Acer Travelmate P645

Acer Travelmate P645

Biznis sektor laptop računara je možda i daleko surovije mesto za obitavanje od consumer segmenta. Tu se kompanije drže vrlo krutih i strogih kriterijuma, poslovne relacije često diktiraju poslovanje pre nego neki parametri koji bi od strane šire publike bili uzimani kao “objektivniji”, a u igru ulaze i neki drugi faktori poput podrške, koji u potrošačkom segmentu nisu baš toliko bitni, niti se o njima razmišlja na isti način kao u biznis segmentu. Acer je kompanija koja nije toliko bila prisutna u ovom sektoru, iako ima šta da ponudi, kao što ćete videti u ovom prikazu.

    Sadržaj

      Biznis segment je svojevrsni zlatni gral IT industrije, ma koliko se to nama kao običnim potrošačima (ne) dopadalo. Dobiti ugovor sa velikom korporacijom i snabdevati je IT opremom je značajno na toliko nivoa. Količine se dramatično uvećavaju, stiče se pouzdan partner najčešće na duži rok, obezbeđuje se visok stepen novčanog priliva po veoma dobrim uslovima u relativno stabilnim vremenskim intervalima. Istovremeno, to je i svojevrsni rizik. Jednom kada se izađe na zao glas u poslovnom svetu, to može dramatično uticati na reputaciju kompanije. Takođe, ukoliko se ne procene pravilno svi troškovi, može se lako doći u situaciju da se zažali što se uopšte ulazilo u biznis sferu.
      uvod_p645_s.jpg
      Moramo reći da na tržištu postoje stari “vladari” ovog segmenta, kao što su HP ili Dell, kao i mladi lavovi koji pokušavaju da uzmu deo biznis segmenta za sebe. Izraz “mladi lavovi” koristimo veoma široko, i treba imati u vidu da se on odnosi pre na datume značajnijih proboja u ovom sektoru nego na dužinu bivstvovanja u njemu. Kompanije kao što su ASUS ili Acer su daleko prepoznatije po uspehu na tržištu krajnjih potrošača nego na biznis tržištu, iako u dužem ili kraćem periodu veoma puno rade na pokušajima da se probiju u ovu sferu. Pred nama je jedan od uređaja kompanije Acer (tačnije, dva uređaja, jedan ultrabuk i jedan dodatak za njega) koji pomaže tajvanskoj kompaniji da osvoji svoje biznis mušterije.
      Korporativno tržište je svojevrsni zlatni gral kompanija koje se bave proizvodnjom PC računara
      Acer verovatno nije prepoznat kao naročito prisutan u ovom segmentu, pa ni u našoj zemlji, ali kompanija je puno radila u poslednje vreme na privlačenju korporativnih korisnika, kao i na učešćima na raznim tenderima za nabavku opreme, ne samo kod nas, već i šire u Evropi. Pogledajmo šta može ultrabuk pomalo komplikovanog naziva TravelMate P645-MG-74508G75tkk. Možda je najelegantniji način da zapamtite uređaj reći da se radi o predstavniku Travel Mate P6 serije, top modela namenjenog malim i srednjim preduzećima, koja stiže pod oznakom P645. Uz njega, dobili smo i tanki dok, koji je predviđen da unapredi i proširi mogućnosti P6 serije ultrabukova.

      Dizajn
      Naš primerak je došao u vidu finalnog proizvoda. U standardnim kutijama, uz uobičajene prospekte, garancije i strujni ispravljač, nismo pronašli ništa naročito interesantno. Kada smo izvadili laptop, shvatili smo da, bez obzira što se deklariše kao ultrabuk, ima standardne portove i konektore, te stoga nije ni bilo potrebe za raznim dodacima u vidu konvertora i/ili raznih dodataka tipičnih za ultrabukove.
      acer_travelmate_10_s.jpg
      Laptop je izuzetno dopadljiv. Iako njegove mat površine nisu sasvim otporne na otiske prstiju, situacija je neuporedivo bolja nego u tipičnim slučajevima kada imamo glossy površine. Računar je izrađen od specifične kombinacije nekoliko top elemenata kada je izrada računara u pitanju. Reč je o kombinaciji legure magnezijuma i aluminijuma, te ugljeničnih vlakana. U svakom slučaju, rezultat je veoma dopadljiv za oko i ubedljiv pod jagodicama prstiju. Uz sve ostalo, pomalo je neobičan, i sasvim sigurno pruža viši stepen osećaja jedinstvenosti kada su izrada i izgled u pitanju u odnosu na standardne aluminijumske mašine.
      Na zadnjem delu se ističu metalne šarke, koje čvrsto drže ekran u položaju koji korisnik odredi. Takođe, donji deo laptopa je blago “isturen ka pozadi”, što je rezultat toga što je donji deo nešto većih dimenzija od ekrana. Zapravo, na ovaj način se obezbedilo nešto veće “telo” u kome su smeštene komponente i dobio još veći uređaj od standardnog 14-inčnog, barem kada je koristan prostor u pitanju. Zahvaljujući tome, između ostalog, ovaj laptop može doći sa nekoliko storidž naprava.
      acer_travelmate_11_s.jpg
      Unutrašnjost je veoma slična spoljašnjem delu, sa nastavljanjem upotrebe kvalitetnih materijala na naslonima za dlanove, i potpuno crnom mat bojom. Kontinuitet donekle narušavaju razne nalepnice, ali na to smo već oguglali. Sveukupno, dizajn računara i kvalitet njegove izrade ocenjujemo visokom ocenom.Dok
      Zajedno sa računarom, isporučen nam je novi, tanki i štedljivi (po navodima kompanije) docking station koji odgovara, između ostalih, upravo TravelMate P645 laptopu. Njegova oznaka je Acer ProDock. Kao i kod drugih dokova, postoje dve osnovne funkcije – da se proširi spisak raspoloživih konekcija, kao i da se unapredi i poboljša ergonomija budući da skoro uvek dokovi uzdižu računar i povećavaju ugao pod kojim kuckate i podižu ekran.
      acer_travelmate_7_s.jpg
      Dok u svom centralnom delu sadrži konektor pomoću koga ga povezujete sa donjim delom P645 laptopa. U desnom uglu su prekidač za paljenje i indikatori rada. Na levom boku su smešteni audio konektori, dok se desno ne nalazi ništa osim prekidača koji koristite kada hoćete da skinete laptopa sa doka.
      acer_travelmate_8_s.jpg
      Zato je gro konektora na zadnjem delu. Tu se nalaze LAN port, VGA i DVI video izlazi, po jedan DisplayPort i HDMI konektor, kao i četiri USB 3.0 porta. Tu su još strujni konektor i Kensington lock. Sve u svemu, veoma dobar i funkcionalan dodatak. Da stvar bude još bolja, na samom laptopu pozadi nema nikakvih portova, tako da ništa neće biti blokirano. Na raspolaganju će vam biti svi konektori sa samog laptopa i svi konektori sa zadnje strane doka, što može puno značiti u slučaju, recimo, prisustva većeg broja USB periferija. Istina, na doku nema serijskog porta tako da neće biti zadržana kompatibilnost sa nekim starim uređajima, ali ruku na srce, vreme je da se polako zaboravlja na arhaične interfejse. Samo napominjemo da o tome treba voditi računa.
      Konektori Laptop ima sasvim solidnu količinu konektora, naročito za jedan ultrabuk. Solidne dimenzije u pomažu u tome, a podjednako je bitno što se radi o “punokrvnim” portovima, a ne nekim minijaturnim izdanjima koja bi zahtevala korišćenje konvertora. Pozadi se ne nalazi ništa (izuzev otvora za hlađenje), a napred je smešten čitač SD kartica, zajedno sa indikatorima rada.
      acer_travelmate_13_s.jpg
      Sa leve strane se nalaze LAN konektor, VGA izlaz, HDMI izlaz, jedan USB 3.0 konektor i audio priključci. Desna strana je nešto problematičnija. Tu mislimo prevashodno na raspored konektora, budući da su dva USB 3.0 porta smeštena direktno uz prednju ivicu, tamo gde biste, u teoriji, najverovatnije koristili miša ukoliko ste desnoruki. Pored toga, ta dva porta su izuzetno blizu jedan drugom i velika je verovatnoća da ćete, ukoliko jedan USB uređaj bude glomazniji, blokirati drugi port. Pomalo nas čudi da su portovi smešteni tako blizu prednjem delu, tim pre što nakon toga sledi velika praznina, pa tek skroz pri zadnjem delu imamo konektor za strujni ispravljač i, samim tim, dosta neiskorišćenog prostora.
      Proverena Intel Haswell platforma u biznis izdanju
      Hardver, specifikacija
      Acer TravelMate P645 dolazi sa dobro poznatom Haswell platformom. Naravno, to i jeste izbor za ultrabukove i biznis mašine, budući da svi oni dolaze sa Intelovim hardverom, pošto je Intel i definisao ultrabuk standarde, i predvodi razvoj x86 čipova niske potrošnje, a naročito biznis platforme. Recimo, Trusted Platform Module 1.2 je ovde podržan.
      [modul]specifikacija= 8082[/modul]
      Konkretno, u laptopu na našem testu se koristi Intel Core i7-4510U procesor, namenjen ultrabukovima i sličnim sistemima niske potrošnje. Procesor je zapravo veoma interesantan, budući da se radi o procesoru koji radi na 2 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu prelazi preko 3 GHz (3.1 GHz, konkretno), što u startu Acerov laptop pomalo uzdiže od konkurencije. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
      acer_travelmate_2_s.jpg
      Njegova karakteristika jeste i prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1,1 GHz. Međutim, ne treba izgubiti iz vida da TravelMate P645 zapravo dolazi sa diskretnim grafičkim čipom. Reč je o AMD Radeon HD 8750M sa 2 GB sopstvene memorije. Njegova funkcija je pre svega u domenu multimedije, ali ne treba prenebregnuti ni mogućnost da se poigrate u nekom manje zahtevnom naslovu nakon dugog radnog dana. Naigrati se nećete u zahtevnijim naslovima, sa 384 unificiranih šejdera, radnim taktom memorije od 2 GHz i 128-bitnim memorijskim protokom, te brzinom jezgra od 620 do 775 MHz. Ipak, možete očekivati relativno pristojne performanse u mnogim starijim igrama, ukoliko poželite da tako razbijete monotoniju svakodnevnog posla. Ipak, kako se radi o biznis mašini, treba reći da je diskretna grafika tu da omogući komotniji rad i širok spektar podržanih multimedijalnih aplikacija.
      skrin2_travelmatep6_s.jpg
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. Ultrabuk stiže sa čak 8 GB RAM memorije. Kada je diskovni sistem u pitanju, stvari se pomalo usložnjavaju. Naime, računar koristi SSD od 256 GB kompanije Liteon, ali i hard disk. Sećate se da smo rekli da je telo veće od standardnog ultrabuka? Eto benefita. Konkretan model u sebi sadrži Hitachi hard disk kapaciteta 500 GB, ali se u prodaji mogu očekivati različite kombinacije, ili pak varijante bez prisustva hard diska. Odlična vest za sve čiji posao podrazumeva skladištenje većeg broja fajlova, što često poslovni ultrabukovi prenebregavaju, u suštini primoravajući korisnika da se osloni ili na cloud ili na eksterni hard disk.
      skrin3_travelmatep6_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo već diskutovali. Dodatno bismo naglasili prisustvo WiFi 802.11c standarda, kao i podršku za SignalUp tehnologiju. U suštini, to znači da Acer antene implementira na vrhu displeja, na taj način olakšavajući i unapređujući prijem signala. Tu su naravno i Bluetooth 4.0, dual array mikrofoni, Acer CrystalEye HD web kamera i tako dalje. Računar je na naš test došao sa Windows 7 Professional operativnim sistemom, ali oko toga postoji nešto šira priča, koju ćemo izneti u utiscima.Generalno nam se veoma sviđa pogođen balans dimenzija, prenosivosti i performansi u 14” šasiji. Poslovni laptop ne mora da “juri” svaki gram performansi, već treba da sadrži i određenu dozu otmenosti, u kombinaciji sa lakim prenošenjem i dugim trajanjem baterije. Kao što ćete videti ispod, baterija omogućava rad na ovom laptopu u trajanju od čitavog radnog vremena, što je takođe pogodnost. Format od 14” je taman toliko veći od 13.3” da omogućava prilično komotniji rad, iako se to možda napamet ne bi moglo tek tako zaključiti, i generalno ga podržavamo kada se radi o mobilnim računarima namenjenim biznis segmentu, gde ipak treba da postoji i određena doza komotnosti.
      skrin5_travelmatep6_s.jpg
      skrin4_travelmatep6.jpg
      Odmah na početku imamo određenu osobenost TravelMate P645 laptopa. Prodajni primerci dolaze sa dual boot varijantom, te sam kupac može da bira šta želi da koristi. Na raspolaganju su dve opcije, Windows 7 Professional ili Windows 8.1 Professional. Biznis svet je poznat kao prilično konzervativan, pa ne sumnjamo da će se mnogima dopasti odluka Acera da ponudi ovakvo rešenje.
      acer_travelmate_3_s.jpg
      Kancelarijsko korišćenje je dodatno naglašeno prisustvom Acer Purified.Voice i Acer HDR webcam tehnologijama. Takođe, podržane su razne zaštitne tehnologije. Tako HDD FreeFall Protection, kao što iz imena možete zaključiti, gasi hard disk u slučaju detekcije pada kako bi zaštitio podatke, dok se za fizičku zaštitu stara Acer Disk Anti-Shock Protection (DASP). Takođe, tu je i Acer DustDefender, tehnologija koju u kompaniji opisuju kao zaslužnu što TravelMate P6 ostaje hladan i “traje duže” zbog toga što se ne akumuliraju čestice prašine sa protokom vremena.
      acer_travelmate_9_s.jpg
      Naglašena korporativna priroda ovog računara se odslikava i kroz Intel vPro with AMT podršku, zatim kroz već spominjani Trusted Platform Module 1.2 dizajn, te  integrisane Acer ProShield i Intel Anti-theft tehnologije. Naravno, treba imati u vidu da je pojedine stavke sa ovog spiska potrebno aktivirati, što bi trebalo da urade IT odeljenja ukoliko se u preduzećima uopšte koriste usluge i servisi koje su na raspolaganju. Tu je i Acer Office Manager za menadžment polisa, monitoring IT resursa i redovno održavanje u skladu sa dodeljenim taskovima. Sve u svemu, TravelMate P645 je opremljen baš onako kako treba da bude jedan korporativni laptop.
      acer_travelmate_6_s.jpg
      Ako bismo bili izbirljivi, spomenuli bismo da konkretan model ne podržava 3G/UMTS, iako je moguće naručiti varijantu koja ga podržava, tako da u suštini to nije problem. Sa druge strane, veoma nas je obradovalo prisustvo NFC-a, zahvaljujući kome možete da vršite razmenu kontakata jednostavnim prevlačenjem odgovarajućih uređaja ili vizitki sa čipovima, čemu pomaže ugrađeni Contact Pickup.
      Veoma nam se sviđa balans dimenzija, prenosivosti i performansi u 14” šasiji
      Što se tiče performansi u užem smislu te reči, ne treba da iznenađuje da su nam utisci veoma pozitivni. Nema naročitih iznenađenja, računar raspolaže natprosečnom ultrabuk hardverskom platformom, pojačanom solidnom diskretnom grafikom i ponaša se veoma živahno u svakodnevnim zadacima koji pred jednu kancelarijsku mašinu mogu biti postavljeni. Ukoliko vam treba malko više procesorske snage, tu je procesor koji radi na 2 GHz i u Turbo režimu ide do oko 3 GHz. Ako vam je potrebno dosta RAM memorije, tu je 8 GB na raspolaganju. SSD je tu da donese živahnost u realnom radu zahvaljujući malim vrednostima odziva. Najzad, tu je i diskretna grafika, koja će svakako pomoći u multimedijalnim primenama, kod prezentacija, a možda i kod igranja nezahtevnih igara u situacijama dosade ili čekanja.
      Ekran
      ekrantravelmatep645.jpg
      Acer TravelMate P645 se izdvaja po kvalitetu svog ekrana. Reč je o odličnom IPS ekranu dobrog kontrasta i visokog stepena osvetljenosti, kao i širokih uglova gledanja, deklarisanih na 170 stepeni. Subjektivni osećaj u korišćenju je odličan! Mat ekran, čist, pregledan, visoke rezolucije od 1920 x 1080 piksela zaista odlično “paše” ovoj mašini. Sve u svemu, rad sa ovim računarom je veoma udoban, a ekran će dodatno podstaći taj osećaj kod korisnika laptopa.
      Buka
      Acer TravelMate P645 je tiha i besprekorno utegnuta mašina, tako da nećete imati problema sa njom u bilo kom smislu. Istovremeno, to je i dobar indikator kvaliteta izrade, jer nismo detektovali nikakve posebne reskave zvuke ili bilo kakve problematične stavke u tom smislu koji bi indicirali da se negde štedelo na izradi…
      bukatravelmatep645.jpg
      Zagrevanje
      Ultrabuk se ponaša veoma tipično. Prilično je hladan kada se koristi u nezahtevnom režimu, dok mu u slučajevima opterećenja temperatura raste u pojedinim delovima, prevashodno pri vrhu. To ne čudi, posebno imajući u vidu da je procesor nešto brži od “tipičnog” ultrabuk procesora, kao i da je u njega ugrađena diskretna grafika. Ne trebate brinuti, jer se laptop ponaša veoma dobro i višak toplote adekvatno disipira.
      tempmintravelmatep645.jpg
      tempmaxtravelmatep645.jpg
      Baterija
      Baterija je 54 Wh, Li-Pol, sa tri ćelije i ukupnim kapacitetom od 4850 mAh. Pogađate, kao i kod drugih ultrabukova, ugrađena je u laptop i ne može joj se direktno pristupiti. Što se autonomije tiče, ostvaruje veoma dobar rezultat. Pomenuli smo već da će laptop izdržati puno radno vreme. U praksi, izmerili smo oko 8 i po sati autonomije, ali smo mišljenja da možete izvući i nešto više i nešto manje vremena iz baterije, u zavisnosti od opterećenja i, ponajviše, od aktivnih čipova i nivoa osvetljenosti ekrana.Acer je kreirao izuzetno dobar računar. TravelMate P645 je svakako među najboljim računarima biznis klase. Ukoliko bismo baš tražili neku manu, mogli bismo da kažemo da bismo voleli da je tastatura nešto dubljih tastera, i da je raspored portova mogao biti nešto bolji. Međutim, to su zaista sitnice. Računar raspolaže svime što je potrebno za kvalitetan rad u poslovnom okruženju. Korporativni korisnici će biti zadovoljni ovim ultrabukom, bez obzira da li će se koristiti isključivo u kancelarijama, ili pak na relaciji “od posla do kuće i obrnuto”. Dovoljno je svestran, i prilično kvalitetan. Spisak podržanih i implementiranih tehnologija je zaista impresivan.

      Ipak, sav taj spisak ne bi mnogo vredeo da Acer TravelMate P645 nije, kada stvari posmatramo u njihovoj srži, zaista dobro balansiran i konfigurisan laptop. Tanak, lagan, dopadljiv, kvalitetan, sa veoma korektnim hardverom, odličnim ekranom, predstavlja fantastičnu osnovu za svako vršenje posla. Ne čudi što je Acer u skorije vreme osvojio mnoge ugovore i pobedio na tenderima kako u zemlji, tako i u okruženju. Sa ovakvim adutom to mu verovatno nije bilo toliko teško. U suštini, ovaj računar je verovatno najkvalitetniji Acer koga smo ikada probali i nemamo nijednu ozbiljniju primedbu na njega. To i dalje ne znači da je najbolji u svojoj klasi ili da smatramo da je idealno rešenje za svakoga, ali znači da imamo visoko mišljenje o kvalitetima ovog ultrabuka.
      award_p645_s.jpg
      Acer TravelMate P645 je zaista dobro balansiran i konfigurisan laptop
      Prednosti:
      – Visok kvalitet izrade – Ukupan utisak lake i tanke mašine i balansa sa dimenzijama – Korektne performanse – Odličan ekran – Konekcije i implementirane tehnologije
      Nedostaci:
      – Ulazni uređaji su mogli biti bolji… – …baš kao i raspored portova – Konkretan model ne podržava 3G/UMTS
      Računar na test ustupio Acer.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test