performanse senzora u uslovima slabijeg osvetljenja koje procesiranje mora da nadoknadi agresivnijom redukcijom šuma.

      Na malom ekranu telefona ili društvenim mrežama će fotografije delovati odlično, ali se na velikom ekranu primećuju pomenuti nedostaci. Ipak, fotografije su više nego upotrebljive. U direktnom poređenju sa Redmi Note 12 Pro, iako razlike nisu velike, čini se da je Xiaomi model ipak u blagoj prednosti, sa nešto više detalja i kontrasta u određenim situacijama.

      Ultraširoka kamera je noću upotrebljiva, ali ne i naročito dobra, pa smatramo da je bolje da se korisnici ovog telefona ipak drže glavne kamere kada padne mrak.

      Što se tiče video snimanja, A34 je u stanju da snima u 4K rezoluciji sa do 30 slika u sekundi, a kvalitet videa je solidan, u okvirima onoga što se očekuje od 48MP senzora. Stabilizacija u 4K nije sjajna, ali nije ni od onih neupotrebljivih, pa uz malo pažnje pri snimanju možete dobiti dobre snimke u punom kvalitetu i u pokretu. Ukoliko vam je potrebna bolja stabilizacija, ona je dostupna, ali samo u Full HD rezoluciji u vidu Super Steady opcije koja značajno bolje radi posao, čak možemo reći odlično.

      Ono što takođe treba istaći je i kvalitet prednje kamere od 13MP koja nas je u par navrata vrlo prijatno iznenadila. Ukoliko baš ne snimate sa suncem u pozadini, kvalitet fotografija koje ona pravi je vrlo dobar, sa solidnim nivoom detalja i odličnom reprodukcijom boja kakvu ne viđamo često na kamerama ovog tipa.

      Za razliku od Redmi Note 12 Pro, na Samsung Galaxy A34 telefonu i prednja kamera podržava 4K snimanje, takođe u vrlo dobrom kvalitetu, pogotovo za ovu klasu uređaja. Noćna fotografija i snimanje doduše nisu na tom nivou jer u uslovima smanjenog svetla ograničenja senzora dolaze do izražaja, pa bitno opada nivo detalja i primetno je dosta šuma.

      Utisci o Samsung Galaxy A34 telefonu

      Neki proizvođači jednostavno ne mogu više u datom trenutku iz brojnih razloga – a Samsung je Galaxy A34 posadio tačno tamo gde je želeo. Kao da mu je rekao, ti sedi tu, ti si takav, možeš toliko, tvoj zadatak je taj i taj. Tačno se vodilo računa da bude blago, suptilno unapređen u odnosu na prošlu godinu i da se ni slučajno ne dopadne nekome ko bi možda odvojio više novca za Galaxy A54. Doziran tačno toliko koliko je proizvođač želeo.

      Mnogi će verovatno tražiti decidiran odgovor na pitanje da li je ovaj telefon bolji od Redmi Note 12 Pro? Mi da kažemo ovaj je bolji, ne možemo jer smatramo da tu nema istinskog pobednika. Hardver i kamere, recimo da je nerešeno, dizajn je stvar ukusa mada nikako ne možemo da kažemo da nam se dopala selfi kamera u obliku suze. S druge strane, tu je IP67 sertifikat.

      Redmi ima 3.4mm priključak a A34 podršku za memorijske kartice, Redmi mnogo brže punjenje, Galaxy A34 manje troši. Prednost Samsung Galaxy A34 oslikava se u korisničkom interfejsu, logično novoj verziji Androida i sigurnijoj softverskoj podršci u vremenu koje sledi. Cena oba telefona je identična, 46 hiljada dinara ili 390 evra, pa vi sami procenite gde su vaši prioriteti.

      I nema sumnje da se radi o sasvim solidnom telefonu koji je Samsung, ponovićemo još jednom, smestio tačno tamo gde je želeo: da u segmentu kome je namenjen popuni sve eventualne praznine i nametne se kao uvek siguran izbor iz perspektive kupca. Jer zbog evidentno sve bolje softverske podrške, Samsung modeli na startu svakog poređenja sa bilo kojim konkurentom, imaju par metara fore… utisak je da su tu materiju razumeli znatno pre konkurenata.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Komentari (0)

      Nema komentara 😞

      Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

      Pridruži se diskusiji
      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test