Hisense U8NQ Mini LED TV recenzija - Najbolji do sada

Hisense U8NQ Mini LED TV recenzija - Najbolji do sada

Hisense U8NQ pomera granice uz Mini LED sa 1600 zona i 3000 nita, 144Hz osvežavanje i AI procesiranje.
Kako radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Hisense U8NQ Mini LED TV recenzija – Najbolji do sada

      Pozitivne ocene

      • Mini LED sa 1600 zona i 3000 nita
      • Veoma dobar zvuk
      • 144Hz i odlične gaming mogućnosti

      Negativne ocene

      • Viđali smo i bolju kalibraciju boja od Hisense-a

      Hisense U8NQ pruža izuzetno visok kvalitet slike, što ga uz odličan zvuk, gaming mogućnosti i sve bolji pametni operativni sistem čini odlično zaokruženim TV-om koji gađa iznad svoje cenovne klase.

      Za ovih 6.5 godina, koliko u Benchmark redakciji testiram televizore, moram priznati da se kvalitet slike koji kupci dobijaju na televizorima svih cenovnih klasa baš primetno povećao. Primera radi, u najnižoj klasi se sada umesto krševa sa očajnim prikazom dobijaju sasvim pristojni modeli, dok su se u kategoriju povoljnih televizora prelile mnoge tehnologije koje ih čine znatno upotrebljivijim za propisno uživanje u sadržajima.

      Zanimljivo, možda i najmanji dobitak je u premijum klasi, koja svakako jeste najimpresivnija i donosi najnovije i najbolje u pogledu tehnologije, ali je prosto stalno na limitu onoga što je moguće izvesti. Granice OLED i Mini LED tehnologija se sada već jako sporo pomeraju, i taj trend će se svakako nastaviti dok Micro LED ne probije granicu komercijalnosti i siđe u modele za “široke narodne mase”.

      U ovakvoj postavci stvari, najveću korist reklo bi se imaju kupci modela više srednje klase, koji su po tehnologijama, mogućnostima, pa i kvalitetu prikaza prišli vrlo blizu premijum modela, toliko da za većinu korisnika i nema smisla davati često višestruko više novca. Ne kažemo da razlika ne postoji, ali da je sve manja i realno upitno isplativa za baš veliku razliku u ceni, to svakako.

      Jedna od serija televizora koji ovo najbolje ilustruju je svakako Hisense U8, koja već generacijama cilja da pruži kvalitet prikaza blizu najviše klase, ali za znatno manje para. Nekada je im je to uspešno polazilo za rukom, kao sa čuvenim U8QF, pa i prošlogodišnjim U8KQ, nekada baš i ne, ali je ukupno ova serija donosila vrlo zanimljive modele i bila dobar indikator napretka čitave industrije.

      Sam finiš godine je tradicionalno vreme kada najnoviji Hisense modeli dospevaju na naše tržište, pa nam se ovom prilikom na testu našao i ovogodišnji predstavnik U8 serije, Hisense U8NQ. Konkretno, u pitanju je 65U8NQ, dakle 65” verzija koja je možda i optimalne veličine za one koji žele potpuni doživljaj u svemu što ovaj model ima da ponudi.

      A ima puno toga, jer su tu zaista obećavajuće karakteristike poput Mini LED osvetljenja sa 1600 zona i 3000 nita, osvežavanja od 144Hz i sl. Hajde da vidimo kako to radi u praksi.

      Hisense U8NQ – Dizajn

      Kao i uvek, najpre par reči o dizajnu koji je moderan, ali diskretan. Ništa ne upada u oči na prvi pogled, ali ako malo obratite pažnju videćete neke zanimljive detalje, što je po našem mišljenju dobar balans između estetike i neodvraćanja pažnje sa sadržaja.

      Okvir koji iz komada obuhvata panel sa gornje i bočnih strana je rekli bismo od plastike, relativno tanak, tamno sive boje i sa teksturom brušenog metala koja izgleda vrlo dobro. Pored njega, oko dela panela koji prikazuje sliku je tu i još oko 5mm dodatne margine – dakle relativno standardno za moderne modele ove dijagonale.

      Duž donje ivice zatičemo tanku lajsnu, takođe sa teksturom brušenog metala i Hisense logotipom na levoj strani. Ispod nje, u prostoru malo uvučenom u odnosu na lajsnu nalazi se sistem senzora, mikrofona za glasovnu kontrolu i indikatorskih dioda na sredini.

      Sa njegove leve i desne strane, punom dužinom do ivice TV-a, su tu otvori za zvučnike orjentisane ka napred, o kojima ćemo nešto kasnije, a koji su sakriveni iza metalne mreže i sa donje strane oivičeni metalik poliranom linijom. Prateći temu mreže, nosač postolja koji se vidi između baze i dna ekrana je dizajniran sa mrežastim prorezima, što daje vizuelno zanimljiv efekat, pogotovo ako imate neko pozadinsko ambijentalno svetlo.

      Postolje je čini se moguće zašrafiti i tako da panel bude niže, odnosno tik iznad baze, pa je moguće odabrati koja varijanta vam se više dopada ili uklapa u ambijent. Baza postolja je od livenog metala, vrlo teška i robustna, ali i relativno kompaktna za ovu veličinu ekrana, pa zahteva malo mesta na podlozi, zahvaljujući čemu se TV može postaviti i na uske police. Naravno, tu je i opcija VESA 600×400 montaže na zid.

      Bočni profil TV-a je relativno kompaktan za jedan Mini LED, kako dela koji zauzima sam panel, tako i dela koji krije elektroniku i zvučnike, a koji je blago uvučen i praktično integrisan oblikom u celinu, što poleđini daje prilično uredan izgled. Oko njega, duž spoljašnje ivice TV-a, na poleđini i bokovima je tu metalni okvir koji TV-u i panelu daje neophodnu čvrstinu, a preko koga se nalazi pomenuta lajsna.

      Veći deo poleđine je u teksturi sa horizontalnim prugama, ali se u gornjem delu čitavom širinom ističe drugi deo zvučnog sistema, koji se sastoji od dva zvučnika na bokovima i dvostrukog woofera na sredini.

      Konektori, Gaming mogućnosti

      U donjoj polovini poleđine, sa leve strane gledano od napred, nalaze se i dve sekcije sa konektorima na kakve smo već navikli na Hisense modelima. U manjoj orjentisanoj ka nazad su tu samo LAN port, optički audio izlaz i jedan USB port za povezivanje flash diskova.

      U većoj koja je dostupna sa boka za lakši pristup ćete zateći 3.5mm konektor za slušalice, takođe 3.5mm kompozitni audio/video ulaz putem adaptera, antenske i satelitske konektore, servisni port, USB sa napajanjem od 1A za eksterne diskove, CI+ slot i četiri HDMI konektora.

      U specifikaciji se navodi da su sva četiri HDMI porta u verziji 2.1, ali je u pitanju tehnikalija o kojoj smo već pričali, jer se sada svi portovi sertifikuju kao HDMI 2.1. Realnost je da prva dva porta podržavaju samo 4K u 60Hz, a da su HDMI 3 i 4 zapravo pravi HDMI 2.1, sa podrškom za 4K sa osvežavanjem od 144Hz, varijabilno osvežavanje, auto low latency mode i eARC u slučaju HDMI 3.

      Dakle, ako povedete računa gde povezujete računar ili konzolu, moći ćete da uživate u odličnim gaming mogućnostima. To uključuje i zvaničnu podršku za AMD Freesync Premium, nezvaničnu i za G-Sync, pravi HDR gaming i pristojan input lag od 13ms u 1080p sa 60Hz – u punoj rezoluciji i osvežavanju koje nažalost ne meri naš instrument je on i dosta niži.

      Kada aktivirate game mod (ili se on aktivira sam putem ALLM-a), moćićete umesto standardnom brzom meniju da pristupite i posebno dizajniranom game meniju, koji nudi pregled trenutno aktivnih parametara u pogledu osvežavanja, HDR-a i sl., mogućnost aktivacije prikaza nišana na sredini ekrana ili zumiranja mini-mape u igrama.

      Tu je i opcija prikaza slike u 16:9 formatu preko celog ekrana, ili 21:9, ili 32:9 na delu ekrana, ako poželite da probate omiljene igre u ultraširokom formatu. Game mod nudi i zasebne modove prikaza optimizovane za različite žanrove igara, pa čak i specifično za Black Myth: Wukong igru.

