Delimir Tasić
Sve veća popularnost prenosnih računara svakako se duguje povoljnijoj ceni koja je na tržištima poput naših jedan od značajnijih faktora. Ipak, primeri mnogih proizvođača pokazuju veoma plastično da samo niska cena nije ključ uspeha ni na jednom tržištu, pa ni na domaćem. ASUS je kao veliki OEM proizvođač stekao veliko iskustvo proizvodeći notebook računare za druge kompanije i nakon prvog talasa ASUS prenosnih računara koji su se pre više od dve godine pojavili kod nas, usledile su brojne nove serije koje su istakle ASUS i kao inovatora u ovom segmentu tržišta.
Već smo spomenuli koncept ASUS W1000Na računara koji je među prvima na tržištu ponudio veliki i veoma kvalitetni ekran sa WIDE proporcijama slike. Pored toga, implementacija TV tjuner uređaja unutar notebook računara nije tako česta pojava, a u slučaju ASUS W1000Na modela TV tjuner i veoma kvalitetan više sistemski set zvučnika zaokružili su multimedijalne mogućnosti najluksuznijeg ASUS prenosnog računara u to vreme. Veoma kvalitetna izrada spomenutog modela sasvim opravdano povukla je sa sobom i visoku cenu.
Da je na domaćem tržištu koncept multimedijalnih prenosnih računara veoma popularan ilustruje i veliki uspeh ASUS M6 serije koje je među prvima u klasi donela WIDE ekran nešto manjih dimenzija nego u slučaju W1000 modela.
Ipak, ni W1000 (koji se nije mogao nabaviti na domaćem tržištu u većim količinama), ali ni M6 nisu bili dostupni platežno manje sposobnim korisnicima, pa je za tu kategoriju korisnika i dalje jedini izbor bio kupiti „klasičan“ desktop replacement ili ne kupiti notebook uopšte ukoliko DTR ne zadovoljava potrebe. Ipak, kako je Intel u poslednje vreme promovisao Sonoma inkarnaciju Centrino platforme doskorašnja perjanica u mobile segmentu američke kompanije, Centrino tehnologija, dosta je pojeftinila kada je reč o kombinacijama Pentium M Dothan + i855 čipset. Da podsetimo Sonoma omogućava rad sa PCI Express interfejsom i DDR2 memorijom koja se odlikuje značajno manjom potrošnjom nego u slučaju upotrebe klasične DDR memorije.
Kako je Centrino Mobilna Tehnologija postala uobičajena pojava i na jeftinijom notebook računarima sasvim je bilo realno očekivati pojavu sve kvalitetnijih, ali cenovno prihvatljivih prenosnih računara. Idealan primer takve kombinacije je ASUS A6 koji po ugledu na M6 donosi do skoro neverovatne mogućnosti u tom cenovnom rangu.
Pakovanje
Kao i većina drugih modela kompanije ASUS i A6000 (tačna oznaka modela je A6B00G 24M) se isporučuje sa praktičnom torbom za nošenje koje nije u paketu samo forme radi, već je reč o osrednje kvalitetnom proizvodu kakvi se u maloprodajama mogu nabaviti za 50-tak ili više eura. Treba pohvaliti istrajnost ASUS-a sa ovakvim konceptom, pošto velika većina drugih proizvođača u ovoj klasi ne isporučuje ništa od dodatne opreme, već samo ono što je najnužnije (a često čak ni to: nema operativnog sistema). Ostatak paketa je uobičajen za ASUS, a tu je i Logitech miš koji smo ranije viđali na skupljim modelima koji su izlazili iz ASUS-ovih fabrika.
Paket pratećeg softvera mora da pretrpi kritiku, jer otkako je autor teksta imao prilike da proba prvi ASUS notebook set softvera se nije uopšte izmenio. Iako je reč o upotrebljivom softveru na ovaj način se stiče utisak da ASUS ne poklanja previše pažnje ovom elementu pratećeg paketa.
ASUS je jedan od prvih proizvođača koji je na domaće tržište doneo koncept isporuke notebooka bez operativnog sistema (na zvaničnom sajtu kompanije ASUS stoji preporuka za upotrebu Microsoft Windows XP operativnog sistema). To je sa svoje strane, možda i bila prednost u poznatim okolnostima koje su vladale na domaćem tržištu pre svega godinu dana, ali danas verujemo da bi sve veći broj korisnika umeo da prepozna prednosti legalnog softvera, a posebno na uređaju kao što je notebook. Baš zbog toga nedostatak operativnog sistema više ne bismo identifikovali kao veliku prednost – naprotiv!
