Xiaomi Mi 11 Lite 5G test - lep i lagan

Xiaomi Mi 11 Lite 5G test - lep i lagan

Xiaomi Mi 11 Lite 5G je vrlo zanimljiv telefon: elegantan, tanak a nasuprot tome, sa moćnim hardverom za ovu klasu i sasvim solidnim sistemom kamera

    Sadržaj
      Xiaomi Mi 11 Lite 5G test – lep i lagan

      Pozitivne ocene

      • Dizajn i težina uređaja (svega 159 grama)
      • Odličan čipset
      • AMOLED ekran 90 Hz
      • Dobra autonomija
      • Solidan kamera sistem

      Negativne ocene

      • Slabo osvetljenje ekrana

      Mi 11 Lite donosi premijum dizajn prednje i zadnje strane, jako dobar sistem kamera velike fleksibilnosti, moćnu hardversku osnovu koja će zadovoljiti sve od prosečnih korisnika do hard-core igrača. Ekran je veliki i prostran, AMOLED tipa sa visokom stopom osvežavanja i jako dobrim karakteristikama

      Tri meseca nakon što je Xiaomi predstavio Mi 11, na red su došli Ultra i Lite modeli, namenjeni onima koji žele najbolje iz Android sveta i onima koji ne žele celu platu da potroše na jedan telefon. Mi 11 Ultra je pokazao svoje pravo lice kada je stao na megdan najboljim kamerama današnjice, pa je sada stiglo vreme da Mi 11 Lite (5G verzija) pokaže šta nudi Lite verzija najbolje serije za 2021. godinu.  

      Nekada su Lite verzije bili telefoni rezervisani za bazične modele neke nove serije, bez mnogo veze sa ne-Lite verzijama, da bi se u poslednje vreme sufiks Lite pretvorio u nešto sasvim drugo – donekle oslabljenu verziju, koja ipak nudi pristojno jak hardver. Kada tome dodate da Xiaomi trenutno ima jedno dvadesetak telefona u aktuelnoj ponudi, zavrteće vam se u glavi ukoliko pokušate da ih sortirate po ceni ili performansama.

      Specifikacije

      Neuobičajeno, počećemo od osnove. Dakle, ako Mi 11 ima najmoćniji Snapdragon 888, njegova Lite verzija nije mogla da ode mnogo daleko, pa telefon koji vam danas prikazujemo poseduje novi Snapdragon 780G čipset.

      Snapdragon 780G je naslednik prošlogodišnjeg 768G modela, izrađen u Samsungovoj fabrici u modernom 5 nm proizvodnom procesu. Brzo prime jezgro pripada Cortex A78 arhitekturi i radi na 2,4 GHz, tri brza jezgra, takođe A78 tipa rade na nešto skromnijem 2,2 GHz taktu, dok četiri štedljiva i fizički manja Cortex A55 jezgra kucaju na 1,9 GHz. CPU performanse su bliske onima na Snapdragon 865 i Kirin 990 čipsetu iz Huawei P40 telefona. 

      Još jedno bitno unapređenje novog čipseta je Adreno 642 grafika koja je duplo brža od Adreno 620 koja je pokretala grafički zahtevne zadatke na Snapdragon 765, 765G (Motorola RAZR) i 768G čipsetovima. To znači i da ako uporedite performanse sa čipsetovima poput 720G, 730G i 732G (Realme 7 Pro, Poco X3 NFC, Redmi Note 10 Pro sa Adreno 618 grafikom, videćete da novi GPU ostvaruje čak tri puta bolje rezultate, što znači da gejmeri ne treba da brinu oko Lite sufiksa u nazivu ovog telefona. Za ove rezultate velika zasluga ide novom memorijskom kontroleru koji podržava LPDDR4X 4200 memoriju. 

      Kad smo tu pomenućemo da Mi 11 Lite dolazi sa 6 ili 8 GB memorije i 128 ili 256 GB UFS 2.2 skladišta, sa deljenim microSD slotom. Dizajn Mi 11 Lite je jako sličan Mi 11 telefonu, ali bez zakrivljenih ivica napred i pozadi. Ovo donekle i prija, s obzirom na to da su svi novi telefoni zakrivljeni napred ili nazad, što ih čini veoma klizavim i neprijatnim za držanje bez dobre maske, jer stalno imate bojazan da će vam ispasti iz ruke. 

      Mi 11 Lite – dizajn

      Model koji smo dobili na testiranje ima matiranu mint green poleđinu i sjajni zeleni plastični ram, koji drži sve na okupu. Zahvaljujući nešto kompaktnijim dimenzijama i plastičnom ramu, Mi 11 Lite je zaista Lite sa svega 159 grama težine naspram 196 grama koliko ima Mi 11 i 234 grama koliko ima Mi 11 Ultra.

      Sve ovo postaje jasno kada ga uzmete u ruku. Od male težine, svedenih dimenzija jako tankog kućišta od svega 6,8 mm, do oblih ivica – Mi 11 Lite deluje dosta lakši i kompaktniji od većine modernih telefona, potpuno rasterećujući ruke tokom svakodnevnog korišćenja. Ovo napominjemo jer je sa telefonima velikih dimenzija sa težinom preko 200 grama postalo izazovno praviti dobre selfije, posebno one u horizontali, a da vam telefon ne ispadne iz ruke. 
       
      Dakle, Mi 11 Lite donosi veoma lep dizajn, pozadi identičan kao na Mi 11, sa istim oblikom izbačenog kućišta kamera i rasporedom sočiva i blica. Dok ekran ima Gorilla Glass 6 premaz protiv ogrebotina i oštećenja, zadnja strana poseduje nešto stariji Gorilla Glass 3 premaz. Tu je i IP53 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, pa ćete biti sigurni za slučaj da vas nespremne uhvate kiša ili pustinjska oluja. 

      Okviri oko 6,55-inčnog ekrana su u skladu sa Lite specifikacijama, primetni na sve četiri strane, ali lepo zaobljeni u uglovima, taman da vam se učini da je telefon tanji nego što zaista jeste. Kamera u levom uglu ekrana je na istom mestu kao kod cele Mi 11 serije, čini se sa malo većim izrezom nego kod Mi 11 i Ultra verzije. 

      Raspored konektora je klasičan – klackalica i Always On Power taster/senzor otiska prsta desno, sa potpuno čistom levom stranom. Dole su USB-C, primarni mikrofon, jedan od dva stereo zvučnika i nano SIM/micro SD slot. Gore su smešteni drugi mikrofon i IC port, dok se milimetarski otvor slušalice ponaša kao drugi zvučnik.

      Zvučnici su iznenađujuće glasni, uprkos malom prorezu gore, a vibracije se prenose na tanko kućište, pa ćete osim slušanja, ako držite telefon u rukama moći i da osetite ritam muzike. 

      Napomenućemo da kombinacija nešto manjeg, tankog kućišta i matirane zadnje strane omogućava lepo držanje u ruci, što je karakteristika koja sve više nedostaje modernim telefonima. 

      Ekran, baterija

      Ekran je AMOLED tipa, pomenute 6,55-inčne dijagonale i premijum karakteristika: HDR10+, 90 Hz osvežavanje i 10-bitni prikaz boja. Rezolucija je 2400×1080 piksela, ona na kojoj svi mi držimo naše 4K telefone, jer više od toga na uređajima koji staju u dlan jedne ruke nema mnogo smisla. Ovo znači da je gustina sasvim dovoljnih 402 piksela, a prijatno nas je iznenadila detekcija dodira od 240 Hz, kojoj će se itekako obradovati gejmeri.

      Osvežavanje se menja automatski, u zavisnosti od tipa sadržaja i uglavnom ćete skakati sa 90 na 60 Hz i nazad, kada gledate video snimke, bilo da je u pitanju YouTube, Netflix ili npr HBO Go.

      Svetlina ekrana je stavka koja nas vraća u realnost kada je u pitanju ovaj telefon. Deklarisanih 500 nita je korektno dok sunce ne upeče, a onda ćete rukom praviti senku da dobro vidite sve ono što želite na ekranu.

      Nešto manje dimenzije Mi 11 Lite uslovile su i pakovanje manje baterije, koja umesto 4600 mAh kod Mi 11 ima 4250 mAh, a podržava QC 4+ i PD 3.0 punjenje. U paketu, koji mi nismo dobili dolazi i 33 W punjačem koji bi trebao da napuni bateriju malo preko 50% za pola sata, odnosno duplo više za 100%, što su zaista impresivne cifre. Za ovo ćemo morati da verujemo Xiaomi podacima, a vi ako probate, javite nam da li su to realne vrednosti.

      Ono što smo mogli da proverimo je autonomija baterije, koja na dinamičkom osvežavanju bez problema izdržava dan i po do dva kombinovane upotrebe, što je jako dobar rezultat s obzirom na kapacitet baterije. 

      Kamere

      Sistem kamera ima glavnu, ultra-širokougaonu i makro kameru opremljenu autofokusnim sistemom. Glavna kamera ima Samsung GW3 64 MP senzor sa spajanjem piksela od 0,7 µm, iza 25 mm f/1.8 sočiva, dok se za fokusiranje brine PDAF sistem.

      Širokougaona Sony IMX355 kamera od 8 MP ima 15 mm f/2.2 sočivo fiksnog fokusa, dok je makro kamera prebačena sa Mi 11, kao i selfi kamera. Makro je 5 MP sa 49 mm f/2.4 makro sočivom i sistemom fokusiranja na razdaljini od 3 do 7 cm. Podsećanja radi selfi kamera je 20 MP sa spajanjem susednih piksela 26 mm i f/2.2 blendom, bez autofokusa. 

      Glavna kamera pravi veoma dobre dnevne fotografije – oštre i detaljne, sa dobrim dinamičkim rasponom i dobrom reprodukcijom boja, koje nisu prezasićene zarad atraktivnijeg prikaza. Šum je vrlo dobro kontrolisan, što je i očekivano s obzirom na hardver telefona. Ako baš hoćete možete da slikate i u punoj rezoluciji senzora, ali nećete biti oduševljeni jer su slike „obogaćene“ šumom i nemaju onu oštrinu kao one koje se dobijaju spajanjem piksela. 
       
      Softver kamere omogućava i 2x zum, ali iamjte na umu da je u pitanju digitalni zum, koji vam neće dati bolje fotografije nego ako sami zumirate i kropujete one u 1:1 sa glavne kamere.

      Kao i drugi Xiaomi telefoni, i Mi 11 Lite ima Auto Night režim, i zasebni Night režim, pa će kamera često umesto vas određivati da je vreme za noćni režim, jer je kadar nedovoljno svetao. Kao i dosad, ova opcija je poželjna, jer svakako nećete biti zadovoljni sa mračnim slikama koje biste uhvatili bez automatskog noćnog režima.

      Fotografije su jako dobre i noću. Imaju dobar balans, dobru oštrinu i fino redukovan šum. Ne očekujte slike kao na Mi 11 ili Ultra modelu, ali im Mi 11 Lite diše za vratom. Kombinacija automatskog noćnog režima i ručnog omogućava dodatno otvaranje senki u najtamnijim delovima kadra i osvetljavanje elemenata koji se mogu učiniti nešto tamniji bez njih. 

      Širokougaona kamera su dobre, nešto toplijih boja nego one sa glavne kamere, sa dobrom širinom dinamičkog kontrasta i solidnom oštrinom iako nema sistema fokusiranja. Noću su slike osrednje u najboljem slučaju, a iznenadili smo se da noćni režim ne popravlja situaciju mnogo, ostavljajući fotografije mutnjikavim i tamnim, sa polu-upotrebljivim konačnim rezultatom samo kada vam je objekat jako dobro osvetljen. 
       
      Makro i selfi fotografijama se ovoga puta nećemo baviti, jer su one identične kao kod Mi 11, pa vam savetujemo da pogledate taj video na našem YouTube kanalu ukoliko vas interesuju performanse ove dve jako dobre kamere. 

      Video je moguć u velikom rasponu formata, od 4K u 30 fps, preko 1080p u 30 i 60 fps, do 720 fps u 960 fps za usporene snimke. Snimci u 4K su odlični. Elektronska stabilizacija jako lepo drži mikropokrete pod kontrolom, dok su svi parametri na visokom nivou – oštrina, detalji, boje, kontrast i dinamički raspon. 1080p snimci su takođe među najboljima koje smo videli u ovom cenovnom rangu omogućavajući Mi 11 Lite da izađe na megdan mnogo skupljim modelima.

      Dodajte tome i još nekoliko interesantnih režima, kao što su Magic Zoom, Time Freeze i Parallel world i jasno vam je da se Xiaomi baš potrudio da svoju kameru na Mi 11 Lite učini zanimljivom širokoj publici. 

      Utisci

      U svakodnevnoj upotrebi Mi 11 Lite je jako interesantan telefon. Njegove dimenzije ga čine veoma dobrim drugarom za svakodnevno druženje. Od težine, do kompaktnog kućišta, Mi 11 Lite je veoma lagan, što je veoma prijatno iznenađenje. Ono što smo navikli od laganih telefona je da su to uglavnom modeli ograničenih mogućnosti, ali Mi 11 Lite to nije ni u jednom svom aspektu.

      Ima premijum dizajn prednje i zadnje strane, jako dobar sistem kamera velike fleksibilnosti, moćnu hardversku osnovu koja će zadovoljiti sve od prosečnih korisnika do hard-core igrača. Ekran je veliki i prostran, AMOLED tipa sa visokom stopom osvežavanja i jako dobrim karakteristikama. Dodajte tome i dobru bateriju sa do dva dana upotrebe, munjevit senzor otiska prsta, jake stereo zvučnike i najnoviji softver koji krasi i jače uređaje Mi 11 serije. 

      U verziji od 6/128 GB Mi 11 Lite nema Lite cenu. Sa 47.000 dinara ovaj model se pozicionira između Note 10 Pro sa 42.000 i Mi 10T sa 57.000 dinara. Od Note 10 Pro ima jaču hardversku osnovu, ali ne i bolji sistem kamera, dok Mi 10T ima slične kamere, ali premijum Snapdragon 865 čipset i mnogo bolji ekran na 144 Hz namenjen gejmerima, te još poneki premijum detalj.

      Možda da sačekate neki od popusta koji su na Mi Srbija sajtu redovni i ulovite Mi 11 Lite za oko 40.000 dinara, što je cena po kojoj ovaj telefon nema konkurenciju.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra