Acer Aspire 9920

Acer Aspire 9920

Tržište 20" notebook računara zaista nije veliko. Acer je ponudio model koji odstupa od svega što smo videli u klasi velikih "prenosnika". Verovatno postoje i korisnici kojima bi odgovarao upravo laptop koji bi pokrio čitavu radnu površinu. Ipak, u svakoj klasi je potrebno biti prisutan, a proizvođači smatraju da za 20.1“ notebook računare itekako ima mesta...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire 9920

      Fascinacija velikim je nešto što je verovatno usađeno u naš genetski kod. Veliko se asocira sa stabilnijim, masivnijim, otpornijim, snažnijim, izdržljivijim. Ipak, kada su elektronske naprave u pitanju, magične reči su mobilnost, lakoća prenošenja, prenosivost, mala debljina, dugotrajna baterija. Mogu li se pomiriti ova dva koncepta? Realno, teško, gotovo nemoguće. Ali to ne sprečava proizvođače kao što su Acer ili HP da pokušaju…Pred nama je Acer Aspire 9920 notebook računar, pravi „međed“ među laptopovima i jedan od retkih uređaja 20.1“ formata. Ukoliko smatrate da vam treba veliki laptop težak skoro 8 kilograma, onda je ovo prava stvar za vas.

       

      Raspolaže li ovaj laptop podjednako impresivnim hardverskim specifikacijama? Tu su Core 2 Duo procesor na 2.2 GHz sa 4 MB L2 keš memorije i FSB800, 2 GB RAM memorije, hard disk od 160 GB, ekran rezolucije 1680 x 1050 piksela, DVD pisač, GeForce 8600M GT, Santa Rosa platforma bazirana na Intel 965PM čipsetu…sve u svemu, na prvi pogled relativno korektna konfiguracija. Grafički čip zahvaljujući implementaciji Turbocache tehnologije može pozajmiti do 1280 MB sistemske memorije, a Wireless čip ovog uređaja podržava i poslednju 802.11n standard. Podržan je i Bluetooth. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sitem. Notebook kao desktop

      Notebook poseduje više nego pristojan dizajn, ali je problematična veličina, ili bolje rečeno zapremina, koja pobija smisao elegantnog i funkcionalnog dizajna u onom smislu na koji smo navikli kada se radi o notebook računarima. Ovaj put nema ništa od popularne Gemstone dizajnerske linije koju Acer forsira u svojim mobilnim računarima. U pakovanju u kome stiže Aspire 9920 nalaze se još samo rudimentarno uputstvo i strujni adapter, a svakako bismo voleli da se uz ovako robustan računar isporučilo još neko parče hardvera. No, šta je tu je.

      Poklopcem dominira metalik siva boja, uz logo kompanije Acer na sredini. Ivice i donja površina su crne boje, i sa te strane notebook najviše podseća na modele kompanije koji su se pojavili tokom 2006. godine. Napomenimo da time ne mislimo ništa loše, naprotiv. Ivice su blago zaobljene i pokušalo se, koliko je god to bilo moguće, umanjiti utisak masivnosti. Na prednjoj strani računara nalaze se priključci za mikrofon, slušalice i audio izlaz, kao i prekidači za (de)aktiviranje Wireless i Bluetooth konekcije. Levo i desno od ove sekcije se nalaze zvučnici, sasvim solidnog kvaliteta, koji podržavaju i subwoofer. Na levoj strani računara se nalaze jedan USB 2.0 port, priključak za modem i DVD pisač, dok se na desnoj strani nalaze tri USB 2.0 priključka, čitač memorijskih kartica, FireWire port i ExpressCard slot. Pozadina je interesantna jer je „nabijena“ različitih priključcima, od kojih su neki već pomalo arhaični.

      Tu se nalaze serijski port, zatim LPT printer port, kao i DVI i VGA izlazi, kao i S-Video priključak. Našlo se mesta i za LAN port, otvore za hlađenje i strujni adapter. Iz pozadine „štrči“ deo koji pomaže boljem osloncu samog laptopa, ali koji dodatno povećava ionako glomazne dimenzije. Ipak, on je tu da obezbedi da se laptop ne prevrne unazad prilikom otvaranja teškog ekrana i njegovog eventualnog zabacivanja pozadi. Ekran zahteva ne jedan, već dva fiksatora, koji se nalaze na bočnim stranama uređaja. Ovi fiksatori se neće automatski postaviti u odgovarajući položaj čim zaklopite računar, već je potrebno uložiti dodatni napor da bi se poklopac zatvorio u potpunosti.

      Unutrašnjost je metalik sive pozadine sa crnim komponentama. Tastatura, touchpad i zvučnici su crne boje, a okoliš je siva, ne računajući više nalepnica koje ilustruju sertifikate kojima računar raspolaže, kao i hardverske specifikacije. Touchpad je prosečnog kvaliteta, što znači da će obaviti posao, ali ne izmamljuje specijalne uzdahe – tipičan Acer touchpad. Tastatura izaziva kontroverze. Sa jedne strane, radi se o „full“ tastaturi sa numeričkim delom, sa velikim Enter i desnim Shift tasterom, što će brojni korisnici svakako pozdraviti. Sa druge strane, ostaje pomalo nejasno zašto su tasteri sa leve strane skraćivani, tim pre što ima dosta mesta!? Takođe, položaj kursorskih tastera nije baš najsrećniji, jer su isti smešteni direktno ispod desnog Shift tastera. Konačno, sam kvalitet tastature je solidan, ali se ne može pobeći od blagog ugibanja, naročito na sredini. Levo od tastature nalaze se simpatično dizajnirani multimedijalni tasteri, a iznad tastature tasteri za paljenje i specijalizovani tasteri sa tačno određenim funkcijama. Iznad ekrana se nalazi web kamera sa mikrofonom, a pored kamere se nalazi točkić pomoću kog se ona može blago rotirati.

      Windows Vista operativni sistem dolazi u Home Premium verziji. Radu se nema šta prigovoriti, zahvaljujući više nego adekvatnim hardverskim specifikacijama računara. Sistem je živahan i rado će se uhvatiti u koštac sa svakim izazovom. Pride, tu je i Intel Turbo Memory tehnologija, što u praksi znači da je u laptop integrisan flash drajv kapaciteta 1 GB koji pomaže prilikom indeksiranja i keširanja najčešće korišćenih aplikacija. Ipak, diskutabilno je koliko ovo pomaže, pošto su testiranja pokazala da je ovaj pristup koristan samo u slučaju da korisnik poseduje male količine sistemske memorije (do 1 GB), dok u slučajevima kada se poseduje 2 GB kao što je ovde slučaj nema većeg efekta. Windows Experience Index je deklasiran na 4.8. Po segmentima, ocene iznose 5.1 za CPU, 4.8 za RAM, 4.8 za grafiku i 5.2 za 3D grafiku, kao i 4.9 za hard disk. Laptop se ne greje puno, premda ume da postane nešto topliji na samoj sredini prilikom pokretanja zahtevnih aplikacija. Acer još jednom zaslužuje pohvale za softver koji se isporučuje uz ovaj računar, a koji je sada već standardan deo ponude. Hard disk dolazi izdeljen u dve približno jednake particije, a ističemo da je hard disk slabija tačka ovog računara, pošto je sporiji od većine uređaja sa sličnim specifikacijama.

      Ekran poseduje radnu rezoluciju od 1680 x 1050 tačaka. Poseduje veliku količinu refleksije i ovaj put ćemo reći da je to mana, imajući u vidu da se ovaj laptop 99.99% neće koristiti van kućnog ili kancelarijskog okruženja. Na rezoluciju smo se već osvrnuli. Što se tiče uglova gledanja, oni su sasvim dobri i korektni, tako da sa te strane nema mane. Ipak, ono što je sasvim jasno jeste da je ekran glavni adut ovog računara, jer je usled izostanka ubedljivijih komada hardvera sasvim jasno da će ovakav notebook kupiti samo oni korisnici kojima manji ekrani jednostavno nisu dovoljni. Nagađamo da će u računaru prevashodno uživati korisnici koji intenzivno „konzumiraju“ multimedijalni sadržaj. Opet, ne možemo da prežalimo odsustvo podrške za Full HD, iako se prirodna rezolucija ovog ekrana istoj opasno približava.
      Autonomija nije velika, ali je dobra. Zašto to kažemo? Računar je izdržao tek nešto više od dva sata, što je u rangu sa uređajima prethodne generacije. Santa Rosa platforma nas je ipak razmazila i navikla na nešto / dosta veću autonomiju. Ipak, zašto kažemo da je ovo sasvim dobar rezultat? U današnjim notebook računarima, glavni potrošač postaje ekran, a najveći izazov sa kojim se dizajneri susreću jeste kako spustiti potrošnju konvencionalnih ekrana na što nižu meru. Laptop sa ekranom od 20.1“ jednostavno ne može imati bolju autonomiju u aktuelnom trenutku razvoja tehnologije i sa time se treba pomiriti. Ruku na srce, autonomija je em sasvim dovoljna, em teško zaslužuje kritiku imajući u vidu da će korisnik najverovatnije barem 95% vremena držati strujni adapter u računaru, ne premeštajući ga. Pomenimo i ovom prilikom Acer Power Management softver, koji je jedno od najkvalitetnijih rešenja na ovom polju.

      Rezultati testova

      Acer Aspire 9920

      PCMark 05

      Score

      4888

      CPU

      5165

      Memory

      4446

      HDD

      4371

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3204/4145

      NuclearMC

      6476

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      20680/14138

      Multimedia

      121360/65875

      Memory Bandwidth

      4265/4294

      Multicore Efficiency

      6940 MB/s, 43 ns

      HDDDrive Index

      31 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      6482

      CPU score

      11201

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      30.9 MB/s

      Access Time

      18.2 ms

      Burst Rate

      35.7 MB/s

      CPU Usage

      5.6%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      61 min 7 sec

       

       

      Specifikacija:

       

      Acer Aspire 9920

      LCD

      20.1″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T7250

      Brzina procesora

      2.2 GHz, 4 MB L2, FSB800

      Grafika

      Nvidia GeForce 8600M GT, 512 MB

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2 RAM, 1 GB Intel Turbo Memory

      Hard disk

      Toshiba MK1637GSX (160 GB, 5400 RPM, ATA interfejs)

      Optički uređaj

      Slimtype DVD A DS8A1P

      Modem

      HD Audio Softdata Modem

      LAN

      Broadcom Netlink Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel Wireless Wi-Fi Link 4965AGN, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, DVI izlaz, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card, COM port

      Maksimalna rezolucija

      1680 x 1050

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      Adobe Reader 8, Orion, Microsoft Office Trial, Norton Internet Security 2007 Trial, Acer GameZone, Acer Empowering Technology, Cyberlink Power Producer

      Težina

      7.7 kg

      Dimenzije

      475x352x62 mm

      Cena

       

      Garancija

      12 meseci

      Rezime

      Šta na kraju reći? Radi se o računaru koji u suštini nema ozbiljnijih mana (ako dimenzije ostavimo po strani), ali oči bode to što se ničime ne izdvaja u hardverskom smislu. Sa druge strane, cena je sasvim korektna za ono što se nudi. Mišljenja smo da će ovakav računar odgovarati prevashodno onima koji po svaku cenu žele što veći ekran na notebook-u, što sa jedne strane itekako možemo da razumemo. Svaki proizvod ima svoju publiku, pa tako i ovi 20.1“ laptopovi, koji se svakako ne prave u velikim “tiražima”, a isto tako se ne kupuje da bi ga stalno nosili sa sobom. Napomenućemo i to da je sam ekran mogao zadržati istu dijagonalu, ali manju “debljinu”, a to je zbog toga što je korišten LCD za desktop monitore, sa klasičnim i teškim hladnim CCFL katodama, koje su smeštene iza matrice. Acer je verovatno smatrao da tolika dijagonala ne može ravnomerno da se osvetli sa tankom mrežom “neonki” ili LE diodama smeštenim na ivicama (kao kod 99.9% notebooka koji se proizvode). Ono gde smo se našli pomalo u čudu jeste hardverska osmišljenost računara. Pomalo nam je zasmetalo da se računar apsolutno ničim ne izdvaja osim svojim dimenzijama. Verovatno bismo dimenzije lakše podneli da se u laptopu nalazi neki brži procesor, brža grafička karta, a ne običan adapter osme generacije srednje klase (a u takvo kućište definitivno “staje” i više od običnog 8600M MXM-a), da je ugrađen ekran koji podržava Full HD (1920 x 1080 piksela) rezoluciju, da je tastatura iole drugačija od one koja se može videti na 17“ laptopovima. Moramo priznati da nam je u tom smislu čak i žao što Acer nije ponudio jače rešenje. No, kada pogledamo sa druge strane, cena ovog računara je sasvim povoljna, pa se može reći da Aspire 9920 ne spada u visoku klasu ni po ceni, ni po komponentama, ni po dizajnu – već je jednostavno veliki laptop. U tom smislu i za određen krug korisnika, Aspire 9920 je odličan izbor.

       

      Acer Aspire 9920

      Performanse

      11

      CPU

      5

      Grafika

      4

      Hard disk

      2

      Autonomija

      7

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      14

      Dizajn

      7

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      7

      Garancija

      1

       

       

      Ukupno poena:

      51

      Prednosti:

      – Dobre performanse
      – Veliki ekran
      – Cena

      Nedostaci:

      – Preglomazan, čak iako se uzme u obzir dijagonala
      – Ekran ima previše refleksije
      – Spor hard disk
      – Šteta što nema ubedljiviji hardver

      Acer notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test