Testirali smo Xiaomi Mi 11 telefon

Testirali smo Xiaomi Mi 11 telefon

Najsnažniji adut kompanije Xiaomi u klasi premium telefona svakako je najnoviji model - Mi 11. Telefon raskošnih karakteristika a umerene cene...

    Sadržaj
      Testirali smo Xiaomi Mi 11 telefon

      Pozitivne ocene

      • Premijum dizajn
      • Izuzetan 120 Hz ekran 
      • Najjači mobilni čipset današnjice  – munjevito brz rad u svim aspektima 
      • 108 MP kamera sa OIS i 8K u 30 fps 
      • Odlične ostale kamere
      • Stereo zvučnici
      • Velika baterija i 55 W punjenje, 50 W bežično
      • Odnos cena/mogućnosti

      Negativne ocene

      • Dimenzije nisu za svakoga
      • Brzo i ozbiljno zagrevanje
      • Bez telefoto kamere
      • Bez IP sertifikata 
      • Nekoliko loših softverskih rešenja 

      Xiaomi Mi 11 jedan od najbržih telefona na svetu, koji će se prodavati po vrlo pristupačnoj ceni za ono što nudi. Kada ga uporedimo sa svojim parnjakom po pitanju čipseta – Galaxy S21 Ultra, Xiaomi ne zaostaje mnogo na većini polja, a na nekima je čak i bolji – na primer punjenje

      Stavka koja trenutno u najvećoj meri odvaja premijum klasu telefona od ostalih je kamera, i tu nema dileme. Da vam neko ustupi telefone sa Snapdragon, 855, 888 ili 865, pa i 765, teško da ima ozbiljne aplikacije u kojoj ćete da vidite i osetite pravu razliku.

      One postoje, ali se čini da hardver značajno napreduje u odnosu na potrebe korisnika, tako da nam nije prvi put da razliku u performansama između telefona možemo da vidimo samo u brojkama testova. A da li je ta razlika toliko bitna? Da vidimo šta na to ima da kaže Xiaomi Mi 11 telefon.

      Inženjeri kompanije Xiaomi definitivno misle da jeste, pa i ne čudi činjenica da novi Xiaomi Mi 11 dolazi opremljen čipsetom koji smo trebali da vidimo u Samsung Galaxy S21 Ultra. Ali nismo. Ono što je jako interesantno je da Mi 11 košta taman 60-ak posto manje od pomenutog konkurenta koji ipak ima 4 GB RAM-a pride. Gde je onda ta razlika. Pa, ima ih nekoliko. Krenućemo redom.

      Sa specifikacijama i dizajnom imali ste priliku da se upoznate u unboxing videu na našem YouTube kanalu, pa ćemo ih za početak preleteti. Uz malu digresiju po pitanju dizajna, što se moglo videti i u komentarima našeg unboxing videa. Nekima se ne dopada, drugi su oduševljeni – kao i kod svakog drugog telefona.

      Ono što treba pohvaliti jeste vizuielni identitet i oblik kamera bloka koji ne liči na druge. Nekima će se kao što rekoh dopasti, drugima ne, ali Xiaomi je za početak usvojio svoj neki novi vizuelni identitet. I to je dobro. I može još bolje. A tim putem će i drugi telefoni ovog proizvođača pošto su se pojavile i prve slike Redmi Note 10 Pro telefona.

      Specifikacije

      Mi 11 pokreće najnoviji i najmoćniji Snapdragon 888, sa brzinama jezgra koje se polako približavaju frekvenciji od 3 GHz. Tu je i 8 GB RAM-a i 128 GB skladišne, brze UFS 3.1 memorije. Za one kojima ovo nije dovoljno, postoji verzija sa 256 GB skladišta, ali i sa 12 GB RAM-a, što i nije toliko loša ideja s obzirom na odsustvo microSD podrške.

      Veliki AMOLED ekran dijagonale čak 6,81 inča je prava zvezda ovog telefona. Njegov 10-bitni panel omogućava prikaz jedne milijarde boja, rezoluciju od 3200×1440 piksela sa HDR10+ podrškom i osvežavanjem od 120 Hz. Osvežavanje je dinamičkog tipa, ali uglavnom menja prikaz između 60 i 120 Hz, sa manje opcija nego što to rade Samsung flagship modeli, što sigurno ima veliki uticaj na autonomiju baterije.

      Svetlina ekrana je visokih 1500 nita, ali računajte da se te vrednosti postižu samo u ekstremnim situacijama. Realniji scenario su nešto manje vrednosti, ali i dalje izuzetne za rad i po najsvetlijem danu. Okviri ekrana su veoma mali, a bočna zakrivljenja dodatno utiču da ivice budu manje primetne. Prednja kamera je punch-hole tipa i jedini je element koji narušava izgled prednje strane. Smeštena je u gornjem levom uglu ekrana… 

      Senzor otiska prsta je optički, smešten ispod ekrana i nije nas oduševio svojom preciznošću ni brzinom. Osim činjenice, da svaki četvrti-peti put nećete uspeti da otključate telefon iz prve, čini se da postoji neko kašnjenje koje čini da otključavanje traje više nego što to želite.

      Naime, kada naslonite prst na senzor osetićete jednu vibraciju, pa onda svetlo i drugu vibraciju, pre nego što se telefon otključa. Svakako ne nešto što biste očekivali od telefona ove klase. Proizvođač senzora otiska prsta, kineska kompanija Goodix objavila je da ovaj senzor pored detekcije otiska prsta ima i mogućnosti registrovanja rada srca, što je mogućnost koja, za sada, još uvek nije implementirana u Mi 11.

      Kada smo već kod senzora, mnoge od vas sigurno zanima famozni Proximity senzor koji je na nekim ranijim Xiaomi telefonima umeo da bude problematična stavka: sada je situacija znatno, znatno bolja, sve radi kako treba i nema razloga za brigu.

      Mi 11 – dizajn

      Uglovi aluminijumskog kućišta su ojačani kao kod Huawei modela, omogućavajući da metalni ćošak upije najveći deo udarca pri padu, i na taj način spreči lom ekrana ili staklenih leđa. Pored praktične primene, okvir vizuelno deluje jako lepo, uklapajući se u oble linije tela Mi 11 modela.

      Zadnja strana je takođe zaobljena i staklena, sa četvrtastim kućištem kamera, čije su ivice takođe lepo zaobljene, tako da se uklapaju sa kružnim sočivima kamera i blica. Kamera ima ukupno četiri – tri nazad i jedna napred, ali o tome malo kasnije.

      Zadnja strana je blago matirana i poseduje srebrnu nijansu koja se neobično preliva u zavisnosti od ugla posmatranja. Jako tanki okviri u staklenom sendviču tankog i dugačkog kućišta, prava su formula za klizav telefon što Xiaomi Mi 11 zaista jeste. Silikonska obloga koja dolazi u paketu donekle pomaže u tom smislu.

      Kao dodatna zaštita zadnje strane tu je Gorilla Glass 5, dok ekran poseduje Victus zaštitni sloj protiv grebanja. Ekran je takođe presvučen plastičnom folijom koja će dobro služiti kao dodatni nivo zaštite od neželjenih situacija.
       
      Obodi su tanki i prate linije telefona, sa blagim proširenjem na desnoj strani, kako bi se udomili Power i Volume tasteri. Iako na ergonomski odličnim mestima, pomalo nervira činjenica da prilikom pritiskanja možete osetiti lateralno pomeranje, koje nikako ne želite da vidite ni kod jeftinijih telefona. 

      Dole je slot za dve SIM kartice, USB C i jedan od dva mikrofona. Drugi je smešten sa gornje strane, a otvor deli sa jako tankim prorezom slušalice sa gornje strane. Gore su i drugi mikrofon i IC blaster, uvek korisni dodatak od kojeg Xiaomi ne odustaje, što nam je jako drago. Uostalom, kako bismo komšiji prekoputa isključivali klimu kroz prozor, da nam nije njega. 

