Acer Aspire One D255

Acer Aspire One D255

Acer je među najhitrijima kada se radi o tržišnom plasmanu netbook računara nove generacije. Na test nam dolazi novajlija, koji se može podičiti dvojezgarnim Atom procesorom. To nije jedino što je u znaku "broja 2", pošto stiže i sa dva operativna sistema - Windows 7, ali i mobilnim Android OS-om, koga smo navikli da viđamo na nekim drugim tržištima. Kako se izboriti sa restrikcijama koje nameću Microsoft i Intel svim pro

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

       U jeku popularnosti netbook računara pojavili su se tableti, koji su im oštra konkurencija, daleko više nego drugi, da tako kažemo, klasični računari. Stoga nije čudno što se proizvođači okreću nekim novim načinima osvajanja tržišta, odnosno kupaca. Svi pokušavaju da ponude neku vrstu dodatne vrednosti, da podignu nivo upotrebljivosti svojih netbook uređaja, i/ili da ih učine dizajnerski dopadljivijim, i tome slično. Istovremeno, proizvođači hardvera su “dali zeleno svetlo” da se krene sa novom generacijom dvojezgarnih Atom procesora. Kako se izboriti sa restrikcijama koje nameću Microsoft i Intel svim proizvođačima netbook računara, u pokušaju da spreče negativan uticaj prodaje istih na prodaju notebook računara? Nije lako, jer prostora nema mnogo. Ali ga ima, i to pokazuje Acer novim modelom. Između ostalog, on to čini Androidom, mobilnim operativnim sistemom koji može puno značiti korisnicima naviklim na korišćenje Android aplikacija na mobilnim telefonima. Naravno, za tradicionalno korišćenje tu je Windows, i to u Starter verziji “sedmice”.

       

       

      Dizajnerski gledano, Aspire One D255 je vrlo lepo uklopljen. Solidne izrade koja se uglavnom oslanja na kvalitetnu plastiku, dominantan osećaj daje kontrast između crnih površina (donja strana laptopa, tastatura i deo iznad nje, okvir oko ekrana) i osnovne boje (poklopac, naslon za dlanove), koja može biti crna, pink, plava, tamno braon…Zahvaljujući većem broju boja, korisnici mogu odabrati šta im se čini pravim izborom po njihovom sopstvenom ukusu. No, ono što je bitno jeste da je netbook prilično istanjen, naročito na prednjoj strani, ivice su zaobljene, a ćoškovi takođe, tik pre završetaka. Rezultat je vrlo dopadljiv prenosni računar, nenametljivog dizajna, koji ne pokušava da se nametne bombastičnim detaljima, već skladno uklopljenim linijama. Na donjoj strani se celom prednjom dužinom prostiru otvori iza kojih se nalaze zvučnici, ali koji služe i kao otvori za ventilaciju, te nema značajnih otvora na bokovima koji bi narušavali dizajn.

      Vredi spomenuti izuzetno dobru “Wave” tastaturu, kao i tačped, koji ima jedan taster. U zavisnosti od mesta pritiska ponaša se kao levo ili desno dugme miša. Tastatura je deklarisana na “93% tipične tastature”. Površina tačpeda i nasloni za dlanove su relativno malih dimenzija, iz sasvim razumljivih razloga. Iznad ekrana je smeštena web kamera sa mikrofonom, na uobičajenoj poziciji. Interesantno je da baterija, iako popriličnog kapaciteta, ne narušava linije računara. Ipak, o bateriji ćemo nešto kasnije…Pogledajmo sada gde je još načinjen pomak – u konkretnom slučaju, u domenu hardvera.

      Hardver, specifikacija

      Najveća novost su, bez svake sumnje, novi dvojezgarni procesori kompanije Intel. Konkretno, model N550 radi na 1,5 GHz, a pored toga što je dvojezgaran, zahvaljujući Hyper-threading podršci je u stanju da obrađuje do četiri thread-a simultano. Ima 1 MB keš memorije (512 KB po jezgru), izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima toplotnu disipaciju od 8 W, koja je poprilična. Integrisana grafika (kada kažemo integrisana, mislimo na integraciju u sam procesor) je dodatno “usporena” kako bi štedljivost bila na maksimalnom mogućem nivou. Tako Intel HD čip (znan još i kao GMA 3150) radi na 200 MHz, što je 3-4 puta niži takt od onog na kome isti ovaj čip radi u, recimo, Core i3 i Core i5 procesorima. Sistemska memorija je DDR3 tipa, a što se količine tiče, u D255 je ugrađeno 1 GB. Nadogradnja u samostalnoj izvedbi nije baš laka, jer se unutrašnjosti teško pristupa – makar je takva naša opservacija na osnovu stečenog utiska.

      Specifikacija:
       

      Acer Aspire One D255

      Ekran

      10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom N550, 1,5 GHz

      Grafika

      Intel HD (integrisana u procesor)

      Sistemska memorija

      1 GB DDR3

      Hard disk

      250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      10/100 LAN, 802.11b/g/n

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Starter

      Masa

      1,2 kilograma

      Dimenzije

      258 x 185 x 24 milimetara

      Cena

      32,990 dinara

      Garancija

      1 godina

      Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, te radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Ovaj ekran sa 16:9 odnosom stranica ima LED pozadinsko osvetljenje, ali i refleksivni premaz visokog sjaja, što je praktično konstanta na velikom broju dostupnih netbook računara. Hard disk ima kapacitet od 250 GB i u pitanju je disk kompanije WD. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nije prisutan. Od komunikacionih opcija, zatičemo Wireless Draft N, kao i 10/100 LAN (nažalost, ništa od Gigabit LAN podrške).
       

      Acer Aspire One D255 ima tri USB 2.0 porta, i njihov raspored je sasvim korektan. Takođe, tu su i VGA izlaz preko koga je moguće izbaciti sliku na eksterni displej, čitač kartica, audio izlazi, kao i web kamera za komuniciranje preko interneta. Masa računara je prilično mala, dimenzije su takođe manje-više standardne za računar ove klase. Što se operativnih sistema tiče, uz netbook se isporučuju već spomenuti Android, kao i Windows 7 Starter.

      Rezultati testova

      Acer Aspire One D255

      PC Mark 05 – Score

      2052

      PC Mark 05 – CPU

      1780

      PC Mark 05 – Memory

      2273

      PC Mark 05 – HDD

      3580

      Cinebench 10- OpenGL

      271

      Cinebench 10 – CPU rendering

      1482

      NucleaRUS

      2476

      wPrime (32M)

      67,248 sec

      HDTune HDD average transfer

      52,2 MB/s

      Autonomija

      6h

      Iz dobijenih rezultata je jasno da postoji određena razlika u odnosu na modele netbook računara sa jednojezgarnim procesorima, naročito u procesorski zahtevnim aplikacijama. Ipak, to je manje-više nedovoljno da se dobije neka nova primena za netbook sa Atom N550 CPU-om. Da li je to sasvim dovoljno ili ne, procenite sami. U svakom slučaju, čak i u nezahtevnim aplikacijama se oseća pomak, rad je lakši i komotniji kada se, na primer otvori više tabova u browseru, deluje da je lakše kada se aktivira više aplikacija i slično, da je rad “komotniji.” Opet, to je subjektivni utisak. Značajan pomak u performansama u tom smislu da će se otvoriti neke nove mogućnosti primene ne treba očekivati.

      Utisci

      Za početak – Android. Radi se o mobilnom operativnom sistemu, koji je pak prilagođen za korišćenje prevashodno na mobilnim telefonima, ekrana do 4 inča i rezolucije do 800 x 480 piksela. Sa jedne strane, pogodno je što korisnici već navikli na Android okruženje ovde mogu da se snađu bez najmanjih problema, i što mogu da koriste poznate aplikacije. Na taj način se proširuje upotrebna vrednost računara. Za razliku od zatvorenih Linux varijanti koje se mogu sresti na modelima konkurenata koji svoje računare njime opremaju, ovde je lako dostupno mnoštvo aplikacija. Na taj način je moguće koristiti pogodnosti Fast Boot sistema. Sa druge strane, prilagođenost OS-a i aplikacija velikom ekranu nije na zavidnom nivou, a i interfejs se ne doživljava na isti način kao kada se radi prstima po ekranu osetljivom na dodir, umesto mišem.

      Kada prvi put upalite Windows, on vas pita da li želite da instalirate i Android i da to bude pre-OS okruženje. Ukoliko odgovorite potvrdno, Android će biti instaliran, i da uđete u njega biće potrebno da odmah nakon paljenja pritisnete neki taster. U protivnom, nakon 10 sekundi idete “pravac Windows”. O radu u Windowsu smo već rekli dosta u komentarisanju rezultata u prvom pasusu ove stranice. Rad jeste nešto lakši, ali ne dramatično. Nažalost, nema ništa od Full HD-a, makar kada se radi o 1080p klipovima – x264 fajlić koji koristimo za testiranje ne može da se pokrene u iole dovoljno fps. Dotle će 720p video raditi bez problema. Windows Experience Index ima ocenu od 2,0, odnosno po segmentima 3,1 za CPU, 4,5 za memoriju, 2,9 za 2D grafiku, 2,0 za 3D grafiku, te 5,7 za disk.
       

      Ekran je glossy tipa, sa refleksnim premazom. Odnos strana je 16:9, rezolucija je 1024 x 600. Implementirana je LED tehnologija pozadinskog osvetljenja. U principu, ekranom smo sasvim zadovoljni. Za jedan netbook, ima sasvim korektan prikaz i živahne boje. Naravno, i dalje se radi o jeftinom LCD ekranu, a ne Super AMOLED-u ili IPS-u, ali sve u skladu sa cenom i mogućnostima. Tastatura je odlična, što smo već komentarisali na prvoj strani. Radi se o novom tipu Wave tastature, sa našim slovima i sasvim korektnim doživljajem kada je kucanje u pitanju. Verovatno najbolja tastatura koju smo zatekli na netbook računaru. Nemojte zaboraviti da se i dalje radi o tasterima manjih dimenzija, ali bolji doživljaj na uređaju ovog tipa trenutno ne možemo ni da zamislimo. Tačped je korektan – niti posebno oduševljava, niti razočarava. Ponekad je potrebna nešto veća aktivaciona sila, ali to je sve što mu možemo zameriti. Radi se o sasvim korektnom rešenju. Naravno, podržava multitač komande, što je za svaku pohvalu.

      Aspire Aspire One D255 se isporučuje sa, ni manje ni više, baterijom od 6 ćelija, što je za svaku pohvalu u odnosu na baterije sa 3 ili 4 ćelije, kakve se uglavnom isporučuju uz netbook računare. Važno je reći da nismo dobili nikakav sempl ili “fantoma” koji se u ovom obliku neće pojaviti u prodaji, već je laptop uzet direktno iz prodajnog kanala, što znači da se upravo ovakva baterija dobija u prodaji za sumu novca iz tabele. Baterija omogućava i do 6 sati autonomije (nezahtevan rad, uključen WiFi, minimalno zatamnjivanje ekrana). Moguće je povećati taj period kroz postupke kao što su isključivanje WiFi podrške ili značajnije zatamnjivanje ekrana. Rezultat je zaista dobar. Što se tiče kulture rada, nema piskavih i čudnih zvukova koji bi indicirali neki problem u izradi. Međutim, ne spada u najhladnije netbook računare, sa mlakom površinom na levoj strani. Garancija na netbook je godinu dana. Detaljne informacije o garanciji i garantnoj politici kompanije Acer možete pronaći na ovoj stranici.

      Rezime

      Acer Aspire One D255 je veoma dobra mašina. je odličan laptop! Sa koje god strane da se posmatra, teško mu se može naći izražena mana ili nedostatak. Pozitivnih stvari ima dosta, a sasvim je sigurno da je sa ovim modelom Acer otišao korak dalje u prepoznatljivosti na tržištu. Ethos serija notebook računara, kojoj i ovaj model pripada, je zamišljena tako da donese nešto novo na tržište i postavi etalon u domenu multimedijalnih računara srednje i visoke klase, kao i da prezentira Acer viziju. Potez je u potpunosti uspeo. Korisnici dobijaju vrlo kvalitetnu mašinu, solidne hardverske snage i performansi, dizajna i kvaliteta izrade, solidnog kvaliteta zvuka, sa dobrim opcijama konektivnosti. Nije najjeftiniji, a daleko je od najskupljeg. Dobar balans zlata vredi kada se radi o integrisanim mašinama, kakve netbook računari svakako jesu.

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Acer Aspire One D255 predstavlja solidan pomak u odnosu na prethodnika, dizajerski lepo zaokruženu celinu i ukupno gledano računar kojim smo zadovoljni. Ostaje nam da sačekamo i vidimo šta konkurencija ima da ponudi… 

      Ocena: 85%

       

      Prednosti:

      – Kvalitet izrade, skladan dizajn
      – Tastatura
      – Dva operativna sistema za one kojima znače neke Android aplikacije
      – Ukupan utisak o računaru kao celini
      – Dobra autonomija

      Nedostaci:

      – (Uslovno) performanse su primetno bolje, ali ne toliko da donesu nove vidove upotrebljivosti, pa sami procenite da li zadovoljavaju vaše kriterijume i potrebe ili ne
      – (Uslovno) samo jedna godina garancije (zajedničko za sve netbook računare)
      – Samo 10/100 LAN

      Netbook na test ustupio Ewe Comp.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test