Ostatak paketa je uobičajen za ovu klasu: gde se moglo uštedeti uštedelo se, ali bez preterivanja. Naponski adapter je uobičajenih dimenzija za Centrino bazirane mašine i neće stvarati velike probleme prilikom transporta.
Spoljašnost
Spolja gledano ASUS A6 sledi trendove koje ASUS protežira u novim linijama prenosnih računara koje prodaje pod svojim logotipom. Kombinacija sive i crne plastike uz osrednje dimenzije zadobiće simpatije i korporativnih korisnika. Na samom računaru ipak jasno je navedeno da računar pripada seriji Entertainment Notebook računara. Nakon kraće vizuelne introspekcije odlučili smo malo i da opipamo. I već na prvom koraku shvatamo o kojem cenovnom razredu se radi.
Tastatura nije na nivou skupljih modela, a tvrd i plitak hod tastera nisu nas previše oduševili. Ipak, tastatura je lepo uglavljena na svoje mesto i fiksirana i po sredini tako da se ne ugiba tokom kucanja, ali pomalo se čuje zveckavi zvuk koji odaje utisak nešto lošije izrade.
Ako je tastatura u skladu sa cenom to se ne može reći i za touchpad. Nažalost, odmah na početku nas je odbio nedostatak tastera za isključivanje ovog ulaznog uređaja što može biti veoma iritirajuće tokom kucanja. Naime, u Windows operativnom sistemu ne postoji mogućnost prepoznavanja priključenog miša na USB port i automatskog gašenja touchpada kao kod MacOS X-a. Ipak, ono što nam se veoma dopalo kod ASUS A6 touchpada jeste posebna skrol površina osetljiva na dodir što je rešenje koje smo ranije mogli da vidimo kod HP notebookova.
AudioDJ sekcija je ASUS-ov naziv za set multimedijalnih tastera, a pohvalno je što se do ovih tastera kod A6 notebooka može doći i kada je poklopac sa ekranom zaklopljen, pa računar može poslužiti i kao multimedijalni plejer uz istovremenu uštedu ekrana koji ima svoj vek trajanja.
Ekran je još jedna slaba tačka testiranog ASUS notebooka, jer osim dimenzijama i rezolucijom se ne izdvaja iz cenovne klase kojoj ASUS A6 pripada. Tako je ugao gledanja tek prosečan, a kontrast je mogao biti i bolji. Ipak, odziv je izgleda prestao da muči TFT-LCD panele u velikoj, pa po tom pitanju nemamo zamerki. Ono što je karakteristično za ASUS A6 seriju jeste implementacije CMOS kamerice na okviru ekrana što je rešenje koje smo već imali prilike da vidimo kod Sony Vaio serije notebookova. Sama kamerica obezbeđuje pristojnu sliku, a odziv iste je sasvim zadovoljavajući.
Set priključaka za periferijske uređaja je manje-više standardan. Tako je sa desne strane pozicioniran: PCMCIA slot, čitač MMC/SD kartica, Infracrveni port, IEEE1394A konektor, Audio priključci, video izlaz, LAN i modem konektor. Neuobičajeno za ovu klasu je prisustvo čitača kartica, ali i IC porta.
Sa leve strane nalazi se samo Combo optički uređaj, a sa poleđine računara zatekli smo čak četiri USB porta, paralelni i serijski port. Iako su pozicionirani na nezgodnoj strani, USB portova ima sasvim dovoljno, ako se koriste ugrađeni ulazni uređaji (tastatura i miš).
Ono što nam se posebno dopalo jeste pozicija audio sistema koji se sastoji od dva zvučnika. Naime, oba zvučnika implementirana su sa donje strane kućišta koja je blago zakošena. Time je postignuta nešto uverljivija reprodukcija niskih tonova, a ni dlanovi neće ometati stvaranja zvučne slike posredstvom ugrađenih zvučnika. Zvučnici su osrednje glasni, a kome to nije dovoljno tu je set audio konektora putem kojih će se veoma lako povezati neki jači zvučni sistem.
Hardverska specifikacija
Kada je reč o hardveru koji je ugrađen u ASUS A6 pomalo nestvarno deluje koliko računarske snage je ASUS uspeo da implementira imajući u vidu cenu testiranog modela. Pre svega treba istaći 512 MB DDR333 memorije, jer je do sada bila praksa da jeftiniji notebook računari dolaze sa nedovoljnih 256MB memorije. Procesor je kao što smo već spomenuli Pentium M i to model na 1600 MHz koji je u poslednje vreme zahvaljujući svojoj relativno povoljnoj ceni, čest izbor kada je cilj sklopiti povoljniji notebook.
Iako smo očekivali Intel Extreme Graphics 2 grafički adapter na ASUS A6 notebooku dočekala nas je ATi Mobility Radeon 9700 nalepnica koja garantuje solidne 3D performanse uz ekran rezolucije 1280×800 piksela. Optički uređaj je u stanju da čita DVD diskove, a da upisuje po CD-ovima. U ovoj klasi DVD pisači su još uvek retke zverke, a možda je i bolje što je zakinuto u ovom segmentu. Posebno je dobro implementirana WiFi antena unutar testiranog računara. Naime na lokaciji na kojoj smo testirali ASUS A6 sa dva notebooka drugih proizvođača bili smo u prilici da uhvatimo signal samo jedne bežične mreže.
ASUS A6 je uhvatio signal čak tri mreže što je dobar pokazatelj da u kancelarijskim uslovima sa jačinom signala neće biti problema dok se koristi ugrađeni Intel/PRO 2200BG WiFi adapter. Kapacitet hard diska je mogao biti i veći, jer 40 GB u današnjim uslovima nije puno. Ni specifikacije ugrađenog hard diska ne obećavaju previše po pitanju performansi jer je reč o disku sa brzinom rotacije ploča od 4200 RPM i svega 2 MB keša. Realtek 100 MBps mrežni adapter i V92 modem odavno sačinjavaju standardni set opreme.
Testiranje
Jasno je uočljivo dobro ponašanje ASUS A6 notebooka kada su 3D testovi u pitanju. Samim tim najveća prednost novog modela kompanije ASUS leži upravo u tome što u ovoj cenovnoj klasi donosi performanse koje su do skoro karakterisale drastično skuplje modele. Ipak, kada je cena u pitanju ne treba zaboraviti ni da je na domaćem tržištu dostupan veći broj modela sa cenom ispod 1000 eura, tako da cena koja je do juče svrstavala neki model u low end kategoriju sada već predstavlja neku srednju klasu…
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
6908/2854
Multimedia
15288/16865
Memory
2254/2256
Cache Index
4338
PC Mark 04
System
3253
CPU
3130
Memory
2599
Graphics
1981
HDD
2308
3DMark03
Default Test
2728
CPU Test
692
3D Mark 2001SE
1024x768x32
10801
1024x768x16
11891
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
1h 19min
Aquamark3
CPU
2904
GFX
8613
Default
24856
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
22.7
Rezime
Velika konkurencija koja vlada na tržištu IT tehnologije iz dana u dan snižava cene. Iako to može biti dobro za kupce, može biti i mač sa dve oštrice pošto su profitne margine proizvođača sve manje. Ipak, ASUS kao veliki proizvođač koji je u prošlosti bio predvodnik talasa pojeftinjenja, bar kada su notebookovi u pitanju, u trenutnoj fazi odlučio se i za malo inovacije ponudivši čak i u najnižoj klasi kupcima dodatni kvalitet.
ASUS A6 je uspešan spoj kompromisa i po našem mišljenju na ovo modelu su veoma mudro napravljene uštede kako bi se korisnicima ponudio pre svega jeftin proizvod, ali koji pri tome ipak nudi nešto više nego konkurencija. Pre svega implementacija Centrino tehnologije u A seriju ASUS notebookova je prijatno osveženje i nadamo se da će ovakvi modeli u potpunosti istisnuti DTR modele prenosnih računara koji koriste klasične desktop procesore sa tržišta. Taj koncept koji je u jednom trenutku bio veoma popularan izgleda da je iza nas, a ako ste ranije čitali naša testove prenosnih računara znate veoma dobro sa kolikom kompromisima su korisnici morali da se pomire prilikom kupovine ovakvih računara.
Iako procesor koji se nalazi unutar testiranog notebooka ne spada u sam vrh ponude Intel Pentium M procesora, za namene koje su target ovog modela nema bojazni da izbor nije adekvatan. Naprotiv. Količina memorije od solidnih 512 MB su još jedna stvar koje je do juče bila prosto nespojiva sa ovom klasom računara. Ništa manji kuriozitet nije ni implementirani Radeon 9700 adapter.
Sve ove napredne mogućnosti svrstavaju ASUS A6 u, po mogućnostima, istu klasu sa ASUS M6 modelima od kojih ih ipak odvaja nešto povoljnija cena. Dakle, ukoliko vam je potreban prenosni računar koji će obezbediti zavidan komfor tokom rada, niste previše zahtevni po pitanju kvaliteta prikaza na ekranu, ASUS A6000 predstavlja veoma dobar izbor za vas. Trenutno retko koji model na tržištu nudi takve mogućnosti po tako niskoj ceni, pa sa te strane testirani model prenosnog računara zavređuje preporuku.
Računar na test ustupio DirectLink, zvanični distributer ASUS proizvoda za SCG.