      Hisense U8NQ – Kvalitet prikaza

      Kad pominjemo prikaz, ono gde U8 serija tradicionalno nudi najviše je u pogledu kvaliteta slike. Ni novi Hisense U8NQ nije izuzetak od ovoga, čak bismo rekli da je recept koji je na U8 seriji pružao najviše ovog puta dodatno unapređen. Najpre, tu je VA panel sa izuzetno visokim statičkim kontrastom, uparen sa Mini LED sistemom pozadinskog osvetljenja sa lokalnim zatamnjivanjem od čak 1600 zona u slučaju dijagonale od 65”.

      Ovakva kombinacija daje izvanredan prikaz crne i impresivan dinamički opseg, uz dovoljno finu kontrolu lokalnog zatamnjivanja da možemo reći da vam u praksi takozvani “blooming” neće smetati, čak i ako ste izbirljivi. Doduše treba imati na umu da model od 55” ima znatno manje zona, navodno oko 672, pa bismo rekli da je 65” znatno bolji izbor zbog kvaliteta prikaza.

      Maksimalna svetlina je deklarisana na impresivnih 3000 nita, a Hisense U8NQ zapravo postiže i više, konkretno, izmerili smo maksimalnih 3349,7 nita u HDR sadržajima. Svetlina na najmanjem pokriću je oko 1770 nita, a na 100% pokrića čak 924.4 nita, pa je U8NQ ukupno prilično svetliji od aktuelnih OLED modela visoke klase, što mu uz odlične performanse lokalnog zatamnjivanja daje i određene prednosti u pogledu prikaza.

      Statički kontrast smo izmerili na oko 8000:1 u većini modova slike, na crno belom paternu veličine polja oko 7cm, koliko je širok i naš kolorimetar. Sa maksimalnom svetlinom nivo crne je oko 0.3 nita, što je zapravo jako dobro, jer je u pitanju 13 koraka dinamičkog opsega, dok je ispod 10cm dalje od maksimalne svetline dinamički opseg već preko 15 koraka, više od onoga što se očekuje za kvalifikaciju “pravog HDR-a”.

      U svakom slučaju, impresivne performanse, pa iako OLED i dalje ima prednost u prikazu jako finih detalja na crnoj pozadini, rekli bismo da je Mini LED najzad u ovoj klasi dostigao nivo za koji možemo reći da nudi prikaz bez zamerke u pogledu blominga. Tim pre što je vertikalna rezolucija po pitanju zona zatamnjivanja veća od horizontalne, pa se kod titlova isijavanje praktično i ne primećuje.

      Još jedna prednost vrlo dobre Mini LED implementacije je i odlična uniformnost, pa je jedino što nije baš na najvišem nivou ugao gledanja, koji je tipičan za VA i podrazumeva mali gubitak svetline i kontrasta kada TV posmatrate iz ugla većeg od 45 stepeni. Odbijanje refleksija je korektno, mada naravno nije na nivou onoga što nudi aktuelna visoka klasa ili Samsung mat OLED modeli.

      Kao i svi modeli U serije godinama unazad, U8NQ je takođe opremljen Quantum Dot filterskim slojem, koji u kombinaciji sa visokim kontrastom nudi zaista odličan odličan utisak u pogledu prikaza boja, U većini modova one deluju vrlo živo i zasićeno, mada je Hisense u Cinema, IMAX i Filmmaker modovima rešio da malo zauzda tu živost radi realnijeg prikaza, zbog čega će ti modovi u direktnom poređenju možda delovati nešto ispranije.

      Dynamic i Sport modovi jesu očekivano malo prenaglašenih boja, dok standard i energy saving izgledaju atraktivno bez preterivanja, pa ih lično preferiram kao osnovu za dalje doterivanje po svom ukusu – a parametara za doterivanje je u meniju na pretek.

      To je subjektivni utisak, a izmerene cifre kažu da Hisense U8NQ najprecizniji prikaz boja pruža u Cinema modu za standardne sadržaje, ili FPS i RTS modovima za gaming, u sva tri slučaja sa Delta E odstupanjem od 4.3. Korektno, mada viđali smo od Hisense-a i bolje, pa verujemo da je preciznost mogla biti i ispod granice od 3 koja se smatra nevidljivom razlikom u nijansi za prosečno oko.

      Što se pokrića boja tiče, panel, koji desetobitni prikaz postiže uz upotrebu FRC-a, je u stanju da prikaže odličnih 96.2% DCI-P3 spektra.

      Procesiranje slike

      Pored naprednog hardvera, Hisense U8NQ dolazi i sa prilično sposobnim procesiranjem slike, za koje bismo rekli da je ove godine najzad značajnije unapređeno, toliko da to bude primetno. Sistem procesora i algoritama koji Hisense naziva Hi-View Engine PRO je konkretan korak napred, što i ovaj TV čini znatno kompletnijim uređajem.

      Kako smo do sada testirali prilično Hisense televizora, prvo što nam je upalo u oči je procesiranje kretanja, odnosno MEMC, koji je bitno unapređen u odnosu na viđeno do sada. Implementacija podrazumeva dva parametra, odnosno redukciju trzanja i zamućenja, a tu su vrlo upotrebljivi modovi, gde svaki donosi neku prednost za određeni tip sadržaja.

      Čini se da se dosta radilo i na performansama i optimizaciji, pa je ovo jedno od najboljih rešenja koje smo videli po pitanju artefakata, koji se skoro ne primećuju, čak ni kada se sve odvrnete na maksimum, što nije obavezno slučaj ni na modelima najviše klase vodećih proizvođača.

      Druga razlika je čini se u poboljšanom AI procesiranju, odnosno Inteligent Modu kako ga Hisense naziva. Negovom aktivacijom na prethodnim generacijama nije bila vidljiva neka bitna razlika, a je ona na Hisense U8NQ malo konkretnija, pogotovo u pogledu poboljšanja detalja, kontrasta i boja u određenim delovima scene. Jeste suptilno, kako uostalom i treba da bude, ali čini da sve deluje bar malo oštrije, jasnije i lepše.

      Pored ovoga, veliku razliku pravi i opcija dinamičkog tone-mappinga, koja je tu da u svakoj sceni iskoristi pun opseg osvetljenja, što često ume da izgleda bolje, čak i ako nije potpuno realno. Kad smo kod mapiranja, podržani su i HDR 10 Plus Adaptive i Dolby Vision IQ koji pri dinamičkom mapiranju slike, putem senzora osvetljenja u obzir uzimaju i svetlinu ambijenta u prostoriji.

      Na raspolaganju su vam i Super Resolution, AI bazirano poboljšanje rezolucije, poboljšanje prikaza gradijenta boja, podešavanje nivoa lokalnog zatamnjivanja, kao i detaljne opcije za sve parametre slike. Ukupno, izvanredne performanse u pogledu prikaza, koje su čini se nikad bliže premijum klasi.

      Hisense U8NQ – Zvuk

      Što se zvuka, tiče, iako ne možemo reći da je on kod Hisense U8NQ baš na tako visokom nivou kao slika, definitivno je odličnog kvaliteta, jasan, vrlo ubedljiv i dobrog frekventnog balansa. Takoreći, više nego dovoljno dobar da upotpuni doživljaj i da većina korisnika nema nikakve potrebe za dodatnim soundbarom.

      U pitanju je 2.1.2 rešenje sa 20W u wooferu i po 2×15 i 2×5 W u zvučnicima pozicioniranim pozadi pri vrhu na bokovima TV-a, i ispod prednje ivice panela. Ovakav raspored, koji pokriva praktično sve strane TV-a prilično doprinosi boljoj zvučnoj slici, naravno uz Dolby Atmos procesiranje.

      Prednja projekcija zvuka pozitivno utiče na detalje i jasnoću, a što se niskih frekvencija tiče, one se prostiru do oko upotrebljivih 40Hz, što zvuku daje dovoljno težine, kako za muziku, tako i za filmove i serije. Novi izobličenja u niskim frekvencijama nije baš idealan, što je glavni razlog zbog čega smo pomenuli da nije baš na vrhunskom nivou – sve ostalo je iznenađujuće dobro za ovu klasu.

      Hisense U8NQ podržava i DTS Virtual X dekodiranje, šest predefinisanih modova zvuka za različite sadržaje, sedmopojasni ekvilajzer, automatsku kontrolu glasnoće, kao i kompenzaciju odziva u slučaju montaže na zid.

      Smart mogućnosti – Vidaa U

      Što se pametnih mogućnosti tiče, Hisense U8NQ pokreće Vidaa U platforma u verziji 7.6, koja je sada već vrlo ispolirana u pogledu korisničnog iskustva, ali i funkcija i opcija koje nudi. Interfejs je lepo dizajniran, jasan i jednostavan za korišćenje, možemo slobodno reći u rangu najboljeg što se nudi u TV domenu.

      Na glavnom ekranu vas duž leve ivice ekrana očekuju ikonice za pristup svom Vidaa nalogu, pretrazi, notifikacijama, izboru ulaza i podešavanjima. U vrhu ekrana je tu baner koji će uputiti nove korisnike na korisne funkcije poput glasovne kontrole, mobilne aplikacije, prodavnice aplikacija i Vidaa Art-a, a ponekad servirati i neku reklamu.

      Ispod banera je tu linija sa svim instaliranim aplikacijama, a kretanjem kroz njih će se ispod nje pojavljivati i predlozi sadržaja za gledanje iz selektovane aplikacije. Daljim skrolovanjem na dole sa glavnog ekrana ćete dobijati preporuke sadržaja iz različitih video servisa.

      Ono što je dobra vest je da se od nedavno listi podržanih servisa na Vidaa platformi pridružio i Max, pa je sada tu praktično sve relevantno, plus aplikacije sportskih organizacija poput NBA-a, FIFE i UEFE, Plex podrška i aplikacije lokalnih TV provajdera, pa sadržaja neće manjkati.

      Pored video i muzičkih servisa, tu su i razne informativne aplikacije, sadržaji za decu, bazične igre, ali i Boosteroid i Blacknut cloud gaming servisi uz koje možete igrati PC igre bez potrebe za računarom. Samo povežete gamepad i naravno platite pretplatu. U trenucima kada TV ne koristite, možete pokrenuti Vidaa Art aplikaciju i pustiti TV da glumi sliku, pogotovo ako je montiran na zid, prikazujući razna umetnička dela.

      Za kontrolu TV-a je moguće koristiti pomenutu mobilnu aplikaciju, glasovnu kontrolu za određene funkcije i pretragu sadržaja, ali i daljinski upravljač koji je potpuno redizajniran na ovom modelu u odnosu na ranije Hisense televizore.

      Sada je vrlo izduženog oblika, zaobljenih ivica i sa velikim solarnim senzorom za punjenje u donjem delu, što znači i da ne morate brinuti o zameni baterija – puni se ili sam, ili putem USB-C porta na dnu. Tasteri su vrlo kvalitetni, sa jasnim klikom i kratkim hodom, selekcija je široka i pokriva sve funkcije i prečice, a raspored vrlo jasan i pregledan.

      Hisense U8NQ – Utisci i cena

      Sve u svemu, Hisense U8NQ, pogotovo u ovoj 65” verziji je izuzetno dobro zaokružen TV koji rekli bismo gađa i iznad svog cenovnog ranga, što uostalom i očekujemo od U8 serije.

      Izuzetno visok kvalitet prikaza, bitno poboljšano procesiranje slike, odličan zvuk i pametni operativni sistem koji je lak za korišćenje i nudi praktično sve što je korisnicima u praksi i potrebno.

      Što se cene tiče, ona na domaćem tržištu za dijagonalu od 65” iznosi 179.990 dinara, odnosno oko 1500€. U konkurenciji novih modela, sasvim korektno, mada se kao i uvek, poredivi prošlogodišnji i raniji modeli mogu pronaći i po nižoj ceni.

      Ipak, mislimo da na ovaj TV treba obratiti pažnju, jer je u pitanju jedan od najboljih Hisense modela do sada u ovoj klasi, pa vam se sviđa to što nudi, a pogotovo ako ga uočite na nekoj akciji, svakako nećete pogrešiti.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi