Acer Aspire 8920G „Gemstone Blue“

Acer Aspire 8920G „Gemstone Blue“

Da li je pred nama najbolje rešenje za filmofile koji žele da budu u toku sa savremenom tehnologijom, zadrže određeni stepen mobilnosti, te uživaju u Full HD prikazu? Acer donosi uređaj koji deluje kao da je iz snova upravo takvih korisnika. Na papiru, tu je mnoštvo dobrih karakteristika – pogledajmo kako se Aspire 8920G pokazuje u praksi...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire 8920G „Gemstone Blue“

      Mnoge karakteristike koje uređaj na testu poseduje smo videli i opisali ih detaljno u našem testu Acer Aspire 6920G notebook računara, što i ne čudi, imajući u vidu da se radi o uređajima iste serije, ali različitog formata. Modeli 8920G i 6920G su prvi uređaji nove iteracije Gemstone laptopova, oznake Gemstone Blue. Oni su namenjeni ljubiteljima multimedijalnog sadržaja, videofilima, ljudima koji često gledaju serije ili filmove na svojim računarima. Razlika potiče u formatu – dok je 6920G posedovao dijagonalu ekrana od 16.1“, dotle se 8920G poprilično „razmahao“ po tom pitanju, pa dolazi sa ekranom veće rezolucije, dijagonale 18.4“. Od toga potiču i još neke sitnije razlike, koje ćemo napomenuti u nastavku teksta, ali platforma je identična. Takođe, novine koju uređaj sa ovog testa poseduje u odnosu na 6920G jesu Blu-ray optički drajv i radna rezolucija ekrana ekvivalentna Full HD rezoluciji od 1920 x 1080 piksela, te možemo reći da 8920G u potpunosti ispunjava preduslove za umiljavanje zagriženim ljubiteljima novih tehnologija.

       

      Specifičnosti Gemstone Blue serije

      Ekran dolazi u 16 : 9 formatu, ekvivalentnom standardnom formatu za widescreen TV sadržaj. Naspram doskora „standardnih“ rezolucija na widescreen uređajima PC računara, koji imaju odnos stranica od 16 : 10, oni nude bolju iskorišćenost prostora prilikom gledanja video zapisa. Takođe, moramo reći da je Acer CineCrystal LCD ekran 8920G računara (uz karakteristično visok nivo sjajnog premaza, sa kojim se očito mora računati na današnjim notebook računarima) izuzetno dobro rešenje za gledanje filmova u punom sjaju, pošto pokriva 90% opsega boja i implementira više tehnologija za postizanje kvalitetnijeg prikaza, kao što je WCG, što u praksi rezultuje boljom slikom nego na većini ekrana notebook računara, a posebno u ovoj cenovnoj klasi. Ovakav utisak se prosto nameće ukoliko se ima prilika za direktno poređenje sa drugim notebook-ovima na licu mesta. Ekran poseduje odziv od 8 milisekundi, pa čak i relativno dobre uglove gledanja – premda treba imati u vidu da se specijalno dobrim uglovima notebook računari ne mogu pohvaliti, pa ni ovde to nije izuzetak. Živahne boje prati i visok stepen osvetljenosti, ali u generalnoj oceni moramo imati u vidu da se radi u laptopu iz desktop replacement kategorije, koji se praktično uopšte neće koristiti u eksterijerima, van domova ili kancelarija, te da bi bilo bolje da je nivo refleksije nešto niži.

      Svaki pravi poklonik multimedijalnog sadržaja zna da nije sve u slici, te da od zvuka užitak zavisi u značajnoj meri, a pojedinim korisnicima znači gotovo onoliko koliko im znači i sam video. U nove Gemstone Blue naprave je implementiran novi audio sistem, koji smo već opisali u gore pomenutom tekstu. Tuba sistem je karakterističan po tome što je smešten ispod ekrana, duž valjkastog podnožja (na kome je utisnuta oznaka Tuba), kao i po implementaciji mnogih naprednih tehnologija (za notebook segment), koje se ne viđaju baš svaki dan kod konkurencije. Tu su Dolby Home Theater, Virtual Surround Sound, True 5.1 Surround podrška, te Tuba CineBass booster, što – i to je najbitnije – u praksi rezultuje prilično ubedljivo i kreira možda i ponajbolji audio doživljaj kada se radi o laptopovima. Acer ovaj sistem naziva prvim pravim 5.1 iskustvom na notebook računarima, a čak i da nije apsolutno najbolji, kvalitet je na izuzetno visokom nivou za jedan laptop i sasvim sigurno je među ponajboljima.

      Još jedna novina Gemstone Blue serije je multimedijalna konzola, koja je smeštena levo od tastature. Njena oznaka je CineDash i pažnju privlači i funkcionalnošću i dizajnom. Poseduje tastere osetljive na dodir, sa pozadinskim osvetljenjem, koji mogu biti korisni i unutar multimedijalnih aplikacija i van njih. Za razliku od 6920G računara, ovde nemamo utisak da je njeno implementiranje „donekle isforsirano“, pošto je uređaj dovoljno velik da je implementirana i tastatura sa numeričkim delom. Takođe, takva tastatura ne deluje toliko izmešteno, kao kod modela 6920G, iako ni ovde nije centrirana. Ipak, dimenzije čine svoje, te ono što bismo zamerili na uređaju manjih dimenzija ovde ne stoji, pa nam je utisak znatno pozitivniji.

      Notebook na testu

      Hardverski, Acer Aspire 8920G je još jedan pripadnik Intel Centrino familije proizvoda. Kompaniji je očito bio cilj da sa modelom koji se našao na našem prikazu isporuči što povoljniji računar sa Blu-ray optikom, koji je u stanju da pušta filmove u visokoj definiciji. Uređaj je baziran za Intel PM965 čipsetu, poseduje 65-nanometarski Core 2 Duo T5750 CPU na 2 GHz, hard disk kompanije Western Digital kapaciteta 320 GB, integrisanu Crystal Eye web-kameru, Blu-ray drajv koji čita BD diskove brzinom od 2X, ali i snima DVD medije brzinom od 8X.  Tu su pomenuti 18.4-inčni ekran, Gigabit Ethernet, kao i podrška za Wi-Fi (uključujući i 802.11n standard) i Bluetooth tehnologije bežičnog povezivanja. Interesantno je da se Acer opredelio da isporuči sistem sa 4 GB RAM memorije, ali i „samo“ 32-bitnu verziju operativnog sistema. Za grafiku je zaduženo Nvidia GeForce 9500M GS rešenje, sa 512 MB sopstvene memorije, koje po potrebi može da pozajmi i koristi do 1791 MB memorije. Imajući u vidu da se radi o „najgorem“ čipu devete generacije, njegovim performansama smo vrlo zadovoljni. One su gotovo na nivou 8600M GT rešenja srednje klase prethodne generacije, a tek trebaju da se pojave 9500M GT i 9600 čipovi. Operativni sistem je Windows Vista Home Premium Service Pack 1, što je prvi put da smo dobili takav OS u notebook-u.

      Pakovanje je i dalje „klasično“ i ne sadrži nikakva luksuziranja, a jedina izmena u odnosu na druge Acer modele jeste nešto drugačiji dizajn kartonske kutije u kojoj 8920G dolazi. Laptop, baterija, strujni adapter, par osnovnih uputstava, uz dodatne informacije u vidu prospekta koji u prvi plan ističe novi ekran i dimenzije, kao i multimedijalnu konzolu i napredne audio mogućnosti – to je sve. Spoljašnjost notebook-a je izuzetno dopadljiva uprkos nešto većim dimenzijama. Sa svih strana je crn, ali i presvučen sjajnim, refleksnim slojem. Na gornjem delu se nalazi ugraviran simbol kompanije Acer, koji svojom sivom bojom odudara od crne podloge. Kada se notebook uključi, diskretno pozadinsko osvetljenje obasjava ivice slova, tek toliko da naglasi njihove linije – diskretno i prefinjeno, i baš zato izuzetno lepo. Zadnja strana računara poseduje samo otvore za hlađenje, dok se na prednjoj strani nalazi samo čitač memorijskih kartica. Na levoj strani su audio priključci (uključujući i S/PDIF), HDMI priključak pomoću kog je moguće lako izbaciti sliku i zvuk na eksterni displej ukoliko za tim postoji potreba, dva USB porta, konektori za LAN i modem, kao i VGA izlaz. Na desnoj strani se nalaze BD-ROM i još dva USB porta.Ono što je interesantno jeste cevasti oslonac na kome se ekran spaja sa ostatkom računara, koji na svojim bokovima poseduje neku vrstu „otvarača“, koji otkrivaju konektor za strujni adapter (se leve strane), odnosno Kensington lock (sa desne strane).

      Unutrašnjošću računara takođe dominira crna boja, izuzmemo li naslone za dlanove i touchpad, koji su sive boje i čija je površina reljefna. Ponovo ćemo istaći, baš kao i prilikom testiranja 6920G laptopa, da nam se ovakav touchpad neobično dopao i da veoma lepo leži pod prstima – iako funkcionalnost ostaje na istom nivou kao i do sada.  Ostatak unutrašnjosti (tastatura, predeo oko nje, ivice oko ekrana) takođe poseduje sjajan premaz, koji daje dodatnu notu elegancije. Tastatura i dalje nije centrirana, ali se to ovde gotovo ne oseća. Tasteri su dobri, lepo raspoređeni i kvalitetni, dok sama tastatura ispoljava staru boljku – ugibanje, naročito oko velikog Enter tastera. Za pohvalu je što ima ubeležena naša latinična slova, a poseduje i numerički deo. Desno od tastature nalaze se veliki tasteri za aktiviranje mail klijenta, internet pretraživača, WiFi i Bluetooth konekcija, a levo je CineDash konzola. Iznad tastature se nalaze zvučnici, u gornjem desnom uglu taster za pozivanje Acer Power Management programa, a sa leve strane veliki taster za paljenje, oivičen indikatorima i koji je sa zadnjim delom notebook-a povezan duguljastim LED-om plave boje, koji kao da se uliva u pomenuti taster i oivičuje ga, kao kada se potok uliva u jezerce. Iznad ekrana je pozicija tradicionalno rezervisana za Crystal Eye web-kameru sa mikrofonom.

      Uz Acer 6920G dolazi Windows Vista Home Premium, stari poznanik i de facto glavni izbor kada se radi o notebook tržištu. Ovaj put se radi o verziji sa integrisanim Service Pack 1, i prvi je slučaj da vidimo tako nešto na fabričkim „Prozorima“ nekog od proizvođača laptopova, a svakako ide na čast kompaniji Acer, koja je ponovo demonstrirala da ne gubi vreme i da uvek ide u korak sa trendovima i dešavanjima. Windows Experience Index ima vrednost 4.5, odnosno po 4.9 za CPU, 4.5 za RAM,  4.5 za grafiku, 5.2 za 3D grafiku  i 5.4 za hard disk. Disk je izdeljen u dve particije podjednakih kapaciteta po 145 GB, a ostatak je rezervisan za skrivenu particiju, sa koje uvek možete pomoću Acer Emopwering Technology softvera da reinstalirate kompletan sistem ili neku aplikaciju. Uz Windows se isporučuju brojne dodatne aplikacije, a premda je izbor istih relativno solidan kada se radi o „klasičnom“ softveru, upada u oči sve veći broj relativno nepotrebnog softvera. Tu je McAfee softver za zaštitu računara, ali se našlo mesta i za Orion IM aplikaciju, kao i za eSobi v2 RSS reader, koji poseduje više naprednih mogućnosti i opcija za baratanje ovim izuzetno popularnim sistemom za „dohvatanje“ informacija sa weba. Acer Arcade Deluxe je još jedna varijacija na temu Media Center aplikacije. Treba reći i da su prisutne brojne bogate opcije u alatkama kompanije Acer, od kompletnog rešenja za bekapovanje kompletnog sistema ili njegovih segmenata do power management-a, koji je jednostavno toliko dobro rešenje da komotno možemo reći da postavlja standarde u klasi. Kao što smo pomenuli, 9500M GS je gotovo na nivou 8600M GT rešenja kada se radi o 3D režimu. Rad je prilično živahan i u rangu sa očekivanim kada se imaju u vidu specifikacije računara, koje su sasvim dovoljne za svakodnevan rad i uživanje u multimedijalnim sadržajima, čemu je kod ovog laptopa posvećena posebna pažnja. Prilikom intenzivnijeg rada nema osetnijeg zagrevanja, a deluje da se – od površina sa kojima korisnik ima neposredan kontakt – najviše zagreva deo naslona za dlanove levo od touchpad-a, premda se stepen zagrevanja pre može okarakterisati kao mlak, nego kao topao. Autonomija računara nije na vrhunskom nivou, ali je daleko od loše. On izdržava nešto manje od 2 sata i 15 sata „u leru“. Uz računar stiže Sanyo Li-Ion baterija od 4800 mAh. Na autonomiju svakako utiče i posedovanje ekrana velike površine.

      Specifikacija

       

      Proizvođač

      Acer

      Web strana proizvođača

      www.acer.com

      LCD

      18.4″

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5750

      Brzina procesora

      2.0 GHz, 2 MB L2, FSB800

      Grafika

      Nvidia GeForce 9500M GS

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      HDD

      WDC WD3200BEVT-22ZCT0 (320 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Modem

      Agere Systems HDA Modem

      LAN

      Athereos AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AGN, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, HDMI,  D-sub out, S/PDIF, RJ-45, RJ-11, ExpressCard/54, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1920 x 1080

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Service Pack 1

      Softver

      Adobe Reader 8, Microsoft Office Trial, Orion, McAfee Security Center, Acer GameZone, Acer Empowering Technology, Acer Arcade Deluxe, Cyberlink Power Producer, NTI CD&DVD Maker, eSobi v2

      Težina

      4.2 kg

      Dimenzije

      441 x 300 x 44 mm

      Preporučena maloprodajna cena

      1210 evra

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Acer Aspire 8920G-6A4G32Bn

      PCMark 05

      Score

      4772

      CPU

      5021

      Memory

      3799

      HDD

      4583

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2801/3609

      NuclearMC

      6035

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      18492/12748

      Multimedia

      102003/59885

      Memory Bandwidth

      3396/3417

      Multicore Efficiency

      5446 MB/s, 47 ns

      HDDDrive Index

      44 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      6289

      CPU score

      6322

      3DMark06

      3D mark score

      3143

      CPU score

      1647

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      50.6 MB/s

      Access Time

      17.1 ms

      Burst Rate

      76.7 MB/s

      CPU Usage

      6.8%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      65 min 57 sec

      Zaključak

      Moraćemo da se ponavljamo, ali ovaj put će nam to biti zadovoljstvo. Kao što smo zaključili nakon testiranja Acer Aspire 6920G laptopa, tako i sada za 8920G ističemo da je Acer sa velikim uspehom izveo inovaciju na polju multimedijalnih notebook računara. Ukoliko vam treba takav tip uređaja, sada i odmah, nema nikakvog razloga da se ne odlučite za neki od ova dva modela, u zavisnosti od finansijskih mogućnosti. Već smo detaljno razjašnjavali koje sve pogodnosti nose novi računari. Sada za 8920G konstatujemo da se pride radi o najjeftinijem notebook-u sa Full HD ekranom, a verovatno i sa Blu-ray drajvom. Ne vidimo nijedan razlog zašto bi se filmofili odlučili za bilo koju drugu napravu van ovog Gemstone Blue dvojca. Iako će konkurencija sasvim sigurno u dogledno vreme reagovati sličnim napravama, Acer je već probio led i ponudio veoma kvalitetno rešenje koje, pri tome, ne traži basnoslovne novčane iznose. Čestitke na hrabrosti i umeću sa naše strane i zaslužena preporuka od strane Bench-Market sajta. Konkurenciji više sreće u budućnosti, ili u drugim kategorijama – u domenu multimedijalnih notebook računara – makar u ovom trenutku – za njih nema mnogo mesta…

      Performanse

      13

      CPU

      4

      Grafika

      5

      Hard disk

      4

      Autonomija

      7

      LCD panel

      9

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      9

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      57

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Odličan ekran visoke rezolucije (1920 x 1080)
      – Vrlo dobar zvuk
      – Blu-ray drajv
      – Dobar hard disk

      Nedostaci:

      – Težina
      – Voleli bismo da je pakovanje malo bogatije

      Notebook na test ustupila kompanija CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test