Apple MacBook Pro

Apple MacBook Pro

Odluka kompanije Apple da za osnovu budućih Macintosh-a odabere Intel procesore dobro je uzburkala svetsku IT scenu. Mnogo se pričalo o implikacijama takve odluke, a malo se pričalo o tome, kako to sve zapravo radi i koliko je „Mactel“ zaista bolji od dobrog starog PowerPC Mac-a. Jedno je sigurno: mogućnosti koje se otvaraju pred Mac-om su zaista velike, a dobar deo njih moguće je već danas iskoristiti...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Hronologije dešavanja u Apple svetu nakon najave Wall Street Journal-a da će budući Macintosh biti zasnovan na Intel-u bila je veoma zanimljiva sa ove tačke gledišta. Politika kalifornijske kompanije da ne komentariše buduće proizvode niti na bilo koji način sugeriše o njihovim budućim specifikacijama, dala je i daje dosta prostora za spekulacije. Ipak, na sve te spekulacije tačku je stavio, kod drugi nego, Steve Jobs, najavivši na sada već istorijskom keynote govoru na WDDC-u 2005. do tada nezamislivo. Nedugo nakon toga, predstavljeni su i prvi Intel bazirani računari: iMac i MacBook Pro, nakon njih i Mac Mini modeli sa Core Duo i Core Solo procesorima, a poslednji u nizu Mac računara koji su „prebačeni“ na Intel procesore su iBook-ovi koji su dobili prigodno ime: MacBook.

       

      Iako su novi Mac računari dosta sličniji uobičajenim PC-jima, ne može se reći da je Mac postao PC iz nekoliko razloga. Možda je najbanalniji razlog to što Macintosh ustvari i jeste PC, ako se pod pojmom PC misli na personalni tj. lični računar (PC – Personal Computer). Ipak, ono najbitnije što Mac čini Mac-om jeste MacOS X, ali je specifičan operativni sistem ujedno bio i biće najveća prepreka ka tranziciji. Naime, iako je Steve Jobs izjavio da su sve verzije Mac OS X ( da podsetimo: 10.0 Cheetah, 10.1 Puma, 10.2 Jaguar, 10.3 Panther, 10.4 Tiger, 10.5 Leopard ) paralelno kompajlirane za X86 i PowerPC arhitekturu ne može tvrditi da us istu stvar radili i proizvođači softvera za Macintosh. Dakle, problem je bio kako omogućiti pokretanje postojećeg PowerPC koda, na novom MacOS X kompajliranom da se izvršava na X86 procesorima. U tu svrhu služi Rosetta emulator koji radi transparentno i u realnom vremenu prevodi PowerPC instrukcije u X86 kod razumljiv novim Mac računarima. Scenario koji deluje savršeno u ovom slučaju ima nekoliko nedostataka…Prvi i najbolniji svakako je spor rad aplikacija koje se izvršavaju pod emulacijom. Baš zato skoro svi Mac računari imaju u sebi Dual Core procesore, a sama Rosetta posebno je optimizovana za SMP mašine. Sledeći, ali ne tako bitan problem odnosi se na veće memorijsko zauzeće na Intel Macintosh-ima baš zbog Rosetta emulatora. Ipak, u vreme kada je memorija sve jeftinija to ne bi trebalo da predstavlja značajniji problem. Takođe pojedini softver ne radi pod Rosetta-om, a najbitniji iz te skupine svakako je Microsoft Virtual PC koji omogućava instalaciju Windows operativnog sistema pod MacOS X. Microsoft je najavio da će raditi na novoj verziji Virtual PC-ja, ali poslednja dešavanja u Apple svetu ceo projekat stavljaju pod znak pitanja. Naime, Apple je omogućio instalaciju Windows-a na Mac u vidu dual boot konfiguracije, predstavljanjem Boot Camp softvera. Takva Windows instalacija na Mac-u radi punom brzinom, jer se pod njom Mac ponaša kao svaki drugi Windows PC računar. Sa druge strane, postoje glasine da će Leopard imati implementiran softver koji koristi mogućnosti Virtuelizacije što je Intel-ova tehnologija koja omogućava pokretanje više operativnih sistema istovremeno bez gubitka performansi. Trenutno već postoji softver koji na Mac-u iskorišćava ovu mogućnost, a reč je o Parallels Workstation aplikaciji koju smo takođe probali na novom Mac-u.

      Sve skupa ovo daje velike pogodnosti vlasnicima Intel baziranih Macintosh računara. Zvanično omogućavanje instalacije Windows-a na Mac od strane Apple-a pojedini analitičari su videli kao početak kraja Mac OS X operativnog sistema. Ipak, da bi MacOS X na taj način doživeo svoj kraj, trebalo bi da predstavlja mnogo inferiorniju alternativu što naravno nije slučaj. Naprotiv. Ova mogućnost će omogućiti mnogim korisnicima koji su se do sada dvoumili između Mac-a i PC-ja tj. odlagali prelazak na MacOS X da lakše prebrode svoje dileme. U početku takvi korisnici će, sasvim prirodno, više vremena provoditi u Windows-u, ali će vremenom spoznavati jake strane MacOS X sistema. Sa druge strane, u poslovnom svetu Windows okruženje je i dalje primarno, pa će i poslovni korisnici imati koristi od mogućnosti upotrebe Windows-a na Mac-u.

      Ipak, poslovni model koji Apple promoviše, a odnosi se na prodaju računara sa operativnim sistemom, nije ono što predstavlja budućnost IT industrije. Samim tim, novac koji je Apple zaradio prodajom iPod-a je ono što je od akcija kalifornijske kompanije napravila svojevrsne tikete koji uvek dobijaju. Tako generisani priliv novca bi u budućnosti mogao biti kanalisan na popularizaciju najjačeg oružja Apple-a na IT tržištu: MacOS X operativnog sistema. Ipak, nerealno je očekivati da Apple u skorije vreme ponudi u slobodnoj prodaji MacOS X namenjen svim PC računarima. Apple i dalje stoji na stanovištu da je MacOS X namenjen samo računarima proizvedenim u Apple-u i trudi se na sve načine da onemogući hakere koji su do sada imali više uspeha u razbijanju zaštita i instaliranju MacOS X na običnim PC računarima. Poslednji u nizu načina borbe Apple-a protiv ovakve pojave jeste ukidanje javne dostupnosti koda Darwin kernela u X86 verziji. Ako Apple uspe da onemogući hakere da instaliraju MacOS X na nesertifikovani hardver Apple ima pred sobom više mogućnosti. Jedan od scenarija mogao bi biti davanje licence za MacOS X zainteresovanim proizvođačima PC računara. Time bi tržište dobilo npr. posebnu liniju Dell računara koja radi pod MacOS X, a Apple bi uzimao novac od licenci što je u krajnjoj liniji model koji je od Microsoft-a napravio multi-milijardersku kompaniju.Ipak, nijedan od spomenutih scenarija nije izvestan u bliskoj budućnosti, a ono što je sadašnjost kada je Apple u pitanju su: iMac, MacBook Pro, Mac Mini i MacBook… Mi smo dobili priliku da se sa novim Macintosh-ima upoznamo na primeru najzanimljivijeg modela, naslednika PowerBook G4 Aluminium prenosnog računara…

      MacBook Pro na testu

      Na prvi pogled, velikih razlika između PowerBook-a i MacBook Pro računara nema, čime je Apple na pravi način sugerisao da i pored totalno drugačije unutrašnjosti Mac ostaje ono što jeste. Dakle, dobro poznata crna kutija skriva, prenosni računar smešten u izuzetno dobro dizajnirano aluminijumsko kućište. Prva stvar koja nam je upala u oči jeste novi adapter koji je za trideset procenata veći od 65W adaptera koji je stizao uz PowerBook G4 mašine. Iako vizuelno nema razlike između ova dva naponska adaptera, novi model je deklarisan na 85W. Novina je i izmenjeni način priključivanja adaptera na računar. Reč je o takozvanom MagSafe konektoru koji se za port na računaru fiksira pomoću nešto jačeg magneta. Ideja je da se veza između računara i kabla lako prekine u slučaju da se kabl zakači nogom. Međutim i dosadašnji konektor na PowerBook mašinama je po tom pitanju bio veoma bezbedan i lako se odvajao od priključka na kućištu računara. Indikator stanja baterije je sada implementiran na samom konektoru u vidu sićušne lampice, za razliku od starog rešenja sa svetlećim prstenom koje nam se više dopadalo.

      Mi smo na testu imali do skoro najjači 15.4“ model. Novina u ovoj klasi je poboljšani ekran koji donosi rezoluciju od 1440×900 piksela uz veoma dobar kvalitet slike i posebno osvetljenost samog panela. Uglovi gledanja su takođe respektabilni i možemo reći da će ovakav ekran zadovoljiti najveći broj profesionalnih korisnika koji su i ciljna grupa MacBook Pro računara. Iako je specifikacija, barem na papiru, neuporedivo jača nego u slučaju PowerBook G4 modela na 1.67 GHz (poslednji PowerBook G4) sve je smešteno u još tanje kućište, pa je tako MacBook Pro debeo (ili bolje reći tanak…) svega jedan inč tj. 2.57 cm. Po ugledu na iMac i novi MacBook Pro ima ugrađenu iSight kameru na gornjoj ivici ekrana koja je u stanju da snima tečni video VGA rezolucije. CMOS senzor ove kamere ne odstupa previše od kvaliteta koji nudi skupi iSight koji se povezuje na Firewire port. Ono što je očigledni nedostatak novih MacBook Pro računara u poređenju sa PowerBook-om jeste odsustvo Firewire 800 portova koji su sada implementirani samo kod modela koji ima 17“ ekran. Pored Firewire 800 porta koji je izbačen iz specifikacije novih MacBook Pro 15.4“ računara, ista sudbina zadesila je i modem. Naime, nijedan novi Macintosh zasnovan na Intel procesorima nema ugrađen modem, već se on dokupljuje posebno u vidu modela koji se povezuje na USB port. Ovakva odluka je sasvim razumljiva u vreme kada je broadband pristup Internetu postao uobičajena stvar.

      Apple PowerBook 12″ vs Apple MacBook Pro 15.4″

      Thickness: 1″

      Dakle, kao što smo već spomenuli novi MacBook Pro se ne razlikuje od PowerBook-a previše. Na poklopcu se i dalje nalazi poznati logo koji svetli belom bojom dok je računar uključen. Tastatura je izvanredna, a implementirano je i pozadinsko osvetljenje zajedno sa foto-senzorima na osnovu kojih se osvetljenje i aktivira. Pored toga, omogućeno je i podešavanje intenziteta, ali i kompletno isključivanje osvetljenja preko F tastera na tastaturi kako bi se dodatno štedela baterija. Touchpad je oblikovan tako da prati proporcije ekrana što je odlično rešenje, ali ono što nas je najviše oduševilo svakako je mogućnost skrolovanja u svim pravcima na zaista jedinstven način. Naime, ukoliko jednim prstom prevlačite preko touchpada pomeraćete samo kursor na ekranu, a ukoliko upotrebite dva prsta skrolovaćete sadržaje na ekranu. Zaista je reč o veoma efikasnom rešenju koje prevazilazi sva do sada viđena rešenja ovog tipa!

      Apple MagSafe konektor

      Naponski konektor kod PowerBook G4 modela

      Sa desne ivice veoma tankog kućišta nalaze se Kensington lock port, jedna USB 2.0 port, Firewire 400 priključak, port za mrežni kabl i DVI konektor. Na levoj strani svoje mesto našao je već spominjani patentirani Apple MagSafe konektor, zatim još jedan USB 2.0 priključak, CardExpress slot, koji predstavlja naslednika PCMCIA slotova i audio priključci koji mogu raditi i kao digitalni što omogućava povezivanje eksternog dekodera u cilju upotrebe 5.1 zvučnika. Rešenje sa implementacijom otvora optičkog uređaja sa prednje strane nije nam se nikada preterano dopadali, ali je bilo svojstveno PowerBook modelima sa ekranima od 15.4“ i većim. Tako je i u slučaju MacBook Pro prenosnih računara, a pored optičkog uređaja, sa prednje strane je i senzor. Naime, novi MacBook Pro računari dolaze sa Front Row softverom o kome smo već pisali na našem sajtu, a njegova kontrola vrši se pomoću daljinskog upravljača koji dizajnom u veličinom podseća najviše na iPod Shuffle.
       

      Sa donje strane više nema otvora za promenu memorije, već se od ovih slotova dolazi vađenjem baterije i skidanje zaštitnog lima. Baterija koja napaja novi MacBook Pro je većih dimenzija nego kod ranije generacije Apple prenosnih računara najviše klase, a poznati indikator napunjenosti (ili ispražnjenosti) iste nalazi se i dalje na starom mestu. Dimenzije kućišta su 35.7 cm x 24.3 cm x 2.57 cm, a masa računara sa baterijom je svega 2.54 kg! Novi MacBook Pro zaista deluje elegantno, a tom svakako doprinosi smanjena debljina i prosto je neverovatno da je sve spakovano u ovako tanko kućište. Ipak, to je izgleda imalo i negativne implikacije, pa se tako novi MacBook Pro računari dosta greju. Po Internetu kruže glasine da je problem u lošem nanošenju termalne paste, ali je Apple skoro izbacio apdejt Firmware-a koji bi trebalo da otkloni ovaj problem. Naime, tokom naših testova ventilatori se nisu uopšte ubrzavali i pored prilične toplote koja je izbijala iz kućišta. Novi apdejt bi trebalo da popravi ovu situaciju. Kažemo „trebalo“, jer se ovaj apdejt pojavio nakon što smo završili naš test, a MacBook Pro vratili sa testa dobavljaču.

      Hardver

      Kao što smo napomenuli na testu smo imali jaču verziju MacBook Pro računara sa ekranom dijagonale 15.4 inča. U trenutku pisanja ovog teksta, Apple je dodatno uz neizmenjene cene, počeo da isporučuje ovaj model sa procesorom na 2.16 GHz. Ipak, ni Intel Core Duo radnog takta 2 GHz nije za bacanje i još uvek je retka zverka u PC svetu. Radna memorija kod testiranog modela je kapaciteta 1 GB, a moguće ju je proširiti do 2 GB što je jedno od ograničenja novog MacBook Pro računara po pitanju hardverske specifikacije. Kako je Apple kod izrade novih prenosnih računara koristio Core Duo procesore, čipset koji je izabran je i945PM koji koristi PCI Express magistralu za komunikaciju.
       

      To konkretno znači da je i grafički adapter konačno prebačen na moderniju magistralu, a u ovom slučaju reč je o ATI Mobility Radeon X1600 adapteru koji je za ovu priliku downclockovan. Da, dobro ste pročitali, radni takt X1600 grafičkog adaptera je u slučaju MacBook Pro računara oboren sa 470 MHz/470 MHz (jezgro/memorija), koliko je zvanična specifikacija, na svega 310 MHz/278 MHz. Po našem mišljenju to je urađeno kako bi se mašina učinila što je moguće tipom, jer je ugrađeni adapter uspešno moguće overklokovati na značajno više vrednosti, ali će buka koju generiše rashladni sistem grafičkog čipa postati itekako primetna…Ipak, imajući u vidu domete X1600 akceleratora i radne taktove postavlja se pitanje koliko je to ustvari napredak u odnosu na Mobility Radeon 9700 koji se ugrađivao u PowerBook. Ugrađena video memorija kapaciteta 256 MB je sasvim dovoljna i za iskorišćenje Dual DVI linka u slučaju povezivanja Apple Cinema Display monitora dijagonale 30 inča. Optički uređaj koji se ugrađuje u nove MacBook Pro računare je skromne brzinske specifikacije i omogućava snimanje DVD diskova brzinom od 4x, a u slučaju testiranog modela nije u stanju da snima dual-layer diskove.
       

      Takva mogućnost ostavljena je za model sa ekranom dijagonale 17“ ili neku buduću reviziju MacBook Pro 15.4“ računara. Ako je Apple nešto i uštedeo u slučaju SuperDrive uređaja, kako se u Kupertinu, nazivaju DVD snimači, onda se to ne može reći da hard disk. Naime, modeli kapaciteta 100 GB su još uvek retko i ugrađuju se samo u najskuplje prenosne računare, a uobičajeno za ovu klasu brzina rotacije ploča je 5400 puta u toku jednog minuta dok je veličina keš memorije 8 MB. Po pitanu povezivanja MacBook Pro je veoma napredan. Naime, osim ugrađene gigabitne ethernet podrške, Apple je ugradio i AirPort koji radi po 802.11g standardu, ali i Bluetooth 2.0+EDR (Enhanced Data Rate) adapter koji u poređenju sa klasičnim Bluetooth uređajima ima povećani domet do 100m i brži transfer. Ukoliko imate npr. Motorola Razr V3 mobilni telefon koji takođe podržava ovu tehnologiju imaćete i koristi od iste… Zamljivo je da je Wireless adapter ugrađen u MacBook Pro uspeo da uhvati više WiFi mreža nego adapter iste specifikacije u slučaju PowerBook G4 modela. Naravno, reč je o istoj lokaciji, pa ostaje da konstatujemo da je Intel-ovo rešenje Wireless adptera dosta efikasnije…
       

      Dakle, po pitanju hardverske specifikacije, a imajući u vidu namenu ovakvog računara, teško da se bilo šta može zameriti. Niži klokovi ugrađenog grafičkog adaptera više su nego dovoljni za perfektan rad sa Quartz Extreme, Core Image i Core Video tehnologijama koje se oslanjaju upravo na grafički procesor i video memoriju. Nikakvih problema tokom rada po tom pitanju nismo primetili, a sistem se odazivao veoma brzo uz glatko iscrtavanje svih grafičkih efekata pod MacOS X 10.4.6 Tiger operativnim sistemom čak i u slučaju pokretanja desetak zahtevnijih aplikacija…

      Mekani deo

      Apple uz nove MacBook Pro računare isporučuje Apple MacOS X 10.4.6 u verziji za Intel procesore koji još uvek nije moguće kupiti u Retail prodaji. Za tako nečim i nema potrebe pošto svi novi Mac računari bazirani na Intel procesorima dolaze sa ovim sistemom, a ne postoje starije mašine koje su se isporučivale sa nekom ranijom verzijom Mac OS X za Intel, jer tako nešto i ne postoji (osim, kako Jobs kaže, interno za potrebe testiranja). Međutim, novitet je pored Front Row aplikacije na kojoj se ovom prilikom nećemo zadržavati, jer smo o njoj pisali na sajtu Bench-Market, PhotoBoth koji koristi ugrađenu iSight kameru za slikanje autoportreta i dodavanje nekoliko desetina zanimljivih efekata u realnom vremenu. Dometi ovog softvera ne prevazilaze zabavni karakter, pa tako na njega i treba gledati. Primena iSight kamere je i u upotrebni zajedno sa iChat AV softverom, ali i uz na desetine programa nezavisnih autora koji dodaju nove funkcije Apple-ovoj kameri.
       

      klik za screenshot pune rezolucije

      Ipak, ono što je najzanimljivije svakako je Apple Boot Camp koji omogućava instalaciju Windows-a na Mac. Procedura je veoma jednostavna. Naime, sa Apple-ovog zvaničnog sajta moguće je, potpuno besplatno, preuzeti spomenuti softver i narezati ga na CD. Nakon toga omogućeno je kreiranje particije na kojoj će se naći Windows XP i pokrenuti sam tok instalacije. Posle završene instalacije, preostaje da se sa istog CD-a instaliraju kroz jedan korak i svi potrebni drajveri kako biste nakon reseta imali potpuno funkcionalni sistem. Korisnici koji duže rade sa Mac računarima znaju da ukoliko imaju više operativnih sistema izbor mogu vršiti i kroz Startup Disk panel u System Preferences sekciji. Boot Camp će ovakvu mogućnost dodati i u Windows-ov Control Panel. Ipak, po nama najelegantnije rešenje za izbor operativnog sistema koji će biti učitan prilikom, jeste boot meni koji će se pojaviti ako nakon uključivanja računara držite CMD taster na tastaturi Macintosh-a.

      Iako na prvi pogled ne bi trebalo da bude problema za rad pod Windows-om na MacBook Pro prenosnim računarima, ali i drugim Macintosh-ima, određene specifičnosti Mac platforme otežavaju rad. Tako na primer, MacBook Pro ima touch pad sa samo jednim tasterom, a pod Windows-om ne radi ni skrol funkcija koju smo već spominjali. Sledeći problem koji smo imali ticao se nedostatka specifičnih Windows tastera kao što je npr. Print Screen taster. Apple taster pod Windows operativnim sistemom preuzima funkciju Windows tastera.

      Ipak, iako predstavlja dobro rešenje ukoliko vam ne treba Windows često, kao što je to slučaj sa autorom teksta, mnogo komfornije rešenje jeste podizanje još jedne virtuelne mašine i instalacije Windows XP operativnog sistema na taj način. Time se dobija, mogućnost rada sa Windows operativnim sistemom u prozoru, bez resetovanja računara. Mi smo u tu svrhu probali Parallels Workstation softver koji je u izdanju za MacOS X još uvek u beta fazi, a cena je veoma popularna. Rad pod ovim programom jako je sličan radu pod bilo kojim drugim softverom slične namene za Windows platformu kao što je npr. VMWare Workstation. Parallels Workstation postoji takođe u verzijama za Windows i Linux. Nakon, instalacije Parallels-ovog softvera, potrebno je konfigurisati virtuelnu mašinu, instalirati Windows i drajvere za Parallels Workstation koji omogućavaju dosta bolje performanse grafike, jer emuliraju video bafer i slične tehnike koje ubrzavaju iscrtavanje grafičkog interfejsa. Iako su performanse dosta bolje nego što je to slučaj sa emulacijom koju Virtual PC pruža na G4 procesoru brzine 1.5 GHz, ne možemo reći da nas je Parallels Workstation i pored zvanične podrške za VT tehnologiju oduševio. Upotrebljivost je na visokom nivou, ali nema ni govora o mogućnosti konkurisanja osrednjem PC računaru, pre svega zbog sporije grafike pod emulacijom. Dakle, ukoliko vam je potreban zaista brz Windows na MacBook Pro računaru koristite Boot Camp! Windows na MacBook Pro računara sa Intel Core Duo procesorom radnog takta 2 GHz radi izuzetno brzo, a tome svakako doprinosi i velika količina sistemske memorije kombinovana sa veoma brzim hard diskom.

      Testiranje

      Tokom testova koristili smo više programa. Deo testiranja obavili smo i pod Windows-om upotrebom benchmark alata svojstvenih samo Windows platformi. Ovi testovi će vam ilustrovati brzinu MacBook Pro računara u poređenju sa sličnim PC računarima. Drugi segment testova su rezultati u MacOS X softveru koji ima za cilj da ilustruje brzinu u MacBook Pro prenosnika u poređenju sa PowerBook G4 mašinama i u tu svrhu dobar pokazatelj su rezultati postignuti sa Xbench 1.1.2 softverom koji predstavlja tzv. Universal Binary tj. njegov kod je prilagođen i Intel i PowerPC Mac računarima odnosno instalacija u sebi nosi dve verzije. Najzanimljiviji segment testiranja svakako predstalvlja poređenje brzine test programa pod Windows XP i MacOS X 10.4.6 operativnim sistemima na MacBook Pro računaru. U tu svrhu koristili smo, logično, softver koji postoji na obe platforme, a to su sledeći programi: QuickTime 7, iTunes 6, Photoshop CS i Cinebench 9.5. Rezultati pokazuju da je MacOS X ipak dosta bolje prilagođen SMP procesorima kroz bolji multi-threading. To i ne čudi, ako se ima u vidu da Apple već nekoliko godina nudi u PowerMac G5 klasi dual i quad CPU računare namenjene profesionalnim korisnicima. Optimizacija je najočiglednija u slučaju QuickTime i iTunes softvera za konvertovanje video odnosno audio materijala, ali ni Cinebench 9.5 rendering test program nije ostao imun na blagodeti multi-procesorskog rada pod MacOS X u odnosu na Windows XP.

      SiSoft Sandra 2005 SR3

      CPU

      17868/5466(7081)

      Multimedia

      37538/41381

      Memory

      3822

      PC Mark 05 Pro

      CPU

      4614

      Meomory

      3109

      GFX

      2181

      3D Mark 03

      Default

      5158

      CPU

      927

      Business Winstone 2004

      Score

      18.3

      Xbench 1.1.2 (MacOS X 10.4.6)

      Result

      51.5

      CPU Test

      71.22

      Thread Test

      195.13

      Memory Test

      115.52

      Quartz

      51.58

      OpenGL

      137.58

      User Interface

      20.07

      Disk Test

      31.65

      Ipak, rezultati postignuti u Photoshop CS softveru podsetili su nas da rad pod Rosetta emulacijom nije ni približno tako udoban kao što bi trebalo da bude kada je profesionalna primena u pitanju. Adobe je najavio svoj Creative Suite 3 za početak 2007. godine i tada će biti dostupna i verzija za Intel Mac koja će se izvršavati punom brzinom. Kako je Adobe skor otkupio i Macromedia-u u okviru novog CS3 paketa po svoj prilici naći će se i Dreamweaver kao i Flash što će od ovaj paket učiniti najkompletnijim softverom za Web izdavaštvo i grafički dizajn. Pogledajmo rezultate testova, pre donošenja konačnog suda…
       

       

      Par reči za kraj…

      MacBook Pro je po svemu što smo videli tokom testiranja dostojan naslednik PowerBook linije. Kvalitet izrade i uopšte implementacija inovativnih rešenja ostali su glavno obeležje i ove serije Apple prenosnih računara. Hardverska specifikacija je slobodno možemo reći ispred velike većine Windows PC prenosnih računara i to je definitivno posledica istorijskog ugovora koji je Apple postigao sa Intel-om. Uostalom, baš je Apple i predstavio prvi tržištu Core Duo mašine, čak i pre vernih Intel-ovih partnera kao što je npr. Dell. Sa druge strane dve po nama krupnije zamerke koje imamo na novi MacBook Pro računar odvratile su nas od davanja Editor's Choice nagrade u ovom slučaju. Pre svega zagrevanje koje se javlja tokom rada nije zanemarljivo i iako je ceo računar izrađen od aluminijuma koji po definiciji provodi bolje toplotu od plastike koja se koristi u većini slučajeva za izradu prenosnih računara, nivo toplote koji se može primetiti na površini kućišta nije nas uverio da je sve u skladu sa specifikacijom. Sledeći nedostatak koji nas je naveo da još jednom razmislimo pre nego što bezrezervno preporučimo novi MacBook Pro jesu performanse pod Rosetta emulacijom. Taj problem ne bi bio toliko značajan da Adobe ima spreman Photoshop kao Universal Binary aplikaciju. Microsoft Office 2004 takođe radi pod emulacijom i to primetno sporije nego na PowerBook 1.5 GHz računaru. Slična je situacija i sa Macromedia paketima. Dakle, u slučaju profesionalne primene, MacBook Pro još uvek nije ono pravo, a trenutno su optimizovane (tj. prekompajlirane) damo Apple-ove aplikacije iz Pro serije i na desetine sitnih programa koji se svakodnevno koriste. Uz iLife 06 paket to MacBook Pro čini dobrim rešenjem za svakodnevnu primenu, ali samo takva primena rezervisana je za MacBook, dok kupci koji daju duplo više novca za model sa sufiksom „Pro“ očekuju kompletnu mašinu. Ipak, sasvim smo sigurni da će problema koji muče MacBook Pro biti otklonjeni u narednom periodu, a mi ćemo vrlo rado i tada ponovo propustiti kroz seriju testova aktualne MacBook Pro modele.

      Računar na testu ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test