Acer Aspire 5735Z

Acer Aspire 5735Z

Novi notebook računari preplavljuju tržište, a nova ofanziva koja će se vremenom sve više pojačavati je podstaknuta novim ekranima sa odnosom stranica od 16 : 9. Kao i uvek, najefikasniji metod “guranja” neke tehnologije jeste u sklopu pristupačnih uređaja. Jedan od takvih je danas na našem testu, i stiže iz ambiciozne kompanije Acer…

    Sadržaj


      Filip Majkić

      Acer Aspire 5735Z

      Koliko široki ekran treba da bude širok u stvari, pitanje je na koje preciznog odgovora nema, a na koje PC industrija uporno pokušava da ponudi nekakav odgovor. Nakon starih „kvadratića“ (ekrani sa odnosom stranica od 4:3 i 5:4 – što u suštini nije kvadrat, ali…), widescreen se nametnuo kao standard, i to pre na tržištu notebook računara nego desktop monitora. Međutim, taj widescreen je imao odnos stranica od 16:10. To nije bilo baš shvatljivo, imajući u vidu da su dva preovlađujuća standarda 16:9 i 2.35:1. Da li zbog toga da bi olakšala prelazak sa starijih formata ekrana na nove ili iz nekog drugog razloga, no PC industrija tek sada počinje da prihvata „prirodan“ widescreen odnosa stranica 16:9, što je i standard u multimedijalnoj i TV industriji. Prve ovakve ekrane smo imali prilike da isprobamo prilikom testiranja dva notebooka Gemstone Blue serije. Sada ovakav format „silazi u mase“, čemu odlučno doprinosi pametno implementiranje u notebook računare donje klase. Ipak, nas ne interesuju samo ekrani, već kompletni računari – kakav je notebook koji se našao na našem testu, a koji stiže upravo kao jedan od predstavnika novih, atipičnih modela, u 15.6-inčnom formatu, sa 16:9 ekranom?

      Acer svoju Aspire 5735Z seriju pozicionira u sklopu home entertainment kategorije i nudi popriličan broj zanimljivih rešenja, a slobodni smo reći i jedan od najkvalitetnijih laptopova jeftinije klase. Da li ovaj notebook pati od tipičnih boljki jeftinijih modela, ili je u stanju da se bez straha meri i sa računarima viših klasa? Vreme će pokazati koliko će tržište biti otvoreno prema ovakvim računarima, ali ako je suditi po uređaju koji se našao kod nas na testu, nema razloga da korisnici izbegavaju računare ovog tipa – naprotiv! Istovremeno, Acer je demonstrirao kako treba da izgleda i kako bi trebao biti konfigurisan mobilni računar donje klase, sa akcentom na multimedijalne sposobnosti. Pride, sa nekim čipovima smo se po prvi put sreli, a tu je i nekoliko vrlo prijatnih iznenađenja, što u opštem smislu, što kada se radi o kompaniji Acer. Krenimo redom…

      Hardver, specifikacija

      Acer Aspire 5735Z-322G16Mn, kako glasi puna oznaka uređaja koji prikazujemo, poseduje mobilne procesore sa kojima se ovom prilikom po prvi put srećemo. Radi se o članu T3000 serije Pentium dual-core mobilnih procesora, oznake T3200. Radi se o 45-nanometarskim procesorima, naslednicima serije Pentium dual-core T2000 serije, koja se pravila u 65-nanometarskoj izradi. Veći radni takt, povećani FSB, manja potrošnja – sve to deluje vrlo obećavajuće, a u praksi se pokazuje još bolje nego u teoriji. Konkretan procesor radi na 2 GHz (radni takt koji nije dosezao nijedan mobilni T2000 CPU), raspolaže FSB-om od 667 MHz (naspram 533 MHz prethodne generacije) i ima 1 MB L2 keš memorije. Osnovu cele platforme čini Intel GL40 Expres čipset, sa integrisanom Graphics Media Accelerator 4500M kartom. Ona podržava DirectX 10, dekodiranje WMV9 i h.264 video sadržaja, poseduje 64 MB sopstvene memorije i u stanju je da pozajmi do 1695 MB memorije za sopstvene potrebe u zavisnosti od količine memorije u računaru – u konkretnom slučaju, pozajmljuje se duplo manje. Računar raspolaže sa 2 GB memorije, što je u praksi sasvim dovoljno, a nerealno je očekivati više od ove klase.

      Specifikacija:

       

      Acer Aspire 5735Z-322G16Mn

      LCD

      15.6″

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Pentium dual-core T3200

      Brzina procesora

      2 GHz

      Grafika

      Intel GMA 4500M

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi HTS543216L9A300-(P (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      Slimtype DVD A DS8A2S-(PS

      LAN

      Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Acer Nplify 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1366 x 768

      Operativni sistem

      Linpus Linux

      Softver

      Adobe Reader

      Težina

      2.7 kg

      Dimenzije

      383 x 250 x 15 – 37 mm

      Cena

      460 evra +  PDV

      Garancija

      12 meseci

      Računar raspolaže 15.6-inčnim Acer CrystalBrite ekranom, rezolucije 1366 x 768 piksela, sa odzivom od 8 milisekundi, odnosa stranica 16:9, jasno usmerenim prema ljubiteljima filmova, TV serija i drugih multimedijalnih sadržaja. Hard disk izrađuje kompanija Hitachi. On raspolaže kapacitetom od 160 GB i SATA interfejsom i radi na 5400 obrtaja u minutu. 160 GB u današnje vreme ne zvuči preterano impresivno, ali je takođe objektivna činjenica da je ovu stavku najlakše proširiti. DVD pisač je standardni deo ponude, a tu su i Acer 3DSonic stereo zvučnici (od kojih, objektivno, ne treba očekivati čuda). Podržani su WiFi i Bluetooth, a posebno valja pohvaliti prisustvo Acer Nplify Link-a, odnosno prisutne podrške za Draft N standard. Aspire 5735Z raspolaže sa tri USB porta, VGA izlazom, kao i podrškom za GigabitLAN. Ključna stavka (koja dobrim delom “podstiče” povoljnu cenu notebook-a) jeste odsustvo Windows operativnog sistema, a uz računar se isporučuje Linpus Linux. Srećom, na disku koji stiže uz 5735 dolaze drajveri za Windows Vista operativni sistem, i to – što nas je takođe obradovalo – i u 32-bitnoj i u 64-bitnoj varijanti.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Acer nije poznat po preterano bogatim pakovanjima, pa je to slučaj i ovog puta. Uz notebook se isporučuju strujni adapter, rudimentarno uputstvo i disk sa drajverima, na kome se mogu naći drajveri za Windows Vista operativni sistem u 32-bitnom, ali i 64-bitnom izdanju, što je za svaku pohvalu. Dizajn računara možemo okvalifikovati kao modifikovani Gemstone, što on u suštini i jeste. Crne je boje, a na poklopcu uniformnost narušava samo sivi logo kompanije Acer. Na prednjoj strani nećete naći baš ništa, osim prekidača za otvaranje poklopca i dva LED indikatora statusa na levoj strani. Zadnji deo je takođe bez ikakvih specijalnih karakteristika, sa izuzetkom otvora za ventilaciju pri levoj strani notebooka. Većina konektora je smeštena na bokovima računara, pa su tako na levoj strani ExpressCard slot, čitač memorijskih kartica (koji čita SD, MMC, MS, MS PRO i xD formate), priključke za slušalice i mikrofon, VGA izlaz, LAN konektor, ali i sva tri USB 2.0 porta. Možda je bilo pogodnije rasporediti USB portova na makar još jednu stranu, radi lakše pristupačnosti. Na desnoj strani je smešten DVD pisač, do koga se nalaze priključci za modem i strujni adapter, kao i Kensington lock.

       

      Računar je izrađen od plastike, ali se to i moglo očekivati u ovoj klasi. Bitno je istaći da je završna obrada veoma dobra, možda i bolja nego što smo očekivali imajući u vidu cenovni rang računara, bez obzira na to što smo navikli da Acer ionako puno pažnje posvećuje kvalitetu izrade. Da, na dodir ili blago “kuckanje” to neće delovati preterano prefinjeno, ali je obrada i implementirana boja sa presijavajućim elementima sasvim solidna i odaje utisak da računar pripada višoj klasi nego što je to zaista slučaj. Touchpad je izmešten od sredine prema levoj strani. Poseduje dva tastera i skrol sa strane, ali i podržava multigesture, što je jedna od stavki koja je postala ospesija svih proizvođača notebook računara nakon što je Apple tu tehnologiju implementirao u svoje laptopove. Tako je moguće skupljanjem, odnosno razmicanjem prstiju zumirati, kao i praviti cirkularni skrol. Nećemo zaboraviti da napomenemo da je touchpad veoma solidnog kvaliteta, brzo reaguje na komande i njime se zaista lako manipuliše, pa će izgleda to u dogledno vreme postati udarna stavka u Acer računarima.

      Tastatura je “full” tipa, sa velikim i jasnim tasterima, našim slovima, velikim Enter tasterom na desnoj strani osnovnog dela tastature, kao i numeričkim delom u punoj veličini. Dimenzije tastera nisu menjane da bi se sve to nekako “napakovalo”, što je takođe pohvalno, te tako ovaj računar može dobro poslužiti svim korisnicima koji jednostavno ne mogu bez numeričkog dela, uključujući tu i računovođe ili bankare, iako takvom profilu korisnika ovaj notebook inicijalno nije namenjen. Sam osećaj u kucanju je vrlo prijatan, a Acer očito puno radi na tome da ispravi staru boljku – preterano ugibanje tastature prilikom kucanja. Iznad tastature su smešteni zvučnici, a iznad njih tasteri za paljenje, aktiviranje Bluetooth i Wireless konekcije, odnosno podešavanje jačine zvuka. Tu su i tri indikatora rada. Iznad ekrana se nalazi Acer Crystal Eye web kamera.

      Utisci

      Već smo pomenuli da smo fabrički Linux zamenili Windows sistemom, kako bismo pružili adekvatniji uvid u mogućnosti mašine i sproveli odgovarajuća testiranja. Performanse su bile veoma dobre, a kompletan sistem je bio vrlo živahan. U praksi se T3200 CPU pokazao veoma dobrim rešenjem, u praksi tu negde u nivou 65-nanometarskih Core 2 Duo procesora prošle generacije, što u kombinaciji sa novijim čipsetom daje vrlo dobre rezultate. Slobodno pogledajte neki iole stariji prikaz notebook računara sa 65-nm Core 2 Duo procesorom i uporedite rezultate koji se dobijaju u PCMark-u, NucleaRUS-u ili Cinebench-u. Multitasking radi na nivou očekivanog – vrlo korektno, u rangu sa mogućnostima hardvera. Od grafike, uprkos deklarativnoj podršci za DirectX 10 i slične stvari ne očekujte puno, kako po pitanju igranja, tako i po pitanju dekodiranja HD video strimova. U slučaju da su vam poslednje stavke bitna, uzmite bilo kakav računar sa diskretnom grafikom, kod kojih će to zaista raditi.

      Ekran je ono što pravi razliku, ne samo zbog svog formata. Acer je na Aspire 5735Z implementirao ekran koji je, što se tiče kvaliteta prikaza, boja, uglova gledanja, konvergencije i praktično svih ostalih parametara u rangu sa onima koje ugrađuje i na svoje notebook računare viših kategorija u odnosu na ovu u koju je pozicioniran 5735Z. Opšti utisak je u tom smislu vrlo zadovoljavajuć, a jedino je možda probijanje po ćoškovima tik izraženije kod ovog modela, što možda i ne čudi imajući u vidu da se radi o širem panelu. Sam koncept ekrana će veoma pogodovati filmofilima i poklonicima TV serija. Bolja iskorišćenost površine daje nativnu podršku za sve što se snima u 16:9 formatu, a i filmove snimane u 2.35:1 čini još “gledljivijim” – naravno, u odnosu na tipične 15.4-inčne modele sa 16:10 ekranima. Istovremeno, oni kojima je i preovlađujući widescreen standard preširok se verovatno neće ni opredeljivati za uzimanje u razmatranje ovog modela prilikom eventualne kupovine.
      Kultura rada je na veoma visokom nivou. Računar se gotovo uopšte ne zagreva na površinama sa kojima korisnik vrši direktnu interakciju ni pri intenzivnijim testiranjima, što nas je veoma obradovalo, posebno ukoliko imamo u vidu cenovni opseg i materijale upotrebljene prilikom izrade, kojima izolacija nije jača stavkla. Jedino centralni deo tastature i touchpad nakon dužeg “maltretiranja” postaju mlaki na dodir, ali ništa više od toga. Rad je veoma tih i miran, bez naglih pojačavanja broja obrtaja kulera. U tom smislu, sve čestitke kompaniji Acer. Primetimo i da je računar nešto lakši od tipičnih petnaestica, nekih 100-200 grama, a moramo da kažemo da smo ovo primetili i držeći ga pod rukom.

      Uz računar se isporučuje 4400 mAh/47.5 Wh Li-Ion baterija. Ne karakteriše ga preterano impresivna autonomija, imajući u vidu da se ne dostiže ni dva i po sata iste – sa ekranom zatamnjenim do pola i kombinacijom brauzovanja i ostavljanja računara „na leru“ je ostvareno 2 sata i 26 minuta autonomije. Istina, koristili smo „goli“ Windows i njegov power management, a moguće je da bi se situacija poboljšala za par (desetina) minuta korišćenjem Acer Empower aplikacije.

      Rezultati testova

       

      Acer Aspire 5735Z

       

      PCMark 05

      Score

      4372

      CPU

      4956

      Memory

      3818

      HDD

      4043

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      770/3568

      NuclearMC

      6179

      3Dmark06

      3Dmark score

      612

      CPU score

      1592

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      42.243 sec

      1024M (stability test)

      1325.657 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      18712/12880

      Multimedia

      110487/59950

      Memory Bandwidth

      3424/3424

      Multicore Efficiency

      4326 MB/s, 49 ns

      HDDDrive Index

      43 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      41.0 MB/s

      Access Time

      19.7 ms

      Burst Rate

      111.8 MB/s

      CPU Usage

      4.6%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      67 min 0 sec

      Rezime

      Laptopovi sa 16:9 ekranima su svakako prijatno osveženje. Razbijaju važeće forme i unose živost i raznolikost u ponudu, a svakako imaju i svojih dobrih strana kada se radi o reprodukciji video fajlova. U narednom periodu ćemo prisustvovati rađanju novih formata, u zavisnosti od orijentacija proizvođača – već postoje 15.6”, 16.4”, 18.4” laptopovi, a najavljuju se i još neke forme. Pride, proizvođači mogu da izrade više panela od utrošenih materijala. Onda nije ni čudno da analize svih agencija govore da će se u narednim godinama broj ovakvih uređaja drastično povećavati. Možete videti u konkretnom slučaju da u odnosu na 15.4” laptopove to blago proširenje omogućava bezbolnu implementaciju numeričkog dela tastature. Ono što mi možemo reći nakon korišćenja trećeg uređaja ovog formata jeste da nema razloga za izbegavanje ovakvih uređaja – naprotiv, ljubitelji video reprodukcije će znati da cene njihove prednosti.

      Sam Aspire 5735Z model je na nas ostavio odličan utisak. Najprostije rečeno, radi se o računaru koji nudi puno za skromnu svotu uloženog novca, čijoj je izradi posvećena posebna pažnja što nije pravilo u ovoj cenovnoj kategoriji. Ispravljeni su i neki sitniji nedostaci, za koje smo već prihvatili da su tradicionalna boljka notebookova kompanije Acer, računar sasvim solidno radi, kultura rada je odlična, ne dolazi sa Windows operativnim sistemom, ali zato na pratećem disku dolaze svi neophodni drajveri, uključujući i 64-bitne, ekran kvaliteta ekvivalentnog onima koji se stavljaju u laptopove viših cenovnih razreda…Jednostavno, u oči upadaju detalji kojima kompanije obično ne posvećuju puno pažnje kada se radi o računarima ove kategorije. Dugo smo se premišljali da li da ovom notebook-u damo Best Buy ili Highly Recommended nagradu, pošto je on zaista pokazatelj kakav treba da bude svaki notebook niže klase. Ipak, na kraju to nismo učinili iz prostog razloga što se uz njega ne isporučuje Windows operativni sistem, koji bi svakako dosta toga izmenio u pogledu cene. No, korisnici kojima to nije preterano bitna stavka mogu biti mirni i sigurni i neka znaju da sa ovim računarom neće pogrešiti, imajući u vidu kolika je sredstva za njega potrebno izdvojiti. Ne sumnjamo da će 5735Z biti veoma popularan na nešto skromnijim tržištima u kakvo naše takođe spada, te da će sa uspehom doprineti omasovljivanju novog widescreen standarda.
       

      Performanse

      9

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      8

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      7

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      45

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Vrlo dobar ekran
      – Solidna tastatura
      – Dobra završna obrada za računar ove cenovne klase
      – Kultura rada

      Nedostaci:

      – Raspored USB konektora je mogao biti nešto bolji
      – Bez bitnijih nedostataka

      Notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test