      Baterija – punjenje – bežično punjenje

      Baterija broji 4600 mAh i zahvaljujući činjenici da se radi o dve spojene baterije podržano je punjenje snagom od 55 W, što znači da vam od potpuno praznog telefona do 100% treba oko 50 minuta vremena, dok za pola sata baterija stiže do 82%.

      Ipak, veliki ekran, velika brzina osvežavanja, moćni čipset, uticali su na autonomiju, pa nemojte računati na više od jednog celog dana rada. Xiaomi inženjeri su pristali na kompromis – zarad tankog kućišta pristali su na nešto manju bateriju, što je rešenje sa kojim se neće svi složiti, ali šta je – tu je.

      Prosečnu autonomiju nadomešćuje moćni punjač koji vam omogućava da prikačite telefon u struju na petnaestak minuta do pola sata i znate da će vam baterija sigurno izdržati više nego što vam je u tom trenutku potrebno.

      Mi 11 podržava i bežično punjenje od 50 W sa posebnim Xiaomi bežičnim punjačem, a reverzno punjenje je 10 W, više nego što duplo skuplji S21 Ultra podržava običnim bežičnim putem.

      Napomenućemo da stereo zvučnici imaju Harman Kardon potpis, ali iskreno, nismo sigurni koliko veliku razliku mogu da naprave bolji zvučnici, kada je fizički prostor najveće ograničenje. U slučaju Mi 11, zvučnici su veoma jaki, a kako gornji zvučnik emituje talase i kroz otvore na gornjoj strani i kroz prorez slušalice imamo prostiranje zvuka u tri smera, što će gejmeri posebno pozdraviti. 

      Kada su konekcije u pitanju Mi 11 poseduje sve najnovije standarde: preko Wi-Fi 6, BT 5.2 do svih mogućih GPS satelita, sa ograničenjem USB C porta na nešto sporiji 2.0 standard, ali i podrškom za USB OTG.

      Kamere

      Pre nego što se pozabavimo kamerama moramo ponoviti da nam se više puta dešavalo da vidimo telefone sa identičnim senzorima i sočivima koji daju potpuno drugačije fotografije. Ovo se dešava usled činjenice da svaki čipset ima zasebni procesor koji obrađuje signale koji dolaze od strane senzora i tako formira finalnu sliku. A svakako, dosta zavisi i od softvera…

      Ovo smo naglasili jer Mi 11 koristi Samsung ISOCELL HMX senzor od 108 MP koji smo videli kod Mi 10 i Mi 10T Pro, sa nešto užim otvorom blende – f/1.9 naspram f/1.7 kod pomenuta dva modela. I druge dve kamere su identične kao kod Mi 10T Pro: 13 MP ultra-široka i 5 MP makro sa autofokusom.

      Primetićete izostanak telefoto kamere, što je ujedno i razlog zbog kojeg Mi 11 košta koliko košta. Ruku na srce, Samsungov HMX senzor je predstavljen krajem 2019. godine, pa je jasno da su inženjeri kompanije Xiaomi želeli da uštede gde je to god moguće, ali da ne ugroze kvalitet uređaja u velikoj meri. I zaista, 108 MP senzor, iako je star više od godinu dana pravi fantastične fotografije i video snimke u svim telefonima koji ga koriste, a Mi 11 nije izuzetak.
       
      Kombinacija optičke stabilizacije i fazne detekcije fokusa omogućava oštre, fotke, vernih boja sa odličnom dinamikom kadra. Bilo da koristite punu rezoluciju senzora od 108 MP ili preporučenih 27 MP dobijenih spajanjem susednih piksela (dva zelena, plavog i crvenog) fotografije su u klasi flagship telefona. Boje su verne, detalja ima na pretek, a tehnologija redukcije šuma odlično radi svoj posao.

      Opcija 2x zuma se obavlja digitalnim putem, što je moguće zbog visoke rezolucije senzora, ali zbog upscale funkcije topla je preporuka da sve što vam je potrebno jednostavno uveličate na regularnoj fotografiji. Senzor ima odnos stranica 4:3, što je i najbolji odnos stranica kada slikate, ali čak i ako prebacite na 16:9, nećete izgubiti mnogo na kvalitetu, jer je kropovan samo mali deo kadra, pa je izbor odnosa stranica slika koje pravite vaš izbor koji nema preterano uticaja na konačni kvalitet fotografije.
       
      Noćne fotografije su takođe jako dobre, pre svega zbog kvaliteta senzora, ali i zbog spajanja piksela. Veliki otvor blende i krupni pikseli omogućavaju upijanje velike količine svetlosti, pa su finalni rezultati kvalitetne fotografije. Softverski kamera poseduje automatski Night režim koji automatski produžava vreme fotografisanja, dok se manuelni Night režim razlikuje po još nekoliko sekundi dužem fotografisanju.

      U praksi ovo zna da učini fotografiju mutnjikavom i preporučujemo ga samo ako imate prilike da se oslonite ili da jako mirno držite ruku. Za sve druge situacije automatski režim je zaista odličan. Blago produžena ekspozicija osvetljava senke i najtamnije delove kadra rezultujući odličnim, detaljnim i lepo balansiranim noćnim slikama, bez mnogo šuma.

      Upscale je ovde izražen kod 2x zuma, pa ne preporučujemo da koristite ove mogućnosti po slabim svetlosnim uslovima.
       
      Slična je situacija i sa ultra-širokom kamerom. Automatski Night režim se aktivira – automatski. Dobićete nešto svetlije slike, sa više vidljivih delova u tamnijem spektru kadra. Kako su senzor i blenda ovde ograničavajući faktor, ručni Night režim će na širokougaonoj kameri značajno popraviti stvari po pitanju detalja. Ipak, nedostatak fokusa i fizička ograničenja su kamen spoticanja većine širokougaonih kamera čim Sunce zađe za horizont.
       
      Po lepo sunčanom danu fotografije koje pravi 13 MP senzor na Mi 11 su sušta suprotnost. Softversko popravljanje geometrije značajno unapređuje fotografije, bez izobličenja blizu ivica kadra. Iako nema mogućnosti fokusiranja, detalja ima dosta, boje su jako dobro reprodukovane, a dinamički raspon na iznenađujuće visokom nivou.

      Zasebna makro kamera sa sistemom fokusiranja pravi takođe jako dobre fotografije, sa dosta detalja i ne tako velikom količinom šuma. Autofokusiranje omogućava veliku fleksibilnost, koja je zaista neophodna kod kamere ovog tipa. Ipak, nemojte računati na dobre fotografije ako nemate dosta svetla na raspolaganju. Kada su svi uslovi ispunjeni, krajnji rezultat su dobre i oštre fotke, sa blago ispranim bojama. Imajte na umu da nedostatak stabilizacije zahteva mirnu ruku, pa se ponekad može desiti da dobijete mutnjikave slike, ako niste uspeli da smirite ruku tokom slikanja.

      Selfi i video

      Prednja kamera pravi vrlo detaljne i jako dobre fotografije, dok bi portretni režim, tj. izdvajanje subjekta moglo biti bolje, posebno kada je kosa u pitanju. Kamera raspolaže sa 20 MP i Quad Bayer tehnologijom, pa su rezultujuće fotografije od 5 MP. Boje su verne, kontrast je dobar, a pazite gde vam se nalazi izvor svetla, jer telefon ume da napravi preeksponirane fotografije s vremena na vreme.

      Video snimci su mogući u 8K u 30 fps sa optičkom stabilizacijom na svim rezolucijama glavnog senzora, zajedno sa elektronskom stabilizacijom. Mi 11 podržava i Super Steady režim za sve one situacije kada kvalitet snimka stavljate u drugi plan zarad dobre stabilizacije snimka. Očekivano, 8K snimci su dobri, detaljni i oštri, sa dobrom dinamikom kadra.

      Prebacivanjem u 4K režim, bilo u 30 ili 60 fps, glavni senzor pokazuje svu svoju raskoš. Snimci su fenomenalni, veoma detaljni, oštri, sa potpunim odsustvom šuma i vernim prikazom boja. Prilikom zumiranja primetan je šum na najtamnijim delovima kadra, ali je kvalitet snimka i dalje veoma visok, što je posledica visoke rezolucije senzora.

