Iako su američke sankcije kineskim kompanijama značajno otežale poslovanje na globalnom tržištu, tehnološki gigant Huawei ostaje vodeći kada su u pitanju međunarodni podnosioci patenata i tako nadmašuje konkurenciju. Huawei patenti sa 6.494 objavljenih zahteva daleko su ispred od svih drugih konkurenata, a slede ga južnokorejski Samsung Electronics sa 3.924 i američki Qualcomm sa 3.410 podnetih patenata.
U top 50 PCT (Patent Cooperation Treaty) patentnih prijava, visokotehnološke kompanije dominirale su u aktivnosti razvoja hardvera, telekomunikacionih tehnologija i softvera. Giganti kao što su Apple, Google, Microsoft i Meta nisu bili među prvih 15 podnosilaca patenata. Kompanije sa sedištem u Kini podnele su ukupno 69.610 prijava patenata i tako nadmašile SAD koje su imale 58.823 podnetih prijava patenata, otkrivaju nedavno objavljeni podaci Svetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO).
Indija takođe daje određen doprinos rastu posto u odnosu na prethodnu godinu. Slično kao ona, i Turska je zabeležila rast od 8,5 procenata u PCT prijavama.
WIPO utvrđuje broj prijava patenata koje podnosi pojedinac ili kompanija preko svog sistema „Ugovora o saradnji u oblasti patenata” (PCT). Podnosioci prijava tako žele da zaštite svoje pronalaske u više zemalja sa jednom međunarodnom prijavom za patent.
Najznačajnije oblasti tehnoloških inovacija za PCT prijave patenata u 2023. godini bile su računarska tehnologija, telekomunikacije, električne mašine, medicinska tehnologija i farmaceutski proizvodi. Električne mašine i segmenti transporta doživeli su najbržu stopu rasta u vrhunskim tehnološkim oblastima.
Sve pomenute oblasti činile su dve petine svih ukupno objavljenih PCT prijava u 2023. Godini. Što se tiče patenata koji se odnose na telekomunikacije sa 5G i Wi-Fi tehnologijom, prednjačili su Huawei, Qualcomm, Samsung, Ericsson i Nokia sa najviše podnetih patentnih prijava. Interesantno je da su kompanije kao što su Vivo i Oppo bile veći „pronalazači” nego Apple i Microsoft, a AMD i Nvidia bili su takođe odsutni sa top 15 liste.
Iako su ekonomske neizvesnosti prouzrokovale izazove u inovativnim aktivnostima 2023. godine, dugoročni trendovi ukazuju na kontinuiran rast korištenja intelektualne svojine u globalnoj digitalnoj ekonomiji.