Delimir Tasić
Ukoliko ste bliski sa fotokopir aparatima verovatno vam je poznato ime kompanije Xerox. Ipak, retko ko može pretpostaviti da je upravo Xerox mogao biti mnogo više od onoga što je danas da su njegovi menadžeri imali barem malo avanturističkog i inovativnog duha kao što ga sve ove godine ima osnivač kompanije Apple – gospodin Steve Jobs. Naime, prilikom jedne posete kompaniji Xerox, tada neafirmisani, Steve Jobs imao je prilike da između ostalog u jednom od razvojnih odeljenja američke kompanije vidi ono u šta svi danas gledamo dok radimo za računarom – prozore, ikonice, pointere… Kako sam kaže, toliko mu se dopao vizuelni rad sa računarom da nije obratio uopšte pažnju, te 1979. godine, na Ethernet, Email i slične stvari koje je imao prilike tamo da vidi.
I danas smo svedoci koliko Apple, nakon povratka Jobsa na čelo kompanije, polaže na dizajn i vizuelni identitet. Ipak, ako je Steve Jobs doneo u Apple viziju grafičkog radnog interfejsa, onda je njegov školski drug Steve Wozniak, genije za elektroniku, bio taj koji je konstruisao i napravio prvi Apple računar inventivno nazvan Apple I. Ipak, na grafički radni interfejs “za mase” morao se sačekati Apple Lisa računar. Jedinstven je po tome što je u pitanju prvi računar koji je u komercijalnu upotrebu uveo upravljački uređaj danas poznat kao miš. Ipak, više od 10 000 dolara je bila cena koju je retko ko želeo i mogao da plati, ali ipak je Lisa uvela Apple u “hall of fame” IT industrije. Uvek skup Macintosh, koji je kasnije promovisan tj. 1984., nije se sjajno prodavao da bi situaciju dodatno zakomplikovao niko drugi nego Bill Gates sa svojim Windows operativnim sistemom koji je dotadašnjim ASCII PC mašinama podario mogućnost rada u grafičkom radnom okruženju.
Pošto je Steve Jobs 1990. napustio Apple, nakon sukoba sa menadžmentom kompanije, Macintosh nastavlja da se razvija bez svog tvorca. Situacija nije bila ružičasta, a posebno se dramatizovala 1995. kada je promovisan Windows 95. Situacija po Apple je bila jako loša, a ni Jobsu i njegovoj kompaniji NeXT nisu cvetale ruže. Ipak, nemirni duh Steve Jobsa se nije mogao skrasiti, pa je eksperimentisao na razvoju NeXTStep OS-a koji je bio baziran na BSD UNIX-u. Prekretnica za Apple i transformacija u ono što danas vezujemo za ime Jabuke, desila se po povratku Jobsa na čelo kompanije. Promocija prvog iMac računara je jasno dala do znanja da se Apple ne predaje i uspeh nije izostao – iMac je bio apsolutni „best-seller“ u Americi – daleko ispred razno-raznih Dell, HP i sličnih mašina.
Stekavši veliko poverenje akcionara i potrebna sredstva, kompanija je pod vođstvom svog osnivača uspela da veoma uspešno izvrši tranziciju sa Mac OS 9 na novi Mac OS X koji je i danas za mnoge sinonim perfekcije grafičkog dizajna. Naravno, osnovna crta koja prožima Mac OS je upravo njegova BSD UNIX osnova čime je Jobs dokazao da vreme koje je proveo vodeći kompaniju NeXT nije bilo uzaludno potrošeno i da je veliki vizionar. Aqua interfejs koji pokreće MacOS X koristi prednosti OpenGL API-ja i kao takav se veoma brzo izvršava kako na starim iMac mašinama tako i na najnovijim zverima iz kalifornijske kuhinje od kojih vam jednu predstavljamo u ovom tekstu.
Apple na testu
U ponudi Apple-a kada su prenosni računari u pitanju nalaze se dve serije računara: iBook i PowerBook. Kako još uvek nije promovisan PowerBook baziran na G5 procesoru, model koji smo imali na testu sa svojim G4 – Velocity Engine procesorom predstavlja jedan od najmodernijih Apple prenosnih računara.
Ipak, verujemo da će, kada IBM uspe da uhoda proizvodni proces G5 procesora, uskoro biti promovisan i G5 PowerBook, pogotovu što je pre par nedelja prikazan iMac G5 čime je Apple G5-icu spustio i u niže tržišne segmente. Ipak, dual CPU arhitektura i visoke frekvencije (G5, zahvaljujući SOI tehnologiji, dostiže taktove više od 2.5 GHz) su ekskluzivitet najjačih desktop Mac-ova. Kada smo već spomenuli SOI tehnologiju nije loše podsetiti da AMD u Drezdenu u svojoj Fab30 „štancuje“ K8 procesore upotrebom baš ove tehnologije. Ipak, kao i IBM koji ima probleme u proizvodnji, ni AMD ne prolazi baš sjajno, pa je odlučio da proguta knedlu i primeni na budućim procesorima tehnologiju napregnutog silicijuma (Strained Silicone) koju je razvio čuveni Intel.
PowerBook G4 osvaja na prvi pogled. Svako ko je tokom testiranja ovog računara bio u prilici da ga vidi bio je oduševljen (cenu naravno nismo spominjali ukoliko nismo imali pri ruci za svaki slučaj šećer i vodu 😉 ). Sve reakcije mogle bi se sublimirati u to da računar pleni jednostavnošću dizajna. Uostalom minimalizam je danas „IN”, zar ne?
Kako je ceo izrađen od legure aluminijuma nije podložan habanju, a čuvena pojava koju od milošte zovemo “krckanje”, a koje je prisutna kod računara izrađenih od loše plastike, ovde je izostala. Poklopac računara nosi na sebi Apple logo. Međutim, kako bi i po tome bio poseban, Apple se odlučio da sam logo napravi od bele poluprovidne plastike, pa tako pozadinsko osvetljenje koje osvetljava TFT-LCD panel čini da logotip svetli u mraku. Nije nam jasno kako se niko do sada nije setio da napravi nešto slično.
Pakovanje u kome stiže računar je osrednjih dimenzija i pomalo smo bili iznenađeni koliko je cela kutija, kada je računar u njoj, lagana.
Po otvaranju kutije dočekaće vas instalacioni diskovi MacOS X 1.3.3 koji nosi ime Panther. Sam Panther je nasledio Jaguar-a, a Panter-a je nasledio Tiger tj. MacOS X 10.4. Očigledno da su „opasne mace“ inspiracija u Kaliforniji. Da su krivci za atraktivan izgled PowerBook-a smešteni daleko u Kaliforniji daće vam do znanja i natpis koji se vidi kada se otvori kutija…
Ako smo od samog dizajna računarskog kućišta očekivali sve moguće i nemoguće karakteristike, onda nas je definitivno zatekla prateća oprema. Adapter je izrađen od plastike koja se najbolje slaže uz Aqua look koji potencira Apple, a slično je i sa pratećim kablovima kao što su DVI adapter i S-Video konverter…
Neprevaziđena spoljašnjost
I taman kada smo pomislili da nas više ništa ne može iznenaditi izvadili smo računar iz kutije i uključili adapter. Bilo nam je pomalo sumnjivo što računar nigde na sebi nema LE diode (tj. postoji samo jedna na bravici za fiksiranje poklopca), a ubrzo smo videli i zašto. Naravno, još jedan uzdah i mrski pogled ka glomaznoj gomili gvožđurije u vidu Chieftec kućišta koje autor teksta drži na svom stolu nije izostao…
Pošto smo napunili bateriju (prsten oko konektora zasvetlio je zelenom bojom) otvorili smo poklopac i ugledali zanimljivo dizajniran notebook računar.
Kako je za komforan rad sa računarom jako bitna tastatura pažnju smo obratili na kvalitet iste kod testiranog računara. Hladan osećaj potiče od aluminijumskih tastera, ali je plitak hod uz malo veći otpor tastera rezultovao time da formiramo vrlo povoljan utisak. Naravno, one neodlučne će definitivno pridobiti tzv. backlight koji je ugrađen ispod tastature. Da biste videli kako to funkcioniše dovoljno je ugasiti svetlo u prostoriji u kojoj se nalazi PowerBook. Posle 1-2 sekunde pošto foto-senzori registruju promenu intenziteta svetlosti tasteri će zasvetleti, a ekran će promeniti intentizet osvetljenja. Ne verujemo da je potreban neki dodatni komentar. Možda je zanimljivo, kao ilustracija brzine reagovanja senzora, da kada smo u mraku sa blicom slikali tastaturu ista bi se ugasila, a ekran posvetlio, jer bi foto-senzori registrovali povećani nivo svetlosti.
Tastatura na primerku koji je stigao iz Beogradske firme CT Computers imala je izgravirana specijalne znakove koji se koriste u srpskom i hrvatskom jeziku, a zamerka je što nalik iMac-u nedostaju pojedini tasteri kao što su funkcijski tasteri iznad F13 i sl.
Touch Pad je prosečan, a veliki taster ima funkciju klackalice čime može da se koristi i kao levi i kao desni taster. Naime stare verzije MacOS-a nisu podržavale, na sistemskom nivou, desni taster (npr. stari iMac je imao miša sa samo jednim tasterom).
Na veoma dobroj poziciji (taman da upotpune razliku u dužini zbog wide screen-a) nalaze se dva veoma dobra zvučnika, a sa desne strane je i taster za uključivanje. Ekran je za ostatak računara pričvršćen slično pojedinim Sony VAIO modelima…
Prikaz na ekranu je veoma dobar, a kako je u pitanju wide panel rezolucija je neuobičajena – 1280 x 864. Prikaz skoro cele True Color palete se, naravno, podrazumeva (nijedan TFT-LCD ekran nije u stanju da prikaže baš celu TrueColor paletu). Nešto slabiji odziv koji smo primetili u Quake III i Wolfenstein-u opraštamo, jer je prikaz video sadržaja bio besprekoran, a namena Wide ekrana je upravo ta. Ugao gledanja je jako dobar, mada nam se čini da iMac Flat Panel modeli imaju po tom pitanju bolje karakteristike.
Konektori
Zanimljivo je da Apple nikada ne miruje kada je radikalnost napuštanja starih i uvođenja novih standarda u pitanju. Taj trend započet je sa iMac računarima kojima je totalno odstranjem, tada još uvek popularan, flopi drajv, a da je to logičan potez pokazuje situacija koja je aktuelna danas. Iako je bio jedan od tvoraca Firewire tipa portova (IEEE1394 – Apple voli da svemu daje svoja imena) na Mac-ovima se ravnopravno nalaze i USB portovi.
Sa desne strane nalazi se jedan USB port, jedan Firewire 400 i Firewire 800. Odmah do njih je priključak za gigabitnu LAN konekciju, baš kao i video priključci DVI i S-Video. Kao što i sami vidite, dok većina proizvođača implementira na notebookovima DSub analognu konekciju, Apple nudi DVI. Kada dođete kući sa posla lako ćete povezati svoj PowerBook na neki od Apple Cinema monitora, a ukoliko vam treba veza sa projektorom koji ima DSub ulaz ili vaš monitor kod kuće nema DVI priključak tu je Apple-ov „fancy“ DVI-DSub konverter.
Sa već prikazane leve strane povezuje se adapter koji na konektoru ima LED prsten, a u konektor koji je u blizini možete povezati telefonsku liniju. Još jedan USB i audio priključci su zajedno sa PC Card I/II slotom takođe implementirani sa ove strane.
Slot loading DVD-R drajv nalazi se sa prednje strane računara, a pomalo nam je zasmetao “grub” mehanizam koji „halapljivo guta“ CD/DVD diskove. Naime pošto ubacite disk u drajv mehanizam će ga veoma brzo ubaciti u drajv.
Dakle, reč je o beskompromisno izrađenom računaru kome se bukvalno nijedna zamerka ne može uputiti na kvalitet izrade. Ne vidimo šta bi moglo da zasmeta čak i najprobirljivijim korisnicima.
PowerPC osnova
Macintosh nije PC. Macintosh nije baziran na CISC procesoru, već je PowerPC RISC arhitektura. Macintosh ne koristi Windows, već svoj MacOS. Macintosh nije kompatibilan sa Windows aplikacijama. Dakle, reč je o jednoj od retkih ne-PC (ili Non-Wintel) platformi koja je opstala pod naletom jeftinih dalekoistočnih PC klonova (setimo se loše sudbine Amiga-e, Atari-ja i sličnih računara).
Baziran na već spomenutom Motorola PowerPC G4 procesoru, koji je razvijen zajedno sa IBM-om, na 1500 MHz obezbeđuje dovoljno računarske snage i za veoma ozbiljne primene. Na PowerPC gledajte kao na Pentium-M – ima dosta viši IPC broj u odnosu na Pentium 4 koji je jedna od većih stranputica kompanije Intel :). Sekundarna keš memorija je respektabilnih 512k, a data keš je opet odličnih 32k. FSB od 166 MHz je uparen sa DDR333 memorijom, koje u ovom slučaju ima dovoljno – 512 MB. Kako je MacOS X dosta štedljiviji od Windows-a XP, 512 MB ni u kom slučaju neće biti malo.
RV360 jezgro je u mobile segmentu markirano od strane ATi-ja kao Mobility Radeon 9700, a upravo se taj GPU nalazi u PowerBook G4 računaru sa testa.
Toshiba HDD sa odličnih 80 GB kapaciteta na pločama koje se okreću 4200 puta u minuti radi brzo zahvaljujući neuobičajenom kešu od 8 MB. HDD stiže neparticionisan tj. sistem je instaliran na jedinu particiju od 80 GB. Naravno, nije moguće particionisati ga na PC računaru, jer koristi poseban Apple File sistem ili UNIX FS – po želji.
Optički uređaj japanske kompanije Matshita narezuje DVD-R diskove brzinom 4x, a softver za rezanje i kopiranje diskova nalazi se implementiran u operativnom sistemu, mada je narezivanjem moguće obaviti i iz programa za pregled fotografija ili iz samog iTunes programa za slušanje muzike. Na drugom disku je i program iDVD za kreiranje sopstvenih DVD ostvarenja.
Mogućnosti povezivanja su impresivne. Pored GB lan konekcije tu je i AirPort Extreme koji je Apple-ov naziv za 802.11g WiFi adapter. Prisutna je naravno i Bluetooth veza, ali i arhaični modem.
Procesor
Motorola PowerPC G4 1500 MHz, 512 MB L2 keš memorije
Memorija
512 MB DDR333
Ekran
15.2″ TFT-LCD 1280×864 @ True Color
Grafika
ATi Mobility Radeon 9700 64 MB (RV360)
PCMCIA
1 x PCMCIA Type I/II
Hard Disk
Toshiba 80 GB (2.5“, 4200 RPM, 8 MB keš memorije)
Bluetooth
Class 2
Optički uređaj
Matshita 4x DVD-R
LAN
Apple Gigabit LAN konekcija
WLAN
Apple AirPort Extreme 802.11g (sa SoftAP funkcijom)
Modem
Apple 56k Fax/Modem
Tastatura
80 tastera, Srpski raspored, Fiber-Optic backlight
Audio
Ugrađeni stereo zvučnici
Baterija
Litijum jonska
AC/DC Adapter
24.5V – 2.65A
Upravljački uređaj
Touch pad sa dva tastera
Dimenzije
34cm x 24cm x 2.75cm
Masa
2,5 kg
MacOS X – Panther
Da veliki broj tužbi koje je Apple podnosio u prošlosti protiv Microsoft-a nisu bile bez razloga videćete čim pogledate MacOS X.
Ukoliko krenemo od ekrana za podešavanje korisničkih naloga, videćemo da je Microsoft u svom WinXP sistemu pozajmio neke osobine iz MacOS X-a (npr. mogućnost postavljanja sličice korisnika)
Celokupna akcija u MacOS-u se odvija u okviru Finder-a (nešto kao „Program Manager“ u Win 3.11), a manipulacija fajlovima se može obavljati na način na koji ste navikli upotrebom Windows Explorer-a…
Automatsko ažuriranje operativnog sistema, drajvera i firmware-a (nešto nalik na BIOS) možete obavljati baš kao i u „Windows Update“ sistemu…
„Preferences“ panel je dobro poznat svakom bivšem korisniku Amige, a u PC Windows svetu se to zove „Control Panel“…
Tu je moguće podesiti npr. opciju aktivacije foto senzora koju smo već opisali u prethodnom delu teksta…
Ono što je svakako bitnije je mogućnost korišćenja srpske tastature i srpskih regionalnih setovanja u okviru MacOS X-a. Nažalost još uvek stoje natpis Yugoslavia i zastava nepostojeće države, ali šta je tu je – bar ne moramo da biramo hrvatska setovanja.
Ako je Microsoft imao probleme zbog implementacije IE-a u Windows 95, onda je Apple napravio dobar potez ponudivši, na osnovu ugovora sa istim tim MS-om, i Internet Explorer i Safari browser. Naravno, za MacOS se mogu naći i Netscape, Mozilla/Firefox ili Opera…
Odličan Bluetooth panel, vrlo lako je omogućio upotrebu GPRS-a na računaru ili sinhronizaciju kontakata i multimedijalnih sadržaja…
Naravno ovaj deo teksta nije imao za cilj da vam predstavi sve mogućnosti MacOS-a, već je tu više kao ilustracija da se sve što radite na PC-ju može odraditi i na MacOS-u. Softvera za Mac ima, pa tako i sam MS izdaje svoje pakete za Mac (Office, Media Player i sl.).
Performanse
U realnom radu testirani notebook se ponašao više nego dobro, pa nikakvih zastajkivanja nije bilo, a i pored toga što ceo sistem vrvi od animiranog grafičkog interfejsa sve se odvijalo jako glatko i brzo. Poređenje sa PC-jem je izostalo spletom okolnosti, ali pitanje je da li ono ima i svrhe. U pitanju su kompletno različiti koncepti računara.
Xbench 1.1.3
CPU Test
180.25
GCD Loop
174.39
6.81 Mops/sec
Floating Point Basic
181.42
656.07 Mflop/sec
AltiVec Basic
185.10
5.38 Gflop/sec
vecLib FFT
178.99
2.78 Gflop/sec
Floating Point Library
181.70
7.27 Mops/sec
Thread Test
133.26
Computation
95.97
1.30 Mops/sec, 4 threads
Lock Contention
217.92
2.74 Mlocks/sec, 4 threads
Memory Test
131.28
1.System
155.35
Allocate
987.33
644.03 Kalloc/sec
Fill
163.43
1300.91 MB/sec
Copy
82.10
410.51 MB/sec
2.Stream
113.67
Copy
115.29
842.77 MB/sec
Scale
123.03
907.96 MB/sec
Add
113.76
728.05 MB/sec
Triad
104.21
636.72 MB/sec
Quartz Graphics Test
180.14
Line
140.42
3.57 Klines/sec
Rectangle
162.14
11.41 Krects/sec
Circle
172.07
3.97 Kcircles/sec
Bezier
183.56
1.99 Kbeziers/sec
Text
311.70
5.08 Kchars/sec
OpenGL Graphics Test
118.23
Spinning Squares
118.23
82.74 frames/sec
User Interface Test
222.41
Elements
222.41
71.54 refresh/sec
Disk Test
63.71
1.Sequential
78.55
Uncached Write
66.08
27.55 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write
67.57
27.67 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read
169.08
26.77 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read
66.33
26.80 MB/sec [256K blocks]
2.Random
53.59
Uncached Write
43.05
0.65 MB/sec [4K blocks]
Uncached Write
53.73
12.12 MB/sec [256K blocks]
Uncached Read
58.18
0.38 MB/sec [4K blocks]
Uncached Read
64.03
13.18 MB/sec [256K blocks]
CineBench 2003/Cinema 4D
Rendering Single CPU
138 CB-CPU
Time
190,8 Sec
C4D shading
165 CB-GFX
Scene 1
1.6 FPS
Scene 2
3.1 FPS
OpenGL SW-L
439 CB-GFX
Scene 1
4.7 FPS
Scene 2
7.4 FPS
OpenGL HW-L
817 CB-GFX
Scene 1
8.3 FPS
Scene 2
15.0 FPS
OpenGL SpeedUp
4.96x
Haxial Benchmark 1.000
Average Speed:
278.4M bytes/second
Memory Copy:
4,547 (246.3M/sec)
Memory Fill:
7,766 (618.0M/sec)
Memory Clear:
7,775 (617.3M/sec)
Memory Equal:
4,657 (240.4M/sec)
CRC:
4,378 (146.1M/sec)
Quick Hash:
2,977 (214.9M/sec)
Secure Hash:
2,650 (120.7M/sec)
Encryption:
6,804 (23.5M/sec)
Total Time:
41,554 millisecs (0:41)
Test baterije
DVD Reprodukcija
2h 10 min.
Rezime
Ne treba posebno ponavljati da nam se PowerBook G4 jako dopao. Ako vam to nešto znači, autor teksta bi vrlo rado svoj iMac zamenio za neku ovakvu mašinu 😉
Sa naprednim operativnim sistemom kakav je MacOS X reč je o jednoj zaista funkcionalnoj i uravnoteženoj celini. Kvalitet izrade je naravno vrhunski, dizajn takođe. Ništa manje od toga nismo očekivali od kompanije kao što je Apple.
U svakom segmentu svoje ponude Apple nudi jedinstvene računare: počev od jeftinih eMac-ova (namenjeni za edukativne svrhe tj. za školarce i studente), preko elegantnih iMac-ova (office i manje zahtevni kućni korisnici), pa sve do multimedijalnih PowerMac G5 zveri sa dva procesora. Tu su naravno i Apple serveri.
Posebno nam se kod testiranog PowerBook-a dopao jako nizak nivo buke tokom rada, što je posledica upotrebe aluminijumskog kućišta, ali i dobre prilagođenosti PowerPC procesora prenosnim računarima. Ipak, računar je umeo da se npr. tokom višečasovnog gledanja DivX-a sa ugrađenog drajva dobro ugreje. Nadamo se da će IBM, koji je preuzeo kompletnu proizvodnju PowerPC procesora, smoći snage da dodatno unapredi ovu liniju procesora koja je u jednom trenutku opasno posustala – toliko da je Steve Jobs na jednoj od konferencija nagovestio da Apple razmatra implementaciju x86 procesora tj. Pentium linije u Mac-ove!
Iako će na našem tržištu biti retka zverka, dobro je da je Apple Macintosh prisutan i da naši korisnici imaju izbor što je još jedan pokazatelj da IT tržište u našoj zemlji polako sazreva i da se, osim cene, počinju ceniti i neke druge vrednosti.
Računar za potrebe testiranja ustupio “CT Computers”