      Softver

      Mi 11 dolazi sa najsvežijom verzijom UI-ja MIUI 12.0.2 koji sa sobom donosi neke novosti, koje smo uglavnom videli kod prethodne generacije. Brzina detekcije pokreta od 480 Hz veoma dobro će doći u igrama, posebno onima u kojima refleksi umeju da naprave razliku između pobede i poraza.

      Tu je i Always On Display opcija, sa mnoštvom različitih prikaza, kao i bogati izbor tema i prikaza. Za one koji dosad nisu čitali naše recenzije telefona sa MIUI 12 napomenućemo da je sa novom verzijom stigao je novi kontrolni centar koji se poziva prevlačenjem prstom na dole bilo gde na desnoj strani ekrana, dok se do dela sa obaveštenjima dolazi istim potezom, samo na levoj strani. Na ovaj način je prilazak prečicama znatno lakši jednom rukom, ali ako niste levoruki, za obaveštenja će vam i dalje trebati dve ruke.

      Kontrolni centar sadrži malo drugačije prečice, sa uveličane četiri kartice za WiFi, mobilne podatke, Bluetooth i LED lampicu, dok je ostatak izlistan ispod. Na žalost, nije moguć prelazak iz kontrolnog centra na obaveštenja prevlačenjem leve strane i obratno, pa ako greškom otvorite kontrolni centar, a hteli ste obaveštenja, morate da se vratite i da prevučete prstom po levoj strani ekrana. Naravno, sve ovo je, kao i osnovna ideja MIUI GUI-ja od samog početka da veoma liči na iOS, pa će se korisnici koji su koristili Apple uređaje lepo snaći sa većinom opcija. 

      Home ekran nije doživeo prevelike izmene, a moguće je birati sistem navigacije-tastere ili gestove, kao i fioku sa aplikacijama ili bez nje. Sa leve strane je smešten Google Discover ekran, poslednje korišćene aplikacije se pozivaju kao kartice po dve u redu, a malim držanjem jedne od njih se dobijaju dostupne opcije poput odabira jedne za deljeni ekran, zaključavanje ili specifičnih podešavanja same aplikacije. 

      Podešavanja su ostala u klasičnom MIUI stilu, sa velikim razmakom između opcija, i najbitnijim informacijama smeštenim u About sekciji. Interesantna je animacija vezana za memoriju koja se ponaša kao kvadrat pun vode, čija površina odgovara zauzeću ukupnog prostora, i koja se pomera kako pomerate telefon. Android 11 je u Developers režimu doneo podršku za prikaz brzine osvežavanja ekrana, poput čuvenog Fraps-a koji smo koristili u igrama, a koji vam jednostavno može pokazati kada ekran radi na svom maksimumu, a kada obara brzinu osvežavanja kako bi uštedeo bateriju na sadržaju koji nema smisla prikazivati brže od 60 Hz. 

      Podešavanja ekrana omogućavaju tamni i svetli prikaz na nivou aplikacije, a tu su i odabir FHD+ rezolucije ili pune rezolucije WQHD+ koja omogućava prikaz rezolucije i piksela u odnosu 1:1. Opcije odabira brzine osvežavanja su nazvane Medium i Standard, kao da negde treba da bude High, koja je izbačena. Malo nespretno, moramo priznati. 

      Aplikacija kamere nije pretrpela velike izmene. Glavna podešavanja pozivaju se klikom na hamburger ikonicu u gornjem desnom uglu u zavisnosti od toga u kom režimu se nalazite. Odatle se poziva i makro kamera, a podešavaju se rezolucija i odnos stranica. Ostale opcije se nelaze u Settings, a biranje režima je dostupno preko slajdera u donjem delu ekrana, kao što je to Apple smislio sa svojim iPhone pre mnogo godina. 

      Teme, pozadine, ikonice, sve su to stvari koje su na raspolaganju korisnicima koji koriste MIUI, a izbor je bukvalno beskonačan sa novim sadržajem koji se dodaje na dnevnom nivou. Naravno, popularni tamni režim, feature koji je sa sobom doneo Android 10 kao standardnu opciju, prisutan je i ovde, na Android 11, sa mogućnostima podešavanja za svaku aplikaciju posebno. 

      Prilagođavanja se dalje nastavljaju na veličinu fonta, prikaza i ikonica a koje je moguće menjati u nekoliko različitih koraka, čime se i najzahtevnijim korisnicima omogućava da prilagode prikaz prema svojim željama. 

      Game Boost i Second space režimi za igre i za odvajanje i bezbednost podataka su došli sa MIUI 12, a tu je i opcija floating Windows koja omogućava prikaz “lebdećeg” prozora na bilo kojoj površini. Moguće je koristiti ovu opciju samo sa jednom aplikacijom. Naravno tu je i prikaz rada baterije sa režimima za uštedu baterije, te statistici potrošnje, dužini punjenja i slično. 

      Mi 11 u praksi

      Utisak u radu sa Mi 11 je jako dobar. U pitanju je jedan veliki telefon, elegantnih linija i vitke građe. Nije previše težak, pa ga treba čvrsto držati u ruci, jer će vam se sigurno desiti da ponekad isklizne kada niste obazrivi, a s obzirom na dve velike staklene površine, to bi moglo prilično da vas košta.

      Snapdragon 888 je nesporno jako dobar čipset, ali imajte na umu da u igrama ume itekako da se zagreje. Nama se desilo da nakon nekoliko uzastopnih testova 3DMark dobijemo poruku da se telefon pregrejao, što nismo viđali još od Sony Xperia modela pre više od pet godina. Ovo znači da se telefon toliko ugreje, da ga je neprijatno držati u ruci, posebno u gornjem levom delu, pored kućišta kamere. Prosto, tolika brzina zahteva i dobro hlađenje, pa bismo voleli da vidimo i neka ozbiljnija unapređenja po pitanju hlađenja pametnih telefona u budućnosti.

      A onda, neposredno pred snimanje, stigao je novi apdejt i greška sa pregrevanjem je korigovana, pa smo odlučili da snimimo Wild Life Unlimited test paralelno sa S21 Ultra sa Exynos procesorom. Oba telefona su sticajem oklonosti bila na 87 posto baterije: Mi11 je test završio sa 71 procentom, S21 Ultra sa 75 posto.

      Mi 11 je ostvario bolji rezultat na testu, naročito u Stability segmentu što znači da Exynos ipak trotluje da bi održao temperature na pristojnom nivou. Ali zato je Snapdragon tripl ejt prava furuna, izmerili smo preko 50 stepeni Celzijusa termalnom kamerom i telefon je zaista prevruć – konkurent, čitavih 6 stepeni manje.

      Pa vi procenite kao korisnici šta vam je bitnije, da ne bude da se mešamo i stajemo na bilo čiju stranu. Snapdragon sa tri osmice je zaista strahovito brz ali problem zagrevanja je evidentan. Ostaje da vidimo kako će drugi proizvođači tu problematiku rešiti a i Xiaomi sa Mi11 Ultra modelom.
       
      I da…nismo bili lenji pa smo sa strane uključili i P40 Pro koji nam je tu bio pri ruci, da vidimo kakva je kod njega temperatura. Blagougodnih 37 stepeni.

      Što se Asphalta kao naše standardne igre tiče, zaista sve klizi i prelepo izgleda, 60 frejmova naravno podržano.. .a u međuvremenu to je i kod konkurenta sređeno da bude onako kako treba. Nije bilo kada smo testirali S21 Ultra ali sada je sve u redu i na tom planu – za to i služe apdejti.

      Kad složimo utiske…

      Nesporno je da je Xiaomi Mi 11 jedan od najbržih telefona na svetu, koji će se prodavati po vrlo pristupačnoj ceni za ono što nudi. Kada ga uporedimo sa svojim parnjakom po pitanju čipseta – S21 Ultra, Xiaomi ne zaostaje mnogo na većini polja, a na nekima je čak i bolji – na primer punjenje. Em dolazi sa punjačem, em podržava duplo brže punjenje, i petostruko brže punjenje bežičnim putem, a duplo brže reverzno punjenje.

      Naravno, nedostatak telefoto kamere će nekima biti kamen spoticanja, ali ako ste neko ko poseduje telefoto kameru, zapitajte se kada ste zaista stigli da upotrebite taj zum i koliki je to procenat u odnosu na sve ostale kamere. Teško da će preći 5%. Ako grešimo, ispravite nas u komentarima. Možda mi nismo pravi etalon.

      Ipak, kamere za nijansu zaostaju za onim što nude Huawei, Samsung ili Apple flagship modeli, ali realno ne zaostaju mnogo za njima da bi sad neko mogao da vam kaže, tvoja kamera je lošija od moje. Tu su negde, princip je isti, sve su ostalo nijanse. Video je odličan, makro kamera upotrebljiva, ultra-široka odlična, a glavna kamera u blagom zaostatku u odnosu na najbolje na tržištu. 

      Dizajn je subjektivna kategorija, ali ćemo se složiti da je Xiaomi tim uradio vrlo dobar posao sa Mi 11, da je ekran zaista fantastičan i u klasi sa najboljima koje smo imali prilike da vidimo. Jasno je da Samsung nikome neće prodati ekrane bolje nego one koje stavlja u svoje najbolje telefone, ali ovi na Mi 11 su odmah tu, rame uz rame sa najboljima.

      Softver je stavka na kojoj i Samsung i Apple (htedosmo da kažemo i Huawei) imaju više iskustva i realno znatno upeglaniji i kvalitetniji UI. Prosto, pođimo samo od optimizacije rada ekrana, koja u dinamičkom režimu kod Samsung S21 serije ima šest različitih vrednosti kako bi se maksimalno uštedela baterija. Kod Mi 11 su to 2 – 60 i 120 Hz. I tu je glavna razlika zbog koje korisnici koji koriste Samsung plaćaju mnogo više od realne cene za telefon za koji znaju da će da dve godine da radi savršeno kao što je radio i od prvog dana.

      Ako ne patite od toga da na poleđini telefona morate da imate jabuku ili Samsung logo, Xiaomi je sa Mi 11 pokazao da vrhunski hardver ne mora da košta kao Peugeot 307 2006. Posle dominacije u niskim cenovnim rangovima čini se da je Xiaomi ozbiljno rešio da se umeša u borbu sa najvećim igračima. I realno, Mi 11 je odličan telefon sa izuzetnim mogućnostima na svim poljima. Možda mu je jedina mana što se ovog puta po pitanju autonomije baterije više ugledao na Apple nego na Samsung…telefon sa ovolikim ekranom zaista lepo leži u ruci ali ceh tome je platila autonomija.

      Iako smo u ovoj recenziji dosta puta pominjali S21 Ultra za šta su verovatno najzaslužniji 108 mpix kamera, identična dijagonala ekrana kao i visoka rezolucija, realnije je reći da će Mi11 biti noćna mora za drugog predstavnika S21 serije – Plus model.

      Za borbu sa Ultrom – biće zadužen Mi11 Ultra, kada se pojavi i Xiaomi na ovom planu još uvek nije rekao sve šta ima. U ovom momentu mislimo da Mi11 nudi puno toga za planiranu cenu ali smatramo da sveukupno gledano sa S21 Ultra ne može da se poredi – ali zato i košta osetno manje.

      A kada smo kod cene… ipak je nismo saznali iako smo dali sve od sebe. Još uvek nije definisana niti imamo dan početka prodaje u Srbiji, tačnije rečeno, dan isporuke ovih telefona kupcima. Potražnja je ogromna, a tačnih informacija nema. Pratite Benchmark sajt, čim budemo imali informaciju dostavićemo je pravovremeno – ali cena bi trebala da bude tu negde oko osam stotina evra prema informacijama sa kojima trenutno raspolažemo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test