ASUS 1215B

ASUS 1215B

AMD-ova Fusion platforma se pokazala kao izuzetno dobra i bez velikog truda je potukla Intel-ov Atom u domenu multimedijalnih mogućnosti. Praktično svi novinari su se složili da je APU definitivno stvar sutrašnjice i da je AMD krenuo u pravom smeru. Polako se pokazuje da je APU interesantan i proizvođačima prenosnih računara, a ASUS takođe spada među proizvođače koji pažljivo prate trendove

    Sadržaj

      Nebojša Todorović  Na testu nam se našla ASUS-ova vizija netbook-a sa ekranom dijagonale 12 inča. Iako ova dimenzija možda spada pod (sub)notebook, s obzirom na njegov hardver, ipak bismo se odlučili da ovakve modele klasifikujemo kao netbookove. Jednostavno, u odnosu na modele sa klasičnim hardverom ove veličine, svako poređenje u smislu performansi, a najčešće i cene bi bilo vrlo problematično. ASUS-ov eeePC koji smo mi imali prilike da testiramo nosi naziv 1215B i veoma nas je interesovala kombinacija jačeg E-350 APU-a, dvanaestoičnog monitora i velike šestoćelijske baterije. Po nama, ovo je optimalna kombinacija u teoriji, ali hajde da vidimo kako se ista pokazala u praksi. Dizajn EeePC 1215B stiže u maloj kutiji koja u sebi sadrži sam uređaj, minijaturni punjač i nešto propratne dokumentacije. Vrlo skromno pakovanje je neophodno da bi se cena zadržala pod kontrolom, što je po nama sasvim opravdano. Prvo što ćete primetiti je mat završna obrada spoljne površine poklopca. Ovo nam se jako dopada, jer autor ovog teksta je sve samo ne fan „glossy“ plastike koja se isuviše lako prlja i grebe. Završna obrada ASUS-ovog modela je jako dobra, ali ima neki „satenski finiš“ koji i pored činjenice da je boja matirana nije potpuno otporan da otiske prstiju, pa je ipak preporučljivo imati neku krpicu pri ruci kako bi vaš netbook uvek bio uredan. Donja strana je teksturisana, pa će u kritičnim situacijama, kada je rad na nogama neophodan, biti prilično udoban, jer 1215B neće klizati.

      Donja strana je gotovo potpuno ravna i bez otvora što je odlično rešenje, a zakrivljenje se nalazi na ivici zbog karakterističnog „seashell“ dizajna, kao i u predelu baterije koja daje blag nagib netbooku. To ga čini prilično udobnim za korišćenje bilo na stolu ili u krevetu. Kada su konekcije u pitanju 1215B je prilično dobro opremljen raznim konektorima. Treba pohvaliti, pre svega, dva USB 3.0 konektora koji se nalaze na desnoj bočnoj stranici, a osim njih tu su i dva audio konektora kao i gigabitni LAN. Na levoj stranici eeePC-a se nalaze dva video izlaza odnosno VGA i HDMI (1.4a), jedan USB 2.0 port, kao i čitač kartica. Tu je ujedno lociran i priključak za napajanje koji je prilično malog prečnika i više odgovara onom koji se koristi na mobilnom telefonu. Na prednjoj i zadnjoj ivici nema ničeg što doprinosi dizajnu, što je i očekivano za jedan netbook.
       

       
      Nakon otvaranja nailazimo dizajn karakterističan za nove eeePC modele, a tu prvenstveno mislimo na odličnu „chicklet“ tastaturu na koju praktično i nemamo zamerke. Jedino što nam smeta je upotreba sjajne plastike u „pozadini“ tastature koja se nakon dužeg vremena umasti i izgrebe zbog konstantnog dodira prstima i noktima. Touchpad je prilično velikih dimenzija i ima veoma glatku površinu i moramo priznati da je zaista udoban za rad.
       

       
      Ukoliko baš moramo da imamo primedbu, ista bi išla na nešto slabiju osetljivost čak i kada je softverski podesite na maksimum. Levi i desni klik na touchpadu su izvedeni u obliku jednog „klasckalica“ tastera. Njegova tvrdoća je nešto veća što nama odgovara, ali je ovo zaista stvar ličnog ukusa. Površina za odmor dlanova je dovoljno velika i na levoj strani se nalazi nekoliko LED-ova koji služe kao indikatori rada, punjenja baterije, WiFi-a i slično.
      Ekran kod 1215B je prilično dobrih uglova gledanja, mada bismo se ograničili na to da kažemo da je ovo nešto što smatramo prosečnim kvalitetom. Površina monitora ima sjajni premaz, pa je korišćenje u spoljnim uslovima otežano zbog refleksije. Dijagonala od 12“ u kombinaciji sa 1366×768 je optimalna u domenu netbook-ova, jer najveći problem koji imaju 10-inčni modeli, po nama, je vertikalna rezolucija od 600 piksela koja u realnom radu prilično ograničava korisnika. Iznad monitora na okviru se nalazi i web kamera rezolucije 0,3 megapiksela i može se reći da je sasvim upotrebljiva kao prva pomoć, a primetili bismo i to da ima rezicu sa kojom možete fizički zatvoriti senzor.

       
      Kada zavirimo u unutrašnjost ovog modela, nailazimo na AMD E-350 APU koji predstavlja jači od dva koja se trenutno mogu naći u mobilnim uređajima. On poseduje dvojezgarni Zacate CPU koji radi na maksimalnoj frekvenciji od 1,6GHz, a poseduje 512KB L2 keš memorije po jezgru (1MB ukupno). Za grafiku je zadužen Radeon HD6310 koji se nalazi unutar samog APU-a. Karakteriše ga podrška za DirectX 11, kao i ShaderModel 5.0 kao i mogućnost hardverske akceleracije video materijala. Jezgro sadrži 80 Stream procesora, što iako nije mnogo, u odnosu na konkurentsko rešenje predstavlja nepremostivu razliku. Prosto rečeno, sposobnosti HD6310 deklasiraju Intel-ovo integrisano rešenje koje koriste Atom procesori.

       
       ASUS nije štedeo kada je u pitanju memorija i kapacitet hard diska, pa sa 4GB DDR3 memorije izlazi iz proseka kada su specifikacije netbooka u pitanju. Hard disk je kapaciteta čak 500GB, što je takođe za svaku pohvalu. Hard disk radi na 5400 obrtaja u sekundi, ali je i pored toga sasvim solidnih performansi, a s obzirom na namenu zaista smatramo da brzina transfera ne igra presudnu ulogu i da je kapacitet bitnija stavka. WiFi se podrazumeva, a modul koji se nalazi u 1215B podržava N standard, dok u radu nismo imali nikakvih problema.
       

       
      Baterija sa 56Wh je izvedena sa šest ćelija i obezbeđuje odličnu autonomiju, pa ukoliko radite office zadatke na pola osvetljenja sa uključenim WiFi-em možete računati na preko šest sati rada što je jako dobar rezultat. U nekom ozbiljnijem radu, sa igrama ili čak video reprodukcijom autonomija pada na oko dva sata, ali je to i očekivano. Zvučnici su dovoljno glasni, možemo reći čak i natprosečno za jedan netbook, pa možete slobodno da se oslonite na njih u situaciji kada nemate pristup eksternom rešenju.
       

       
      U realnom radu se ponekad „oseća“ da je u pitanju skromniji hardver unutra, ali ne u meri u kojoj se to javlja kod Atom baziranih netbookova. Razlog za to je GPU koji kompenzuje u velikoj meri razne aktivnosti koje bi „zagušile“ CPU bez problema. Tu mislimo na akceleraciju video materijala, pa je reprodukcija FullHD videa prošla bez preskočenih frejmova. Takođe, YouTube sadržaj radi potpuno glatko, jer tu HD6310 preuzima stvar u svoje ruke. Takve stvari čine da je konačan utisak u realnom radu kao da imate dosta bolji CPU unutar 1215B. Za ono što je namenjen, 1215B pruža odlične performanse na koje zaista nemamo nikvih primedbi, a isto važi i za akustikčne karakteristike rashladnog sistema koji je veoma kultivisan, a u isto vreme temperature su prilično niske. 
       
      Specifikacije:
       

      ASUS 1215B

      Ekran
      12″, 1366 x 766, glossy, LED backlit

      Procesor
      AMD Brazos Zacate E-350, 1.6Ghz

      Grafika
      AMD Mobility Radeon HD 6310, dodeljeno 384MB

      Sistemska memorija
      4 GB DDR3 (2x2GB)

      Hard disk
      500 GB

      Optički uređaj
      Nema

      LAN, Bežične konekcije
      10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.3

      Konektori
      2 x USB 3.0, 1 USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 2 x audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela

      Operativni sistem
      Windows 7 64bit Home Premium

      Masa
      1,6 kilograma

      Dimenzije
      292 x 195 x 38 milimetara

      Cena
      480

      Garancija
      2 godine

       
      Performanse i zaključak
       



       
      Rezultati:
       

      3DMark Vantage Final Score [performance preset]
      P693

      HD Tune 4.6 PRO [MB/s]
      50.9

      Resident Evil 5 [Low]
      14.9

      Street Fighter V [Low]
      49.7

       
      PCMark 7
       

      Final Score
      1019

      Lightweight
      960

      Productivity
      679

      Creativity
      1241

      Entartainment
      954

      Computation
      726

      System storage
      1407


      ASUS 1215B je odličan netbook baziran na fantastičnom hardveru i zaista nema greške kada je sam uređaj u pitanju ukoliko vam je ovakav tip prenosnog uređaja potreban. U svakom smislu 1215B predstavlja odličan izbor. Jedina stvar koja će biti prepreka je početna cena koja je kao što se i moglo očekivati nešto viša. Ovo se odnosi na cifru od gotovo pet stotina evra, što već zalazi u cenovni rang ozbiljnijih modela koji imaju klasičan hardver. Iskreno, nadamo se blagom spuštanju cena što po inicijativi ASUS-a, ali i AMD-a jer smatramo da bi ovakav proizvod sa cenom koja je nekih 50-70 evra niža bila istinski „best buy“. Ipak, ostavljamo finalizovanje zaključaka za mini-uporedni test koji možete očekivati koliko naredne nedelje, kada ćemo ispitati šta je od ponuđenih Brazos računara najbolje za korisnika. U međuvremenu, ASUS 1215B možemo toplo preporučiti jer ovaj uređaj zaslužuje pohvale.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test