Acer Aspire 9500

Acer Aspire 9500

Domaće tržište notebook računara postaje sve jače, a samim tim je i ponuda distributera sve bogatija. Segment sedamnaestoinčnih notebookova postaje takođe sve bolje pokriven: do pre samo par meseci na tržištu smo imali najviše par različitih modela ali se situacija po tom pitanju drastično menja. Ovom prilikom prikazujemo jeftini 17-inčni model iz Acer-a...

    Sadržaj

      Domaće tržište notebook računara postaje sve jače a samim tim je i ponuda distributera sve bogatija. Segment sedamnaestoinčnih notebookova postaje takođe sve bolje pokriven: do pre samo par meseci na tržištu smo imali najviše par različitih modela ali se situacija po tom pitanju drastično menja. Osim tih prvih modela ASUS-a koje smo na našem sajtu prikazivali (W1 i W2 serija) i koji su vise zbog svoje visoke cene bili za gledanje nego za dodirivanje :-), praktično da i nismo imali model sa ekranom 17 inčne dijagonale koji bi cenom bio pristupačniji širem krugu potencijalnih korisnika…

      Petar Gredelj

      Situacija je, rekosmo već, sada znatno povoljnija i skoro svakog novog meseca tržište postaje bogatije za neki novi model. FSC-ov sjajni Amilo M4438G smo takođe ne tako davno prikazali a možda je baš ovaj test ACER-ovog modela uvod u novu seriju prikaza sedamnaestoinčnih notebookova koji izazivaju sve veću pažnju. Desktop replacement se i definitivno više ne odnosi samo na notebookove koji velikom procesorskom snagom uspešno simuliraju rad kao na desktop računaru, već na kategoriju notebookova koji širinom dijagonale ekrana korisnicima omogućavaju pravi komfor po pitanju prikaza sadržaja.

      ACER je u poslednjem kvartalu prethodne godine predstavio još jedan izdanak svoje poznate Aspire serije sa oznakom 9500. Iako je ova serija inicijalno zamišljena kao računar namenjen notebook entuzijastima, da ih tako nazovemo, budući da nudi izuzetne tehničke specifikacije i multimedijalne mogućnosti, ACER je odlučio da ponudi i njenu light varijantu – cenom nešto dostupniju širem krugu potencijalnih kupaca…pogledajmo na koji je način ACER to zamislio da učini.
      Hardverska specifikacija

      Nadovezaćemo se na uvodnu stranu ovog prikaza…iako je Aspire 9500 inicijalno zamišljen kao ultimativno snažna multimedijalna mašina, nešto slabijom hardverskom specifikacijom omogućeno je da lakše pronađe put i do kupaca sa nešto plićim džepom. Da bi se to postiglo, računar je morao biti lišen nekih mogućnosti koje ne idu „pod moranjem“. Tu u prvom redu mislimo na snažniji grafički adapter koji ACER nudi uz Aspire 9500 a to je u najsnažnijoj verziji ovog računara Ati Radeon Mobility X700.

      Računar koji se našao na našem testu takođe je morao biti lišen i druge (značajne) mogućnosti “punokrvnog” Aspire-a 9500: u pitanju je integrisani TV tuner uz pomoć koga se ovaj notebook pretvara u pravi multimedijalni centar.

      I na kraju…upotrebom Celeron M procesora primerak pristigao na naš test izgubio je pravo na Intel Centrino “markicu” što je opet proizvođaču pružilo mogućnost da prištedi i na wireless adapteru: sve u cilju spuštanja cene i približavanja potencijalnom kupcu. Ovog puta radi se o Intel Celeron procesoru na 1.5 GHz i klasičnom Intel i915GM čipsetu sa integrisanom grafikom (skromnih 3D mogućnosti). Računar je opremljen sa 512 MB memorije u single režimu: u pitanju je Infineon-ov 512 MB-ni modul PC4300 specifikacije.

      U Aspire-u 9500 svoje mesto je pronašao i 80 GB-ni Hitachijev disk iz Travelstar 4K120 serije: radi se o hard disku Parallel ATA interfejsa na 4200 obrtaja, skromnih brzinskih mogućnosti. Što se optičkog uređaja tiče, po treći put uzastopno na testovima ACER notebookovima srećemo Matshita drajv UJ-845D u koji očito ovaj proizvođač ima puno poverenje.

      Budući da smo već pomenuli da je implementacijom rešenja sa Intel Celeronom M procesorom nestalo mogućnosti za zadovoljenje Intel Centrino specifikacije, pribeglo se i uštedi i kada je u pitanju wireless konekcija ovog računara. Zato je upotrebljeno jeftinije rešenje u vidu D-Link-ovog Atheros AR5005G adaptera koji zadovoljava IEEE 802.11g specifikaciju. Kada je standardno “žično” umrežavanje u pitanju, za to je zadužen dobro nam poznati Realtek RTL8169/8110 Gigabit ethernet adapter. Od ostalih konekcija, osim naravno modemske, tu je i IR veza, dok su blagodeti Bluetootha ipak privilegija kupaca snažnijeg modela iz ove serije.

      Za zvuk je zadužen takođe standardni Realtek High Definition audio koji da tako kažemo, zadovoljava uobičajene potrebe prosečnog korisnika notebook računara, ništa više od toga…

      Dizajn, konekcije

      Model 9500 se svojim vizuelnim identitetom potpuno uklapa u familiju Aspire notebookova koje smo ranije predstavljali na našem sajtu, u šta se i sami možete uveriti pogledate li neke od prethodno objavljenih testova ACER prenosnih računara. Boju je postalo nepotrebno i pominjati budući da neku od sivo crnih varijacija poseduje skoro 90% danas aktuelnih prenosnih računara na tržištu.

      Sedamnaestoinčni WXGA panel koji nudi prikaz u maksimalnih 1440×900 piksela je još jedan dokaz da ACER u svoje notebook računare uvek implementira ono najbolje. Zahvaljujući odličnoj Crystal Brite tehnologiji slika je kritalno čista i jasna. I to nije sve, ukoliko se odlučite da posredstvom lokalnog distributera sebi pribavite jači model iz ove serije, ACER će vam uz njega isporučiti Dual Lamp TFT panel pune WUXGA specifikacije za koji kažu da pruža jednu od najboljih slika kada su notebook računari u pitanju…
      Tu je i OSD prikaz na ekranu čiju će implementaciju kupci naklonjeni multimedijalnoj upotrebi svakako umeti da pozdrave.

      Specifičnost ovog računara svakako je tastatura: korisnici koji „ne mogu da žive“ bez full tastature sa numeričkim delom, ovog puta imaju sve razloge za zadovoljstvo jer se jedna takva upravo dobija uz Aspire 9500 – i to ona sa „našim“ slovima. Tastatura ovog računara vrlo je prijatna za rad, naročito za one koji vole nešto duži hod tastera. Pa ipak, da sve ne bude idealno…kursorski tasteri su izuzetno mali i neugodni za rad, a isto to se može reći i za ENTER taster odnosno desni shift. 

      Power taster i grupa tastera za brzo pokretanje aplikacija nalaze se neposredno iznad tastature a željena aplikacija se lako može podesiti uz pomoć programa zvanog „Launch Manager“…

      Svetlosna indikatorska grupa ovog modela pozicionirana je na vrlo interesantan način, sa prednje strane računara. Lampice koje označavaju status i režim rada pojedinih delova računara nalaze se ispod „ogledala“, u pitanju je prilično originalno rešenje. Tu primećujemo i dva tastera za (de)aktiaciju wireless i bluetooth konekcija (drugopomenuti BT nije implementiran u modelu pristiglom na naš test i ostaje privilegija „punokrvnog“ modela 9500).

      Kada je kompaktnost u pitanju, moramo da uputimo izvesne zamerke na zaista veliko ugibanje plastike na levoj strani računara u visini tastature. Ne radi se o novoj problematici, ovo je simptomatično za mnoge notebookove ovakvih gabarita. Sve ono što ide u standardne notebook računare staje i u sedamnaestoinčne i zato se javlja višak slobodnog prostora u unutrašnjosti zbog čega računar gubi na svojoj kompaktnosti. Na svu sreću, plastika koja štiti ekran je dovoljno čvrsta da spreči bilo kakve anomalije u slici prilikom eventualnog pritiska, a to je bolna tačka većine današnjih prenosnih računara.

      Sa desne strane računara nalaze se čitač memorijskih kartica, infrared senzor, firewire i dva USB 2.0 priključka. Svi konektori su odaljeni ka kraju računara, tako da potencijalnom korisniku miša eventualno priključeni spoljni uređaji neće predstavljati prepreku što je svakako za pohvalu.

      Odvod toplog vazduha sa procesorkog hladnjaka izveden je na zadnjoj strani, što takođe predstavlja dobro rešenje. Tu primećujemo paralelni (!?) i serijski port, kao i S-Video izlaz. Na zadnjoj strani računara svoje mesto su pronašli i mređni odnosno modemski priključak, kao i jedan USB port. Naravno, našlo se mesta i za Kensington lock…

      Leva strana računara rezervisana je za optički uređaj, dva USB porta odnosno audio priključke, a tu je i Express card slot. Po ukusu autora ovog prikaza, ACER je kod modela Aspire 9500 napravio prosto savršeno pozicioniranje priključaka!!!

      I to nije sve, uz ovaj računar kupac dobija minijaturni IR daljinski upravljač kojim može “iz fotelje” upravljati multimedijalnim funkcijama ovog računara. To se naravno čini uz pomoć ACER Arcade aplikacije o kojoj smo govorili i u našem prethodnom testu Aspire1692WLMi modela…

      Od “ostalog” softvera pomenućemo Norton Internet Security 2005, CyberLink-ov Power producer, odnosno NTI-jeve programe Backup Now i CD&DVD Maker…sasvim solidna softverska ponuda ACER-a…
      Testovi

      Svaki računar koji dospe na naš test mora proći i kroz uobičajenu bateriju testova čija je svrha pružanje uvida u objektivne performanse testiranog računara, ali i za stvaranje osećaja kako pojedini računar “diše”…
      Ovog puta nemamo mogućnost da rezulatate dobijene prilikom testiranja uporedimo sa nekim sličnim računarom iz klase: razlog je jednostavan, Aspire 9500 je računar koji se u potpunosti razlikuje od svih notebookova pristiglih u našu redakciju u poslednje vreme. Ovaj računar je namenski koncipiran za kupce kojima performanse u radu ne predstavljaju prioritet ali zato žele da uživaju u blagodetima prikaza visoke rezolucije. Naravno, tabelu sa rezultatima prikazujemo; za one koji ipak žele da ovako dobijene rezultate uporede sa nekim ranije predstavljenim modelima, sve mogućnosti su na raspolaganju…

       

      ACER Aspire 9500

      PC Mark 2005

       

      Overall

      1620

      CPU

      2376

      Memory

      2085

      Graphics

      597

      HDD

      2996

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

      CPU

      6347-2624

      CPU Multimedia

      14079-15533

      Memory

      2120-2128

      Cache MB/sec.

      3927

      HDD MB/sec.

      27

      HD Tach

      26.6

      3D Mark 2001

      3614

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      2h 06min 24sec

      Rezultati impresivni nisu i to će svakom iole boljem poznavaocu tematike odmah upasti u oči: nedostatak procesorske snage i slabašni video adapter glavni su krivci za to – ali ipak, i za dobru cenu ovakvog računara. Ono što međutim upada u oči jeste da je za prenosni računar sa velikim, 17 inčnim ekranom, Aspire 9500 postigao zaista sjajan rezultat kada je u pitanju vreme trajanja baterije.

      ACER je ovaj zadatak očigledno odradio na vrhunskom nivou: više od dva sata rada do 40% ispražnjenosti baterije zaista je sjajan rezultat. Dodamo li na to da je prethodno testirani Aspire 1692 WLMi postigao do sada najbolji rezultat od svih testiranih notebookova na Bench Market sajtu, ostaje nam da zaključimo da je ACER apsolutno ovladao ovom tematikom. Ogromne zasluge za to svakako nosi i sjajni power management softver…

      Utisci

      Malo ćemo se baviti predviđanjem i reći da je ACER Aspire 9500 prvi u nizu “jeftinih” notebook računara sa 17 inčnim ekranom kojih će u budućnosti na tržištu biti sve više. Tabu sa teme zvane sedamnaestoinčni notebook po povoljnoj ceni i definitivno je skinut a u redu za prikaz na našem sajtu čekaju modeli proizvođača kao što su Toshiba, MSI i ASUS koji se već mogu primetiti u cenovnicima domaćih računarskih firmi.

      Aspire 9500 je apsolutno potvrdio naša očekivanja uoči ovog testa: već preliminarni pogled na specifikacije ovog modela jasno je govorio šta od njega možemo očekivati. ACER je u ovom slučaju pokušao da napravi pravi kompromis na temu dobro a jeftino. Iako rezultati dobijeni tokom testiranja nikoga neće ostaviti bez daha, možemo biti vrlo zadovoljni subjektivno stečenim utiscima u radu sa ovim računarom. Pitanje je samo šta kupac od njega očekuje?

      Po cenoj nešto nižoj od 1500 evra (sa uračunatim PDV-om) kupac dobija pravi desktop replacement računar sa velikim ekranom što je do, koliko juče, izgledalo neverovatno. Ovaj računar predstavlja idealno rešenje za prosečnog korisnika koji želi u svakom momentu da ima svoj računar sa sobom (pod uslovom da mu nije teško da ponese 3.6 kg 🙂 a da pri tome ne ostane lišen mogućnosti uživanja u blagodetima slike visoke rezolucije. Za one kojima se ovaj računar dopada ali žele hardverski jaču konfiguraciju, domaći distributer ACER-a stoji na raspolaganju…

      ACER Aspire 9500 na test ustupio zvanični distributer ACER-a za SCG, firma “Mikros

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test