Cooler Master GA2701S recenzija - Ultra-povoljni gaming monitor

Cooler Master GA2701S recenzija - Ultra-povoljni gaming monitor

Cooler Master GA2701S za tek malo više novca od najpovoljnijih monitora pruža osvežavanje od 100Hz i ekran od 27". Kako radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Cooler Master GA2701S recenzija – Ultra-povoljni gaming monitor

      Pozitivne ocene

      • 100Hz osvežavanje u vrlo povoljnoj klasi
      • 27″ ekran
      • Vrlo korektna kalibracija boja i svetlina

      Negativne ocene

      • Ne podržava varijabilno osvežavanje na Nvidia grafičkim kartama

      Cooler Master GA2701S za tek nešto malo više para od najjeftinijih modela na tržištu nudi karakteristike poželjne za gaming, poput osvežavanja od 100Hz, ali i veći 27″ ekran, pa pruža više nego što bi se očekivalo, s obzirom na cenu.

      Iako nam je redakcija praktično konstantno puna uređaja za testiranje, moram priznati da je vrlo retka pojava da nam se na testu nađe neki uređaj iz najpovoljnijeg segmenta određene kategorije. Naravno, daleko od toga da interesovanje kupaca za takve uređaje ne postoji, čak bismo rekli i da oni, pogotovo na domaćem tržištu, čine značajan deo prodaje.

      Razlog zbog čega ih ne viđate tako često na testovima je to što oni u pogledu tehnologije mahom ne donose ništa novo, ali i to što kompanije retko imaju hrabrosti da ih pošalju na test, znajući da vrlo povoljan uređaj sa sobom nosi i mnoštvo kompromisa, pa i više razloga za kritiku u recenzijama.

      Lično, mislim da kritika radi kritike, kakvu neretko viđamo u IT novinarstvu i među Tech Youtuberima pokazuje nerazumevanje tržišta, industrije i različitih potreba kupaca, jer nije svako u prilici da kupi najbolje i najskuplje i zahteva savršenstvo. Zbog toga uostalom i postoje različite klase uređaja i svaka je važna, jer omogućuje korisnicima da dobiju stvar koja im je potrebna u skladu sa raspoloživim budžetom.

      Čak, rekao bih i da je najpovoljniji segment i najbitniji, jer direktno utiče na demokratizacija tržišta, omogućavajući “tehnologiju za sve”. Da nije njega, mnogi korisnici ne bi ni imali pristup određenim uređajima i priliku da iskuse rad ili zabavu na njima. Ovog puta, na testu nam se našao jedan baš takav uređaj, a u pitanju je gaming monitor kompanije Cooler Master, koju moramo pohvaliti što želi da prikaže nešto i za gamere sa vrlo ograničenim budžetom.

      U pitanju je monitor koji za svega 15.999 dinara, odnosno oko 135€ pruža dijagonalu od 27”, osvežavanje od 100Hz i neke specifične gaming funkcije, pa je praktično ulaznica u svet propisnog PC gaminga sa višom frekvencijom osvežavanja. Šta je moguće dobiti za ovaj novac i kako radi Cooler Master GA2701S, pogledajmo zahedno.

      Cooler Master GA2701S – Dizajn

      U pogledu dizajna, GA2701S je relativno svedenog izgleda, ali sa modernim karakteristikama, poput tankog okvira ekrana sa gornje i bočnih strana. Okvir je od plastike, kao uostalom i svi ostali elementi, a izrađen je iz komada, sa blago zaobljenim ivicama.

      Između okvira i dela panela koji prikazuje sliku je tu i dodatna crna margina, ali je ona svedena na svega oko 3mm, nešto manje nego što mahhom viđamo i na skupljim modelima, što ostavlja odličan utisak. Na donjoj ivici je tu lajsna standardne širine na kojoj se nalazi samo diskretni Cooler Master šestougaoni logotip.

      Profil monitora je takođe relativno kompaktan, svega oko 13mm, a te dimenzije su zadržane celom širinom duž gornje i donje strane, sa proširenjem za elektroniku u sredini. Izgled poleđine je vrlo sveden, pa je praktično sve prekriveno crnom peskiranom plastikom. Jedino što se ističe na poleđini su rupe za VESA 100×100 montažu, i Cooler Master logotip u gornjem levom uglu.

      Što se postolja tiče, ono je maksimalno jednostavno, relativno kompaktnih dimenzija i praktično kvadratnog oblika sa potpuno zaobljenim ivicama. S obzirom da se panel monitora praktično nabaci na kratki nosač, od podešavanja visine nema ništa, kao ni od rotacije levo desno i pivota panela, pa je jedino podržano podešavanje ergonomije promena nagiba panela za 5 stepeni ka dole i 20 stepeni ka gore.

      Konektori, meni, gaming opcije

      Sa donje strane dodatka za elektroniku na poleđini se nalazi i sekcija sa konektorima u kojoj ćete zateći konektor za napajanje (putem kabla, bez dodatnog adaptera), 3.5mm izlaz za slušalice, jedan HDMI i jedan VGA port.

      Ako vas čudi prisustvo VGA porta, imajte na umu da je ovo ipak monitor veoma povoljne klase, pa će ga kupovati i oni koji možda imaju dosta stariji računar, a trenutni monitor im je otkazao. Da ne bi menjali sve komplet, mogu uzeti ovako nešto i imati ipak nešto bolje od bazičnog monitora kada dođe vreme za upgrade računara.

      HDMI port podržava punu rezoluciju od 1920×1080 piksela i osvežavanje od 100Hz, a zbog nedostatka računara sa starijim portom nismo bili u prilici da proverimo koliko je ograničenje na VGA portu, odnosno da li može da iskoristi puno osvežavanje.

      Za izbor ulaza, kao i podešavanje svih opcija na raspolaganju će vam biti pregledan grafički meni koji je organizovan u jasne sekcije obeležene tekstom i ikonicama za lako snalaženje. Čitav meni je organizovan u samo dve kolone, pa nema zalaženja u podopcije, već je sve dostupno direktno i u par koraka.

      Za kretanje kroz meni ćete koristiti mini joystick koji se nalazi na poleđini iza desne ivice panela, pa je sve vrlo lako i intuitivno.
      Od podešavanja u meniju će vam biti dostupne opcije za doterivanje slike, podešavanje nivoa zvuka (samo u slušalicama, pošto nema zvučnika), kao i gaming opcije.

      Među njima je tu prikaz jednog od tri predefinisana nišana na sredini ekrana, prikaz trenutnog osvežavanja, odnosno broja frejmova u sekundi ako koristite varijabilno osvežavanje, kao i opcija za aktivaciju varijabilnog osvežavanja.

      Kad pominjemo varijabilno osvežavanje, u pitanju je Vesa Adaptive Sync, pa će Cooler Master GA2701S biti u stanju da ga koristi na AMD i Intel grafičkim kartama, ali nažalost ne i na Nvidia modelima koji uopšte ne nude opciju kada se monitor poveže.

      Prisutna je i Black Stabilization opcija koja podiže nivo crne za bolju vidljivost u senkama kada vam zatreba da uočite protivnike, ali je ona izmeštena među podešavanja slike. U game sekciji se još nalaze i podešavanje overdrive-a panela i aktivacija Motion Clearness opcije, obe usmerene na podešavanje i poboljšanje odziva panela.

      Cooler Master GA2701S – Gaming performanse

      Kad pominjemo odziv, performanse koje nudi Cooler Master GA2701S su bolje od standardnih modela u klasi, jer je ipak u pitanju panel koji se osvežava na 100Hz, mada ne treba očekivati baš previše u pogledu oštrine jako brzih objekata na ekranu.

      Nazivno, u pitanju je IPS panel, ali smo u testu odziva jasno primetili da se ponaša poput VA u smislu sporijeg odziva u tamnijim delovima scene. Overdrive podešavanje na Normal poboljšava odziv, dok Advanced samo uzrokuje inverzni ghosting, pa nema svrhe koristiti ga.

      Motion Clearness opcija je zapravo strobovanje pozadinskog osvetljenja koje bi teoretski trebalo da obezbedi odziv od 1ms, mada će ona biti korisna samo u svetlim sadržajima i to iz dva razloga. Prvi je to što strobovanje bitno smanjuje svetlinu ekrana, a drugi to što zbog pomenutog sporijeg odziva u tamnijim nijansama uzrokuje duple ivice objekata.

      Dakle, upitno korisno, mada je iznenađenje što je ovo implementirano na ovako povoljnom monitoru, jer tu opciju ne viđamo obavezno ni na skupljim modelima. Ukupno, ne idealne, ali sasvim korektne gaming performanse za jedan monitor baš pristupačne cene.

      Kvalitet prikaza

      Što se slike tiče, Cooler Master GA2701S je opremljen panelom od 27” solidno velikim za ovaj novac, i Full HD rezolucije koja je praktično standardna u klasi. Full HD omogućuje gamerima sa slabijim računarima, kojima je ovaj monitor uostalom i namenjen, da lakše iskoriste više osvežavanje potencijalno blizu maksimalnih 100Hz.

      Što se oštrine prikaza tiče, 1080p na 27” nije baš idealno, ali je sasvim korektno s obzirom na klasu kojoj monitor pripada. Kao što smo rekli, specifikacije navode da je u pitanju IPS panel, mada su i uglovi gledanja pre u skladu sa nekim boljim VA panelom nego onim što obično nudi IPS.

      S druge strane, nivo crne jeste tipičan za IPS i kreće se između 0.088 i 0.26 nita zavisno od moda slike. Statički kontrast je na nivou najboljih IPS ili lošijih VA panela, sa 1420:1, pa iskreno nismo sigurni da li su specifikacije tačne ili je zapravo u pitanju VA.

      Uniformnost panela je čak vrlo pristojna sa tek blagim varijacijama po uglovima. Kad pominjemo osvetljenje, maksimalna izmerena svetlina je iznosila za ovu klasu više nego korektnih 295.4 nita. Što se prikaza boja tiče, najbolje izmereno Delta E odstupanje je vrlo pristojnih 3.5, zanimljivo u Text modu slike.

      Pored njega su vam na raspolaganju i Standard, Movie, Web, kao i nekoliko modova prilagođenih različitim žanrovima igara. Opcije podešavanja slike omogućuju i fino podešavanje balansa bele, aktivaciju dinamičkog kontrasta, kao i filter plave boje za prijatnije gledanje uveče ili dugotrajno čitanje. Panel je najverovatnije pravi osmobitni i prema našim merenjima u stanju da prikaže 71.5% DCI-P3 spektra.

      Cooler Master GA2701S – Utisci i cena

      Sve u svemu, Cooler Master nas je pomalo i iznenadio slanjem ovako povoljnog monitora na test, ali smatramo da je zanimljivo videti i šta kupcima mogu da ponude i uređaji iz bazične klase, pogotovo kada je gaming u pitanju.

      Cooler Master GA2701S nudi sasvim korektan paket kvaliteta slike i gaming mogućnosti za malo novca, rekli smo oko 15.999 dinara, t.j 135€, pa mu se za tu sumu i nema nešto bitno zameriti. Jedino što bismo eventualno voleli je kompatibilnost sa Nvidia G-Sync, makar nezvanična.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi