ACER Aspire 1692WLMi

ACER Aspire 1692WLMi

Još jedan izdanak ACER-ove Aspire serije notebook računara našao se na našem testu. Ovog puta reč je o računaru baziranom na Intel Centrino platformi koja i pored konkurencije iz AMD-a bez problema zadržava status tržišnog lidera. To se vidi i po načinu na koji proizvođači notebookova pristupaju njihovom konfigurisanju...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Od našeg prethodnog testa ACER notebooka prošlo je oko mesec dana i moramo priznati da smo bili prijatno iznenađeni pojedinim reakcijama čitalaca. Par mailova vrlo prijatne sadržine stiglo je na našu adresu povodom konačnog predstavljanja jednog od vodećih svetskih brendova i na našem sajtu. Još jednom ćemo ponoviti našu prethodno izrečenu konstataciju o lošem pozicioniranju ovog brenda na tržištu SCG i nadu da će dosadašnji propusti biti ispravljeni.

      I ovog puta vam nudimo prikaz jednog notebook računara iz Aspire serije za koji verujemo da će lako pronaći svoju ciljnu grupu, u pitanju je model Aspire 1692WLMi…

      Pakovanje – what you get?
       

      U prethodnom testu ostali smo vam dužni informaciju a znamo da naši čitaoci vole to i da vide jer im nijedan drugi medij to ne može omogućiti: kako stiže ovaj notebook, šta se dobija uz njega…za novac koji u slučaju notebook računara ni u kojoj varijanti nije mali, logično je da očekujemo da saznamo šta sve za njega i dobijamo.

      Ima proizvođača koji pakovanju i pratećem materijalu ne pridaju puno važnosti: sa ACER-om to nije slučaj. Svaki računar stiže u kutiji prepoznatljivog dizajna: i dok neki prosto nabacaju prateću dokumentaciju i neophodne medije, ACER-ovi notebookovi stižu sa pratećom opremom koja je složena „pod konac“.
      Računar stiže sa preinstaliranim Windows XP Home operativnim sistemom čija instalacija kreće po prvom pokretanju računara. Ne radi se o klasičnom setup-u, već o ghost-ovanju sa skrivene particije uz pomoć ACER Recovery alata za koji je od Symanteca kupljena licenca…

      Iz narednih shot-ova vidi se da je reč o regionalno “setapovanom” računaru pa prilikom instalacije možete izabrati i instalaciju na mađarskom ili poljskom jeziku, osim default-nog, engleskog. Nadamo se da ćemo u neko dogledno vreme na našim stranicama sa radošću moći da prokomentarišemo da je kupcima ponuđen i naš maternji jezik – da bi do toga došlo, u prvom redu je neophodno da ACER postiže rezultate na nivou kako to čini na ostalim (evropskim) tržištima…
       

      Hardver

      Pre nego se pozabavimo komentarom hardverske postavke ovog računara odnosno njegovom izradom, evo i kompletne specifikacije ACER Aspire 1692WLMi notebook računara:

       

      TFT panel

      – 15.4″ WXGA Acer CrystalBrite TFT LCD – 1280 x 800 max.

      CPU

      – Intel Pentium M740 1.73 GHz Dothan core

      Čipset

      – Intel i915PM

      Memorija

      – 2x 256MB Nanya PC4300

      Video adapter

      – Ati Radeon Mobility X700

      Hard disk

      – WDC WD800UE-22HCT0

      Optički uređaj

      – Matshita UJ-845D

      Mrežne konekcije

      – 56k ITU V.92 modem, Wake-on-Ring
      – Broadcom NetXtreme Gigabit ethernet
      – Intel PRO/Wireless 2200BG

      Konektori

      – 4x USB 2.0 ports
      – 1x infrared
      – 1x external display (VGA) port
      – 1x PCMCIA
      – 6-in-1 card reader (SM/MS/MS-Pro/MMC/SD/xD-Picture card)
      – 1x S-video/ TV-out (NTSC/PAL)
      – 1x IEEE 1394
      – 1x Modem (RJ-11)
      – 1x Ethernet (RJ-45)
      – 1x speaker/ headphone/ line-out
      – 1x microphone/ line-in
      – 1x DC-in jack for AC adapter

      Baterija

      – 4400 mAh

      OS

      – MS Windows XP Home SP2

      Težina

      – 3 kg

      Cena (preporučena, sa PDV-om)

      – 1390 E

      Garancija

      1 godina

      Kontakt

      – Mikros, Takovska 54; Tel: 011/3292-825, 3292-826 

      Najavili smo u našem prethodnom testu ACER Aspire 5022 WLMi notebooka da ćemo se vrlo brzo pozabaviti i onim što priznati proizvođač ume da uradi kada je u pitanju Intel Centrino platforma; taj trenutak stigao je vrlo brzo i u našim rukama našao se model, takođe iz Aspire serije kao i njegov prethodnik, sa oznakom 1692 WLMi. Radi se o notebook računaru vrlo sličnom prethodno predstavljenom modelu, naročito kada je vizuelni identitet u pitanju – ključna razlika je u hardverskoj postavci jer ovaj model nosi u sebi Intel Centrino tehnologiju…

      Aspire 1692 WLMi stiže sa identičnim TFT panelom; u pitanju je, da podsetimo, 15.4 inčni WXGA Crystal Brite ekran visokog osvetljaja. Slika koju daje je kristalno čista, sa odličnim uglom gledanja i moramo konstatovati da se ACER odlučio za pravog dobavljača panela; mesta kompromisima nema! Osvetljenje se može menjati u čak petnaest različitih nivoa što je daleko bolje u odnosu na prosek kod drugih modela. Jedinu zamerku imamo na nedostatak OSD skale: on screen display pokazuje vrednosti kada su u pitanju neka druga podešavanja ali ne i u situaciji kada korisnik „šteluje“ intenzitet osvetljenosti ekrana.

      Srce sistema čini Intel Pentium M740 procesor, naravno sa Dothan jezgrom, izrađen u 0.09 mikrometarskoj tehnologiji. U pitanju je procesor koji pod punim opterećenjem radi na radnom taktu 1.73 GHz, naravno uz front side bus od 533 MHz. Cena procesora koji rade na ovom taktu je upravo optimalna za računare ove klase: procesori viših frekvencija samo bi (bespotrebno?) dodatno cenovno opteretili ovaj računar i pomerili ga u neki drugi cenovni razred.
      512 MB memorije je današnji standard kada je u pitanju mainstream kategorija notebook računara. Kao i u slučaju prethodno prikazanog modela, i u ovom slučaju ACER se odlučio za 2 x 256 MB Nanya memorijske module, ovog puta izrađene po PC4300 specifikaciji i koja radi u Dual Chanell režimu na dvostrukoj brzini procesorskog takta (266 MHz). Rezultat ovakve postavke jeste izuzetno dobar rezultat koji je ovaj računar postigao u memorijskim testovima.

      Aspire je ACER-ova prestižnija serija notebook računara pa shodno tome uz ovakav model potencijalni kupci očekuju i adekvatan video akcelerator. On stiže u vidu ATi-jevog Radeon Mobility X700 čipa za koji se može reći da je suvereni vladar mainstream kategorije. Zahvaljujući njemu, i igranje na ovom računaru može biti vrlo prijatno iskustvo u šta se možete uveriti iz rezultata naših 3D testova…

      Malo iznenađenje sledi kada je izbor hard diska u pitanju: prosto se ne mogu setiti kada sam poslednji put u nekom notebook računaru video Western Digital-ov hard disk! Na ovom tržištu dominiraju drajvovi Hitachi-ja, Toshibe, Fujitsu-a, Samsunga, pa je ovakav izbor ACER-a izazvao ne malu količinu iznenađenja. Radi se o 80 GB-nom modelu iz WD-ove Scorpio serije koji se vrti na 5400 rpm i ima 8 MB lokalnog keša. Radi se o drajvu izrazito tihog rada za šta je zaslužna ekskluzivna WD-ova WhisperDrive™ tehnologija, drajvu koji je tokom testiranja pokazao rezultate koji ga svrstavaju u višu srednju klasu.
      Kada je “optika” u pitanju, i na obom modelu susrećemo Matshita UJ-845D DVD dual layer pisač koji skoro da je postao default-ni model u današnjim notebookovima…

      Uz računar se isporučuje baterija uobičajenog kapaciteta 4400 mAh a iz rezultata naših testova uverićete se koliko se iz nje može izvući…obavezno pogledajte!

      Ono što većinu korisnika notebook računara zanima jesu mrežne konekcije. Počećemo od Intel PRO/Wireless 2200BG WiFi adaptera kojim se zadovoljava uslov neophodne Intel Centrino specifikacije; tu je zatim i Broadcom-ov gigabitni ethernet adapter a za one kojima je dial-up jedini prozor u čudesni svet interneta, tu je i 56k softverski modem. Bluetootha na žalost nema u ovom modelu a adapter se može dobiti opciono. To je već stvar distributera i njegove odluke pri naručivanju kontigenta…mi ovom prilikom nismo imali sreće da popularni BT vidimo na modelu Aspire 1692WLMi.

      Izrada, konekcije…

      Već je tokom dosadašnjeg dela testa nekoliko puta pominjana sličnost između ovog, i prethodno testiranog modela ACER-a. Takva je situacija i što se tiče dizajna…uostalom, u to se i sami možete uveriti.
      Ono što nas međutim čudi jeste evidentna razlika u kompaktnosti izrade; pomalo neverovatno deluje da se proizvođaču sa iskustvom, kakav ACER definitvno jeste, “potkrade” takav propust. Upotrebljena plastika je i definitivno pretanka: ugiba se na više mesta pri iole jačem pritisku. I ako zanemarimo anomalije u slici prilikom pritiska sa zadnje strane panela, to nikako ne možemo reći za površinu iznad tastature odnosno prostor ispod nje, tamo gde nam stoje ruke prillikom upotrebe računara. To je definitivno najveća mana ovog računara i jako nam je žao što su sjajne hardverske specifikacije nečime morale biti pokvarene…
       

      Kada je upravljački interfejs u pitanju impresije su nam vrlo slične kao i prethodnog puta, s ogradom da je ovog puta tastatura ipak nešto kompaktnija i ugodnija za rad. I kod modela Aspire 1692WLMi primećujemo hot keys, tj. tastere za brzo pokretanje aplikacija; ovog puta zajedno sa power tasterom pomerene malo udesno…
       

      Uz pomoć aplikacije “Launch manager” ove tastere lako možete prekonfigurisati po sopstvenoj želji i tako odbaciti uobičajenu “programsku šemu”…
       

      Vruće – hladno, vruće – hladno…tek što pomenemo dobre osobine, dolazimo u situaciju da nekim detaljem to opovrgnemo. Pa ipak, sreća je da ovih dobrih ima puno više…prošlog puta bila su mi puna usta hvale za raspored priključaka na računaru; sada dolazim u situaciju da moram da promenim “ploču”. Nisam siguran da baš postoji podela notebookova na modele za dešnjake i levake jer bože moj, ne koristimo svi prenosni računar dok sedimo za stolom.
      Pa ipak, moram reći da su ovoga puta skoro svi priključci pomereni na, po mom mišljenju, neugodnu, desnu stranu. Makar mrežni priključak ili onaj slični, za modemsku konekciju, mogli su biti izmešteni na zadnju stranu računara. Niko ne voli vidljivu šumu kablova oko sebe a uostalom, to je i jedan od mnogobrojnih razloga što mnoštvo korisnika više voli prenosne od desktop računara…
       

      O zadnjoj i levoj strani notebooka ne možemo puno toga reći: tu se nalaze samo priključak za adapterski ulaz i serijski port sa zadnje, odnosno Dual layer rezač sa leve strane računara.

      Na prednjoj strani postavljeni su audio priključci, zatim jedan USB port, IR port odnosno lampice koje označavaju status wireless konekcije i bluetooth adaptera koji u slučaju ovog modela dolazi isključivo opciono…Tu je i par zvučnika za koje ne možemo reći ništa specijalno već da zvuče kao prosečni zvučnici notebook računara. U radu…

      Ako smo i imali izvesne primedbe na neke detalje koji se tiču izrade i kompaktnosti računara, onda su utisci stečeni u radu na ovom računaru barem za koplje iznad. Ovaj računar zaista impresionira lakoćom u radu, dobrim odzivom…jedina zamerka odnosi se na stepen buke koju izaziva procesorski kuler i koja u izvesnim okolnostima ume da bude jasno neprijatna…

      Sve ostalo je na svom mestu: brz procesor, dovoljna količina brze memorije konfigurisane za maksimum performansi, vrlo solidna grafika i isto takav hard disk. Uporedili smo rezultate dobijene tokom testiranja sa prethodno testiranim Aspire 5022 modelom – upravo da bi čitaocima predočili kako se ovaj proizvođač odlučio da konfiguriše Intel i AMD platformu na primeru vrlo sličnog računara, te shodno tome dobijamo i odgovarajuće rezultate na testu. Model baziran na Centrino platformi postiže znatno bolje rezultate od prethodnika i to jasno možete videti u tabeli…

      Međutim, ono što nas je tokom ovog testa posebno impresioniralo i ono što predstavlja, da tako kažemo, highlight ovog testa, jeste autonomija u radu koju je model Aspire 1692 WLMi ostvario na našem testu. Do stepena ispražnjenosti baterije od 40% tokom testiranja u PC Mark 2002 Battery testu, ACER-ov notebook je stigao posle fantastičnih 2 časa i 35 minuta. Budući da na Bench Marketu pripremamo uporedni test 15-ak modela različitih proizvođača, odaćemo vam ovom prilikom malu tajnu: upravo je ovaj model postigao najbolji rezultat od svih testiranih modela, postigavši rezultat dostojan svakog respekta!

      Rezultati testova

       

      ACER Aspire 1692 WLMi

      ACER Aspire 5022 WLMi

      PC Mark 2005

       

       

      Overall

      2626

      2215

      CPU

      2795

      2288

      Memory

      2654

      2247

      Graphics

      2895

      1679

      HDD

      2993

      2712

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

       

      CPU

      7416-3078

      7155-3257

      CPU Multimedia

      16487-18171

      15068-16137

      Memory

      3048-3036

      2156-2154

      Cache MB/sec.

      4975

      3909

      HDD MB/sec.

      28

      24

      HD Tach

      28.1

      23.1

      3D Mark 2001

      16447

      11362

      3D Mark 2003

      5241

      2878

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      2h 35min 09sec

      1h 44min 29sec

      Softver

      Autor testa jednostavno “voli” da u paketu sa notebookom dobije i adekvatan softverski paket: u našem prethodnom testu prikazali smo vam kako se ACER bavi tim pitanjima…

       

      ACER eManager je i u ovom slučaju mesto odakle prilagođavamo rad računara po sopstvenim potrebama. I dok smo prethodnog puta zamerili odsustvo Power management sekcije, sada ćemo konstatovati da je ona ipak tu!

      Jedina logična pretpostavka jeste da ACER nije uspeo da prilagodi Power management softver AMD Turion platformi što i nije ništa novo, budući da smo slične probleme primećivali i ranije na nekim drugim modelima. ePower Management kako je ime ovog ACER softvera, korisnicima omogućava prilagođavanje rada računara onako kako to njima najviše odgovara. Možete koristiti jednu od četiri standardne power šeme ili jednostavno, kreirati sopstvenu na vrlo jednostavan način!

      I podešavanje wireless konekcije omogućeno je korisniku na znatno intuitivniji način: evidentno je da je Intel na polju prenosnih računara starosedelac sa mnogo jačim pozicijama u očima proizvođača. To se eto ogleda i na primeru softvera i raznih pomoćnih programa koji uz Centrino platrformu stižu za razliku od AMD-ovih Turion sistema.

      Po instalaciji računara primećujemo na desktopu ikonicu pod imenom “Arcade”. Radi se o softveru uz pomoć koga ćete svoj notebook za tili čas pretvoriti u mali multimedijalni centar.

      Pa ipak, radi se o već do sada x puta viđenom rešenju ali ACER-ovom trudu da uređaj dodatno obogati, nema se šta prigovoriti. Iz priloženih screenshot-ova možete videti kako sve to izgleda…
      Od “ostalog” softvera pomenućemo Norton Internet Security 2005, CyberLink-ov Power producer, odnosno NTI-jeve programe Backup Now i CD&DVD Maker…sasvim solidna softverska ponuda ACER-a…

      I za kraj…

      Aspire 1692WLMi je vrlo ozbiljna „mašina“ spremna da se uhvati u koštac sa vrlo ozbiljnim zadacima. Performanse ostvarene tokom naših testiranja jasno govore u prilog ovim tvrdnjama: radi se o izvanredno izbalansiranom računaru koji nudi optimalni odnos cene i onoga što kupac dobija za svoj novac. Ovaj računar je teško svrstati u određenu kategoriju, mada istini za volju, i proizvođači sve češće beže od takve klasifikacije. U modi su “all round” igrači a Aspire 1692WLMi to svakako jeste. Korisnik u ovom slučaju za svoj novac dobija moderno koncipiran računar, pravilno pozicioniran u cenovnoj klasi kojoj pripada.

      Blago razočarenje izazvala je već pominjana loša kompaktnost ovog računara koji, iako ne na prvi pogled, ipak ne deluje robusno kako to očekujemo od jednog ovakvog modela. Pa ipak, na sjajne performanse i odličnu autonomiju u radu to nikako ne baca mrlju pa na kraju možemo konstatovati da Aspire 1692WLMi apsolutno zaslužuje našu preporuku.

      Notebook za potrebe testa ustupila firma “Mikros International“, zvanični distributer ACER proizvoda za SCG
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test