ASUS A7V

ASUS A7V

Teško da ijedan proizvođač ima toliko sveobuhvatnu ponudu notebook računara kao ASUSTeK. Model A7V koji smo ovog puta testirali, predstavlja sjajno rešenje za sve koji žele sedamnaestoinčni prenosni računar dobrih performansi i optimalne cene...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Za samo nekoliko godina, ASUS je na tržištu prenosnih računara napravio meteorski uspon: od proizvođača koji je stidljivo kročio na poprište bespoštedne borbe do sada već sigurne pozicije u svetskih Top 10. I u dosadašnjim, prilično brojnim testovima na našem sajtu ASUS je bio sasvim solidno predstavljen, pokupivši u većini slučajeva vrlo dobre kritike naših novinara – bilo je tu i zvaničnih priznanja našeg sajta. S pravom, jer ASUS zaista nudi notebookove koji po nekom nepisanom pravilu, zaista predstavljaju vrlo dobar izbor po kupca; izvanredan balans između cene i mogućnosti. Otud valjda i svi ti uspesi postignuti u poslednje vreme…

      Da bi se sve gore navedeno postiglo, bilo je potrebno ponuditi kupcima i višestruke opcije izbora. U skladu sa tim, ASUS je postepeno proširivao svoju ponudu i danas s pravom možemo reći da je proizvodni asortiman notebookova ovog proizvođača zaista impresivan. U svim kategorijama prenosnih računara ASUS zaista ima sjajna rešenja i kupci se, ukoliko se odluče za neki od notebookova ASUS-a, nalaze na slatkim mukama.
      Većina domaćih distributera notebookova uglavnom odlučuje da svoju ponudu bazira na svega nekoliko različitih modela: u pojedinim situacijama kupcu je donekle dozvoljeno da promeni ili „naruči“ promenu konfiguracije, ali se na kraju krajeva sve to ipak uglavnom svodi na količinu sistemske memorije u računaru, ili pak na procesor…

      Kod ASUS-a je međutim sve nešto drugačije, tako da domaći distributer, kompanija „Direct Link“ u svakom momentu na lageru ima oko petnaestak različitih modela: sasvim je sigurno da će i najzahtevniji kupci u ovako širokom dijapazonu mogućnosti pronaći pravi model za sebe.

      ASUS notebookovi su u vremenu koje je za nama, bili najčešće predstavljani prenosni računari na našem sajtu. Obzirom na raznolikost ponude, možemo reći – s punim pravom. Naročito ako uzmemo u obzir da na domaćem tržištu kupci još uvek vole da sami izaberu koji će operativni sistem koristiti 🙂
      Iako ASUS po defaultu stiže bez operativnog sistema, domaći distributer koji je ujedno i distributer Microsoft softvera, pripremio je za kupce specijalne pogodnosti. Kupci već za pedesetak (plus-minus 20%) eura mogu sebi uz računar priuštiti i legalni Windows XP operativni sistem što je vrlo pristojna ponuda…

      A7V – na pola puta do W serije

      Do naše redakcije, svoj put je pronašao model ASUS A7V, još jedan predstavnik desktop replacement kategorije, toliko omiljene piscu ovog članka 🙂 Iako mnogi samu ideju i koncepciju notebookova prvenstvenu vezuju za što manje dimenzije i masu, iz dana u dan javlja se sve veći broj korisnika koji žele da sve svoje, uvek imaju uz sebe. Ideja prenosne kancelarije definitivno nije ništa novo, a kad uz sve to možete da u svakom momentu pokrenete različite vrste multimedijalnih sadržaja, odigrate omiljenu igru, slušate radio ili gledate omiljenu TV emisiju, radosti nikad kraja…Da ova ideja nikako nije utopija pokazuje i sve bolja ponuda proizvođača: u ovoj klasi postoje zaista fantastični modeli a zahvaljujući velikim gabaritima ovih uređaja, proizvođači imaju na raspolaganju velike mogućnosti da demostriraju sve što znaju…

       

      I ASUS spada u tu kategoriju budući da je još pre dve sezone predstavio svoj ultimativni model W1000 koji je početkom ove godine doživeo reinkarnaciju u vidu modela W2000. Pa ipak, radi se o računarima koji predstavljaju vrh ponude pa imaju i adekvatnu cenu. Šta onda sa korisnicima koji nisu u prilici da izdvoje toliku sumu novca? Rešenje postoji, i zove se ASUS A7: pa evo i naših impresija…

      I da na njemu nema nalepnice, lako bi zaključili da se radi upravo o ASUS-ovom modelu: klasičan dizajn ovog proizvođača primetan je na prvi pogled. Kombinacija nijansi sive boje donela je ASUS-u dosta uspeha, naročito u krugu konzervativnijih korisnika, nespremnih na dizajnerske izlete u maštu…

      Kada je o kvalitetu izrade reč, nepotrebno je trošiti vreme: jednostavno, nije pronađena niti jedna bolna tačka za koju bi se eventualno uhvatili i kritikovali je. U našim prikazima notebook računara ovaj deo zauzima bitan deo izlaganja jer smatramo da je kompaktnost notebokova izuzetno bitna karakteristika: ovog puta, na naše veliko zadovoljstvo, taj deo ćemo jednostavno preskočiti i ostaviti vas da uživate u slikama… Sve je na svom mestu, nema krckanja niti pucketanja, nema anomalija u prikazu na ekranu (slika je besprekorna), tastatura i touchpad za primer, svaka čast!

      Iako kod računara ove kategorije full size tastatura nije nikakva retkost, ASUS A7V ipak ima regularnu notebook tastaturu, bez numeričkog dela što ostavlja dovoljno prostora za ruke. Iznad tastature, kao što je već uobičajeno, nalazi se power taster odnosno grupa tastera za brzo pokretanje aplikacija.

      Sa prednje strane primećujemo standardni multimedijalni set tastera za lakšu kontrolu sadržaja te vrste, a desno od njih nalazi se i svetlosna indikatorska grupa.

      Desna strana je rezervisana za DVD drajv a tu je i konektor za izvor napajanja…

      Sa zadnje strane notebooka nalaze se četiri USB porta, video izlaz, serijski i paralelni port!?

      Leva strana računara je najbogatija priključcima: modemski i mrežni, jedan USB priključak, zatim konektor za antenu, audio konektori, firewire i na kraju, PCMCIA port. Vrlo logičan i dobar raspored.

      ASUS A7V opremljen je i integrisanom WEB kamerom čime je korisnicima omogućeno praktično sve kada je komunikacija u pitanju…

      Hardverska postavka

      Kao i pomenuti ASUS modeli W1 i W2 serije, tako je i A7V model koji se našao na našem testu, pripadnik poznate “Digital Home” edicije ovog proizvođača. To podrazumeva kompletnu multimedijalnu “mašinu” koja će korisniku omogućiti upotrebu približnu snažnijim, desktop računarima. Pa da vidimo čime je ASUS opremio svoj A7V prenosni računar…

      Iako je Core Duo u poslednjih par meseci de facto postao standard kada su notebook računari u pitanju, model koji je došao na naš test bio je zasnovan na staroj (ali i dobroj, naravno) Centrino platformi. ASUS inače već nudi ovaj model baziran na Core Duo platformi ali za sada ovih računara još uvek nema kod nas: zato i ne možemo pričati o eventualnoj razlici u ceni ali jasno je da ona sasvim sigurno postoji.
      Bez obzira na to, A7V koji se našao na našem testu predstavlja izuzetno pripremljenu “mašinu” koja će sasvim sigurno zadovoljiti apetite velikog dela zainteresovanih. A7V je opremljen Pentium M 750 procesorom na frekvenciji 1.86 GHz, koji radi u kooperaciji sa i915 setom čipova.

      Izvesnu zamerku bi uputili na količinu memorije u ovom računaru jer sa 512 MB, računar sa Windows XP operativnim sistemom, ne funkcioniše u svojoj punoj snazi. Sva sreća pa se radi o delu notebooka koji je najlakše nadograditi pa se dodatnih 512 MB podrazumeva i preporučuje. Recim o i to da ja u pitanju Infineon-ov model PC 4300 specifikacije koji radi na dvostrukoj brzini procesorskog takta (266 MHz).

      Za grafiku je zadužen ATi Mobility Radeon X700 – u pitanju je naš stari znanac sa testova notebook računara. Što se brzinskih rezultata tiče, ništa impresivno ali uostalom, ovaj računar (kao i 99% prenosnih računara)i nije namenjen nekom posebnom igranju. Za neke multimedijalne zadatke, sasvim dovoljno…ipak je reč o GPU-u prethodne generacije i možemo reći da je u slučaju modela A7V napravljen vrlo optimalan odabir grafičke komponente računara.

      Kada su IDE jedinice u pitanju, A7V je opremljen 80 GB-nim Fujitsu hard diskom, modelom 2080AH koji je naš stari znanac sa testova mnogobrojnih notebook računara. Svakako nije model koji je poslednja reč tehnike a brzinski spada u neku srednju kategoriju. “Vrti” se na 5400 obrtaja, opremljen je sa 8MB keša i za većinu korisnika biće sasvim dovoljno brz…. Optički drajv je TS-L532U od TSST corp, tačnije rečeno Samsungov model o kome je teško pronaći nešto više tehničkih podataka.

      Priču o hardverskoj postavci ovog računara završićemo sa mrežnim adapterima kojima raspolaže ovaj notebook: naravno, radi zadovoljenja Centrino standarda tu je Intel PRO/Wireless 2200BG bežični mrežni adapter. Uz pomoć poznatog Realtek-ovog network adaptera lako ćete se povezati na standardnu mrežu. Naravno, za one kojima je dial up jedini prozor u čudesni svet interneta, ostaje rešenje u vidu Motorola 56k modema. Firewire je takođe tu, ali i Bluetooth za totalnu multimedijalnu podršku. Interesantno je da je ASUS posegao za sve popularnijim, Toshiba BT rešenjem koje smo isprobali i radi: b e s p r e k o r n o!

      Ono što je posebno kod ovog modela i koji ga dodatno svrstava u klasu potpunih multimedijalnih mašina, jeste prisustvo integrisanog TV tjunera koji omogućava prijem TV i radio programa. Uz pomoć ASUS-ove Mobile Theater aplikacije, lkše čete uživati u multimedijalnim sadržajima. Naravno, tu je i prateći daljinski upravljač…

      Pakovanje

      Još od pojave na tržištu, ASUS je bio vrlo izdašan kada je u pitanju dodatna oprema notebook računara. Takav je slučaj naravno i ovog puta; vrlo kvalitetna Targus torba i Logitech miš se podrazumevaju…

      A tu su i daljinski upravljač, radio antena i adapteri…

      Rezultati testova

       

      ASUS A7V

      PC Mark 2005

       

      Overall

      2769

      CPU

      3027

      Memory

      2116

      Graphics

      3150

      HDD

      3370

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

      CPU

      7982-3314

      CPU Multimedia

      17755-19567

      Memory

      3035-3030

      Cache MB/sec.

      5113

      HDD MB/sec.

      30

      HD Tach

      28.6

      3D Mark 2001

      17057

      3D Mark 2003

      6330

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      1h 52min 39sec

      Vrlo lepi rezultati karakterišu brzinski utisak o ovom računaru. Snage ne manjka niti u jednom segmentu a korisnici koji planiraju “desktop replace” nemaju o čemu da brinu. Posebno impresionira sjajno vreme postignuto u battery testu: skoro dva sata rada bez napajanja je fenomenalan rezultat za sedamnaestoinčni notebook!!!

      Impresije…

      Kada je dizajn u pitanju, reklo bi se da je model A6V klasično ASUS-ovsko rešenje. To svakako ne znači ništa negativno, već je rad ASUSTeK-ovih dizajnera vidljiv na prvi pogled.
      ASUS dizajn ali i ASUS kvalitet izrade – to svakako znači apsolutno poštovanje svih, vrlo visokih standarda. ASUS notebook vam se vizuelno neće uvek dopasti, ali kada je kvalitet u pitanju, nemate niti jednog razloga za brigu. Ako uzmemo u obzir sveobuhvatnost ponude, možemo slobodno reći da ne postoji korisnik kome ne odgovara ni jedno od mnogobrojnih ponuđenih rešenja: bilo da je u pitanju namena, dimenzije, hardverska specifikacija ili nešto četvrto. ASUS ima spremne odgovore na sva pitanja…

      Takav je upravo slučaj i sa modelom A7V koji je ovog puta bio predmet našeg interesovanja. Jednostavno rečeno, odličan izbor i optimalno rešenje za sve koji teže sedamnaestoinčnom notebook računaru. Idealan izbor za one koji hoće dovoljno snage, dovoljno mogućnosti a da pri tome nisu previše voljni da posegnu za top modelima kao što su ASUS W serija ili Toshiba Qosmio. Sa nestrpljenjem očekujemo reinkarnaciju ovog modela sa CoreDuo procesorom: da je na test kojim slučajem pristigao sa takvom hardverskom kompozicijom, novim čipsetom i novijim wireless adapterom, bez ikakve dileme bi zaslužio jedno od priznanja našeg sajta. Ono je ovog puta izostalo ali bez obzira na sve, ASUS A7V zaslužuje bezuslovnu preporuku Bench Market sajta!

      Notebook na test ustupio “Direct Link

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi